1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Непознат јазик на Google Play Store?

Дискусија во форумот 'Off-topic теми' започната од Gaston, 25 Февруари 2014.

 1. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,465
  2,678
  9 Февруари 2011
  Што кој к*р се дешава со google play store?
  Несакајќи си викам ми се отвара на некој непознат јазик. Ич не ми е познат.
  Ставам ја en, си се подесува на англиски, ставам mk - и пак ми се отвара тој непознатиот.

  Ако на некој јазик не е преведен google store, тогаш нека се дефолтира на некој нормален јазик, англиски, француски, германски, а не на ваков... ај боље да не продужувам со опис.

  Еве да видите за што станува збор, можеби треба да се пријави во Обединети Нации дека се создал некаков нов јазик:

  Clip.png
   
 2. MarkoHF

  MarkoHF
  Practice makes perfect

  847
  1,119
  30 Септември 2008
  Машко
  Internet Marketing
  Google знае понекогаш да префлра на Бугарски ако си на Близу, јас го имам тој проблем.
   
 3. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,465
  2,678
  9 Февруари 2011
  Не сум на близу, на телекабел сум, направив IPtrace, некад знае да шета локацијата кај нив, се си е во ред. Македонија.

  Ама тоа и не е проблем, ако се утне поради тоа, него нервира тоа што коа ќе ставиш mk испаѓа бугарски, а стави што сакаш hr - си се лоадува на хрватски, fr - на француски, mk - на бугарски??? Ало бре!!!
   
 4. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,649
  13,008
  2 Август 2012
  Машко
  А ако не си логиран на Google каков јазик ти дава?
   
 5. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,707
  7 oктомври 2011
  kalfa
  na telekabel sekogas koga se downloadira chrome default dava bugarski, a ip makedonska nesto mirisa na l...
   
 6. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,465
  2,678
  9 Февруари 2011
  Не сум бре народе логиран како што гледате, ниту некаде имам подесено нешто на бугарски. Нема везе со chrome, истото се дешава на било кој друг пребарувач. Додадете на крај &hl=mk на било кој линк ќе ви отвори на бугарски, ставете &hl=hr ќе си отвори на точниот, хрватски јазик.

  Сакам да кажам дека некој нешто плеткал таму во Google, за МК ставил бугарски.
   
 7. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,707
  7 oктомври 2011
  kalfa
  ај сега и на кирилица , п а и јас истото го напишав ок?
   
 8. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,465
  2,678
  9 Февруари 2011
  Нема везе дечки.

  Мене ова ми смрди на типична провокација. До кога вака незнам само...
   
 9. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,891
  1,463
  10 Август 2010
  Машко
  mk.png

  Истото се дешава и кај мене, доколку промениш во линкот јазик....
   
 10. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,465
  2,678
  9 Февруари 2011
  Значи според гугл ние сме бугари?
  Алал да им е.
   
  На SaleSk му/ѝ се допаѓа ова.
 11. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,649
  13,008
  2 Август 2012
  Машко
  Кај мене вака го отвора по дифолт
  Untitled.png
  иначе, да. Ако ја ставам фората со &hl=мк тогаш е на бугарски (да им се сотре семето)
  Одам да им пишам на оние педеро масоните од google
   
 12. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,720
  2,016
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
  Кај реагираш? Неможам нигде да најдам соодветен маил за report.
   
 13. The_Man

  The_Man
  Unstoppable

  2,341
  2,007
  18 ноември 2009
  Гугл плеј е достапен само на 32(мислам толку беа) јазици. Македонскиот не е меѓу тие. Со новиот дизајн го тргнаа менито за бирање јазик.
  И сега ако во инфо ти е ставен јазик пример македонски, кога ќе отвориш апп доле ти дава да ти ја преведеш со гугл транслејт.

  A oва кога ќе пишеш mk што го дава на бугарски,што знам , гарант е политика у прашање нема друго.:oh:
   
 14. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,237
  3,617
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Ај да изнапишеме сите по некој мејл во Гугл. Некој буљаш таму ставил „мк“ наставка да ја отвара со бугарски јазик.
   
 15. SmartGuru

  SmartGuru
  Gaining Experience

  350
  334
  27 Јануари 2013
  Машко
  Junior Ruby on Rails Developer
  Ова сакав и јас да го напишам уште пред извесно време, случајот со Google Store/Play не е единствен. Имено, ако инсталирам Google Chrome за првпат, на тазе инсталиран Win 7 со кирилична поддршка, автоматски ме префрла на бугарската верзија на Chrome и тоа ме иритира. Ако некој знае каде може да се напише некаква форма на протест или слично, го молам да сподели тука, радо би им пишал.
   
 16. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,707
  7 oктомври 2011
  kalfa
  Другарчина ај проверете точно што е како е, гоогле не прават вакви финти по мое неко чиновниче кај нив искористило гужва. Нивно е да пробаат наше да реагираме.
  Ке отвориме петиција по фејсбуци и други канали со неколку илјади потписи па да ја им ја доставиме на гнасите.
   
 17. xenon

  xenon
  Guru

  3,791
  9,444
  15 Јануари 2011
  Машко
  Толку мала земја сме а со толку многу к*ропушачи сме опкружени. Цели тајфи имаат вработено и по јутјуб и по википедиа и кај се не само да мелат колку сме ние вакви или онакви. Да бевме 20-30 милионски народ да разберев, вака, ем ги има многу повеќе на број ем се усрани како бебиња кога станува збор национални прашања и територии.
   
 18. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,707
  7 oктомври 2011
  kalfa
  nie sme krivi, ajde dadov inicijativa da pravime peticija
   
 19. hmmm

  hmmm
  Gaining Experience

  1,242
  81
  30 ноември 2007
  Дечки, не се возбудувајте, не е никаква финта туку е нешто сосема друго..

  Ако го отворите вашиот Google account (https://www.google.com/settings/language) ќе видите дека има Primary и Alternate language. Доколку првичниот јазик кој ви е одберен го нема за одберениот сервис, истиот автоматски се префрла на Alternate (кој верувам доколку не е одберен се бира автоматски јазикот со најголема сличност).

  [​IMG]

  И јас го имав истиот проблем, но кога за Alternate наместив англиски а како првичен мајчиниот, веќе го немам гореспоменатиот проблем.

  Применете и уживајте.

  Поздрав
   
Слични теми
 1. Bontino2
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  498
 2. Snow :)
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  703
 3. Allex
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  843
 4. Nordanski
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  2,205
 5. bokiscout
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  648
Вчитување...

Сподели

Вчитување...