• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Неверојатно! 2ГБ = 64кб!!!

 • Ја почнал/а темата
 • #1

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Ова неможев ни јас да го поверувам кога го видов!

Доле ќе најдете ДВД од позната игра кое е компресирано од 2ГБ до 64кб!
ОВОЈ ФАЈЛ ЌЕ ГО СТАВАМ КАКО ПРИМЕР, НЕ ГО СИМНУВАЈТЕ, И НЕ ГО КОРИСТЕТЕ.
За да го ставам фајлот, прво барам дозвола од Админи.

Иначе вистина е, со повеќе компресори (поточно 2) ги имаат спакувано фајловите за од ДВД да го собере на Флопи!

Користени програми:
WinRAR
KGB Archiver

 

stefan007

Intern
27 јуни 2007
395
2
е ова нема шанси, мора да има некоја грешка, врз која логика после ќе го одкомпресира???
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Имам видено компресија од 2ГБ на 200МБ, ама ова не е возможно !

BTW, доколку не е warez и е во согласност со правилата на овјо форум може да го постираш
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
Илегално е само ако можеш тргни го кракот од играта

и нешто не штима

сеуште нема таков алгоритам кој ке компресира со таква големина
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Еве вака, сега го одкопресирам, и ќе видам дали е висина, или е некоја зезанција.
 

StMartin

Баниран/a
24 февруари 2008
172
3
Кога ќе декомпресираш, ќе видиш дека фајловите внатре немаат никаква тежина...
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1,049
53
Не се труди, проверено и знам како се прави точно. Единствено незнам како се ставаа фејк големините, ама и тоа од прилика знам.
 

maximilian

Gaining Experience
26 март 2008
1,064
74
Имам видено компресија од 2ГБ на 200МБ, ама ова не е возможно !

BTW, доколку не е warez и е во согласност со правилата на овјо форум може да го постираш
Ај молим те ако можеш кажи ми со која програма така компресираш, оти ми притребуваат добри програми за компресија.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Od tie 64 kb ja instaliras celata programa/igra, ili toa e samo krak za nekoja programa/igra ?
Значи според описот и фајловите, ова е самата игра. :p

Ај молим те ако можеш кажи ми со која програма така компресираш, оти ми притребуваат добри програми за компресија.
Јас не го компресирав, туку го најдов.
Изгледа дека фајловите се компресирани до 670МБ со WinRAR, а потоа до 64кб со KGB Compressor. :)

Кога ќе декомпресираш, ќе видиш дека фајловите внатре немаат никаква тежина...
Еве, Autorun.exe си е 444бајти, ама кога го пуштам вели Not a valid WIN32 application. Ама тоа е гарант зошто уште одпакува... :tainstven:
------

Одзипувањето ид споро, до сега 38% за 3,5 саати, али ми личи дека е во ред целата архива... :spienje:
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1,049
53
Ај молим те ако можеш кажи ми со која програма така компресираш, оти ми притребуваат добри програми за компресија.
Веројатно тоа било некој видео туторијал преку монитор, дури може и соодносот да биде многу помал, ако снимаш AFK видео од монитор :LOL:
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Ај молим те ако можеш кажи ми со која програма така компресираш, оти ми притребуваат добри програми за компресија.
Sorry, сум погрешил, 2ГБ на точно 83.3МБ. Незнам која програма е употребувана, но кој сака да се увери нека го симне ова : http://www.theargon.com/achilles/wordlists/theargonlists/theargonlistver2.zip

Мислам дека се работи за некоја од широко употребуваните комресори но со компресија до даска
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
KGB Archiver компресира многу добро, но бара и компјутер со подобри перформанси (на мојов компјутер неможам да го користам).
 

Todor91

On your way to fame
8 јануари 2008
808
695
Todor91's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8750H CPU @ 2.20GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
ssd m2 KINGSTON SA1000M8240G| Hard Drive: Western Digital WDC WD10SPZX-17Z10T1
RAM
Kingston 24 GB (DDR4-2662)
Video card
NVIDIA GeForce GTX 1050 4096 MB GDDR5
Mouse
Bloody V7
Monitor
MSI
OS
Microsoft Windows 10 (10.0) Professional 64-bit
i jas isto taka ja simnav gta san andreas ali bese 680 mb i posle toa sporo se extract-irase i plus gi nemase radio stanicite :S ali toa e kolku pari tolku muzika :)))
 

loverboy

Intern
6 февруари 2008
147
11
Нема шанси толку голема компресија за оваа игра.
Инаку можно е од два гига на 64кб.
Давам еден пример.
Доколку некој фајл се состои од:
"kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk
kkkkk............kkkkkk"
(значи милијарда бајти = 1 гигабајт, простете ако грешам во проценките) тогаш со компресија може да се запише како
100000000 k, според некој X aлгоритам. Значи по компресија би бил (теоретски) само 11 бајта.
WOW
Фајл од 1 гигабајт се компресира само во 11 бајта.
Ви изгледа сега толку неверојатно она "2ГБ = 64кб!!!"?
Поздрав
 
 • Ја почнал/а темата
 • #17

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
@loverboy
Велиш дека фајловите се празни?
Иако ми се прекина одзипувањето ќе пробам пак, иначе 1 фајл екстрактираше целосно и може да се отвори и да се видат податоците во него.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
loverboy тоа е само еден случај
и се гледа во 0 и 1 а 2 гига да бидат во циклус некој веројатност ==0

што значи тоа само функционира во теорија
не во пракса.

како функцонира компресијата порано беше на зип и рар овој начин сеа не знам точно може имаат некој посовршен

си имаат претходно дефинирана големина на блок
тоа се одредува со тоа вие што ке стиснете
fast normal,.... го зема блокот и госпоредува со голем дел од низата доколку најде ист блок(бидејки се работи за 0 и 1 голема е веројатност да најде ист)
доколку најде ист блок кај него запише само локација на првиот блок т.е. блокот со кој споредува(локација само на првиот бит бидејки се знае големината блокот)
и така зима друга низа и споредува..

е сеа фајловите горе
се или оштетени па имаат погрешна големина
ми се има десено еден обичен .txt од некои 10тина кб да ми покашува големина од неколку терабајти
тоа е многу лесно да го смените доколку знаете како :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #19

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
...
тоа е многу лесно да го смените доколку знаете како
Се разбира дека тоа е можно, само овде не е тоа случајот.
Екстракторот идеше 3 саати само на main.rar кој треба да биде околу 600мб.
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
Се разбира дека тоа е можно, само овде не е тоа случајот.
Екстракторот идеше 3 саати само на main.rar кој треба да биде околу 600мб.
abe modza e mozno ali sto fajde od arhiva koja se ekstraktira cel den....bolji ke si pustam torrent i nema tolku ni kompjuterot da mi koci...se zezam....a inaku da izgleda interesno samo svarno neam zamisla kako bi rabotel,algoritmot X mozebi e vo pravo :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,011
Мислења
854,594
Членови
29,639
Најнов член
Ivica_regan
На врв Дно