1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

neoTV и интернет од Neotel

Дискусија во форумот 'Неотел' започната од lynx, 10 Март 2016.

1. Драматург

Драматург
    Intern

15
    13
    19 Април 2016
    Машко
    Веќе месец дена сум корисник на неотв и до сега интернетот нит ми крашнал нит ми се укочил нит ништо сето е преку оптика, е сега изборот на тв канали не е многу голем но во салон кажаа дека ќе има проширување. Има многу корисни опции така да секој што сака да проба има бесплатен тест период од 30 дена на мобилната апликација каде што можеш да тестираш, јас така направив :)

Прикачени датотеки:

2. psyside

psyside
    Rising Star

25,122
    25,435
    4 Септември 2008
    Која им е покриеноста на оптичките пакети?

3. Whisky Vishera

Whisky Vishera
    Гостин

@psyside Таму каде што имаш оптика од телеком, имаш оптика од неотел :) Се возат на нивните кабли.

Инаку денеска склучив договор на 2 години за користење на neoNet Fiber 40/40. Пакетот е 990 денари и има 100 гига интернет. Истиот пакет од Телеком кошта 999 ден. но со 60 гига трансфер.

Склучив договор со неотел од чиста причина затоа што нејќам да имам ништо со телеком, имам чувство дека се понашаат диктаторски спрема корисниците :)

На Oktar и mviktors им се допаѓа ова.
  4. Alex1986

Alex1986
    Intern

12
    2
    19 Јануари 2009
    @Драматург другар, како си задоволен од услугата? јас сум на тхоме веке 10год и сакам да ги мењам. што пакет користиш?

5. igor_igor

igor_igor
    Unstoppable

2,103
    3,024
    2 Септември 2012
    Машко
    Уште постои ограничен интернет во Македонија освен *упациве од телеком или се зезате?
    Ајде за нив знам со таа нивна у*рана политика за фер користење, ама другиве не ми е јасно? :eek:

На Daniel86 и Krkac им се допаѓа ова.
  6. d0sada

d0sada
    Gaining Experience

163
    121
    18 Февруари 2016
    Програмер/Студент
    Дали некој има земено од неофибер со тебе и услуги пакетите, зш у нив има неограничен без астериск нет.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

7. dzikso

dzikso
    Intern

21
    8
    20 ноември 2008
    I jas se mislam za fiber uslugata za privatni korisnici dali ima nekoj nesto novo da spodeli? Mene me interesira sto hardver ti doagja so netot, dali imas ruter, modem ili toj nivniot android ured e sve vo edno. Mnogu mi e biten hardverot i sto moze da se podesuva na nego posto ijam optika od t-home i sekad koga sakam da podesam nesto vo toa huavejot mi ide da go dzitnam niz prozor..

8. xaocot

xaocot
    Intern

110
    45
    15 Април 2011
    Оптиката е од Телеком најверојатно ќе ти остане истиот модем... Добиваш андроид тв бокс со инсталирана Неотел апликација кој го штекаш у тв. Уредот е некое кинеско лајно Али работи у 99% од ситуациите

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

На dzikso му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Justice for All

Justice for All
    Gaining Experience

214
    132
    10 Септември 2010
    Машко
    Дали може да се користи уредот на друга мрежа, а не нивната. На пример, ставам интернет на едно место, а после уредот го носам на друго место и гледам телевизија таму.

10. xaocot

xaocot
    Intern

110
    45
    15 Април 2011
    Тоа ќе треба таму да прашаш... Иначе ја имам апликацијата и на мобилен и на таблет (со јузер и пасворд твој си се логираш). Од нив работи на било која мрежа

11. G4M3R

G4M3R
    Gaining Experience

451
    354
    26 Јуни 2012
    Машко
    Тие ти кажаа 100% дека зимаат оптика од телеком? Прашувам затоа што јас не успеав да склучам договор со нив... Има оптика од телеком кај мене во зграда, но кога ги прашав на телефон добив одговор дека имале нивна инфраструктура и кај мене немало техничка можност за приклучок.

12. Luidgi

Luidgi
    On your way to fame

866
    891
    24 Февруари 2008
    Јас пред некој ден се јавив да прашам, и ми рекоа дека за оптика во мојата зграда ја користат инфраструктурата на Телеком.

13. dzikso

dzikso
    Intern

21
    8
    20 ноември 2008
    Сега баш се јавив во неотел да ги прашам за neoTrio Fiber и ми кажаа дека тој андроид уредот што ти го даваат дека е све во едно, дека преку него иде телефон, телевизија и интернет. Дали некој го има уредот да ми каже што модел е да прочитам барем нешто за уредот ако најдам, пошто ако склучам договор и испадне дека е поголемо ѓубре од хуавејот на телеком ќе се обесам на оптичкиот кабел!

На Justice for All му/ѝ се допаѓа ова.
  14. dimsa

dimsa
    Gaining Experience

252
    277
    9 Јануари 2015
    Немој на оптичкиот, осетливи се !! :) :) Шала на страна и мене ме интересира. И особено делот дали стварно нема лимит на трио оптичкиот пакет ?

15. dzikso

dzikso
    Intern

21
    8
    20 ноември 2008
    Не ми текна тоа да прашам али со оглед на тоа дека се јавив во продажба.. ќе ми кажеа можда дека после терабајт податоци трансфер и брзината ќе ми ја покачат :)

На dimsa му/ѝ се допаѓа ова.
  16. xaocot

xaocot
    Intern

110
    45
    15 Април 2011
    Очигледно си зборел со некој што не се разбира. Интернетот ти е од Телеком со Хуавеи модем. Уредот го зимаш од Неотел и е само за тв... Е сеа можеш преку ви-фи да се конектираш, можеш и со лан кабел.

На Justice for All и dzikso им се допаѓа ова.
  17. Oktar

Oktar
    Guru

3,334
    9,697
    23 oктомври 2012
    Машко
    Дајте некој нека праша дали добиваш јавна или приватна адреса??? Конкретно за тие што одат преку телеком.

18. DemoUser

DemoUser
    On your way to fame

793
    726
    27 Април 2010
    Машко
    Од денеска на оптика НЕОТЕЛ 300/300 5 Терабајти лимит download/upload

На DonFrozex, damil, lumixoid и уште 13 други им се допаѓа ова.
  19. Daniel86

Daniel86
    Guru

2,633
    6,720
    28 Мај 2013
    Машко
    Електроника
    Браво! Може ли да те замолам да ја извршиш следнава команда во цмд дури правиш спидтест и да пуштиш едно скриншотче? ping google.com -t
    Приметив дека оптиката на телеком го има сличниот проблем како вип, па сега сакам да направам една споредба да знам кој оператор ми одговара највеќе, понудиве на неотел се интересни. И ако не ти е мака кажи ми што модем/рутер ставаат.
    Ти благодарам однапред.

20. DemoUser

DemoUser
    On your way to fame

793
    726
    27 Април 2010
    Машко
    Повелеле

Test.jpg

Водено да ви објаснам :
    Кога местите оптика од неотел а во зградата немаат неотел нивна оптичка мрежа туку земате од телеком инсталцијата носат исти рутер HUAWEI HG8245H , а ако во зградата ваша имаат нивна инсталација ви носат ZTE Рутер нивни си тамо некојси...Така да како што наведов во други постови одма си ставате ваш друг рутер за wifi и други ситници за да немате проблеми

На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
  21. Daniel86

Daniel86
    Guru

2,633
    6,720
    28 Мај 2013
    Машко
    Електроника
    Ова е кога правиш спидтест, т.е. кога ја оптеретуваш линијата?

22. DemoUser

DemoUser
    On your way to fame

793
    726
    27 Април 2010
    Машко
    Моја грешка ми се спие друже извини не сум прочитал дека треба спеед тест секунда... сега ќе напраам спеед тест и ќе тестирам
    Повелеле дур се прави спеед тест.

Test 2.jpg

Sukhoi, Oktar и на Daniel86 им се допаѓа ова.
  23. Daniel86

Daniel86
    Guru

2,633
    6,720
    28 Мај 2013
    Машко
    Електроника
    Од-лич-но! Сега веќе ми изгледа доста примамливо. Фала ти бате, извини на малтретирање.

24. DemoUser

DemoUser
    On your way to fame

793
    726
    27 Април 2010
    Машко
    Нема проблем но според мене сега за сега се е перфектно, а за понатаму време ќе каже али се препородив со ова оптикава оне.вип има уште многу фурни да јаде дур го стигне ова.

На TexasUS и Daniel86 им се допаѓа ова.
  25. TexasUS

TexasUS
    Gaining Experience

202
    126
    25 Февруари 2017
    Машко
    Оне.вип не може ни да ги стигнат :) Оптика гледам некако не им е во план...

На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...