1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Netflix во Македонија

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Mister, 17 Септември 2015.

 1. skopje_mkd

  skopje_mkd
  Gaining Experience

  302
  175
  5 Февруари 2016
  +1 ако се собирате за претплата !!
   
  На draganamon му/ѝ се допаѓа ова.
 2. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  202
  126
  25 Февруари 2017
  Машко
  Да не имате проблеми со Netflix вечерва доколку сте на Телеком? Следев преку ТВ, ми дојде чудно бидејќи повеќе од 300/400p не идеше, па си реков ај да проверам од ПЦ, едноставно многу споро Load-нува, со макс 1-3 Mbps влече, проверено исто преку Task Manager, па проверив и од мобилен ист проблем. На Speedtest си е ОК, 60/60.

  Си викам ај од мобилна да пробам, преку 4G на Телекабел и Вип немам никаков проблем.

  Единствено што приметив е дека на fast.net ми вади чудни резултати, на моменти има скокови до 50-60 Mbps, но потоа се враќа пак до некои 4-5, преку speedtest е исто ОК и до други сервери пробав САД, ЕУ...
  upload_2019-7-21_0-15-42.png upload_2019-7-21_0-17-27.png
   
  Последна промена: 21 Јули 2019
 3. 123456

  123456
  Gaining Experience

  860
  426
  12 Април 2013
  Машко
  зинале за пари ма.е им е.ам

  net.png
   
  На krema и Oktar им се допаѓа ова.
 4. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  922
  619
  1 Јуни 2016
  Ех, ги сакав Нетфликс заради тоа што пуштаа цела сезона наеднаш.
  И тоа ли ќе го сјебат сеа бе ц ц.
   
 5. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  920
  1,387
  6 ноември 2007
  Што има тука за пари....
  Netflix први почнаа со ваѓање цели сезони за да се умилкуваат на претплатниците и само Amazon Prime се придружија.
  Нит HBO се приклучи кон тој тренд, нит Hulu, а ниту Disney+ го заболе стапот за binge watching па и тие сите свои шоуа ќе ги емитуваат со неделни премиери.

  И со право се прави тоа.
  Едно е да седнеш во 20:00 и да завршиш во 5 насабајле. Да незнаеш на кој свет се наоѓаш а серијата да ти остане во едно бунило.

  Или неделни епизоди во ударен термин. Па разговараш со другарите за епизодата, па пукаат мемиња, па се ствара тензија вирал маркетинг, скока гледаност, паѓа... Сето тоа во прилог кон маркетинг на серијата.
   
  Psycore, DonFrozex, TexasUS и на уште 1 им се допаѓа ова.
 6. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  699
  727
  9 Декември 2015
  Машко
  ^
  Мислам дека погрешно си го разбрал концептот. Не МОРА да ја изгледаш цела сезона во еден здив. Ама убаво е да си имам пристап до сите епизоди па да гледам една на ден десет дена по ред наместо да чекам пола година.
   
  Zippo, pipelin, Balanar и на уште 1 им се допаѓа ова.
 7. Balanar

  Balanar
  Practice makes perfect

  1,079
  1,163
  6 Декември 2016
  Машко
  Умре тој концепт за неделни епизоди одамна. Тие што го фураат уште - ќе го сменат.
   
 8. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  994
  606
  8 Август 2017
  Машко
  Доста ОК пристап, ретко ги гледав сериите на Нетфликс баш поради ова, неделен пристап е каде каде подобро. Си пратиш секоја недела по една епизода.
   
 9. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,324
  9,666
  23 oктомври 2012
  Машко
  Муабетот е дека сега ке мора да си редовен претплатник за да гледаш серија некоја, јас лично знам неколкумина што креираат акаунт, гледаат тоа што сакаат (цели сезони/серии) и гасат, а сега ке мора да имаат активна претплата за да гледаат секоја недела.
   
  На dddragan, TexasUS, M.Pix и уште 3 други им се допаѓа ова.
 10. marick14

  marick14
  Gaining Experience

  172
  58
  2 Март 2011
  Правач на ајвар
  За мене е подобро да има по една епизода неделно.
   
  На Psycore му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  920
  1,387
  6 ноември 2007
  Не мора али во голема мера се практикува. Плус spoiler факторот...

  Ахам затоа нови стриминг сервиси се отвараат нудејќи го тој концепт.
  Disney+ Ditches "Binge-Watch" Model, Will Release Episodes Weekly
  Затоа
  Make them wait! Why the age of bingewatching may finally be over
   
 12. Balanar

  Balanar
  Practice makes perfect

  1,079
  1,163
  6 Декември 2016
  Машко
  Во истиот натпис буквално на краj е напишано:

  That said, this isn’t a uniformly popular choice. A recent poll by IGN found that 69% of respondents preferred to consume content all at once rather than weekly.
   
  На Oktar и 123456 им се допаѓа ова.
 13. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,553
  1,631
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  На кратко, бинџање :)
   
  На Balanar му/ѝ се допаѓа ова.
 14. esquimaux

  esquimaux
  On your way to fame

  558
  912
  16 Јануари 2016
  Машко
  Ако ви одговара повеќе на неделно ниво гледајте ги на неделно ниво. Каков садомасохизам не ми се веруе. Кога сме на тема ја би сакал и поп ап реклами у сред шоу да излагаат...
   
  dddragan, RoninMK, Oktar и на уште 1 им се допаѓа ова.
 15. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  994
  606
  8 Август 2017
  Машко
 16. almostanangwl

  almostanangwl
  Intern

  10
  1
  13 Август 2012
  Машко
  Ако постои можност да влезам во некој круг на Нетфликс (од тие што делите), ве молам пишете ми ПП. Заинтересиран сум.
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 17. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,937
  2,858
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Кој имаше од вас контакт за netflix, персонален акаунт за година дена со разумна сума. Некој ми даде ваков контакт од човек.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 18. Balanar

  Balanar
  Practice makes perfect

  1,079
  1,163
  6 Декември 2016
  Машко
  Нели се потсмеваше на народов тука, што ку*ац сега бараш пиратски Нетфликс? Купи си легално и не умарај.
   
  На Psycore, Zippo, psyside и уште 2 други им се допаѓа ова.
 19. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,171
  735
  8 Мај 2010
  Машко
  -офтопик-
  Тие што имаат ајфон, имаат и за Netflix претплата.

  -онтопик-
  Види во Netflix family темата.

  Sent from my SM-G935F using Tapatalk
   
  На itstheigyg, Psycore, olikomerc и уште 3 други им се допаѓа ова.
 20. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,083
  25,370
  4 Септември 2008
  Hhh, ајвар, голф 4 тди, иПхоне, и нетфликс пиратерија.
   
  itstheigyg, Psycore, olikomerc и на уште 1 им се допаѓа ова.
 21. 123456

  123456
  Gaining Experience

  860
  426
  12 Април 2013
  Машко
  6 долари платив, еве веке 8-9 месец ми е се уште активен, најчудно е што типов воопшто не користи нетфликс што е негов
   
  На vlavot му/ѝ се допаѓа ова.
 22. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,937
  2,858
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Каде тоа има нетфликс пиратерија?


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 23. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,937
  2,858
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Овој alicethegreat27@gmail.com од него ти е?


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 24. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,083
  25,370
  4 Септември 2008
  Се праиш сеа на удрен или снема кавијар, па се врати на ајвар?
   
  itstheigyg, Маша и на Balanar им се допаѓа ова.
 25. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,937
  2,858
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Дечко ти не знаеш што значи пиратерија, слободно научи:
  [​IMG]


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На Tomislav96 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...