1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Netflix Family

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од tupacan, 4 Јануари 2019.

 1. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,356
  9,842
  23 oктомври 2012
  Машко
 2. MusicFreak

  MusicFreak
  Gaining Experience

  912
  63
  18 Јуни 2009
  Не им ја разбирам логиката зошто во секоја држава има различен број на достапни ствари
   
 3. krema

  krema
  Professor

  9,532
  9,212
  24 Јуни 2009
  Машко
  Тоа е нивна бизнис логика.
   
 4. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,363
  3,056
  4 Септември 2008
  Авторски права, има разлика измеѓу држави и региони.
   
  На -={K-O-R-U-N}=-, yasho, Oktar и уште 2 други им се допаѓа ова.
 5. yasho

  yasho
  On your way to fame

  435
  505
  11 Јануари 2014
  Машко
  Бизнис логика е во игра, ама па и не е баш на Нетфликс... тоа што е нивно (за што Нетфликс ги поседува правата) им е достапно секаде. За останатото, како ги поседува правата за одредени држави/региони тој од кој ја купуваат содржината (филм, серија, што-и-да-е), така им се и достапни и содржините преку Нетфликс...
   
 6. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,365
  3,074
  24 Септември 2012
  Абе за МК многу треба за да имаат авторски права.

  Туку бедата е што ги нема најгледаните работи насекаде, имено:
  The Office US

  Мислам стварно е срамно. Ај за филмови и слично. Ама основата на Нетфликс заради кона постои сервисот да ја нема е ретардирано.
   
  На yasho му/ѝ се допаѓа ова.
 7. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,033
  725
  1 Јуни 2016
  Штета шо не можам ВПН на ТВто да си ставам .. јебига
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Gucci

  Gucci
  On your way to fame

  792
  622
  5 Јули 2011
  Инсталирај Bluestacks на лаптоп/пц, врзи со тв и воала.
   
 9. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,356
  9,842
  23 oктомври 2012
  Машко
  Разликата е и поради локалниот контент што се нуди. На пример, во Холандија си има на нетфликс и доста холандски филмови/серии/концерти. Исто ти е и во Јапонија, Индија и слично. А другата причина е цената на контентот спрема пазарот. На пример, кога ке ги откупат правата за емитување на Д Офис УС за во америка тоа нив ги кошта, да речеме миљон долари! Ама ако сакаат да емитуваат и во УК, автоматски тоа е веќе поголема бројка на гледачи и цената на серијата расне. Е сега, они си пресметале дека Д Офис УС, да ја пуштат во Индија, која има скоро па миљарда жители, ке ги кошта уште 3 миљона долари, а од друга страна, интересот за таа серија таму е многу помал процентуално по корисник одколку во УС и УК. А дополнително треба да се земе в предвид и трошокот за инфрасктуркутра при дистрибуција на погоолема количина на содржини.
  тл,др, Си имаат математика која ни се бендисувала нас или не, си ја прават и мораат да ја прават. Не е дека они ги имаат филмовите ама намерно не ни ги пуштаат, само за да се осеќаме мизерно и како земја од трет свет. Да бевме побитен и поголем пазар, ке имавме и ние повеќе содржина.

  П.С. Ако добро приметивте, Јапонија има најмногу контент не Америка. Така да, не е дека е од националистички побуди, едноставно е бизнис и математика за максимизирање на заработката.
   
  Majestic, yasho и на MusicFreak им се допаѓа ова.
 10. 123456

  123456
  Gaining Experience

  912
  482
  12 Април 2013
  Машко
  што ти значи ова контент повеке филмови серии или ?
   
 11. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  759
  816
  9 Декември 2015
  Машко
  Затоа после нека не се чудат кога пробуваме по 6 пати trial да активираме од Македонија или да плаќаме за сомнителни акаунти :)
   
 12. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,356
  9,842
  23 oктомври 2012
  Машко
  Контент е содржина, општо, еден збор за филмови, серии, концерти, стендап, докуемнтарци.
   
  На 123456 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. 123456

  123456
  Gaining Experience

  912
  482
  12 Април 2013
  Машко
  JustWatch

  Еве кој све филмови , серии ги има на нетфликс ус
  Интересно ново изгледа од оваа година достапен е и TUBUTV , нормално кај нас помалце серии и филмови него со впн има 6833филмови и 682 серии, фрее.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 14. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,566
  1,666
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  VPN стај си на рутерот и терај.
   
  На mihovkris му/ѝ се допаѓа ова.
 15. lumibi

  lumibi
  Intern

  103
  20
  5 Јуни 2008
  Iako se diskutira za Netflix, no, bi sakal da prasuvam dali moze da se deli NordVPN so povekje lugje isto kako netflix?
   
 16. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  766
  685
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  На TUBUTV има филмови како Титаник 2 ...
   
 17. 123456

  123456
  Gaining Experience

  912
  482
  12 Април 2013
  Машко
  пушти впн па после кажи какви филмови има тубутв
  JustWatch
   
  На Zippo му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  766
  685
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Добро е ... се изгуби титаник 2
   
 19. highflyer

  highflyer
  Gaining Experience

  243
  172
  3 Јануари 2010
  Машко
  Денес ми стигна маил дека ми се логирал на нетфликсот некој од чучер сандево , после една минута од некое друго село , земав го деактивирав , нема да гледам ни ја ама ни некој друг кој за 4 долара глеа за 6 месеци. И нормално why are you leaving us , пишав дека ми беше провален акаунтот :)
   
  На ekonomist му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,977
  4,209
  28 oктомври 2008
  Не е доволно да го смениш пасвордот?
   
  На 123456 и Oktar им се допаѓа ова.
 21. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,356
  9,842
  23 oктомври 2012
  Машко
  Па доволно е, ама ете...
   
  На 123456 и Banjifiko им се допаѓа ова.
 22. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,977
  4,209
  28 oктомври 2008
  :D
   
 23. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,406
  25,849
  4 Септември 2008
  Најлесен начин што работи сигурно за впн на тв?
   
 24. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  1,066
  1,162
  6 Декември 2016
  Машко
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 25. highflyer

  highflyer
  Gaining Experience

  243
  172
  3 Јануари 2010
  Машко
  Така де , провалено еднаш , ќе го сменам и на шо ќе го погодат овој пат , нели ? :rolleyes:
   

Сподели

Вчитување...