1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Netflix Family

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од tupacan, 4 Јануари 2019.

 1. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,484
  1,936
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Инспириран од Deezer Family, дали има заинтересирани да делиме и Netflix?

  Претплатата е 12€ месечно, мислам дека може 5 профили на една претплата.
   
 2. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  910
  1,578
  20 Јануари 2015
  Машко
  Може 4 профили, јас веќе делам Netflix со уште 3-ца , на наш пазар нудат доста посиромашни содржини за разлика од Америка ама па за ситни пари (200 ден. месечно) се исплати.
   
  На Speedster, DonFrozex, Arabian и уште 2 други им се допаѓа ова.
 3. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,127
  3,481
  7 ноември 2014
  Машко
  Технички може и 5 души (има можност за 5 профили), веројатноста дека сите 5 ќе гледаат во исто време е мала.

  Јас исто делам профил, само плаќам сам. :D
   
  На cipiripi, Jovan2389, Speedster и уште 5 други им се допаѓа ова.
 4. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,484
  1,936
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Фала ви на инфо.

  Зашто не би можело 5 да гледаат во исто време, а 4 може? Што точно се дешава, не сум упатен ич...
   
 5. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  881
  941
  9 Декември 2015
  Машко
  Во исто време може 4 уреди. Јас напротив би се здружил со некого ама максимум да бидеме тројца. Пошто некогаш некој може ќе уклучи од два уреди...ако има заинтересирани кажете. Така би било по 240-50 денари месечно што е сосема океј.
   
 6. dekomote

  dekomote
  On your way to fame

  332
  556
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
  Пазете само, последниот пакет е 4к. На телевизор со поддршка, цеди нет ко лудо. Тера и 200 гига пред 2 месеци.
   
  damil, DonFrozex и на Ragnar им се допаѓа ова.
 7. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  881
  941
  9 Декември 2015
  Машко
  ^
  Откако останав без интернет пошто нетфликс го исцица видов дека 7-8 гига на саат троши 4к.
   
  На damil и dekomote им се допаѓа ова.
 8. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  588
  335
  5 ноември 2013
  Машко
  Ако ти е точно мерењето , тоа е многу малце интернет сообраќај. Филм во 4К да симнеш ти е 40-50Гб+ , така да според твојта математика 2часа филм 15гб.
   
 9. dekomote

  dekomote
  On your way to fame

  332
  556
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
  Не е баш така. Многу зависи од енкодинг, аудио... Тие што ги симињаш обично имаат 2-3 аудио траки, една DTS/Dolby, и една AC3 5.1, дури и стерео. Нетфликс ти стрима само една аудио трака, генерално е DD+. Блуреј риповите се со Dolby TrueHD или DTS HD Master Audio, и ако се лослесс, тие се многу многу тешки.
   
  На Ragnar му/ѝ се допаѓа ова.
 10. dekomote

  dekomote
  On your way to fame

  332
  556
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
  А и видеото може да е енкодирано lossy, lossless, x264, x265, па од нив имаш неколку нивоа квалитет и загуба, и добиваш дијапазон од 10Mbit/s до 80Mbit/s. Фрли на тоа HDR и други наставки, само ќе расте.

  Многу ги почитувам нетфликс баш ради тоа. Сликата што ја глеаш е беспрекорна, а битрејтот е поприлично мал.
   
  На Ragnar му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  881
  941
  9 Декември 2015
  Машко
  Мислам дека на официјалниот сајт на нетфликс го прочитав ова, не сум мерел. После тоа и јас се чудев дали сликата е иста како со торент од 60 гб ама што знам, кога гледам хдр супер изгледа.
   
 12. dekomote

  dekomote
  On your way to fame

  332
  556
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
  Сликата е одлична само не е лослес. Затоа е и толку лесна. Тоа то е ко разлика од high bitrate mp3 и flacc
   
 13. dekomote

  dekomote
  On your way to fame

  332
  556
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
  As in, обични смртници ко мене и тебе не приметуваат разлика :)
   
  На Ragnar му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  881
  941
  9 Декември 2015
  Машко
  Speak for yourself! :) Шала на страна има некоја разлика ама е минимална се согласувам...
   
 15. dekomote

  dekomote
  On your way to fame

  332
  556
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
  За нација што срка cam rips ко поп сарми, и фул хд е премија.
   
  На JellyfitzDMT, Justice for All, PINCHLOVER и уште 3 други им се допаѓа ова.
 16. cyberbaze

  cyberbaze
  Gaining Experience

  182
  148
  20 Јуни 2009
  Дали DD+ се добива и на 1080p?

  Имам 4К HDR телевизор, но во ситуации кога не сакам да го оптеретувам интернетот ваљда и на фул хд има сараунд.
   
 17. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,219
  3,572
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Си пишува на стримот на инфо, 4К снимките во HDR се движат од 15 до 20 мегабита во секунда, односно 2-2.5 мегабајти во секунда.

  Remux од Блуреј во 4К има видео битрејт од 50тина мегабита, некој нешто плус, некој минус. Самите филмови се поголеми и заради аудио траките кои се најмалку две, една HD lossless и една lossy (DTS, DD...).

  Како и да е, топ е сликата особено понови титлови со HDR.

  Испратено од Pixel 3 XL преку IT.mk форум апликација
   
  На TylerMkD и Oktar им се допаѓа ова.
 18. dekomote

  dekomote
  On your way to fame

  332
  556
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
  Има. Независно е едно од друго.
   
  На cyberbaze му/ѝ се допаѓа ова.
 19. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,127
  3,481
  7 ноември 2014
  Машко
  Компресијата е на многу високо ниво во денешно време. RIP-овите на филмови се 10 пати помали, а губитокот во квалитет е некаде околу 10-20%, што е одлично.
   
  На Necromancer му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  881
  941
  9 Декември 2015
  Машко
  Значи да заклучиме најдобро е блу реј диск за 100% квалитет ама и преку нетфликс е повеќе од океј.
  Но почетниот муабет беше друг - дали ќе делиме или не?:)
   
  На Necromancer и Oktar им се допаѓа ова.
 21. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,204
  784
  8 Мај 2010
  Машко
  Имам еден пријател на Скајп продава Нетфликс акаунти, мене ми ги дава гратис и до сега си функционираат. Можете да го побарате под името: Re4lity (или: cheapaccforsale) има аниме профил сликичка.

  Пишете му дека Alex (јас) сум ви дал контакт, ќе ви даде може некој попуст.

  Еве го ценовникот:
  [Streaming] - 1 year warranty

  -Netflix Shared
  2 screen + hd --> 2$ (6 month replacement warranty)
  4 screen + uhd --> 4$ (6 month replacement warranty)

  2 screen + hd --> 3$ (12 month replacement warranty)
  4 screen + uhd --> 7$ (12 month replacement warranty)

  -Crunchyroll (2$)
  -Directvnow (2/3/5$)
  -Directv (3/5/8/10$)
  -HBO Now (2$)
  -WWE (2$)
  -CBS (2$)
  -Hulu (Limited Commercal / No Commerical / LiveTv) (1/2/5$)
  -UFC Fight Pass - 2$
  -Hotstar -2$
  -Fubo TV - 12$

  [Music] - 1 year
  - Spotify shared account 1-2$
  - Spotify personal account / account upgrade - 5$ / year**
  - Deezer (Premium / Family ) (3/6$)
  - Tidal (Premium / HIFI ) (2/4$)
  - Saavn (2$)
  - Napster (2$)
  - Pandora (2$)

  -----
  SPOTIFY PLAYS / Botting service, Royalties ready
  2$/1k play

  Spotify Premium accounts for botting / royalties
  40$/1k premium

  Spotify Free accounts for botting
  7$ / 1k
  55$ / 10k
  400$ / 100k
  -----

  [Games] (1-5$) 6 month warranty
  -uPlay (With a game of your choice)
  -Origin (With a game of your choice)

  [Porn] 1 year warranty
  -Pornhub - 1$
  -Bang.com - 4$
  -RealityKing -4$


  [VPN] - 1 year warranty
  -NordVPN -4$
  -ExpressVPN -4$ [not available]
  -StrongVPN -4$
  -IPVanish -4$
  -VyprVPN - 4$
  -HideMyAss VPN -3$
  -TunnelBear VPN -3$
  -Windscribe -3$
  -Torguard - 6$


  [File Upload] - 1 year warranty
  -uploaded.net 8$

  [Others] - 1 year warranty
  -Lynda 5$
  -Grammarly 4$


  Spotify account upgrade:

  Your own email and password:
  3$ with 6 month warranty
  5$ with 12 month warranty
  12$ with lifetime warranty

  ---------------------------------------
  WhatsApp:
  +44 7399 635773
  _______________________________________
  Skype:
  live:cheapaccforsale
  _______________________________________
  Email:
  [email protected]
  _______________________________________
   
  На Balanar, stefano, Speedster и уште 4 други им се допаѓа ова.
 22. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,034
  565
  12 Април 2013
  Машко
  Што му е ова 6 и 12 месеци гаранција на нетфликсот? И како се плаќа?
   
  На Ragnar му/ѝ се допаѓа ова.
 23. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,204
  784
  8 Мај 2010
  Машко
  Ти дава Shared акаунт (некој што го користи веќе) и ти дава гаранција дека ако евентуално ден после плаќањето не ти работи (ја променат лозинката, или истече) ќе ти даде нов акаунт. Мој совет е за почеток да се земе на помалце месеци. Најчесто добивате 1 или 3 акаунти, кога акаунтите нема да функционираат барате нов и ќе ви испрати. Плаќањето оди преку ПејПал.
   
  123456, Ragnar и на krema им се допаѓа ова.
 24. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,204
  784
  8 Мај 2010
  Машко
  За тие кои сакаат да гледаат празнициве Нетфликс нека ми пратат ПП ќе ви пуштам еден акаунт со инструкции.
   
  На shifty и krema им се допаѓа ова.
 25. krema

  krema
  Professor

  10,110
  9,727
  24 Јуни 2009
  Машко
  Интересно, и јас би зел :)
   
  На pipelin му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...