1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Netflix во Македонија

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Mister, 17 Септември 2015.

 1. Mister

  Mister
  Intern

  92
  29
  27 Јануари 2012
  Машко
  Ми кажаа имало некој "крак" за да може да се гледа Нетфликс кај нас.
  Знам треба да се направи VPN ама точно не ја знам процедурата.
  Некој да сподели ако знае плс.
  Да спомнам дека имам и Chromecast па сакам да стримам директ на ТВ.

  Фала :)
   
 2. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,337
  3,729
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Kodi и чаос. Џабе не се мучи со Нетфликс
  Или http://Pickbox.mk
   
  На StOrMK му/ѝ се допаѓа ова.
 3. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,883
  2,445
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Каков нетфликс, они треба нас да не плаќаат за да гледаат она што ние гледаме.
   
  На DrMTR и LaLi им се допаѓа ова.
 4. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,340
  2,939
  4 Септември 2008
  Ти треба VPN со америчка адреса (ако имаш акаунт од америчката верзија), се логираш преку VPN-от и после може да направиш дисконект да си гледаш регуларно. Netflix користи проверка по IP адреса само за логирање на системот кога ќе почне стримот не е потребно да користиш VPN.

  Инаку ако имаш роднина, пријател и слично што живее или има акаунт може да ти даде корисничко име и шифра за втор корисник (доколку не го користи) и така да немора да плаќаш.
   
 5. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  678
  360
  25 Јули 2015
  Машко
  Икономист
  KODI му е мајката. Иначе сега ја гледам серијата Narcos и сум многу задоволен од програмчево.
   
 6. aleksuperior

  aleksuperior
  On your way to fame

  687
  911
  6 Декември 2012
  Машко
  Не поддржувам пиратерија, но нема кај нас квалитетен стрим сервис - затоа пробај popcorn-time, во шведска им е сајтот Поддржува Chromecast и одлично функционира.
   
  OldSchoolPvP, Necromancer, borcep и на уште 1 им се допаѓа ова.
 7. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,337
  3,729
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
 8. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,883
  2,445
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  А кој им е официјален сајт?
   
 9. boro1

  boro1
  Practice makes perfect

  1,628
  1,271
  13 Август 2009
  Машко
 10. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,147
  699
  8 Мај 2010
  Машко
  На Mister, NecrotoX, Boldozer и уште 3 други им се допаѓа ова.
 11. Gucci

  Gucci
  On your way to fame

  866
  630
  5 Јули 2011
 12. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,340
  2,939
  4 Септември 2008
  USA и EU конечно дојдоа кај нас.
  Сега уште да ни донесат и еден премиер родум од Тексас што нема да зборува македонски за да конечно да испаднеме од бедава.
   
  На ivan88 и RagingDemon им се допаѓа ова.
 13. boro1

  boro1
  Practice makes perfect

  1,628
  1,271
  13 Август 2009
  Машко
  Незнам што е толку хајпот со Нетфликс, единствено нешто што неможам да најдам на друго место ( симнување на филм од замунда / putlocker / popcorn / stremio ) е синхронизација со повеќе уреди. На пример можам да почнам да го гледам филмот на пц, па потоа да се префрлам на моб и право да продолжам од истата минута. Да, може и без Нетфликс, но тука е поиспеглано.
  Е да, нема српски/хрватски/македонски превод што го прави бескорисно за постари луѓе..
  Некако поубаво ми беше popcorntime додека работеше, повеќе би дал 500 денари месечно за попкорн одколку за Нетфликс.
   
  На smole и stevo15 им се допаѓа ова.
 14. Mr.Jack

  Mr.Jack
  Gaining Experience

  606
  332
  9 Февруари 2008
  Не сум запознаен многу со попкорн тајм оти не го користам ама мислам дека има друга верзија
  секогаш испаѓаат нови кога пропаѓаат старите

  http://popcorn-time.se/

  И uTorrent има вграден стрим плеер. Погуглај може ќе најдеш и други плеери што стримаат торенти
   
 15. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,883
  2,445
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Сеа приметив содржинава на нашиов нетфликс е срање у споредба со содржината на америчкиот WTF :oh:.....цццц ништо нема :oh:
   
  Последна промена: 7 Јануари 2016
 16. Nightingale

  Nightingale
  On your way to fame

  618
  525
  28 Јануари 2014
  Малку off ама што е случено со popcorn? Го користев долго време, супер програмче беше, последно време немам седнато да гледам нешто...

  Edit: изгледа сепак си е во ред, од кога го прочитав ова, се смирив :D
   
 17. OldSchoolPvP

  OldSchoolPvP
  Practice makes perfect

  747
  1,182
  13 Февруари 2014
  Машко
  http://forum.it.com.mk/threads/popcorn-time-down.54238/
  Еве ви ја темата за попкорн тиме.

  OFF:
  https://popcorntimece.tk/
  Еве ви линк за попкорн.Овој е направен од Пола од девелоперите што си работеа на стариот бидејќи другата половина го прават буттер што е моментално RIP.
   
 18. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,255
  24,071
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Oвa е земјa нa тoренти...не се лoжете премнoгу.
   
  tupacan, smole и на DarkEnchanter им се допаѓа ова.
 19. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,337
  3,729
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Каде има список?
   
  На DarkEnchanter му/ѝ се допаѓа ова.
 20. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,365
  12,472
  2 Август 2012
  Машко
  DLNA
  Ќе си инсталираш Universal Media Player кој ја памти позицијата и тераш понатаму. И да не памти може да се подеси да стави (виртуелни) чаптери на една минута
  Опции ко во приказна.
   
  На goranzoran и boro1 им се допаѓа ова.
 21. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,294
  2,565
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  KODI сo mySQL бaзa зa менaџирaње нa библиoтекaтa гo oвoзмoжувa истoтo. И не е кoмплицирaнo зa имплементирaње.
   
  На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
 22. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,365
  12,472
  2 Август 2012
  Машко
  Netflix е супер за некој кој нема време да се зафркава со конфигурации наоколу. Како створен за родители со мали деца кои цел ден киснат на Youtube
   
  SiPy`, xenon и на omegaRED им се допаѓа ова.
 23. ThundeR

  ThundeR
  Gaining Experience

  240
  54
  7 oктомври 2009
  Машко
  чим почнуваат сега, сигурно дека ќе има некаква локализација - мкд/српски/хрватски превод..

  а содржината сигурно дека нема да биде иста со US - така е и во голем дел од европските земји..
   
 24. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,821
  2,661
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Ем треба 600 денари месечно да им плаќаш ем не се достапни сите можни серии и филмови? LMAO :D
   
 25. Hristijan_95

  Hristijan_95
  Gaining Experience

  292
  173
  17 Мај 2012
  Машко
  ИТ
  Финтата е што и на америчкиот ништо нема... Незнам што толку сите прашина креваат низ цел свет, коа преку сила нема 10 филма да изгледаш се на се на нетфликс. Едино по некоја серија и тоа е тоа, после мора торенти пак..
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...