• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Network problem

  • Ја почнал/а темата
  • #1

finger.k4

Intern
9 април 2007
228
3
www.myspace.com
Vaka sea:
dve pc-nja!

1.
ubuntu 7.10
zakacen na gateway preku wireless

2.
windBlows xp
zakacen na gateway preku kabel

odam na ubuntu-to vo places -> network.... mi se pokazuva negoviot domain MSHOME i pc-to negovo, klikam na pc-to -> se pokazuvaat drive-ovite, klikam na drive -> mi bara login credentials za 'guest' account-ot na windBlows-ot, a vo control panel pisue deka 'guest' ne e password protected.
chare?
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
128
Тоа е затоа што мора да има pass.
Чаре: направи нов јузер со администраторски привилегии (пожелно е) и стави му и пасворд да има :))
Би требало се да е ок така.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Можеш да додадеш Shared folders на Windows XP..

Во Control Panel.. Administrative tools -> Computer Management -> System tools -> Shared Folders -> Shares

On the Action menu, click New File Share.

Follow the steps in Create Shared Folder.

You will be prompted to select a folder or drive, type a new share name and description of the shared resource, and set permissions. After you provide this information, click Finish.

Note: You must be a member of the Administrators or Power Users group to use Shared Folders.

Во секој случај, отвори си го Help and Support, побарај таму.. Може да најдеш повеќе и поконкретно некои други начини како да дефинираш корисници и пермисии.
Ако си средил работа, сподели знаење овде, како конкретно си го сторил тоа :) Поздрав
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

finger.k4

Intern
9 април 2007
228
3
www.myspace.com
Тоа е затоа што мора да има pass.
Чаре: направи нов јузер со администраторски привилегии (пожелно е) и стави му и пасворд да има :))
Би требало се да е ок така.
ne radi, probav sega!

@andrijeski: pak sedna cimer na dota, koga ke zavrshi partija ke go probam tvojot sovet!
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
128
ne :D
toa e cudnoto!
a koga e uklucen odma mi dava deka nemam access koga ke kliknam na kompjuterot (ni drajvovite ne mi gi dava).

ke probam so nov (admin mode) user na windBlows pa ke pisam!

EDIT: mi dava da vlezam vo Shared Docs, samo C i D ne gi dava.
Ако ти дава во shared docs пробај да влезеш во C и D преку hidden administratives shares.
знаци место C: ќе пишеш C$ :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,549
Мислења
859,236
Членови
29,947
Најнов член
bobimila
На врв Дно