• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Нереална цена на ссд/хдд поради фармери

  • Ја почнал/а темата
  • #1

JasSum

Practice makes perfect
8 мај 2007
1,818
1,924
Да стои од сега темава, оти ќе биде или веќе можеби е актуелна.

И сега бекап фрикови нема да можат да купат по неколку дискови за безбедно чување.

Воедно многу е интересно како гугл најави гасење на бесплатната опција за бекапирање на фотографии на гугл фотос пред година и тоа одлично се поклопи временски со сегашното зголемено барање на складиштен простор.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,811
9,238
Скопје
Местено е.
Гугл ги финансираше Чиа и заеднички го фураат хајпот за да го вртат кешот, брале.

Цената е толку вртоглаво нереална што те тера у првиот збор да направиш печатна грешка.
 
Последна промена:

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,370
3,620
Битола
Местено е.
Гугл ги финансираше Чиа и заеднички го фураат хајпот за да го вртат кешот, брале.

Цената е толку вртоглаво нереална што те тера у првиот збор да направиш печатна грешка.
Освен печатната грешка, постои и погрешен избор на збор. Членот изгледа сакаше да искористи поради наведувајќи ја причината за високите цени (носи различно значење од заради). Да повториме:

1. Поради -- за причина
2. Заради -- за цел

Одам на доктор поради повреда на стапот.
Одам на доктор заради оздравување.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

JasSum

Practice makes perfect
8 мај 2007
1,818
1,924
Админите нека корегираат наслов
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,277
5,790
Мелмак
офтопик
Ме копкаше да видам дали има начин и....замислете, има!
Може да се избрише на дифолт. Све на нула
Не е баш SMART ако така хахаха.

Али страшно во секој случај - сакаш да кажеш ова скриншотовиве за драјв health шо ги ставаат може да се лажираат???
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
352
229
Skopje
Не е баш SMART ако така хахаха.

Али страшно во секој случај - сакаш да кажеш ова скриншотовиве за драјв health шо ги ставаат може да се лажираат???
Исто помислив да прашам .. Изгледа така ке е.. Овде СМАРТ скриншотите од дисковите за продавање сите супер користени 20-30 саати
Абе ваљда не се сите такви - да лажираат смартови - ама ,Македонска работа, еден ако види како друг лажира и си вика -Зашто пак јас да неможам
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
571
710
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
Исто помислив да прашам .. Изгледа така ке е.. Овде СМАРТ скриншотите од дисковите за продавање сите супер користени 20-30 саати
Абе ваљда не се сите такви - да лажираат смартови - ама ,Македонска работа, еден ако види како друг лажира и си вика -Зашто пак јас да неможам
значи сепак копањето е добра работа, еве научивме нешто ново :rolleyes:
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,242
16,524
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,868
7,549
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
офтопик
Ме копкаше да видам дали има начин и....замислете, има!
Може да се избрише на дифолт. Све на нула
За жива глава не споделувај, инаку ќе бидеме преплавени со џанк дискови. Знам дека може, ама јас од морални и етички причини не споделувам такви работи, ниту пак ги користам.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,289
2,910
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
офтопик
Ме копкаше да видам дали има начин и....замислете, има!
Може да се избрише на дифолт. Све на нула
Aaa па тогаш имам огол нов 4TB WD Red за продавање :D, само за бафчанџии
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,702
9,036
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Јас имам бришено на ХДД, ама секогаш ако си има мука се враќа за саат-два.
Освен CRC Error ради кабел.

Со ССД не сум пробал, превентивно нема да купувам на старо. Само ме замисли муабетов, ако е вистина дека нашиве фирми имале фарми во шутка, што ги кошта да ги препакуваат избришат и шитнат. Таков диск што е 90% истрошен, кај обичен корисник може 1 година во гаранција да истера без проблем.

А за печати и пакување ќе се снајдат, лично имам видено машина за пакување на хард дискови (сосе силика гел). Во поранешен Риверсофт (Скопје).
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,289
2,910
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Јас имам бришено на ХДД, ама секогаш ако си има мука се враќа за саат-два.
Освен CRC Error ради кабел.

Со ССД не сум пробал, превентивно нема да купувам на старо. Само ме замисли муабетов, ако е вистина дека нашиве фирми имале фарми во шутка, што ги кошта да ги препакуваат избришат и шитнат. Таков диск што е 90% истрошен, кај обичен корисник може 1 година во гаранција да истера без проблем.

А за печати и пакување ќе се снајдат, лично имам видено машина за пакување на хард дискови (сосе силика гел). Во поранешен Риверсофт (Скопје).
Ете баш ова е најголемиот проблем што ќе искочи од целава работа. Ќе се изгуби цела доверба и во second-hand маркетот а и во ритејл. На краток рок, не ги лази мува ни едните ни другите. На долг... они нека си проценат.
Јас по некоја среќа, се снабдив за следниве 5 години дискови и ссд и хдд ама пак се осеќам преварен.
Можат колку сакаат да кажуваат како нема графички/хардови, не им даваат и слично. Не се Трајко ИТ Дооел па да не им дадат едно парче во 5+ месеци.
Ко може плаисио да има лагер од сите, можат и нашиве. Ама нејсе, нека копаат.
 
Последна промена:

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,204
1,675
Ете баш ова е најголемиот проблем што ќе искочи од целава работа. Ќе се изгуби цела доверба и во secon-hand маркетот а и во ритејл. На краток рок, не ги лази мува ни ним ни ним. На долг... они нека си проценат.
Јас по некоја среќа, се снабдив за следниве 5 години дискови и ссд и хдд ама пак се осеќам преварен.
Можат колку сакаат да кажуваат како нема графички/хардови, не им даваат и слично. Не се Трајко ИТ Дооел па да не им дадат едно парче во 5+ месеци.
Ко може плаисио да има лагер од сите, можат и нашиве. Ама нејсе, нека копаат.
Сосема случајно се повлекоа сите графички од салоните во декември во магацин :)
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,625
4,417
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Враќани километри на автомобили и враќани терабајти на дискови...следно?
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,553
14,533
сакаш да кажеш ова скриншотовиве за драјв health шо ги ставаат може да се лажираат???
Или све на нула или ништо.

За среќа алатите што можат да лажираат само одреден параметар идат заедно со опрема па истата бара директно поврзување на електрониката (има пинови или pinout дијагностички „точки“) па не е толку едноставно.

Друга среќа е што некој што не знае што работи ќе го брикне цел драјв. А најчесто не знаат затоа што се навлезени во сфера што за нив (еве и за мене) е друга димензија.
Сакам да ажам дека просечен гик или член од форумов веднаш ќе укапира за што се работи и или ќе оди понатаму и ќе успее или ќе се откаже.

Но, како што веќе имам кажано, Викторче од реклама5 не може ништо да го сопре. Тој ќе брише се што може да се брише.
Ова би било данок на будали.
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
5,078
4,473
Ethermine
www.facebook.com
Епа затоа логика ке користете...
Досеа половни хдд 3-4тб немало никад по огласите. Оти не му требале поголеми од 1-2тб за складирање податоци. Исто така ссд,нвме над 1тб.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,277
5,790
Мелмак
Епа затоа логика ке користете...
Досеа половни хдд 3-4тб немало никад по огласите. Оти не му требале поголеми од 1-2тб за складирање податоци. Исто така ссд,нвме над 1тб.
Ова е ептен паметен муабет.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,370
3,620
Битола
Ај превентивно од форум огласи за „малку користени“ дискови ќе се спасиме, но, како што слушам муабети големиве фирми правеле финти со користена опрема некогаш, од нив како ќе се спасиме? Мислиш нов купуваш од Анхоч, Сетек, итн...
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,277
5,790
Мелмак
Ај превентивно од форум огласи за „малку користени“ дискови ќе се спасиме, но, како што слушам муабети големиве фирми правеле финти со користена опрема некогаш, од нив како ќе се спасиме? Мислиш нов купуваш од Анхоч, Сетек, итн...
Валјда по датум на производство на дискот.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,370
3,620
Битола
Валјда по датум на производство на дискот.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Тоа колку е индикатор не знам баш бидејќи македонска фирма за компјутери и електроника знае да држи и неколку години стара опрема и да ја продава по стара цена.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,441
Членови
29,742
Најнов член
MilanTrajkovski1
На врв Дно