1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Непознат сообраќај

Дискусија во форумот 'LAN // WAN // MAN // PAN // CAN' започната од Vavo, 24 Декември 2007.

1. Vavo

Vavo
    Intern

270
    14
    20 oктомври 2007
    Машко
    Неколку компјутери се закачени на рутер па тоа на Интернет.

Е сега стварно ме мрзи да барам..се надевам некој ќе ме насочи, изгледа како да имам постојано сообраќај од околу 5 кила во двете насоки ама само на локално ниво. (Така изгледа од сликата)

Ме Интересира дали е ова нормално ниво на проток, некој од сервисите на виндовсот се ама мене многу ми се гледа...т.е. најмногу нервира што ми го рачуна како сообраќај..немам претстава колку од тоа е чист интернет.

Идеја?

2. taranenik

taranenik
    Intern

555
    13
    12 Јуни 2007
    Probaj so process explorer vidi koj procesi ti rabotat imas tamu detalna slika, a za soobracaj instaliraj net limiter tamu isto taka detalno e objasneto dali soobracajot e lokalen ili nadvoresen.

3. Taurus

Taurus
    Модератор

2,336
    991
    13 oктомври 2007
    Машко
    UI Designer
    Антивирусна заштита имаш?
    Не би требало да има сообраќај во ниедна насока доколку не сурфаш, не работиш со мрежата...
    Имам видено така случај, каде компјутерите беа оставени без заштита, и сообраќајот фураше како луд. Кога ставив Касперски фати едно чудо вируси, мораше и формат. Најинтересниот вирус беше што имаше оставено лог фајл каде се гледаше дека од компјутерот се правеа нарачки на многу веб страници.

4. Vavo

Vavo
    Intern

270
    14
    20 oктомври 2007
    Машко
    Прилично сум фанатик..во поглед на познавање што точно се случува со компјутерот. И немам антивирус (риал тајм)..ова е нов лаптоп со скоро ич софтвер. И сите процеси со process explorer ми се познати...како што гледаш не ни има воспоставено конекција надвор од локалната мрежа...мене ми изгледа дека е некој од виндовс сервисите што набљудуваат кои компјтери и ресурси се достапни..исто со file monitor се гледа дека upnp.dll е активен постојано (explorer.exe го повикува) и можно е да е дел и од тоа.

Некогаш си седи на 0.. 0.2 постојано ама не можам баш да приметам кога е тоа.. исто Internet Gateway прозорот покажува дека нема сообраќај кон надвор па изгледа дека цело време само со рутерот си се допишуваат... и на другиот компјутер истата работа ми се случува(ше) сега не го работам многу.

5. vojkan

vojkan
    Intern

404
    4
    19 Јуни 2007
    Od slikata se gleda deka imash aktivna wireless konekcija, pa togash normalno e da imash 'soobrakjaj'.

[edit]

Imash li ukljucheno keep alive opcija na ruterot?

Ako bash sakash da znaesh shto se sluchuva, togash ukljuchi capture program pa analiziraj gi paketite.

6. DaciSS

DaciSS
    Gaining Experience

949
    288
    3 Јануари 2008
    Машко
    Systems and Network Administrator
    инсталирај си netlimiter тој ти кажува точен сообраќај за секој програм и win процес, а можеш и да го убиеш или пак да го ограничиш секој можен програм.

...иначе дефинитивно чист pc не прави толкав трансфер само за оддржување на конекција.

Сподели

Вчитување...