• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

NetBeans

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

Ismet

Intern
7 април 2007
250
4
Mislite deka eclipse ne e dovolno dobar za vas :)
Vi treba nesto pojako i po komplicirano za kodiranje java.
Eve vi: http://www.netbeans.org/ :cool:
Tuka ke ja najdete najnovata verzija na NetBeans koja ima premnogu opcii od koi ke vi zastane zdivot i odma na help ;) .
Ajde na rabota postirajte kodcinja da vidime kolku vi koristel helpot :)
 

HyBRiD_HeLL

Intern
13 април 2007
106
1
Нет Бинс бара инсталација и конфизи бајаѓи затоа моја препорака е
Еклипсе.
Доаѓа инсталиран и конфигуриран единтвено што ви треба е да стартате и да кодирате.
Ми се свиѓа кај јавата што е многу флексибилна за работа.Доколку сте добро програмери нуди толку добра подршка што со помош на интелисенсот ќе искодирате програма за помалку од минута.
 

schrepfler

Intern
10 април 2007
12
0
Netbeans воопшто не бара многу конфигурирање чак напротив ако почне човек да чачка, Eclipse бара многу повеќе конфигурирање со неговите плагинови, различни верзии итн.
Во мојата работа ги користам и двата едитори слободно може да се каже дека имаат предности и маани и едниот и другиот.
 

HyBRiD_HeLL

Intern
13 април 2007
106
1
Единствен проблем на еклипсот е што не вадат нова верзија за подршка на новиот стандард на јавата.
 

schrepfler

Intern
10 април 2007
12
0
Единствен проблем на еклипсот е што не вадат нова верзија за подршка на новиот стандард на јавата.
На кој стандард се однесува ова? Eclipse (денес) има одлична поддршка на генерички типови, анотирање и рефакторинг. Можеби кога искочи Java5 eclipse каснеше бидејки имаат свој компајлер но денес сите работи се расчистени. Прашањето е дали кога ќе искочи Java7 (за година-две) што ќе се деси пошто ќе донесе доста новости меѓутоа добрата вест е што официјалниот компајлер конечно доби API за да може да се интегрира со најразлични IDEа.
 

gForce

Intern
28 мај 2007
6
0
дечки и еклипсот и нетбинсот се супер алатки, останатото е прашање на вкус , тоа дека еклипс не вади нови верзии нема везе проверете на eclipse.org ја користам нетбинс но тоа незначи дека еклипс не чини, него прашањето е какви апликации правите и дали воопшто знаете јава и за што се користи
 

finger.k4

Intern
9 април 2007
228
3
www.myspace.com
дечки и еклипсот и нетбинсот се супер алатки, останатото е прашање на вкус , тоа дека еклипс не вади нови верзии нема везе проверете на eclipse.org ја користам нетбинс но тоа незначи дека еклипс не чини, него прашањето е какви апликации правите и дали воопшто знаете јава и за што се користи
jas gi koristam i dvete + textpad :p

a od aplikacii: momentalno zavrshiv moja verzija na winamp (mi bese proekt za fucks) a pred nedela dena posle mesec rabota zavrshiv i osoviv prva nagrada na eden simpozium so my own content manager :D mu doagja nesto kako mini-joomla i bara od userot 0 poznavanje na web i html za da moze da napravi profi web strana :D

planiram povekje expanzii pa ako nekoj e zainteresiran slobodno moze da me kontaktira ovde na pm da prodolzime so rabotata :D

p.s. proektov e golem, ne e shala ;)
 

gForce

Intern
28 мај 2007
6
0
nemorase tolku da se ispofalis ne ti veruvam od prosta pricina so vo postot pod ovoj prasuvas epten pocetnicko prasanje (koga lazes pazi da ne te fatat)
:LOL:
 

finger.k4

Intern
9 април 2007
228
3
www.myspace.com
toa prasanje e bug sto morav da go debugiram vo narednite 10 min zatoa go pisav tuka vo potraga po brz odgovor.
uste pred da dobijam reply go resiv FYI.

i ne e pocetnichka nego e common programing error sto se desava koga se brojat string characteri od pozadi napred.

+
toa tamu e strukturno programiranje i vrska nema so objektnoto vo javata...
ne mi e mnogu bitno tvoeto mislenje niti sakam da te ubedam.

postot e tolku dolg posto go opisuva programot i moznite expanzii negovi i bara dobrovolci za rabota na istiot.

peace to the almighty gForce
 

gForce

Intern
28 мај 2007
6
0
ok togas daj da napravime nova tema malce e glupo da pisuvame
vo netbeans i objasni malce sto ti e planot i sto pomos ti treba
inace takvi cms -ovi gi ima mal milion i open source i tuka sto gi praele
nasi decki (sto normalno ne go davaat kodot)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,678
Мислења
862,170
Членови
30,037
Најнов член
miki11
На врв Дно