• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Невидлива наметка

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
Новиот материјал кој може да го менува патот на светлината и да ги преслика објектите што се наоѓаат околу него за да се појават на истиот, би можел да им овозможи на објектите да станат невидливи доколку се покријат со таа волшебна наметка.


Два тима на научници, независни едни од други, дојдоа до теорија за начините на искористување на материјалите кои кога ќе покријат објект ќе бидат способни да го сокријат од видливата светлина, инфрацрвените зраци, микрозраците и можеби дури и од сонда.

Нивното истражување покажало дека научнофантастичната теорија за невидливоста, како што се покривки кои ги прават вселенските бродови невидливи во филмскиот серијал Стар Трек, може да биде чиста вистина.

Наметката на Хари Потер или филмот со Невидливиот човек - Hallowman, можеби малку ќе биде потешко за реализирање, бидејќи овој материјал мора да биде користен во дебела варијанта, кажуваат научниците.

Целта на концептот се повикува на рефракција (прекршување на светлината) - што е особина на светлината кога електромагнетните зраци одат набрзо, но и не по најкраткиот пат. Ова може да се потврди со примерот, кога ќе ставите молив во чаша со вода, имате чувство дека тој е скршен.

"Замислете ја ситуацијата во која зраците на светлината ќе го заобиколуваат објектот кој е прекриен со "волшебната наметка", и како такви ќе влегуваат во нашето око" е студијата која ја изработил физичарот Ulf Leonhardt од британскиот универзитет, која е објавена во петок.

Зраците на светлината завршуваат позади објектот, а се однесуваат како да патувале во права линија.

"Било кој објект кој ќе се смести во таа дупка ќе биде заштитен од видното поле. Со овој факт конечно би можело да се креира оптичката илузија: невидливост" - додаде тој.

"Ваквите направи ви можеле да бидат возможни. Методот кој што го развивме би можел да биде искористен за избегнување на детекцијата од страна на други електромагнетни бранови или звуци". - заврши Улф.

Извор: Точка
Таму има и слика !!!
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1.242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Ayyyy..... ова би било навистина добро, само напред...
 

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
Да направам една корекција: не невидлива наметка туку невидлив материјал !!!
 

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
Ne znam, iskreno jas ne veruvam deka ova nekogas ke se realizira.. Ali bi sakal jas da mozam da bidam koga sakam nevidliv...:muahaha:
 

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
Би требало наметката да е во боја само да можете да гледате што има позади неа !!!
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1.242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Би требало да е така, малко би било чудно и претешко да се направи целосно невидлива!
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Ako ova izleze da se prodava, bi kupil edna i od profesorite po doma kje im odam i testovite kje im gi zemam bez da me vidat :LOL:
 

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
поверојатен ми е експериментот на америчката војска каде војникот носи специјален оклоп целосно опремен со мини екранчиња и камерчиња, каде што камерите на едната страна го пренесуваат тоа што го снимаат на екраните од другата страна на оклопот на војникот и на тој начин се добива една илузија на невидливост.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Што знам..... мислам дека тешко дека некогаш ова ќе се реализира. :ermm:
 

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
Според тоа како се напредува во сите видови истражувања би можело да се реализира !!!
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.306
Членови
31.484
Огласи
19
Најнов член
Kolecolev
На врв Дно