Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Туторијал Netboot.xyz

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.070
4.065
Скопје
hackitfree.github.io

1702927239289.png

Netboot.xyz е исо фајл , може да се креира УСБ да го стартуваш и да користиш било кој оперативен систем од понудените без да ги инсталираш , да инсталираш било кој од нив или да стартуваш некоја од понудените програми за поправка на стартап , тест меморија , итн

За пример користев VMware
Креираш празна виртуелна машина

1.PNG
Го назначуваш како инсталационен диск симнатото ИСО кое е само 2МБ ,

2.PNG

Бираш по желба оперативен систем со кој ќе работиш или ќе го инсталираш ,

3.PNG

4.PNG


и финиш. После накнадно може да назначиш колку јадра и меморија да користи виртуелната машина...
После ја стартуваш ,


5.PNG
Излага мени ,

6.PNG

И на пример сакаш да бутираш Лајв оперативен систем ,

7.PNG

Бираш една од верзиите и ...

8.PNG

во зависност од брзината на интернетот си чекаш ... (јас отприлика 2-3минути ми требаше за да се стартува одреден оперативен систем) (150МБс ја користи брзината фул)

9.PNG

И Воила - Ubuntu ...

1702925305746.png

Кали линукс ...

10.PNG

Перот ...

11.PNG

Манџаро ....

1702924571593.png

ПОП ОС... итн...

1702926500717.png

или бираш инсталација на Арч-линукс , Убунту па дури и Виндоус може да инсталираш ...

Има и опции свое мени да направиш со свој сервер кој ќе ги содржи сите верзии на оперативни системи кои би ги користел на пример и би се сервирале на локална мрежа - што би било многу побрзо за бутирање или инсталација ..
Можете да го проверите сето ова на страната Introduction | netboot.xyz

„Баталете УСБиња - бидете современи ;)
 
Последна промена:

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.070
4.065
Скопје
hackitfree.github.io
Имаат нивни сервер со сите оперативни системи или треба на свој сервер да ги хосташ?
Нивни сервери - си се подига оперативниот систем во Лајв мод . Хостирани си се и ако сакаш да инсталираш си идеш на инстал.
До сега баш пробував со малиот ПЦ - само со Руфус креираш УСБ (упатства за креирање УСБ овде - Booting from USB | netboot.xyz )
И го ставаш УСБто - подигаш од УСБ и менито излага и се подига на "Live CD" опција кој сакаш ОС..
И јутилити има Гпартед ова она.. Не чачка ништо на диск - Се во РАМ се одвива... Кога нормално ќе го рестартираш ПЦто - нормално си подига од диск..
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.550
Мислења
964.778
Членови
34.921
Огласи
2.634
Најнов член
Natalija Canevska
На врв Дно