• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Нереална цена на ссд/хдд поради фармери

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,934
3,305
Тоа колку е индикатор не знам баш бидејќи македонска фирма за компјутери и електроника знае да држи и неколку години стара опрема и да ја продава по стара цена.
Ќе биде индикатор, затоа што дискови нема ни за лек. Ако за некој месец се појави диск произведен лани, каде стоел во меѓувреме?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #27

JasSum

Practice makes perfect
8 мај 2007
1,818
1,924
Темата ја отворив ко пародија на темата за графички, но штотуку видов дека не ссд туку нема никакви хардови, а цената на екстерните е дигната и тоа јако.
Ова е тоа кога ѓаволот ќе ја однесе шалата...
Јас редовно правам замена на бекап дискови. Екстерни. Ваљда не ги користат и тие за копање?
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,369
3,617
Битола
Темата ја отворив ко пародија на темата за графички, но штотуку видов дека не ссд туку нема никакви хардови, а цената на екстерните е дигната и тоа јако.
Ова е тоа кога ѓаволот ќе ја однесе шалата...
Јас редовно правам замена на бекап дискови. Екстерни. Ваљда не ги користат и тие за копање?
Абре ѓаоли се овие. Со чибичани ќе почнат да копаат ако значи до 2 спиење и каве пиење.
 

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,671
1,414
Темата ја отворив ко пародија на темата за графички, но штотуку видов дека не ссд туку нема никакви хардови, а цената на екстерните е дигната и тоа јако.
Ова е тоа кога ѓаволот ќе ја однесе шалата...
Јас редовно правам замена на бекап дискови. Екстерни. Ваљда не ги користат и тие за копање?
Се користат за фармање, можеш да ги извадиш од паковањето, освен тошиба и вд и да ги користиш како интерни, или на usb. Екстерните seagate шо ги нарачав вчера од cu беа по 87 евра, сеа се 110+.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,194
4,439
SK
Не знам за вас, ама јас диск никогаш не би купил од непознат човек (барем да биде некој со добра репутација од форумов). Сега па во ваква ситуација треба ептен добра прилика да биде (многу поевтина цена, и дискот да не биде предвиден за ништо озбилно), за можеби да се одлучам да земам половен диск од непознат. Иако генерално механичките дискови не се амортизираат многу со употреба, како ссд. Колку што разбрав со Чиа не дисковите не работат 24/7 туку само при генерација на тие „плотовите“?

Теоретски ова во иднина може да биде прилика за евтино додавање простор во НАС, за хостинг на филмови и слични небитни а масивни податоци. :)

Поголем проблем гледам во дилетантско однесување и непазење на механички удари, и слично.


Темата ја отворив ко пародија на темата за графички, но штотуку видов дека не ссд туку нема никакви хардови, а цената на екстерните е дигната и тоа јако.
Ова е тоа кога ѓаволот ќе ја однесе шалата...
Јас редовно правам замена на бекап дискови. Екстерни. Ваљда не ги користат и тие за копање?
Интересно е што екстерните дискови со голем капацитет често гледав поевтини (за ист капацитет) во однос на интерните дискови. Како и да е со зголемената побарувачка само прашање на време е кога ќе ги снема и екстерните - не за поевтино туку зошто нема залиха од класичните интерни дискови.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,934
3,305
можеш да ги извадиш од паковањето, освен тошиба и вд и да ги користиш како интерни, или на usb.
Па и не мора да ги вадиш за да ги користиш на усб :)
Како и да е со зголемената побарувачка само прашање на време е кога ќе ги снема и екстерните - не за поевтино туку зошто нема залиха од класичните интерни дискови.
Ги снема заедно со интерните.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,543
14,526
Позитивно е што несоодветно SSD ќе прегори за месец дена (а можеби и помалку)

Сакам да кажам дека оние фармери што ќе пристапат кон ова со девизата "терај арно е, нека брка работа" ќе ги имаат овие проблеми.

Друга позитива е што ова не може да се прави со RAM диск. Односно може ама ќе ти требаат 4 тера рам.

Знаејќи ја техничката поткованост на неколку души што ги знам а копаат етереум ова е most likely да се случи.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,242
16,523
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Лапајте дур има по стара цена...за 2 недели 2тб под 110 евра ќе нема, ако најдете
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,622
4,413
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Нека не пишуваат големина на дисковиве на огласи тука, само колку chia plots поддржуваат...
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,272
5,785
Мелмак
Јас најдов како да ги казниме тие шо не казнуваат нас:


Само уште да знам како се прави wallet :D
 

mrmarko4fun

Gaining Experience
26 јули 2017
152
125
Куманово
Јас најдов како да ги казниме тие шо не казнуваат нас:


Само уште да знам како се прави wallet :D
Симнуваш апликација од гитхаб (од официјална страна), идеш на create a new private key, добиваш 24 зборови кои се користат како бекап на wallet ги запишуваш и потоа го бираш тој креиран key, од страна имаш опција Wallets и копираш Receive Address, за саат време ќе се појави трансакција (0.0000000001 XCH) во History.
1621077588653.png
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,683
9,005
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Симнуваш апликација од гитхаб (од официјална страна), идеш на create a new private key, добиваш 24 зборови кои се користат како бекап на wallet ги запишуваш и потоа го бираш тој креиран key, од страна имаш опција Wallets и копираш Receive Address, за саат време ќе се појави трансакција (0.0000000001 XCH) во History.
Погледнете го атачментот 100948
Колку пари е тоа 0.0000000001 XCH ? Да стегнам сите виртуелни машини по еден wallet или безначајно е :geek:
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,683
9,005
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Стегни, стегни. Пробај си ја среќата, па ќе кажеш шо како.
Тоа е за тие што имаат во нозе.

Моментална цена 1 XCH е 1218 $.
10.000 машини со 0.0000000001 XCH би било 0.0012176 центи.
 

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,382
1,456
127.0.0.1
petrov.mk
Тоа е за тие што имаат во нозе.

Моментална цена 1 XCH е 1218 $.
10.000 машини со 0.0000000001 XCH би било 0.0012176 центи.
Незнам кај гледаш, но денес под 1400$ нема паднато. :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,721
Мислења
856,054
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно