• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Netpress hacked

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
Баш прееска читав за ова.. Отворив и “нова тема“, напишав се, и пред да постирам исклучив.. Не бев сигурен дали нападно ќе делува бидејки сепак е вмешана политиката.. Но нема врска..

Еве нешто поопширно од Точка:

“Грчки хакери ја нападнаа интернет страната на Нетпрес“

Грчки хакери вчеравечер, околу 21 часот, ја нападнаа страницата на новинската агенција Нетпрес. Од веб страната на Нетпрес беа тргнати вчерашните вести, а беа поставени грчки знамиња и порака Front-runner Obama cautionс against overconfidence (вниманието на предниот тркач Обама против прекумерното).сто така на страницата беше вметнат видео клип со антимакедонска пропаганда. Надлежниот тим од Македонски телеком, кој се грижи за безбедноста на интенрет страницата на новинската агенција Нетпрес, реагираше брзо и веб сајтот за кратко време беше стопиран. Од утринава интернет страницата на новинската агенција Нетпрес повторно функционира нормално.

Обидот за хакирање очигледно е направен од страна на лица, од нашиот јужен сосед, на кои не им се допаѓа навременото и објективно информирање на новинската агенција Нетпрес.

Со оглед на фактот дека тим од професионалци во Македонски телеком се грижи за безбедноста на страницата на Нетпрес, претпоставките се дека упадот го направиле хакери од висок ранг, за кои сме убедени дека биле навистина добро платени за да го сторат тоа.Страната на Нетпрес не случајно е избрана да биде хакирана, бидејќи е една од најпосетуваните ифнормативни интернет страни во Македонија, а нападот покажува дека и посетуваноста од страна на грчките читатели е голема.

Како и да е, Нетпрес продолжува со брзо и објективно информирање на граѓаните на Македонија. 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

bidikov

Intern
8 април 2007
50
19
vladislav.bidikov.com.mk
Еве сега сум во можност подетлано да дискутирам - но мислам дека и нема што да се дискутира ... знам дека во брзање ја утнав работава бидејчи го утнав форумот, но бидејчи не бев пред мојот ПЦ малце се беше на брзање ...

Сега гледам и на порталот има вест - незнам дали беше поставена ... во секој случај приказната која ја сервира НетПрес е малку повеќе од прозирна ... поготов кога ќе ги разгледате сликите од „хакерскиот напад“ ...
 

spiderman

Intern
16 април 2007
783
44
a bre koi crni profesionalci..of mori majko..a ova grcija izgleda pati za paznja pa rakovodi so elitna grupa na script kiddies...a i eve edna opsta molba do netpress ....ne treskajte gluposti od tipot na visoko plateni hakeri....:lut2::lut2::lut2:
 
1 октомври 2008
278
9
а јас мислам дека ова заслужува одмазда , дали у мк постои некоја асална фрупа која ќе има за цел да се обараат грчки веб страни ?
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
а јас мислам дека ова заслужува одмазда , дали у мк постои некоја асална фрупа која ќе има за цел да се обараат грчки веб страни ?
А јас пак мислам дека постот ти е повеќе политички. Да ја оставиме политиката на тие што се платени за тоа. Ние да си ја гледаме нашата работа, и да не се замараме со политика на форумов.
 
1 октомври 2008
278
9
Не бе што е до политика ја мрзим такви ствари али мислим да треба да се преземе нешто ,затоа што они мислат дека ние сме некој токмаци што незнаеме ништо , видов на некој форуми како се фалат дека ќе обараат наши страни, тие што ја обориле нетпресс не се професионални хакери него обични script kiddies користеле обичен експлоит или sql injections не го зеле админ акоунтот.. ја ипак мислим дека некој треба да почне со такви пропаганди на грчки сајтови ,да им оставаме постови дека македонија постои и дека не е грчка
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,383
29,030
kalco.ru
@спиро_дт не заборавај дека пред некое време излегоа слики и видеа на интернет дека ние им имавме на нив хакнато па сега може само едноставно враќаат
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
А јас пак мислам дека постот ти е повеќе политички. Да ја оставиме политиката на тие што се платени за тоа. Ние да си ја гледаме нашата работа, и да не се замараме со политика на форумов.
Aaaaaa.............ne ne greska si ...... nema nikakva politika tuka.
Eve ke go smenam ova vaka:
Nekoj(bilokoj) ke ja napadne mojata omilena web stranica koja se zanimava primer so umetnost(fotografija , film i drugo) i ke gi smeni fotografiite i videata so nekakvi si nivni. Dali toa znaci deka jas nemam pravo da da im vozvratam na istite zatoa sto toa ke bide oceneto kako politicko motivirano iako nema ni P od politika.
Eve site ke ja ostavime politikata ko sto vikas .... ama da se fatime za kontranapad ..... koj nema da bide politicki ..... bidejki tie ni izskvernavile nesto sto nas ni e od korist i ne ostavaat bez dotok na svezi informacii.
Znaci bitkava ke ja krstime kako bitka za informacii .... a nikako ne e politicki motivirana:)
 

spiderman

Intern
16 април 2007
783
44
@ спиро_дт

Заеби оборување страни, шо ке се спушташ на нивно ниво. Хакери не се луѓе што обиваат страни. Луѓе што обиваат страни се мрсулави скриптери, дечурлана би рекол. А патриотизмот може да се покаже на корисно ниво. А инаку ова горенаведеново е политичка провокација од наши луѓе.
 
1 октомври 2008
278
9
@trakilaki eden barem da ne se plasi i pametno da kaze nesto

do drugite zasto dozvoluvate da ve gazat , ne se spustame na nivno nivo , pazi molimte a na koe nivo sme sega .. segde propagiraat za nas gluposti .. neznam za vas ama mene mi preku glava (posto idam i na drugi stranski forumi nekoj grk da dojde i dami kazuva koj sum i sto sum) ja sum za da se prezeme nesto .. ako nekoj saka kazete pa ce najdeme nekoe care
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
@trakilaki & @спиро_дт

Добро добро.. Не викам дека сум горд со тоа што ни го прават, или пак дека сеедно ми е.. Ова нема никаква врска со “плашење. “Викам само да го тргнеме тоа од форумов.
За приватно, се согласувам. А на вакви теми мислам дека е непотребно мешање на политика, и разни односи Македонија - Грција и слично.

Сосема сум свесен за тоа што се случува.. И пак ќе кажам, не ми е сеедно. Но нема никаква причина тоа наше незадоволство поради повторно ќе кажам - политика, да го искажуваме на еден ИТ форум.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #16

bidikov

Intern
8 април 2007
50
19
vladislav.bidikov.com.mk
Ај вака - не коментирате на темава ако мешате политика, поентата не беше да се најдат „хакери“ за да има „противнапад“ поентата беше дека НЕТПРЕС своите непознавања за ИТ безбедност ги подгрева со фактот дека наводно имале помош од МТ и дека наводно „елитни хакери“ (читај: дечишта некои) пуфка го направиле сајтот ...

Бабини девитини - јас веќе еднаш им се обратив на НЕТПРЕС дека ако имаат потреба за одредени услуги треба да се обратат со професионалците кои во МК ги има и одлично си ја нзаат работата ... дали се тоа графички дизајнери, дал исе програмери, дали се луге за ИТ безбедност ...

Многу пофер е да се каже - имавме проблем со безбедноста, не напучија, ќе ја исправиме грешката и нема да се повтори ... а не вака им ја дигнаа цената на дечиштата и плус дозволија да се вмеша политика во работава ...

Ако нема повеќе дискусија за ИТ безденост во темава - ќе ги замолам колегите за ја заклучат.
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
а јас мислам дека ова заслужува одмазда , дали у мк постои некоја асална фрупа која ќе има за цел да се обараат грчки веб страни ?
Дефинитивно треба, а и не се нервирај што многумина ти го осудуваат постот. Во Македонија не смееш да писнеш против грците оти ке те изедат љубителите на грчија
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
Дефинитивно треба, а и не се нервирај што многумина ти го осудуваат постот. Во Македонија не смееш да писнеш против грците оти ке те изедат љубителите на грчија
бла бла бла.. Македонче вакво, Македонче такво.. Заборави да додадеш и многу битна карактеристика - Плачење.

Точно дека СЕКОЈ има ПРАВО на свое мислење, но тоа не значи дека треба само да се ЖАЛИМЕ. Другите народи се супер, САМО ние не чиниме така?..

Мислам дека крајно време е да сватите дека ова е ИТ форум, а не ПОЛИТИЧКИ форум каде што се суди, осудува, договара, кара за ПОЛИТИКАТА на државата.

Постои една добра Латинска поговорка - “Res, non Verba“ или во превод: “Дела, а не зборови“.

Додека Вие само си ласкате, и си го искажувате своето незадоволство, верувајте дека НИШТО не сте направиле. Значи, доколку мислите дека имате познавање од таквата област, или подруго кажано “Website defacement“, креирајте една група и трудете се да ја реализирате целта.

Но, тоа нека биде приватно. Во тој случај доброволно би се пријавил, и би се потрудил да придонесам колку што можам.

Значи, целта ми е да ја оттргниме политиката од форумов, т.е поконкретно од темава.

Што е до темава.. Единствено крајно виновни се лицата од netpress кои што дозволиле да се случи ова. Како што имаше еден пост предходно, не ќе беше воопшто срамно доколку поштено си побараа помош од стручнаци во таа област. Не е ни толку лошо што и ова се случи, бидејки сепак се надевам дека научија нешто од ова. Лошото е што и после ова, сепак не признаваат. Место да си ја поправат грешката, да набават стручнаци кои стварно си ја разбираат работата, тие продолжуваат со инаетот, кревајки им го рејтингот на Грчките дечишта.
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,109
527
Да имав појма во хакнување страници сигурно ќе помогнев, а вака ќе глеам и ќе се нервирам.
Инаку ептен големи сељаци сме, дури нашиве web страници покажуваат слики од хакот, ццц... за жалење сме.
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Мислам дека крајно време е да сватите
Додека Вие само си ласкате
Ок форум без политика но зошто само со вие, вие, да се освестите? Ти да не си од тие загрозените-обесправените 25%? Ако си наш пиши ние а не вие. Иначе грците се тие кои се националисти во крв им е политиката
 

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1,550
52
www.it.com.mk
Само уште еден пример за, како што рече Бидиков, преголемата непрофесионалност и би додал преголемото его. Како и во многу други полиња ние суштински грешиме и упорно истите грешки ги повторуваме, па нормално и компјутерската безбедност не е никаков исклучок.

офтопик: Ве молам прекинете со политичките и “патриотските“ постови бидејќи се косат со правилата 2 и 5. Ова е последна официјална опомена.
 
1 октомври 2008
278
9
:LOL::LOL::LOL:
Bas bi sakal da znam pomegju kogo se vodi ovaa "treta svetska vojna" ?
pa ima poveke primeri neznam kolku si informiran..
kosovski "hakeri" napagaat sprski web strani isto i srbite kosovski , nie so grcite , amerika so iraq,rusija i so znam so uste koj ne.. itn.. ima mnogu primeri neznam kolku od vas ovde odat na drugi stranski forumi..

edit :aj da prestanemo so "off topic " i patriotizam ka sto gleam ne vredi nisto .. samo arno ni pravat ova e malku za nas, nie sekogas go jademe podebeliot stap toa e jasno


ovaa e moj posleden post na temava
 

Egz0rtus_X

Intern
26 јуни 2008
35
1
а јас мислам дека ова заслужува одмазда , дали у мк постои некоја асална фрупа која ќе има за цел да се обараат грчки веб страни ?
Македонска група ?
Па за група не знам..Но за поединци - да има. Нема некоја си голема филозофија во дифејсингот односно веб експлоатирањето, се прави најчесто со SQL-I, со употреба на неколку алатки и во неколку чекори. Се разбира зависи од сигурноста на страната, но во поголем дел дифејсингот не е тешка работа.

Доколку има заинтересирани, можам да направам неколку туториали во кои ќе објаснам како обичен почетник со употреба на неколку алатки, може да дефајсира (т.е. "хакне") страна, не само обична, приватна, комерцијална туку и некоја владина страна.

ОН ТОПИК:
Нашите security професионалци се за жалење, освен неколку сертификата и диплома од ФЕИТ немаат ништо друго во главата, не се во тек со времето и никогаш не се занимавале со такви нешто па нормално е и дека ќе немаат никаква заштита обезбедено за оној кој што ги плаќа. :ua:
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
Доколку има заинтересирани, можам да направам неколку туториали во кои ќе објаснам како обичен почетник со употреба на неколку алатки, може да дефајсира (т.е. "хакне") страна, не само обична, приватна, комерцијална туку и некоја владина страна.
Do it. :bravo: Само.. Се надевам не мислиш туторијал за постанување scriptkiddie :)) Како предлог, користење Active Perl + exploiti, нешто повеќе за нив, и практична примена..

Sry for off.

А за темава.. Веќе се знае сечиј став.. Главна кривица се недоволно спремните “професионалци“ од Netpress.
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
pa ima poveke primeri neznam kolku si informiran..
kosovski "hakeri" napagaat sprski web strani isto i srbite kosovski , nie so grcite , amerika so iraq,rusija i so znam so uste koj ne.. itn.. ima mnogu primeri neznam kolku od vas ovde odat na drugi stranski forumi..

edit :aj da prestanemo so "off topic " i patriotizam ka sto gleam ne vredi nisto .. samo arno ni pravat ova e malku za nas, nie sekogas go jademe podebeliot stap toa e jasno


ovaa e moj posleden post na temava
Ova sto go spomna ne e povrzano megju sebe taka da ne mozes da sporeduvas i da zboris vo svetski ramki.
Ako bese taka jas ako se stepav so nekoj vo grad .... ti so nekoj drug na drugo mesto ..... nekoj tret so deseti na x mesto ..... i spored tebe za tri tepacki vo gradov ke imavme gragjanska vojna :LOL::LOL::LOL:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,725
Мислења
863,392
Членови
30,063
Најнов член
Кузман
На врв Дно