1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Непознат дел до процесорот многу ми загрева

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од /BRAINIAC\, 18 Август 2009.

 1. /BRAINIAC\

  /BRAINIAC\
  Баниран/a

  447
  7
  12 Август 2009
  Непознат дел (барем за мене) до процесорот многу ми загрева, температурата нон-стоп му е околу 70-80 степени. Не знам дали е ова нормално, и дали треба да му со додаде нешто за ладење.

  И за крај кажете кој е тој дел.
   
 2. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  874
  855
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  wtf, procesorot ne e 30 x 30 cm pa da ima "delovi" za ladenje.
  Ako mislis na maticnata, mozno e samo chipsetot da ti gree.
  I kako dojde do ovoj zaklucok ??

  Objasni malce podobro.
   
 3. 386ka

  386ka
  Gaining Experience

  2,365
  193
  22 Декември 2007
  Чипсетот од матичната најверојатно. Како му ја читаш температурата, а не знаеш кој дел е тоа?
   
 4. /BRAINIAC\

  /BRAINIAC\
  Баниран/a

  447
  7
  12 Август 2009
  Уф заборавив сликата да ја ставам :LOL: се извинувам

  [​IMG]
   
 5. daci92

  daci92
  Gaining Experience

  2,120
  162
  4 Февруари 2009
  Машко
  Студент
  hehe ,ne e nepoznat toa e chipsetot ,samo ima pasiven kuler vrz nego
   
 6. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  874
  855
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  imas tri opcii
  1. na toj da mu ja odlepis toa nalepnicata, i da mu namesti kuler nekako(ako ima opcija)
  2. da go izvadis celiot radijator i da stavis pogolem
  3 isto kako 2 plus kulerce nekoe da mu stavis.
   
 7. /BRAINIAC\

  /BRAINIAC\
  Баниран/a

  447
  7
  12 Август 2009
  Со прстот :LOL:

  Како што разбрав, ништо чудно температурата да му е толку.
   
 8. daci92

  daci92
  Gaining Experience

  2,120
  162
  4 Февруари 2009
  Машко
  Студент
  ne bas nisto cudno ,toa e dosta golema temperatura za chipset (ako e tolkava kako sto kaza 70-80C)
   
 9. maci

  maci
  On your way to fame

  2,889
  649
  2 Април 2008
  70-80 ама мерел со прст,на кожа....онака од око, ххахаха.
  гарант не е толку

  ако е топол делот,
  ако не му пречи на компјутерот односно ако не прави проблеми при работа и игри,уживај
   
 10. daci92

  daci92
  Gaining Experience

  2,120
  162
  4 Февруари 2009
  Машко
  Студент
  abe jas ne veruvam deka ima poveke od 50C ali sepak ,neka pusti everest ili hwmonitor za da znaeme tocno kolku ima ,ako ima nad 50-55C togas ke treba da si stavi edno ventilatorce na ladilnikot ili pak da stavi celosen ladilnik so ventilator(aktiven kuler za chipset)
   
 11. /BRAINIAC\

  /BRAINIAC\
  Баниран/a

  447
  7
  12 Август 2009
  [​IMG]

  Не гледам ништо како чипсет тука кај мониторинг.
   
 12. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,246
  24 Март 2009
  Машко
  Чипсетот го нема на мониторинг :)

  Ништо страшно, нормално е да загрева. Доколку тоа ти се чини многу кога си го допрел, да знаеш дека доколку го допреш процесорот кога играш некоја игра ке имаш изгореници од втор степен на прстот :)
   
 13. 386ka

  386ka
  Gaining Experience

  2,365
  193
  22 Декември 2007
  Хаха, со прст а? :D Да, тоа е чипсетот, а во Everest се гледа како Motherboard. Значи не се 70-80 степени туку се 40 :). Не е ништо страшно, тоа е нормална температура.
   
 14. /BRAINIAC\

  /BRAINIAC\
  Баниран/a

  447
  7
  12 Август 2009
  За процесорот знам од искуство (иако го допрев кулерот). заборавив да го приклучам вентилаторчето, и по некое време компјутерот почна да ми свири, го гасам јас фаќање кулерот си ги изгорив прстите.

  Ок, фала на помошта

  Која е логиката температурата на процесорот да е 37, а на јадрата по 28 степени?
   
 15. Blagojce

  Blagojce
  Gaining Experience

  888
  67
  26 Декември 2007
  Машко
  Програмер
  Знам дека е offtopic, но да не отварам нова тема за оваа "глупост" :)
  Зошто кај мене Everest ја мери само температурата на хард дискот?
  (Користам Ultimate Edition).
   
 16. Vavo

  Vavo
  Intern

  270
  15
  20 oктомври 2007
  Машко
  Мери на тие компоненти од кои знае како да ја прочита температурата. Мене лаптопов ми е 62 процесорот..па шо да му правам не умира и на 70
   

Сподели

Вчитување...