1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Непознат јазик на Google Play Store?

Дискусија во форумот 'Off-topic теми' започната од Gaston, 25 Февруари 2014.

1. Gaston

Gaston
    Unstoppable

1,465
    2,678
    9 Февруари 2011
    Што кој к*р се дешава со google play store?
    Несакајќи си викам ми се отвара на некој непознат јазик. Ич не ми е познат.
    Ставам ја en, си се подесува на англиски, ставам mk - и пак ми се отвара тој непознатиот.

Ако на некој јазик не е преведен google store, тогаш нека се дефолтира на некој нормален јазик, англиски, француски, германски, а не на ваков... ај боље да не продужувам со опис.

Еве да видите за што станува збор, можеби треба да се пријави во Обединети Нации дека се создал некаков нов јазик:

Clip.png

2. MarkoHF

MarkoHF
    Practice makes perfect

847
    1,119
    30 Септември 2008
    Машко
    Internet Marketing
    Google знае понекогаш да префлра на Бугарски ако си на Близу, јас го имам тој проблем.

3. Gaston

Gaston
    Unstoppable

1,465
    2,678
    9 Февруари 2011
    Не сум на близу, на телекабел сум, направив IPtrace, некад знае да шета локацијата кај нив, се си е во ред. Македонија.

Ама тоа и не е проблем, ако се утне поради тоа, него нервира тоа што коа ќе ставиш mk испаѓа бугарски, а стави што сакаш hr - си се лоадува на хрватски, fr - на француски, mk - на бугарски??? Ало бре!!!

4. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,649
    13,008
    2 Август 2012
    Машко
    А ако не си логиран на Google каков јазик ти дава?

5. kjosmofon

kjosmofon
    Баниран/a

3,742
    5,707
    7 oктомври 2011
    kalfa
    na telekabel sekogas koga se downloadira chrome default dava bugarski, a ip makedonska nesto mirisa na l...

6. Gaston

Gaston
    Unstoppable

1,465
    2,678
    9 Февруари 2011
    Не сум бре народе логиран како што гледате, ниту некаде имам подесено нешто на бугарски. Нема везе со chrome, истото се дешава на било кој друг пребарувач. Додадете на крај &hl=mk на било кој линк ќе ви отвори на бугарски, ставете &hl=hr ќе си отвори на точниот, хрватски јазик.

Сакам да кажам дека некој нешто плеткал таму во Google, за МК ставил бугарски.

7. kjosmofon

kjosmofon
    Баниран/a

3,742
    5,707
    7 oктомври 2011
    kalfa
    ај сега и на кирилица , п а и јас истото го напишав ок?

8. Gaston

Gaston
    Unstoppable

1,465
    2,678
    9 Февруари 2011
    Нема везе дечки.

Мене ова ми смрди на типична провокација. До кога вака незнам само...

9. D3N1EL

D3N1EL
    Practice makes perfect

2,891
    1,463
    10 Август 2010
    Машко
    mk.png

Истото се дешава и кај мене, доколку промениш во линкот јазик....

10. Gaston

Gaston
    Unstoppable

1,465
    2,678
    9 Февруари 2011
    Значи според гугл ние сме бугари?
    Алал да им е.

На SaleSk му/ѝ се допаѓа ова.
  11. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,649
    13,008
    2 Август 2012
    Машко
    Кај мене вака го отвора по дифолт
    Untitled.png
    иначе, да. Ако ја ставам фората со &hl=мк тогаш е на бугарски (да им се сотре семето)
    Одам да им пишам на оние педеро масоните од google

12. bokiscout

bokiscout
    Unstoppable

1,720
    2,016
    17 Март 2011
    Машко
    Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
    Кај реагираш? Неможам нигде да најдам соодветен маил за report.

13. The_Man

The_Man
    Unstoppable

2,341
    2,007
    18 ноември 2009
    Гугл плеј е достапен само на 32(мислам толку беа) јазици. Македонскиот не е меѓу тие. Со новиот дизајн го тргнаа менито за бирање јазик.
    И сега ако во инфо ти е ставен јазик пример македонски, кога ќе отвориш апп доле ти дава да ти ја преведеш со гугл транслејт.

A oва кога ќе пишеш mk што го дава на бугарски,што знам , гарант е политика у прашање нема друго.:oh:

14. Necromancer

Necromancer
    Unstoppable

3,237
    3,617
    24 Февруари 2012
    Машко
    GIS
    Ај да изнапишеме сите по некој мејл во Гугл. Некој буљаш таму ставил „мк“ наставка да ја отвара со бугарски јазик.

15. SmartGuru

SmartGuru
    Gaining Experience

350
    334
    27 Јануари 2013
    Машко
    Junior Ruby on Rails Developer
    Ова сакав и јас да го напишам уште пред извесно време, случајот со Google Store/Play не е единствен. Имено, ако инсталирам Google Chrome за првпат, на тазе инсталиран Win 7 со кирилична поддршка, автоматски ме префрла на бугарската верзија на Chrome и тоа ме иритира. Ако некој знае каде може да се напише некаква форма на протест или слично, го молам да сподели тука, радо би им пишал.

16. kjosmofon

kjosmofon
    Баниран/a

3,742
    5,707
    7 oктомври 2011
    kalfa
    Другарчина ај проверете точно што е како е, гоогле не прават вакви финти по мое неко чиновниче кај нив искористило гужва. Нивно е да пробаат наше да реагираме.
    Ке отвориме петиција по фејсбуци и други канали со неколку илјади потписи па да ја им ја доставиме на гнасите.

17. xenon

xenon
    Guru

3,791
    9,444
    15 Јануари 2011
    Машко
    Толку мала земја сме а со толку многу к*ропушачи сме опкружени. Цели тајфи имаат вработено и по јутјуб и по википедиа и кај се не само да мелат колку сме ние вакви или онакви. Да бевме 20-30 милионски народ да разберев, вака, ем ги има многу повеќе на број ем се усрани како бебиња кога станува збор национални прашања и територии.

18. kjosmofon

kjosmofon
    Баниран/a

3,742
    5,707
    7 oктомври 2011
    kalfa
    nie sme krivi, ajde dadov inicijativa da pravime peticija

19. hmmm

hmmm
    Gaining Experience

1,242
    81
    30 ноември 2007
    Дечки, не се возбудувајте, не е никаква финта туку е нешто сосема друго..

Ако го отворите вашиот Google account (https://www.google.com/settings/language) ќе видите дека има Primary и Alternate language. Доколку првичниот јазик кој ви е одберен го нема за одберениот сервис, истиот автоматски се префрла на Alternate (кој верувам доколку не е одберен се бира автоматски јазикот со најголема сличност).

И јас го имав истиот проблем, но кога за Alternate наместив англиски а како првичен мајчиниот, веќе го немам гореспоменатиот проблем.

Применете и уживајте.

Поздрав

Слични теми
  1. Bontino2
    Одговори:
    1
    Прегледи:
    498
  2. Snow :)
    Одговори:
    0
    Прегледи: