1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Nested category Laravel

Дискусија во форумот 'PHP, ASP, JSP (JavaServer Pages)' започната од Cair, 9 Јануари 2020.

 1. Cair

  Cair
  Intern

  168
  2
  16 oктомври 2008
  Сакам да приказам вгнездени категории и имам база
  id | name | parent_id крудот ми работи ко со треба неможам у дродаун да ги приказам категориите вгнездени

  • --- Php
  • ------ Laravel
  • --------- Version
  • ------------ V 5.7
  • --- Python
  • ------ Django
  • --- Ruby
  Сакам ваак да ги приказам а успевам да напраавм само внездуванје у прв ред
  Модел
  PHP:
  public function parent()
  {
      return 
  $this->belongsTo(Category::class, 'parent_id''id');
  }

  /**
  * @return \Illuminate\Database\Eloquent\Relations\HasMany
  */
  public function children()
  {
      return 
  $this->hasMany(Category::class, 'parent_id''id');
  }

  public static function 
  tree() {

      return static::
  where('parent_id''!='NULL)->get();

  }
  У контролер
  $allCategories = Category::tree();
  У блејд
  PHP:
  <div class="row form-group">
      <
  label class="col-form-label col-sm-2">Categories</label>
      <
  div class="col-sm-6">
          <
  select id="parent_id" name="parent_id" class="form-control">
              @if(!empty(
  $category->parent_id)){
              <
  option value="{{ $category->parent_id }}">{{ $category->parent->name }}</option>
              } @else {
              <
  option value="0">Select</option>
              }
              @endif
                  @foreach(
  $allCategories as $item)
                      <
  option value="{{ $item->id }}">{{ $item->name }}</option>
                      @foreach(
  $item['children'] as $child)
                          <
  option value="{{ $child->id }}">-{{ $child->name }}</option>
                       @endforeach
                  @endforeach
       </
  select>

   </
  div>
  </
  div>
   
 2. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,706
  3,143
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Си пробал со belongsToThrough?
   
 3. Cair

  Cair
  Intern

  168
  2
  16 oктомври 2008
  не ама ај објасни со како треба
   
 4. Rufflesaurus

  Rufflesaurus
  Gaining Experience

  28
  57
  16 Јуни 2018
  Машко
  Имаш пример да ни покажеш како би сакал да изгледа тоа? Имаш сретнато некаде ваквко решение?

  Јас лично не би се замарал да ги правам вгнездени, ќе направам 3 select елементи и со JavaScript ќе ги пополнам прикажам во зависност од тоа кој $programmingLanguage, $framework и $frameworkVersion е селектиран.

  | Codecourse еве ти туторијал за nesting.
   
 5. Cair

  Cair
  Intern

  168
  2
  16 oктомври 2008
 6. mmarko

  mmarko
  Gaining Experience

  88
  58
  1 Март 2013
  Машко
  Пробај вака нешто: Create multilevel category tree with PHP and mysql – Fictionsoft Lmited

  Тука не е Laravel, ама ќе го смениш тој дел со читањето од база. Битно логиката е дека ги читаш сите подкатегории за некој родител и после за секоја од нив пак ја повикуваш истата функција за нивните подкатегории итн. Меѓу параметрите имаш и таков каде што ставаш колку празни места (или цртички и сл.) да додадеш пред името, за да го постигнеш она да бидат вовлечени подкатегориите.
   
  На Cair му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Rufflesaurus

  Rufflesaurus
  Gaining Experience

  28
  57
  16 Јуни 2018
  Машко
  место да користиш цртички, можеш да користиш optgroup за подкатегориите и под секоја подкатегорија да ги прикажеш децата на подкатегоријата.
   
 8. Cair

  Cair
  Intern

  168
  2
  16 oктомври 2008
  raboti za merak blagodaram go izmeniv malku ama taman si e
   
Слични теми
 1. psybaron
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  1,788
 2. emet_
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  1,005
 3. Pulse
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  669
 4. mimica
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  530
 5. Ulrezaj
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  376
Вчитување...

Сподели

Вчитување...