1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

NetBeans Maven RESTful

Дискусија во форумот 'Java' започната од velesanec, 29 Февруари 2016.

 1. velesanec

  velesanec
  Intern

  1
  0
  28 Февруари 2012
  Машко
  Java EE NetBeans IDE 8.0.1
  Maven RESTful
  Ve molam za pomos kako mozam da prebaruvam karakteri od databazata.
  Mislam deka me razbirate imam kreirano Tabela UI i sakam preku placeholder (ili ako moze i poinaku) da prebaruvam vo bazata na toj nacin sto kako ke ja pisuvam narednata bukva taka da se namaluvaat redovite.
   
 2. Georgy

  Georgy
  Intern

  30
  12
  12 Февруари 2017
  Машко
  Незнам дали си го најдел решението , но сепак ....
  Немаш наведено која варијанта ја користиш за клиентскиот дел (ГУИ) табела, нативна десктоп(мобилна) или веб базирана табела(интерфејс)
  Во секој случај имаш 2 начини за филтрирање
  1/ да ги повлечеш сите податоци за табелата од датабазата и филтрирањето(onkeyup or onkeydown) да го извршуваш на клиентскиот дел.
  2/ да вршиш филтрирање директ на датабазата(табелата - ако ти се сите податоци за приказ табелата од една ДБ табела) но исто преку onkeyup or onkeydown евенти(настани) предизвикани од клиентот при внесување на карактери во инпут делот.
  Треба да знаеш кои ти се точно техничките побарувања за да можеш точнно и прецизно да го одбереш точниот начин. Исто така 2 начин е бајаги зафркнат за перформанси ако имаш JOIN побарувања ( повлекувања ) од датабазата.
  П/С . има уште бајаги инфо да ти пишувам на темава ама ако те интересира нешто . прашај слободно . :)
   
 3. JensenInterceptor

  JensenInterceptor
  Gaining Experience

  576
  220
  28 ноември 2015
  Машко
  Епа ќе направиш REST сервис во Java EE и со AJAX со jQuery на onchange настан ќе праќаш барање до серверот.

  Сервисот ќе ти работи така што ќе ти враќа податоци во JSON формат. Можеш и XML.

  Иначе, Netbeans ти е за куцање код, Мавен ти е за автоматско сколопување на софтвер.

  Java EE ти е за правење софтвер во Јава со готови класи. Треба да видиш како се прави REST сервис.

  Предницата ќе ти биде HTML5 со JavaScript, jQuery, AJAX. Ама сигурно ќе можеш да куцаш и JSP тагови во HTML страниците.

  Многу ти е општо прашањево, расситни го на подзадачи прво.
   
Слични теми
 1. Ismet

  NetBeans

  Ismet, 7 Април 2007, Во форумот: Java
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  2,427
 2. Fiasco
  Одговори:
  14
  Прегледи:
  1,739
 3. username
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  1,000
 4. stole_pesov
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  1,242
 5. NecrotoX
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  378
Вчитување...

Сподели

Вчитување...