1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Netgear readyshare пристап преку интернет

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Boko, 1 Април 2018.

 1. Boko

  Boko
  Intern

  9
  2
  14 oктомври 2010
  Здраво! Имам рутер netgear dgnd3700 и на него преку усб имам поврзано хард диск. Проблемот е што до хардот можам да пристапам само локално но не и преку интернет. Интернетот е преку телеком, рутерот е speedport entry 2i и на него ги имам отворено портите за хардот.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 2. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,223
  6,350
  27 Март 2014
  Порт Форвардинг? FTP е тоа? Направи форвардинг на порта 21.
   
 3. Boko

  Boko
  Intern

  9
  2
  14 oктомври 2010
  И frp и htttps може. Имам направено форвардинг и на 21 за ftp и на 443 за https.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 4. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,223
  6,350
  27 Март 2014
  https не ти врши работа бидејки немаш сертификат ! Каде направи форвард на порта 21? Дај слика од рутерот каде си направил форвард.
   
 5. Boko

  Boko
  Intern

  9
  2
  14 oктомври 2010
  [​IMG]  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 6. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,141
  4,361
  4 ноември 2013
  Машко
  Пред се, дали имаш јавна адреса?
   
 7. Boko

  Boko
  Intern

  9
  2
  14 oктомври 2010
  Да, преку no-ip


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 8. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,357
  2,959
  4 Септември 2008
  Ти од локалната мрежа како му пристапуваш на дискот, преку ftp или преку share (smb/nfs)?
   
 9. Boko

  Boko
  Intern

  9
  2
  14 oктомври 2010
  Преку ftp му пристапувам.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   

Сподели

Вчитување...