• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Непознати хакери навлегле во системите на Red Hat (Fedora Project)

  • Ја почнал/а темата
  • #1

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
Online intruders hit Red Hat, Fedora Project

Непознати напаѓачи ја разбиле сигурноста на неколку компјутери користени од страна на Linux компанијата Red Hat и Fedora проектот, присилувајќи ги администраторите да ги тргнат системите off-line цела недела, изјави Fedora и Red Hat во петок.

Повеќе: http://www.securityfocus.com/news/11532

:rolleyes:
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Што се нема да им текне на хакерите... :ua:
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
@hijackhacker, џабе го пишуваш ова, кога нема кој да го употребува...
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Ова сигурно Бил Гејтс би хакнал :LOL:,ништо не е сигурно 100% кога тогаш ке беа хакнати :))
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
Па можда не се ни blackhats...

Мислам дека ова е масло на NSA (се врти муабет)... :ermm: али незнам зошто...
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Толку од сигурноста на Unix системите:ermm:
Не мора да значи дека Unix системот не е безбеден, можеби некој сервис што работел на него имал дупка па преку тоа кракерите влегле во целиот систем. БТЊ, под UNIX системи се подразбира и мек
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
wow.. Интересна вест... Недај боже да почне да им опаѓа сигурноста и нив.. Ако веќе почне.. Тогаш се деси и со нив :ermm:
И за Њиндоњс некогаш беше вака.. Денес откриен еден баг, пробиени 10 компјутери.. Утре откриен друг.. Заутре уште 2..
 

Egz0rtus_X

Intern
26 јуни 2008
35
1
Аман со погрешната употреба на зборот "хакер".

Овде се мисли на black-hat hackers, те. кракери.
кракер нема врска со ова - кракирање се мисли на кракинг на софтвер, реверзин и кракување на апликации и сл.
Овие си се blackhats и може преку денот да се некои сигурностни експерти а преку ноќ го прават ова, не значи дека се лоши.
 

mENDol

Intern
24 декември 2007
83
2
Edno e sigurno, sve sto e napraveno od ludje da e sigurno, moze da bide i hacknato... :):) Znaci hacknato, ne kraknato... Ex0rtus e vo pravo... nemora da se losi... doduse nieden hacker za mene ne e los, premnogu sme globalni vo svetot na internetot... :rolleyes:
 

ever-near

Intern
24 август 2008
40
1
Што ви е вас бе, намерно е пуштена група да се хакне тоа. Тоа се емпти сервери. Може и самите хакери не знаеле дека се ангажирани од фондација, дете на Редхет. Се тоа е стратешка игра и пасивен маркетинг.

Sudden Attack е тоа што го прави Linux најбезбеден. Од ова ќе извлечат поука и ќе ги средат. Њиндоњс ќе продолжат да глумат самобендисани експерти за безбедност.
 

mENDol

Intern
24 декември 2007
83
2
Што ви е вас бе, намерно е пуштена група да се хакне тоа. Тоа се емпти сервери. Може и самите хакери не знаеле дека се ангажирани од фондација, дете на Редхет. Се тоа е стратешка игра и пасивен маркетинг.

Sudden Attack е тоа што го прави Linux најбезбеден. Од ова ќе извлечат поука и ќе ги средат. Њиндоњс ќе продолжат да глумат самобендисани експерти за безбедност.
Sekoja cest druze, se kaza u tri reda..... :D
 

Garfield

Intern
9 декември 2007
277
5
Како прво не е хакнат GNU/Linux како оперативен систем туку серверите кои од кои се надградува и ги користи пакет менаџерот на Fedora дистрибуцијата. Што значи дека е загрозена една дистрибуција, ако може да се нарече загрозена, бидејќи серверите биле веднаш отсранети од употреба и проверени детално дали хакерите оставиле некој малициозен софтвер позади нив кој би можел да им наштети на корисниците.

Значи корисниците на Fedora ниту во еден момент не биле загрозени, ниту почуствувале некои последици.:bravo:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,672
Мислења
862,062
Членови
30,034
Најнов член
Goxo43
На врв Дно