1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Netflix во Македонија

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Mister, 17 Септември 2015.

 1. Avid

  Avid
  Guru

  4,514
  6,825
  21 Јануари 2009
 2. dddragan

  dddragan
  Gaining Experience

  245
  262
  12 Август 2014
  Машко
  Сива економија :D
   
 3. WeiWuWei

  WeiWuWei
  Gaining Experience

  191
  94
  17 Јануари 2020
  Машко
  Мизантроп
  Ако веќе го имам платено македонското, сеа со ВПН да се пребацам на Аргентина пример ќе сака ли?
   
 4. Avid

  Avid
  Guru

  4,514
  6,825
  21 Јануари 2009
  Офкорс.
   
 5. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,198
  744
  12 Април 2013
  Машко
  Не
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 6. DeJaVu

  DeJaVu
  On your way to fame

  566
  687
  21 ноември 2010
  Машко
  Од аспект на квалитет на услуга, што повеќе вреди за парите.
  Како корисници на нетфликс би можеле да дадете коментар што е тоа што го прави нетфликс подобар или обратно, да се разочарате зашто сте плаќале а има подобра варијанта :). Не сум користел нетфликс но само минуси гледам кај него споредено со коди и премиум рисолвер, но можно е да не сум објективен пошто нели не сум користел.
  Мислам дека можеби вредеше нетфликс до пред неколку години(кога не беше достапен кај нас), и беше малтене единствен релевантен стриминг сервис. Но сега со Амазон видео, Дизни плус, ХБО Макс, Аппле ТВ и сл, кога се кршат копја за ексклузиви на тв серии/филмови не ми стои како да вреди за парите.Колку претплати треба човек да закачи на појас да може да гледа што му е по ќеф, 2, 3, 4...?
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 7. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,198
  744
  12 Април 2013
  Машко
  Јас сум корисник на Нетфликс и на Коди(реал дебрид и алл дебрид) нетфликсот ми е само да видам што моментално има ново , дали 10% го користам да изгледам нешто на него, се тоа фино trakt.tv и kodi го прават најдобро сега за сега јебига пиратерија и баш ми е гајле :D
   
 8. WeiWuWei

  WeiWuWei
  Gaining Experience

  191
  94
  17 Јануари 2020
  Машко
  Мизантроп
  френдли ремајндер Money Heist part 4 е излезен рајт нау
   
  Маша, Tomislav96, igor_xxxx и на уште 1 им се допаѓа ова.
 9. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,268
  2,499
  19 Јули 2013
  Пак ќе пишам, едното е легален сервис, другото е пиратерија. Не може објективно да се споредуваат. Нормално дека второто е секогаш поисплатливо за парите, барем додека проаѓа како такво.

  Колку што сум во тек, само нетфликс е достапен кај нас од сите сервиси што нудат стриминг, така да изборот на сервисот сега засега е американски проблем.

  Од македонска перспектива поинаку изгледаат работите.
  Нетфликс е достапен, но со содржина далеку помала од таа на американскиот пазар, а за горе-долу иста цена. Згора на тоа нема никаква локализација на содржините. Интерфејсот е солиден и богат со описи на содржините. Наједноставен е за користење во смисол што не бара никаков додатен ангажман освен одбирање на насловот, што го прави одличен за луѓе што не знаат или не сакаат да се замараат со други работи. Исто и ако сакаш да си законски чист.
  Добра фунционалност се и предлозите содржини слични во однос на тие гледаните, па помага околу изборот што да се гледа. Иако препораките се некогаш дискутабилни, сепак предлозите се од достапната база, не се општи. Брз е, нема чекање или е минимално. Квалитетот на сликата е солиден, нема начин да се влијае, автоматски се прилагодува, а најмногу зависи од брзината на интернетот. Во секое време има еден месец бесплатно, така да пробај го.

  Коди во комбинација со дебрид или премиумајз, јас го велам пиратерија за мрзливи. Плаќаш за некој друг да се грижи за пронаоѓање на квалитетни извори на содржини кои се пиратски. Твое е само да го одбереш насловот и да гледаш. Преводи има за речиси сè, односно сето достапно на интернет. Интерфејсот е каков што го нуди кодито со огромни можности за промени и прилагодувања. Побавно е од нетфликс, но незначително. Квалитетот на слика варира во зависност од изворот, можеш си одбираш.
  Истово е можно и во бесплатна варијанта, но бара многу повеќе ангажман, а честопати знае и да не функционира.

  Третата, воедно и најстара варијанта, е сам да си ги симнуваш филмовите и сериите што сакаш да ги гледаш. Достапност: сè што можеш однапред да симнеш. Не плаќаш никому ништо со оглед дека е пиратерија. Интерфејсот и функционалноста се идентични како во вториот случај. Видео квалитетот најразновиден, односно што ќе симнеш тоа ќе гледаш. Треба да имаш простор за чување на видеата што сакаш да ги гледаш. Бара најмногу ангажман, содржините треба да се бараат, симнуваат и организираат.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 10. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,198
  744
  12 Април 2013
  Машко
  Кај нас не е само Netflix него Hbo Go и Amazon Prime
   
  На Ragnar и moongose им се допаѓа ова.
 11. Mister

  Mister
  Intern

  114
  35
  27 Јануари 2012
  Машко
  Момци, да не решил некој проблемов на Нетфликс?

  We're having trouble playing this title right now. Please try again later or select a different title

  Од вчера ми се појавува, не знам зошто. Ресетирав се, и пак нејќе. Да не треба VPN јер користам хакнат акаунт

  Sent from my SNE-LX1 using Tapatalk
   
 12. Ragnar

  Ragnar
  Practice makes perfect

  957
  1,052
  9 Декември 2015
  Машко
  Пробаја на друг уред за секој случај. Смени IP...мене ми се појавува тоа чат пат ама праам рефреш и се трга обично.
   
 13. dddragan

  dddragan
  Gaining Experience

  245
  262
  12 Август 2014
  Машко
  Само на еден наслов или на сите?
   
 14. Mister

  Mister
  Intern

  114
  35
  27 Јануари 2012
  Машко
  На сите. Работеше топ до вчера вечер.

  Sent from my SNE-LX1 using Tapatalk
   
 15. Mister

  Mister
  Intern

  114
  35
  27 Јануари 2012
  Машко
  Инсталирав и nordvpn па сега Нетфликс ми дава дека користам blocker ili proxy и да ги исклучам. Когс ќе се исклучам од vpn, истиот ерор го дава, дека тој наслов не може да се пушти во моментот.

  Sent from my SNE-LX1 using Tapatalk
   
 16. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,712
  11,044
  23 oктомври 2012
  Машко
  Пробај логирај се во инкогнито, ако неможеш, јасно е што е проблемот.
   
 17. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Unstoppable

  1,337
  2,106
  13 Јануари 2014
  Машко
  Веќе 4-5 месеци користам Netflix, прилично ефтино, со акаунти купени од Redditbay. Не знам зошто се тепате со VPN-и, кога за $3-5, во зависност од seller, имате Premium HD акаунт на кој може да си смените password и да си ги користите сите профили кои се на располагање на истиот. Во моментов плаќам $4.5 месечно, значи околу 250 денари, а четворица можеме да го користиме акаунтот. Единствен downside е што секој месец ти даваат нов акаунт место да го продолжат стариот. Два пати ми се десило кај различен seller да прекине да работи на сред месец акаунтот, двата пати добивав нов во помалку од 24 часа.
   
 18. Mister

  Mister
  Intern

  114
  35
  27 Јануари 2012
  Машко
  Пробав на телефон, си работи.
  Значи само на mi box уредот нејќе.
  Рестартирав 10 пати, џабе.

  Sent from my SNE-LX1 using Tapatalk
   
  На Ragnar му/ѝ се допаѓа ова.
 19. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,198
  744
  12 Април 2013
  Машко
  како тоа се тепаме за впн?
   
 20. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Unstoppable

  1,337
  2,106
  13 Јануари 2014
  Машко
  Мислев се тепате со VPN. Барај држави кај што е поефтин, па логирај се таму, па работел/не работел, комбинации. Ради тоа предложив Redditbay.
   
 21. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,712
  11,044
  23 oктомври 2012
  Машко
  Сериозно купувањето нов акаунт секој месец и потенцијални прекини во функционирањето на истиот го рачунаш за поедноставно решение од еднократно отварање акаунт со турски ВПН? Еднократно! Само при креирање на акаунтот и после тоа пи*иш до крај на живот.
  Човече секој месец имаш нов акаунт, па целата убавина е во леснотијата на користењето на сервисот. Немораш ни со ВПН да се заебаваш, земете 4ца еден акаунт и поефтино од тие месечните ке ти дојде.
   
  На Tomislav96, DonFrozex, Delicon и уште 2 други им се допаѓа ова.
 22. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Unstoppable

  1,337
  2,106
  13 Јануари 2014
  Машко
  Не знам зошто, ја имав сфатено работава дека на секое плаќање треба да се логираш со VPN и такви заебанции. Прав си, поедноставно е вака. My bad.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 23. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,780
  27,476
  4 Септември 2008
  Kodi aka 720p vs 4K HDR, lol
   
  На -={K-O-R-U-N}=- му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Mister

  Mister
  Intern

  114
  35
  27 Јануари 2012
  Машко
  Му направив фактори ресет на боксот, и сега си пичи

  Sent from my SNE-LX1 using Tapatalk
   
  На Ragnar му/ѝ се допаѓа ова.
 25. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,198
  744
  12 Април 2013
  Машко
  Она кога пробуваш да се правиш паметен 8к бој

   

Сподели

Вчитување...