1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Netflix na Quart Smart TV?

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од TylerMkD, 14 Септември 2016.

 1. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,193
  3,547
  7 ноември 2014
  Машко
  Како што е прашањето, ја нема Netflix како апликација, ниту може да се симне.

  Има некој начин да се пушти и да работи?
   
 2. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,723
  2,620
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Пробај преку браузерот. (Ако има таков)
   
 3. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,116
  991
  4 Февруари 2014
  Машко
  Или преку телефон via Airplay (или како и да се вика)
   
 4. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,193
  3,547
  7 ноември 2014
  Машко
  Не може.

  Инаку темава ја отворив за јас да ви кажам како успеав всушност.

  На телевизорот нема таква апликација, а преку Browser не може. Но, кгоа пуштам Netflix на телефон и одам преку Air Play, не стрима од телефон него си се пушта целосната апликација, како да е инсталирана, се логираш и работи. Проблемот е само што телевизорот е HD Ready, а стрима во FullHD и некогаш ќе се закочи.

  Кога магија е ова, стварно не ми е јасно. Пак ќе повторам, не е Air Play од телефон, туку си се пушта целосната апликација и ја контролираш со далечинскиот.
   
 5. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,258
  2,759
  21 Јануари 2011
  Машко
  Не закочува ради тоа што телевизорот е HD Ready. Проблемот е у нетфликс, истото се јавуваше на пц кое чита све без да зуцне а нетот е многу стабилен и брз.
  Тој проблем со кочење се јави и на медиа плејер и на пц со windows 10 еве сега и кај тебе на смарт ТВ.
   
  На TylerMkD му/ѝ се допаѓа ова.
 6. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,116
  991
  4 Февруари 2014
  Машко
  Намести си во сеттингс во кој квалитет да ти стрима.
   
 7. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,193
  3,547
  7 ноември 2014
  Машко
  Немам таква опција.
   
 8. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,116
  991
  4 Февруари 2014
  Машко
  My profile->> playback settings (na smartphone)
   
 9. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,193
  3,547
  7 ноември 2014
  Машко
  На телевизорот нема, а ти викам ова е како посебна апликација...
   
 10. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,258
  2,759
  21 Јануари 2011
  Машко
  Ма и преку друга мрежа и преку апликација и преку различни прелистувачи пак исто срање. Имаат проблем со стримање на "High (Best video quality, up to 3 GB per hour for HD and 7 GB per hour for Ultra HD)". Али би требало да имаш сетинг за промена на квалитет, ако нема иди тука https://help.netflix.com/en/node/87 логирај се и смени од HIGH или Auto на Medium. Или директно тука: To select a setting that works best for your Internet plan, navigate to the Your Account page and select Playback settings in the My Profile section. It can take up to 8 hours for these changes to take effect. Јес да ја не би гледал ништо под High али некој немаат таков проблем.
   
 11. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,116
  991
  4 Февруари 2014
  Машко
  Не на телевизорот туку на апликацијата на телефонот.
   

Сподели

Вчитување...