Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Неуништлив Самсунг НОУТ 3 SM-N9005

Ivanhoe

Intern
24 јуни 2015
55
34
Skopje
Ivanhoe's setup  
Processor & Cooler
i5-6600K CPU @ 4.3 GHz / Noctua NH-U12S
Motherboard
Gigabyte Z170-D3H
Storage
SSD: Kingston UV400 / HDD: WD Blue 1TB
PSU
Antec NEO ECO 520W bronze
RAM
Kingston 2x8 DDR4 2133MHz
Video card
Sapphire Radeon RX 480 Nitro 8GB
Case
SAMA Tank Black
Mouse
Natec Genesis CX33 gaming combo
Keyboard
Natec Genesis CX33 gaming combo
Monitor
LG IPS Led 24inch
OS
Windows 10
Ви го претставувам мојот НОУТ 3 (види слики), телефонов е купен од Острелија пред цирка 4 години веднаш после рилис дејт.
Сиротиот има паднато од метро и пол висина и повеќе на сите можни градежни материјали за ниска градба како цемент, асфалт, бекатон плочки, мермер, гранит, камења па и во домашни услови паркет, ламинат, плочки итн. итн.
Сиротото може да се пофали дека има паѓано и на повеќе континенти, Австралија, Азија, Европа па и низ аеродроми, терминали и слично.
Батеријата почна да зајбава (нормално), му купив од Ледиком фалц варијанта за 500 денари типот ме убедуваше дека „овие иако не се оригинал, добри биле“ меѓутоа после две недели батеријата се поду ко балон и ја фрлив. Другарче едно ми даде стара батерија оригинал и еве ја, добра си е, само малку држи јебига.
Се друго си работи најнорамлно и тоа откако го земав немам направено мастер рисет (хаха).
Земав нов телефон не знам што да правам со овој па чисто решив да постирам...онака :)
Предлози?

IMG_20181027_143309_HHT.jpg IMG_20181027_143316_HHT.jpg IMG_20181027_143325_HHT.jpg IMG_20181027_143343_HHT.jpg IMG_20181027_143356_HHT.jpg IMG_20181027_143403_HHT.jpg IMG_20181027_143417_HHT.jpg IMG_20181027_143423_HHT.jpg IMG_20181027_143437_HHT.jpg IMG_20181027_143443_HHT.jpg IMG_20181027_143452_HHT.jpg IMG_20181103_190524.jpg IMG_20181103_190548.jpg IMG_20181103_190604.jpg
 

DaVoRkNe

Unbeatable
1 септември 2011
4.082
4.347
Скопје
Ви го претставувам мојот НОУТ 3 (види слики), телефонов е купен од Острелија пред цирка 4 години веднаш после рилис дејт.
Сиротиот има паднато од метро и пол висина и повеќе на сите можни градежни материјали за ниска градба како цемент, асфалт, бекатон плочки, мермер, гранит, камења па и во домашни услови паркет, ламинат, плочки итн. итн.
Сиротото може да се пофали дека има паѓано и на повеќе континенти, Австралија, Азија, Европа па и низ аеродроми, терминали и слично.
Батеријата почна да зајбава (нормално), му купив од Ледиком фалц варијанта за 500 денари типот ме убедуваше дека „овие иако не се оригинал, добри биле“ меѓутоа после две недели батеријата се поду ко балон и ја фрлив. Другарче едно ми даде стара батерија оригинал и еве ја, добра си е, само малку држи јебига.
Се друго си работи најнорамлно и тоа откако го земав немам направено мастер рисет (хаха).
Земав нов телефон не знам што да правам со овој па чисто решив да постирам...онака :)
Предлози?

Погледнете го атачментот 68253 Погледнете го атачментот 68254 Погледнете го атачментот 68255 Погледнете го атачментот 68256 Погледнете го атачментот 68257 Погледнете го атачментот 68258 Погледнете го атачментот 68259 Погледнете го атачментот 68260 Погледнете го атачментот 68261 Погледнете го атачментот 68262 Погледнете го атачментот 68263 Погледнете го атачментот 68264 Погледнете го атачментот 68265 Погледнете го атачментот 68266
Подари го
 

Cika

Practice makes perfect
8 декември 2009
2.741
1.578
+1 за телефонов, 4 години користење и го дадов на мајка ми. Рабовите му се како булдог да ги гризело, ама среќа земав квалитетно стакло на лице место во лондон, и тоа е на парчиња сега. Софтверски е ѕвер, моментално ressurection rom има. Батерија држи уште по цел ден, е само се деси нешто у меѓувреме што го уништи квалитетот на камерата скроз, како vga е. Other than that, перфектен дил беше телефонов на старо (3-4 месеци користен) за 350 фунти.
 

Ivanhoe

Intern
24 јуни 2015
55
34
Skopje
Ivanhoe's setup  
Processor & Cooler
i5-6600K CPU @ 4.3 GHz / Noctua NH-U12S
Motherboard
Gigabyte Z170-D3H
Storage
SSD: Kingston UV400 / HDD: WD Blue 1TB
PSU
Antec NEO ECO 520W bronze
RAM
Kingston 2x8 DDR4 2133MHz
Video card
Sapphire Radeon RX 480 Nitro 8GB
Case
SAMA Tank Black
Mouse
Natec Genesis CX33 gaming combo
Keyboard
Natec Genesis CX33 gaming combo
Monitor
LG IPS Led 24inch
OS
Windows 10

Ivanhoe

Intern
24 јуни 2015
55
34
Skopje
Ivanhoe's setup  
Processor & Cooler
i5-6600K CPU @ 4.3 GHz / Noctua NH-U12S
Motherboard
Gigabyte Z170-D3H
Storage
SSD: Kingston UV400 / HDD: WD Blue 1TB
PSU
Antec NEO ECO 520W bronze
RAM
Kingston 2x8 DDR4 2133MHz
Video card
Sapphire Radeon RX 480 Nitro 8GB
Case
SAMA Tank Black
Mouse
Natec Genesis CX33 gaming combo
Keyboard
Natec Genesis CX33 gaming combo
Monitor
LG IPS Led 24inch
OS
Windows 10
Софтверски е ѕвер, моментално ressurection rom има. Батерија држи уште по цел ден, е само се деси нешто у меѓувреме што го уништи квалитетот на камерата скроз, како vga е. Other than that, перфектен дил беше телефонов на старо (3-4 месеци користен) за 350 фунти.
Не знам баш дали е ѕвер софтверски...има тајп дилеј на некои апликации, како да е успорен софтверски...мојава камера ок си е не знам што може да се зезне така одеднаш
 

Mayson

On your way to fame
10 април 2011
1.040
589
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
слабо слабо... мене редми 3кава ми има пагано на плочки, цемент преку 15 пати, без никакви заштити футроли
највисоко од шалтер метар и пол сигурно имаше , како нов е само рамката е оштетена на кошовите
1.jpg 2.jpg
 

GreenRoot

On your way to fame
1 октомври 2011
995
954
Охрид
GreenRoot's setup  
Processor & Cooler
i5 4200U
Storage
Samsung Evo 850 240gb
RAM
8GB
Video card
AMD 8670m
Monitor
15,4''
OS
Windows 7 Home Premium
+1 за телефонов, 4 години користење и го дадов на мајка ми. Рабовите му се како булдог да ги гризело, ама среќа земав квалитетно стакло на лице место во лондон, и тоа е на парчиња сега. Софтверски е ѕвер, моментално ressurection rom има. Батерија држи уште по цел ден, е само се деси нешто у меѓувреме што го уништи квалитетот на камерата скроз, како vga е. Other than that, перфектен дил беше телефонов на старо (3-4 месеци користен) за 350 фунти.

Ако е пластична леќата пред батеријата многу е веројатно да си сака полирање. Затоа ти личи како вга :D
View: https://youtu.be/kVv8r7COWuU


Sent from my LG-H830 using Tapatalk
 

Томислав

Practice makes perfect
7 февруари 2013
925
1.042
Телефонов плаче за една гигантска батерија, и custom ром некој добар :D
Јас имам Ноте4 со скршен екран, сега изваден, си седи така, чекам евтини цени на нови екрани и тоа правам, како бекап телефон на патувања или нешто.
 

Cika

Practice makes perfect
8 декември 2009
2.741
1.578
Отсеа натаму пред да купувам телефон од форумов првин ке ја разгледам темава...
После 4 години користење и тоа интензивно без маска... Заради тоа што со маска ноте 3 е буквално цигла.
Forgot to mention, имам и едно galaxy mini 2 користено исклучливо како секундарен уред, сеуште врши работа за ало ало, смс и навигација повремено.
 

filipkir

Practice makes perfect
17 јуни 2009
1.182
1.891
Скопје
Јас сеуште си го чувам моето Ноте 3. Го купив во јануари 2014 и го користев се до октомври 2017. Телефонов е навистина одличен и дури и при крајов на 2018 година може комотно без никакви ромови да си се користи како главен телефон.
Го заменив за Ноте 8 заради тоа што ми требаше телефон со камера што вади подобри ноќни слики и затоа што Ноте 3 често се прегреваше (летно време можете слободно да заборавите гејминг на овој телефон :D )
 

Sapphire

On your way to fame
11 ноември 2015
1.182
787
Јас имам Ноте 3 само што излезе во продажба. Само што излезе Ноте 4 право го купив а ноте3 и го дадов на мајка ми. Телефонот до ден денес е сеуште здрав и го користи, све на него е оригинално, дури и батериата. Ако не заборавам ке ви ставам слика да го видите, што мислам дека во Македонија нема таков зачуван телефон :D. Имам еден ноте 3 подарен со скршен екран па ако го продаваш кажи цена за екранот јас сам ке си го сменам стаклото.
 

cyberbaze

Gaining Experience
20 јуни 2009
291
250
Телефонот во иднина ќе биди еден од оние на кој ќе се сеќаваме по добро :)

Јас го користрев првите 2 години, а следните 3 сопругата.

Купен е кога Note беше 40к, сега кога преминаа по 60к веќе е надвор од разум :)

После 4 години користење и тоа интензивно без маска... Заради тоа што со маска ноте 3 е буквално цигла.
Forgot to mention, имам и едно galaxy mini 2 користено исклучливо како секундарен уред, сеуште врши работа за ало ало, смс и навигација повремено.

Не баш. Со S-View ја вадиш задната капачка и е таман :)

До останатите: дали би знаеле каде можи да се купи КВАЛИТЕТНА батерија за овој телефон?
 

Cika

Practice makes perfect
8 декември 2009
2.741
1.578
Мислев да му земам housing од али со сите нишани, саглам батерија, преден панел и квалитетна маска со квалитетно стакло. Со 30 и нешто еври буквално ќе го препородам телефончево. Плус и ressurrection remix android 8.1, ќе делува како телефон од 2018, не од пред 5 години во однос на перформанси. Од мерак, не дека имам намера да го продавам, напротив, никогаш не би го продал овој уред.
 

The Geek Boy

Gaining Experience
9 август 2018
1.164
476
Ви го претставувам мојот НОУТ 3 (види слики), телефонов е купен од Острелија пред цирка 4 години веднаш после рилис дејт.
Сиротиот има паднато од метро и пол висина и повеќе на сите можни градежни материјали за ниска градба како цемент, асфалт, бекатон плочки, мермер, гранит, камења па и во домашни услови паркет, ламинат, плочки итн. итн.
Сиротото може да се пофали дека има паѓано и на повеќе континенти, Австралија, Азија, Европа па и низ аеродроми, терминали и слично.
Батеријата почна да зајбава (нормално), му купив од Ледиком фалц варијанта за 500 денари типот ме убедуваше дека „овие иако не се оригинал, добри биле“ меѓутоа после две недели батеријата се поду ко балон и ја фрлив. Другарче едно ми даде стара батерија оригинал и еве ја, добра си е, само малку држи јебига.
Се друго си работи најнорамлно и тоа откако го земав немам направено мастер рисет (хаха).
Земав нов телефон не знам што да правам со овој па чисто решив да постирам...онака :)
Предлози?

Погледнете го атачментот 68253 Погледнете го атачментот 68254 Погледнете го атачментот 68255 Погледнете го атачментот 68256 Погледнете го атачментот 68257 Погледнете го атачментот 68258 Погледнете го атачментот 68259 Погледнете го атачментот 68260 Погледнете го атачментот 68261 Погледнете го атачментот 68262 Погледнете го атачментот 68263 Погледнете го атачментот 68264 Погледнете го атачментот 68265 Погледнете го атачментот 68266
Рутни го.
Тури му 8.1 или 9ка Android, и стај му црна тема и нема да ти троши батерија толку многу.
Ако сакаш да експериментираш, можеш уште една, или две батерии да му залемиш па така да со 2 би имал 6,400mAh.
Толку ни Note 9 нема.
Ако се нафатиш, тогаш тури му изолир, и исечи тоа маската за да ти ја собере втората батерија. Исто и врз изолирот, т.е батеријата, тури нешто како заштита за да не навлегува вода внатре.
(Ова имам еден школски другар имаше еден кинески телефон, со него зема му залеми уште 1 батерија, и сега има 4,100mAh)
И исто така гледам овој IR Blaster има, што можеш да отидеш по кафани, кафичи да се зезаш да им мењаш канали (мада сигурен сум дека си го праел тоа), или пак да го користиш како далечински управувач.
Можеш доста интересни работи да правиш со него, дури и да го врзеш на Телевизор преку MHL 2 TV - Out портата, што е веднаш до Micro USB портата, само ќе ти треба да најдеш кабел што ќе ти оди од MHL 2 TV - Out портата, па до Телевизорот.
Тоа ти препорачувам јас, а сега дали ти ке се нафатиш, тоа е твоја работа.
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1.569
1.698
Рутни го.
Тури му 8.1 или 9ка Android, и стај му црна тема и нема да ти троши батерија толку многу.
Ако сакаш да експериментираш, можеш уште една, или две батерии да му залемиш па така да со 2 би имал 6,400mAh.
Толку ни Note 9 нема.
Ако се нафатиш, тогаш тури му изолир, и исечи тоа маската за да ти ја собере втората батерија. Исто и врз изолирот, т.е батеријата, тури нешто како заштита за да не навлегува вода внатре.
(Ова имам еден школски другар имаше еден кинески телефон, со него зема му залеми уште 1 батерија, и сега има 4,100mAh)
И исто така гледам овој IR Blaster има, што можеш да отидеш по кафани, кафичи да се зезаш да им мењаш канали (мада сигурен сум дека си го праел тоа), или пак да го користиш како далечински управувач.
Можеш доста интересни работи да правиш со него, дури и да го врзеш на Телевизор преку MHL 2 TV - Out портата, што е веднаш до Micro USB портата, само ќе ти треба да најдеш кабел што ќе ти оди од MHL 2 TV - Out портата, па до Телевизорот.
Тоа ти препорачувам јас, а сега дали ти ке се нафатиш, тоа е твоја работа.

Одлични совети залеми две батерии, бидејќи Note како линија е познат дека не експлодираат батериите, пожелно е да не ги изолираш жиците бидејќи така е уште по-хипстерски. Можеш да споиш неограничен број на батерии, но сепак не претерувај, за да не се доведеш во ситуација да го направиш фиксен телефон. Оваа техника на спојување батерии на iFixit е окарактеризирана како „Potentially Dangerous“, но не е за верување се што се пишува.

Вториот совет за менување на канали во кафеана е уште подобар, бидејќи нашиот народ е познат дека не прави кавги и тепачки на пијано, посебно ако му смениш утакмица или телетекст.

Третиот совет со футрола со изолир е многу симпатичен, најдобро е што повеќе пати да го обмоташ бидејќи, така се добива т.н. мумија ефект, башка што во секое време си имаш изолирче при рака.

Он топик совет: можеш да го искористиш како аларм или видео надзор по дома, има доста апликации, на пр:

Salient Eye- Use a spare smartphone or tablet as Home Security Alarm System
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.117
Мислења
974.866
Членови
35.422
Најнов член
Gamermar4ee
На врв Дно