• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Најдобар одговор Network конфигурација на Oracle-VirtualBox

Статус
Оваа тема е решена! Одете до решението…
  • Ја почнал/а темата
  • #1

StefanG

Intern
18 март 2021
5
11
Дали некој знае како можам да променам IP-range на хост во Oracle-VirtualBox.

Мометнално хостот ми е на 10.0.x.x сакам да го префрлам на 192.168.x.x
 
Оваа тема е решена! Одете до решението…

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,665
8,988
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Префрли ги виртуелниот адаптер од NAT во Bridge.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,163
12,749
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Префрли ги виртуелниот адаптер од NAT во Bridge.
Со префрање од NAT во Bridge виртуелките ке добиваат адреси од рутерот на кој е закачен хостот, незнам дали сака тоа да го постигне или не. Нејасно е малку, хост е уредот на кој ги подигаш виртуелките, а виртуелките се гестови. Ако сакаш да менуваш на гестовите, треба да отидеш во нетњорк менаџмент и да си креираш мрежа каква што сакаш, а ако крајната цел е една мрежа во која ке се гледаат и непречено ке комуницираат сите уреди, хост, гест, рутер, телевизор, буквално сите уреди по дома, тогаш бриџ из д уеј то го.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,665
8,988
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Со префрање од NAT во Bridge виртуелките ке добиваат адреси од рутерот на кој е закачен хостот, незнам дали сака тоа да го постигне или не. Нејасно е малку, хост е уредот на кој ги подигаш виртуелките, а виртуелките се гестови. Ако сакаш да менуваш на гестовите, треба да отидеш во нетњорк менаџмент и да си креираш мрежа каква што сакаш, а ако крајната цел е една мрежа во која ке се гледаат и непречено ке комуницираат сите уреди, хост, гест, рутер, телевизор, буквално сите уреди по дома, тогаш бриџ из д уеј то го.
Тоа сака 100%.

Е сега што не пишал...
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

StefanG

Intern
18 март 2021
5
11
Со префрање од NAT во Bridge виртуелките ке добиваат адреси од рутерот на кој е закачен хостот, незнам дали сака тоа да го постигне или не. Нејасно е малку, хост е уредот на кој ги подигаш виртуелките, а виртуелките се гестови. Ако сакаш да менуваш на гестовите, треба да отидеш во нетњорк менаџмент и да си креираш мрежа каква што сакаш, а ако крајната цел е една мрежа во која ке се гледаат и непречено ке комуницираат сите уреди, хост, гест, рутер, телевизор, буквално сите уреди по дома, тогаш бриџ из д уеј то го.
Точно тоа го мислев, почетник сум, уште се борам со терминиве затоа не е баш многу јасно прашањето
 
Статус
Оваа тема е решена! Одете до решението…

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,694
Мислења
855,807
Членови
29,736
Најнов член
pavlo.maznevski
На врв Дно