• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Нервози со ВИСТА!!!

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1.164
623
Вака, нема многу да навлегувам.
Во моментов работам на лап топ Toshiba Satellite A200-24A. Многу ме нервира тоа што додека целосно се стартува како што треба треба околу 5, можеби и повеќе минути. Работи на Windows Vista Home Premium и главава ми пука од нервози. Дали има многу старт-ап програми, дали треба да му инсталирам SP1 или нешто друго, не знам :( ај се надевам дека некој од вас ќе ми каже некое решение
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
boki постои измени копче доколку не си знаел

направи му дефрагмент исклучи ги непотребнте работи од startup доколку пак ти спори ти препорачувам
стави си XP батали виста ужас е
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1.164
623
boki постои измени копче доколку не си знаел

направи му дефрагмент исклучи ги непотребнте работи од startup доколку пак ти спори ти препорачувам
стави си XP батали виста ужас е

Прво не е мој компјутерот, второ не може XP, некои ВИСТА компјутери немаат подршка за инсталирање на XP :(
 
Виста не е за лаптоп. Ама ако неможеш ептен да ставиш ХР, ондак гаси непотребни процеси, гаси непотребни сервиси, гаси Вин Дефендер, уклучи Balance или High Perf во опциите за батерија, дефрагментирај хард диск.

А да ке заборавев, и не го слушај hijackhacker:))

PS. Кажи што модел е лаптопот, да се уверам дека нема драјвери за ХР, оти ниедна фирма не би си самоубила свој производ така....
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1.164
623
Па пиши горе што модел на Лап Топ е ( Toshiba Satellite A200-24A), има драјвери, ама XP цедето не може да пронајде ниту еден хард диск (поради тоа што компјутерот е направен само за Виста). Исклучив од прееска некои старт-ап процеси и сега се стартува побрзо. Мислам дека треба да се направи апдејт на биосот за да може да се инсталира XP ама компјутерот не е мој и не сакам да се нафаќам (да не биде после ти го заеба компјутерот кога нешто нема да чине, а знам дека ќе биде така:)))
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.484
1.311
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1

The Man

Gaining Experience
24 април 2008
173
54
Па пиши горе што модел на Лап Топ е ( Toshiba Satellite A200-24A), има драјвери, ама XP цедето не може да пронајде ниту еден хард диск (поради тоа што компјутерот е направен само за Виста). Исклучив од прееска некои старт-ап процеси и сега се стартува побрзо. Мислам дека треба да се направи апдејт на биосот за да може да се инсталира XP ама компјутерот не е мој и не сакам да се нафаќам (да не биде после ти го заеба компјутерот кога нешто нема да чине, а знам дека ќе биде така:)))

Друже, тоа е доста чест проблем. Следи го ова чекор по чекор и ќе си ставиш XP. :)
http://www.howtogeek.com/howto/wind...d-disk-drives-during-windows-xp-installation/
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
Друже, тоа е доста чест проблем. Следи го ова чекор по чекор и ќе си ставиш XP. :)
http://www.howtogeek.com/howto/wind...d-disk-drives-during-windows-xp-installation/

Odlicno objasnuvanje ima na linkot.
Samo ne mi e jasno... Eve da receme si uspeal da stavis XP na lap top koj imal Vista. Drajveri za grafika, sound...itn nemas za XP. Ke moze posle lesno da se najdat istite drajveri za XP na internet?
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
Odlicno objasnuvanje ima na linkot.
Samo ne mi e jasno... Eve da receme si uspeal da stavis XP na lap top koj imal Vista. Drajveri za grafika, sound...itn nemas za XP. Ke moze posle lesno da se najdat istite drajveri za XP na internet?
Мислам да. Имам форматирано многу компјутери/лап топи, па до ден денес уште немам имано проблем за некој драјвер.. Доволно е да погуглаш за драјверот кој ти треба..

Крај краева, постојат неколку програми за xp за барање драјвери.. Едноставно инсталирај ја програмата, па таа ќе ти ги пронајде сите потребни драјвери со се директен линк за download ect ect..
 

Todor91

On your way to fame
8 јануари 2008
810
690
Todor91's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8750H CPU @ 2.20GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
ssd m2 KINGSTON SA1000M8240G| Hard Drive: Western Digital WDC WD10SPZX-17Z10T1
RAM
Kingston 24 GB (DDR4-2662)
Video card
NVIDIA GeForce GTX 1050 4096 MB GDDR5
Mouse
Bloody V7
Monitor
MSI
OS
Microsoft Windows 10 (10.0) Professional 64-bit
Odlicno objasnuvanje ima na linkot.
Samo ne mi e jasno... Eve da receme si uspeal da stavis XP na lap top koj imal Vista. Drajveri za grafika, sound...itn nemas za XP. Ke moze posle lesno da se najdat istite drajveri za XP na internet?

ja mislam deka za xp polesno se naogaat otkolku za vasta! nz kako mislat drugite ali jas taka znam :D
 

milevskiz

Intern
9 април 2007
214
5
А зошто сите запнале со вистата?
XP и нема да те боле главата.. озбилно
Ќе чекам нов windows да излезе па да сменам, ама виста нема шанси да ставам, ниту микро сд картичакта од лаптопот не ја препознава ни ништо....
 

Cornel

Intern
24 октомври 2007
52
3
Vista Tips and Tweaks Guide

за ekonomist

http://forum.notebookreview.com/showthread.php?t=166532

на овој форум е еден водич како да си ја средите Вистата. Тука има и коментари од корисници кои го објавуваат времето на подигање на виста. Има неверојатни случаи до 45 секунди! Она што го постираше корисникот од 5 минути е ненормално многу. Препорачувам да се погледне.

btw, Виста без 2 гб рам не бива. Ако имаш 1 гб и си можеш да си дозволиш едно 1.500 денари купи си дополнителен 1 гб рам под итно.

Во секој случај, пробај го водичот кој го постирав.
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1.164
623
ja mislam deka za xp polesno se naogaat otkolku za vasta! nz kako mislat drugite ali jas taka znam :D

Vista, не Vasta :D Епа Тодоре, новите лап топ компјутери главно се со инсталиран Windows Vista така да логично би било да идат со драјвери за Vista (а за XP треба да бараш по support страниците на производителите)

А зошто сите запнале со вистата?
XP и нема да те боле главата.. озбилно
Ќе чекам нов windows да излезе па да сменам, ама виста нема шанси да ставам, ниту микро сд картичакта од лаптопот не ја препознава ни ништо....
Vista-та има далеку посладок изглед од XP-то, иако XP-то работи подобро на лап-топ компјутер :) Да беше мој компјутер досега ќе беше сто пати преформатиран и преинсталиран, ама не е мој компјутер и не сакам да чепкам многу и да испаднам крив.

за ekonomist

http://forum.notebookreview.com/showthread.php?t=166532

на овој форум е еден водич како да си ја средите Вистата. Тука има и коментари од корисници кои го објавуваат времето на подигање на виста. Има неверојатни случаи до 45 секунди! Она што го постираше корисникот од 5 минути е ненормално многу. Препорачувам да се погледне.

btw, Виста без 2 гб рам не бива. Ако имаш 1 гб и си можеш да си дозволиш едно 1.500 денари купи си дополнителен 1 гб рам под итно.

Во секој случај, пробај го водичот кој го постирав.
Се сложувам со тебе дека Вистата без 2 гига не работи како што треба, знам од лично искуство, но компјутерот не е мој :)
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1.164
623
Ej a si pomislil li da stavis i vista i xp pa toj da gi proba dvata pa da vide deka xp e po ubav i po dobar..
Veruvam deka nema da ja saka vistata..

Да сум помислил, само што сега немам време да го правам тоа, а и компјутерот сеа не е кај мене, може ќе пробам пак за две-три недели :D И не верувам дека ќе го избере XP-то, затоа што Vista-та на изглед стварно е закон!!!
 

GigaC

Intern
23 април 2008
344
7
www.xeezi.com
али на изглед.
пред околу еден месец со еден другар на неговиот компјутер ставивме Vista и на почеток беше се кул. се инсталира, се стартува и се кул. работи еден ден,два дена и на крај од ништо покажува проблеми еден куп :lut2:
па пробај и одбери :p
 

GigaC

Intern
23 април 2008
344
7
www.xeezi.com
и уште нешто. не ми се верува во тоа што го збори ekonomist.
нема шанси компјутер да не подржава XP.
btw јас мислам дека треба стрпливо да ги почекаме Microsoft па за 2години од кога Vista ке биде добро скроена, да ја пробаме. :)
 

GigaC

Intern
23 април 2008
344
7
www.xeezi.com
Ного јасно дека имаат подршка,тоа е компјутер и е наменет како прво за користење на OS. :D

и затоа мој совет е користете XP барем уште 1-2 години :D
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1.164
623
и уште нешто. не ми се верува во тоа што го збори ekonomist.
нема шанси компјутер да не подржава XP.
btw јас мислам дека треба стрпливо да ги почекаме Microsoft па за 2години од кога Vista ке биде добро скроена, да ја пробаме. :)

Човек, треба да се направи update на bios-от за да може да се инсталира XP. И јас сум користел Vista на мојот компјутер и супер работи кога имаш 2 гига рам. Имаше проблеми со copy-paste брзината ама колку што можев да прочитам тоа се средило со SP1.

Ного јасно дека имаат подршка,тоа е компјутер и е наменет како прво за користење на OS. :D

и затоа мој совет е користете XP барем уште 1-2 години :D

Можеби имаат подршка за XP но не како што имаат подршка за Windows Vista.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
42.990
Мислења
890.432
Членови
31.720
Огласи
227
Најнов член
Kristijan777
На врв Дно