1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Netflix во Македонија

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Mister, 17 Септември 2015.

1. Avid

Avid
    Guru

4,514
    6,825
    21 Јануари 2009
  2. dddragan

dddragan
    Gaining Experience

245
    262
    12 Август 2014
    Машко
    Сива економија :D

3. WeiWuWei

WeiWuWei
    Gaining Experience

191
    94
    17 Јануари 2020
    Машко
    Мизантроп
    Ако веќе го имам платено македонското, сеа со ВПН да се пребацам на Аргентина пример ќе сака ли?

4. Avid

Avid
    Guru

4,514
    6,825
    21 Јануари 2009
    Офкорс.

5. 123456

123456
    On your way to fame

1,198
    744
    12 Април 2013
    Машко
    Не

На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
  6. DeJaVu

DeJaVu
    On your way to fame

566
    687
    21 ноември 2010
    Машко
    Од аспект на квалитет на услуга, што повеќе вреди за парите.
    Како корисници на нетфликс би можеле да дадете коментар што е тоа што го прави нетфликс подобар или обратно, да се разочарате зашто сте плаќале а има подобра варијанта :). Не сум користел нетфликс но само минуси гледам кај него споредено со коди и премиум рисолвер, но можно е да не сум објективен пошто нели не сум користел.
    Мислам дека можеби вредеше нетфликс до пред неколку години(кога не беше достапен кај нас), и беше малтене единствен релевантен стриминг сервис. Но сега со Амазон видео, Дизни плус, ХБО Макс, Аппле ТВ и сл, кога се кршат копја за ексклузиви на тв серии/филмови не ми стои како да вреди за парите.Колку претплати треба човек да закачи на појас да може да гледа што му е по ќеф, 2, 3, 4...?

На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
  7. 123456

123456
    On your way to fame

1,198
    744
    12 Април 2013
    Машко
    Јас сум корисник на Нетфликс и на Коди(реал дебрид и алл дебрид) нетфликсот ми е само да видам што моментално има ново , дали 10% го користам да изгледам нешто на него, се тоа фино trakt.tv и kodi го прават најдобро сега за сега јебига пиратерија и баш ми е гајле :D

8. WeiWuWei

WeiWuWei
    Gaining Experience

191
    94
    17 Јануари 2020
    Машко
    Мизантроп
    френдли ремајндер Money Heist part 4 е излезен рајт нау

Маша, Tomislav96, igor_xxxx и на уште 1 им се допаѓа ова.
  9. moongose

moongose
    Unstoppable

2,268
    2,499
    19 Јули 2013
    Пак ќе пишам, едното е легален сервис, другото е пиратерија. Не може објективно да се споредуваат. Нормално дека второто е секогаш поисплатливо за парите, барем додека проаѓа како такво.

Колку што сум во тек, само нетфликс е достапен кај нас од сите сервиси што нудат стриминг, така да изборот на сервисот сега засега е американски проблем.

Од македонска перспектива поинаку изгледаат работите.
    Нетфликс е достапен, но со содржина далеку помала од таа на американскиот пазар, а за горе-долу иста цена. Згора на тоа нема никаква локализација на содржините. Интерфејсот е солиден и богат со описи на содржините. Наједноставен е за користење во смисол што не бара никаков додатен ангажман освен одбирање на насловот, што го прави одличен за луѓе што не знаат или не сакаат да се замараат со други работи. Исто и ако сакаш да си законски чист.
    Добра фунционалност се и предлозите содржини слични во однос на тие гледаните, па помага околу изборот што да се гледа. Иако препораките се некогаш дискутабилни, сепак предлозите се од достапната база, не се општи. Брз е, нема чекање или е минимално. Квалитетот на сликата е солиден, нема начин да се влијае, автоматски се прилагодува, а најмногу зависи од брзината на интернетот. Во секое време има еден месец бесплатно, така да пробај го.

Коди во комбинација со дебрид или премиумајз, јас го велам пиратерија за мрзливи. Плаќаш за некој друг да се грижи за пронаоѓање на квалитетни извори на содржини кои се пиратски. Твое е само да го одбереш насловот и да гледаш. Преводи има за речиси сè, односно сето достапно на интернет. Интерфејсот е каков што го нуди кодито со огромни можности за промени и прилагодувања. Побавно е од нетфликс, но незначително. Квалитетот на слика варира во зависност од изворот, можеш си одбираш.
    Истово е можно и во бесплатна варијанта, но бара многу повеќе ангажман, а честопати знае и да не функционира.

Третата, воедно и најстара варијанта, е сам да си ги симнуваш филмовите и сериите што сакаш да ги гледаш. Достапност: сè што можеш однапред да симнеш. Не плаќаш никому ништо со оглед дека е пиратерија. Интерфејсот и функционалноста се идентични како во вториот случај. Видео квалитетот најразновиден, односно што ќе симнеш тоа ќе гледаш. Треба да имаш простор за чување на видеата што сакаш да ги гледаш. Бара најмногу ангажман, содржините треба да се бараат, симнуваат и организираат.

10. 123456

123456
    On your way to fame

1,198
    744
    12 Април 2013
    Машко
    Кај нас не е само Netflix него Hbo Go и Amazon Prime

На Ragnar и moongose им се допаѓа ова.
  11. Mister

Mister
    Intern

114
    35
    27 Јануари 2012
    Машко
    Момци, да не решил некој проблемов на Нетфликс?

We're having trouble playing this title right now. Please try again later or select a different title

Од вчера ми се појавува, не знам зошто. Ресетирав се, и пак нејќе. Да не треба VPN јер користам хакнат акаунт

Sent from my SNE-LX1 using Tapatalk

12. Ragnar

Ragnar
    Practice makes perfect

957
    1,052
    9 Декември 2015
    Машко
    Пробаја на друг уред за секој случај. Смени IP...мене ми се појавува тоа чат пат ама праам рефреш и се трга обично.

13. dddragan

dddragan
    Gaining Experience

245
    262
    12 Август 2014
    Машко
    Само на еден наслов или на сите?

14. Mister

Mister
    Intern

114
    35
    27 Јануари 2012
    Машко
    На сите. Работеше топ до вчера вечер.

15. Mister

Mister
    Intern

114
    35
    27 Јануари 2012
    Машко
    Инсталирав и nordvpn па сега Нетфликс ми дава дека користам blocker ili proxy и да ги исклучам. Когс ќе се исклучам од vpn, истиот ерор го дава, дека тој наслов не може да се пушти во моментот.

16. Oktar

Oktar
    Epic

3,712
    11,044
    23 oктомври 2012
    Машко
    Пробај логирај се во инкогнито, ако неможеш, јасно е што е проблемот.

17. fuzzjaw

fuzzjaw
    Unstoppable

1,337
    2,106
    13 Јануари 2014
    Машко
    Веќе 4-5 месеци користам Netflix, прилично ефтино, со акаунти купени од Redditbay. Не знам зошто се тепате со VPN-и, кога за $3-5, во зависност од seller, имате Premium HD акаунт на кој може да си смените password и да си ги користите сите профили кои се на располагање на истиот. Во моментов плаќам $4.5 месечно, значи околу 250 денари, а четворица можеме да го користиме акаунтот. Единствен downside е што секој месец ти даваат нов акаунт место да го продолжат стариот. Два пати ми се десило кај различен seller да прекине да работи на сред месец акаунтот, двата пати добивав нов во помалку од 24 часа.

18. Mister

Mister
    Intern

114
    35
    27 Јануари 2012
    Машко
    Пробав на телефон, си работи.
    Значи само на mi box уредот нејќе.
    Рестартирав 10 пати, џабе.

На Ragnar му/ѝ се допаѓа ова.
  19. 123456

123456
    On your way to fame

1,198
    744
    12 Април 2013
    Машко
    како тоа се тепаме за впн?

20. fuzzjaw

fuzzjaw
    Unstoppable

1,337
    2,106
    13 Јануари 2014
    Машко
    Мислев се тепате со VPN. Барај држави кај што е поефтин, па логирај се таму, па работел/не работел, комбинации. Ради тоа предложив Redditbay.

21. Oktar

Oktar
    Epic

3,712
    11,044
    23 oктомври 2012
    Машко
    Сериозно купувањето нов акаунт секој месец и потенцијални прекини во функционирањето на истиот го рачунаш за поедноставно решение од еднократно отварање акаунт со турски ВПН? Еднократно! Само при креирање на акаунтот и после тоа пи*иш до крај на живот.
    Човече секој месец имаш нов акаунт, па целата убавина е во леснотијата на користењето на сервисот. Немораш ни со ВПН да се заебаваш, земете 4ца еден акаунт и поефтино од тие месечните ке ти дојде.

На Tomislav96, DonFrozex, Delicon и уште 2 други им се допаѓа ова.
  22. fuzzjaw

fuzzjaw
    Unstoppable

1,337
    2,106
    13 Јануари 2014
    Машко
    Не знам зошто, ја имав сфатено работава дека на секое плаќање треба да се логираш со VPN и такви заебанции. Прав си, поедноставно е вака. My bad.

23. psyside

psyside
    Rising Star

26,780
    27,476
    4 Септември 2008
    Kodi aka 720p vs 4K HDR, lol

На -={K-O-R-U-N}=- му/ѝ се допаѓа ова.
  24. Mister

Mister
    Intern