1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

neoTV и интернет од Neotel

Дискусија во форумот 'Неотел' започната од lynx, 10 Март 2016.

 1. Драматург

  Драматург
  Intern

  15
  13
  19 Април 2016
  Машко
  Веќе месец дена сум корисник на неотв и до сега интернетот нит ми крашнал нит ми се укочил нит ништо сето е преку оптика, е сега изборот на тв канали не е многу голем но во салон кажаа дека ќе има проширување. Има многу корисни опции така да секој што сака да проба има бесплатен тест период од 30 дена на мобилната апликација каде што можеш да тестираш, јас така направив :)
   

  Прикачени датотеки:

 2. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,122
  25,435
  4 Септември 2008
  Која им е покриеноста на оптичките пакети?
   
 3. Whisky Vishera

  Whisky Vishera
  Гостин

  @psyside Таму каде што имаш оптика од телеком, имаш оптика од неотел :) Се возат на нивните кабли.

  Инаку денеска склучив договор на 2 години за користење на neoNet Fiber 40/40. Пакетот е 990 денари и има 100 гига интернет. Истиот пакет од Телеком кошта 999 ден. но со 60 гига трансфер.

  Склучив договор со неотел од чиста причина затоа што нејќам да имам ништо со телеком, имам чувство дека се понашаат диктаторски спрема корисниците :)
   
  На Oktar и mviktors им се допаѓа ова.
 4. Alex1986

  Alex1986
  Intern

  12
  2
  19 Јануари 2009
  @Драматург другар, како си задоволен од услугата? јас сум на тхоме веке 10год и сакам да ги мењам. што пакет користиш?
   
 5. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,103
  3,024
  2 Септември 2012
  Машко
  Уште постои ограничен интернет во Македонија освен *упациве од телеком или се зезате?
  Ајде за нив знам со таа нивна у*рана политика за фер користење, ама другиве не ми е јасно? :eek:
   
  На Daniel86 и Krkac им се допаѓа ова.
 6. d0sada

  d0sada
  Gaining Experience

  163
  121
  18 Февруари 2016
  Програмер/Студент
  Дали некој има земено од неофибер со тебе и услуги пакетите, зш у нив има неограничен без астериск нет.

  Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
   
 7. dzikso

  dzikso
  Intern

  21
  8
  20 ноември 2008
  I jas se mislam za fiber uslugata za privatni korisnici dali ima nekoj nesto novo da spodeli? Mene me interesira sto hardver ti doagja so netot, dali imas ruter, modem ili toj nivniot android ured e sve vo edno. Mnogu mi e biten hardverot i sto moze da se podesuva na nego posto ijam optika od t-home i sekad koga sakam da podesam nesto vo toa huavejot mi ide da go dzitnam niz prozor..
   
 8. xaocot

  xaocot
  Intern

  110
  45
  15 Април 2011
  Оптиката е од Телеком најверојатно ќе ти остане истиот модем... Добиваш андроид тв бокс со инсталирана Неотел апликација кој го штекаш у тв. Уредот е некое кинеско лајно Али работи у 99% од ситуациите

  Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
   
  На dzikso му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Justice for All

  Justice for All
  Gaining Experience

  214
  132
  10 Септември 2010
  Машко
  Дали може да се користи уредот на друга мрежа, а не нивната. На пример, ставам интернет на едно место, а после уредот го носам на друго место и гледам телевизија таму.
   
 10. xaocot

  xaocot
  Intern

  110
  45
  15 Април 2011
  Тоа ќе треба таму да прашаш... Иначе ја имам апликацијата и на мобилен и на таблет (со јузер и пасворд твој си се логираш). Од нив работи на било која мрежа

  Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
   
 11. G4M3R

  G4M3R
  Gaining Experience

  451
  354
  26 Јуни 2012
  Машко
  Тие ти кажаа 100% дека зимаат оптика од телеком? Прашувам затоа што јас не успеав да склучам договор со нив... Има оптика од телеком кај мене во зграда, но кога ги прашав на телефон добив одговор дека имале нивна инфраструктура и кај мене немало техничка можност за приклучок.
   
 12. Luidgi

  Luidgi
  On your way to fame

  866
  891
  24 Февруари 2008
  Јас пред некој ден се јавив да прашам, и ми рекоа дека за оптика во мојата зграда ја користат инфраструктурата на Телеком.
   
 13. dzikso

  dzikso
  Intern

  21
  8
  20 ноември 2008
  Сега баш се јавив во неотел да ги прашам за neoTrio Fiber и ми кажаа дека тој андроид уредот што ти го даваат дека е све во едно, дека преку него иде телефон, телевизија и интернет. Дали некој го има уредот да ми каже што модел е да прочитам барем нешто за уредот ако најдам, пошто ако склучам договор и испадне дека е поголемо ѓубре од хуавејот на телеком ќе се обесам на оптичкиот кабел!
   
  На Justice for All му/ѝ се допаѓа ова.
 14. dimsa

  dimsa
  Gaining Experience

  252
  277
  9 Јануари 2015
  Немој на оптичкиот, осетливи се !! :) :) Шала на страна и мене ме интересира. И особено делот дали стварно нема лимит на трио оптичкиот пакет ?

  Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
   
 15. dzikso

  dzikso
  Intern

  21
  8
  20 ноември 2008
  Не ми текна тоа да прашам али со оглед на тоа дека се јавив во продажба.. ќе ми кажеа можда дека после терабајт податоци трансфер и брзината ќе ми ја покачат :)
   
  На dimsa му/ѝ се допаѓа ова.
 16. xaocot

  xaocot
  Intern

  110
  45
  15 Април 2011
  Очигледно си зборел со некој што не се разбира. Интернетот ти е од Телеком со Хуавеи модем. Уредот го зимаш од Неотел и е само за тв... Е сеа можеш преку ви-фи да се конектираш, можеш и со лан кабел.

  Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
   
  На Justice for All и dzikso им се допаѓа ова.
 17. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,334
  9,697
  23 oктомври 2012
  Машко
  Дајте некој нека праша дали добиваш јавна или приватна адреса??? Конкретно за тие што одат преку телеком.
   
 18. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  793
  726
  27 Април 2010
  Машко
  Од денеска на оптика НЕОТЕЛ 300/300 5 Терабајти лимит download/upload

  [​IMG]
   
  На DonFrozex, damil, lumixoid и уште 13 други им се допаѓа ова.
 19. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,633
  6,720
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Браво! Може ли да те замолам да ја извршиш следнава команда во цмд дури правиш спидтест и да пуштиш едно скриншотче? ping google.com -t
  Приметив дека оптиката на телеком го има сличниот проблем како вип, па сега сакам да направам една споредба да знам кој оператор ми одговара највеќе, понудиве на неотел се интересни. И ако не ти е мака кажи ми што модем/рутер ставаат.
  Ти благодарам однапред.
   
 20. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  793
  726
  27 Април 2010
  Машко
  Повелеле

  Test.jpg

  Водено да ви објаснам :
  Кога местите оптика од неотел а во зградата немаат неотел нивна оптичка мрежа туку земате од телеком инсталцијата носат исти рутер HUAWEI HG8245H , а ако во зградата ваша имаат нивна инсталација ви носат ZTE Рутер нивни си тамо некојси...Така да како што наведов во други постови одма си ставате ваш друг рутер за wifi и други ситници за да немате проблеми
   
  На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,633
  6,720
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Ова е кога правиш спидтест, т.е. кога ја оптеретуваш линијата?
   
 22. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  793
  726
  27 Април 2010
  Машко
  Моја грешка ми се спие друже извини не сум прочитал дека треба спеед тест секунда... сега ќе напраам спеед тест и ќе тестирам
  Повелеле дур се прави спеед тест.

  Test 2.jpg
   
  Sukhoi, Oktar и на Daniel86 им се допаѓа ова.
 23. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,633
  6,720
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Од-лич-но! Сега веќе ми изгледа доста примамливо. Фала ти бате, извини на малтретирање.
   
 24. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  793
  726
  27 Април 2010
  Машко
  Нема проблем но според мене сега за сега се е перфектно, а за понатаму време ќе каже али се препородив со ова оптикава оне.вип има уште многу фурни да јаде дур го стигне ова.
   
  На TexasUS и Daniel86 им се допаѓа ова.
 25. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  202
  126
  25 Февруари 2017
  Машко
  Оне.вип не може ни да ги стигнат :) Оптика гледам некако не им е во план...
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...