• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Netflix во Македонија

Mister

Gaining Experience
27 јануари 2012
149
93
Ми кажаа имало некој "крак" за да може да се гледа Нетфликс кај нас.
Знам треба да се направи VPN ама точно не ја знам процедурата.
Некој да сподели ако знае плс.
Да спомнам дека имам и Chromecast па сакам да стримам директ на ТВ.

Фала :)
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,578
3,324
Ти треба VPN со америчка адреса (ако имаш акаунт од америчката верзија), се логираш преку VPN-от и после може да направиш дисконект да си гледаш регуларно. Netflix користи проверка по IP адреса само за логирање на системот кога ќе почне стримот не е потребно да користиш VPN.

Инаку ако имаш роднина, пријател и слично што живее или има акаунт може да ти даде корисничко име и шифра за втор корисник (доколку не го користи) и така да немора да плаќаш.
 

StOrMK

Gaining Experience
25 јули 2015
822
398
Скопје
StOrMK's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 - 4440
Motherboard
Gigabyte H81M-S
Storage
TOSHIBA DT01ACA100 1TB
RAM
Kingston HyperX Fury 8GB
Case
Ментална :D
Mouse
Motospeed V70
Keyboard
Motospeed CK 104
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
Benq DL2215-B 1920x1080 Full HD
OS
Windows 10 PRO 64bit
KODI му е мајката. Иначе сега ја гледам серијата Narcos и сум многу задоволен од програмчево.
 

goranzoran

Unstoppable
21 јануари 2011
3,316
2,775
скопје
Не поддржувам пиратерија, но нема кај нас квалитетен стрим сервис - затоа пробај popcorn-time, во шведска им е сајтот Поддржува Chromecast и одлично функционира.
А кој им е официјален сајт?
 

boro1

Practice makes perfect
13 август 2009
1,647
1,302
boro1's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-6500 3.2GHz
Motherboard
ASUS H110M-R
Storage
840 EVO 120GB + WD 1TB EZEX + WD 640 Blue + 240GB random Chinese SSD
PSU
Cooler Master G450M
RAM
2x8GB DDR4 HyperX Fury
Video card
Gigabyte GTX 1660 Super 6GB
Case
SAMA Black Widow Silent Gaming
Mouse
Razer Viper Mini
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Audio
Panasonic SA-HT500
Monitor
DELL P2414H
OS
Windows 10 Pro 64-bit

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,578
3,324
USA и EU конечно дојдоа кај нас.
Сега уште да ни донесат и еден премиер родум од Тексас што нема да зборува македонски за да конечно да испаднеме од бедава.
 

boro1

Practice makes perfect
13 август 2009
1,647
1,302
boro1's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-6500 3.2GHz
Motherboard
ASUS H110M-R
Storage
840 EVO 120GB + WD 1TB EZEX + WD 640 Blue + 240GB random Chinese SSD
PSU
Cooler Master G450M
RAM
2x8GB DDR4 HyperX Fury
Video card
Gigabyte GTX 1660 Super 6GB
Case
SAMA Black Widow Silent Gaming
Mouse
Razer Viper Mini
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Audio
Panasonic SA-HT500
Monitor
DELL P2414H
OS
Windows 10 Pro 64-bit
Незнам што е толку хајпот со Нетфликс, единствено нешто што неможам да најдам на друго место ( симнување на филм од замунда / putlocker / popcorn / stremio ) е синхронизација со повеќе уреди. На пример можам да почнам да го гледам филмот на пц, па потоа да се префрлам на моб и право да продолжам од истата минута. Да, може и без Нетфликс, но тука е поиспеглано.
Е да, нема српски/хрватски/македонски превод што го прави бескорисно за постари луѓе..
Некако поубаво ми беше popcorntime додека работеше, повеќе би дал 500 денари месечно за попкорн одколку за Нетфликс.
 

Mr.Jack

Gaining Experience
9 февруари 2008
703
448
Некако поубаво ми беше popcorntime додека работеше, повеќе би дал 500 денари месечно за попкорн одколку за Нетфликс.
Не сум запознаен многу со попкорн тајм оти не го користам ама мислам дека има друга верзија
секогаш испаѓаат нови кога пропаѓаат старите

http://popcorn-time.se/

И uTorrent има вграден стрим плеер. Погуглај може ќе најдеш и други плеери што стримаат торенти
 

goranzoran

Unstoppable
21 јануари 2011
3,316
2,775
скопје
Сеа приметив содржинава на нашиов нетфликс е срање у споредба со содржината на америчкиот WTF :eek:h:.....цццц ништо нема :eek:h:
 
Последна промена:

Nightingale

On your way to fame
28 јануари 2014
618
526
Некако поубаво ми беше popcorntime додека работеше, повеќе би дал 500 денари месечно за попкорн одколку за Нетфликс.

Малку off ама што е случено со popcorn? Го користев долго време, супер програмче беше, последно време немам седнато да гледам нешто...

Edit: изгледа сепак си е во ред, од кога го прочитав ова, се смирив :D
 

OldSchoolPvP

Practice makes perfect
13 февруари 2014
744
1,162
Shutter Island
http://forum.it.com.mk/threads/popcorn-time-down.54238/
Еве ви ја темата за попкорн тиме.

OFF:
https://popcorntimece.tk/
Еве ви линк за попкорн.Овој е направен од Пола од девелоперите што си работеа на стариот бидејќи другата половина го прават буттер што е моментално RIP.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
9,896
15,194
На пример можам да почнам да го гледам филмот на пц, па потоа да се префрлам на моб и право да продолжам од истата минута. Да, може и без Нетфликс, но тука е поиспеглано.
DLNA
Ќе си инсталираш Universal Media Player кој ја памти позицијата и тераш понатаму. И да не памти може да се подеси да стави (виртуелни) чаптери на една минута
Опции ко во приказна.
 

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,411
3,027
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5800X & NZXT Kraken X63
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
2xSilicon Power P34A80 1TB, 6TB WD Red + 2TB Toshiba +1TB WD Blue
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
4 x 8GB Kingston HyperX @ 3600 MHz
Video card
MSI RTX 3080 Suprim X
Case
NZXT H710i black/white
Mouse
Logitech G903 Lightspeed
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
SteelSeries Arctis Pro Wireless & Logitech X540
Monitor
LG UltraWide 38WN95C-W
OS
Windows 10 x64 Pro
KODI сo mySQL бaзa зa менaџирaње нa библиoтекaтa гo oвoзмoжувa истoтo. И не е кoмплицирaнo зa имплементирaње.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
9,896
15,194
Netflix е супер за некој кој нема време да се зафркава со конфигурации наоколу. Како створен за родители со мали деца кои цел ден киснат на Youtube
 

ThundeR

Gaining Experience
7 октомври 2009
240
54
Скопје
чим почнуваат сега, сигурно дека ќе има некаква локализација - мкд/српски/хрватски превод..

а содржината сигурно дека нема да биде иста со US - така е и во голем дел од европските земји..
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4,385
4,919
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home
Ем треба 600 денари месечно да им плаќаш ем не се достапни сите можни серии и филмови? LMAO :D
 

Hristijan_95

Gaining Experience
17 мај 2012
294
175
Скопје
Hristijan_95's setup  
Processor & Cooler
Intel core i7-2600 3.4ghz
Motherboard
Asus P8 H61
Storage
120 GB Samsung SSD 840 EVO
PSU
Cooler Master GX 550
RAM
8 GB
Video card
Sapphire Vapor-X R9 280X
Case
Cooler Master HAF 922
OS
Windows 10
Сеа приметив содржинава на нашиов нетфликс е срање у споредба со содржината на америчкиот WTF :eek:h:.....цццц ништо нема :eek:h:
Финтата е што и на америчкиот ништо нема... Незнам што толку сите прашина креваат низ цел свет, коа преку сила нема 10 филма да изгледаш се на се на нетфликс. Едино по некоја серија и тоа е тоа, после мора торенти пак..
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,095
Мислења
877,530
Членови
30,691
Најнов член
JanaJanuska
На врв Дно