1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Неотел WIMAX телефонија

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од shemko, 19 Февруари 2009.

1. shemko

shemko
    Gaining Experience

231
    56
    15 Јули 2008
  2. vlatko175

vlatko175
    Gaining Experience

286
    106
    15 Јули 2008
    telefonot e super (sigurno mislis na linijata)
    pretplata: sega vaka , jas koristam paket tel+internet 1200den so ddv.
    mislam deka imas 200 min razgovor vo pretplatata kon SITE fiksni mrezi vo mk.

inaku sum zadovolen sto plakam toa i dobivam .:D

3. aleksandar juve

aleksandar juve
    Intern

62
    0
    5 Јануари 2009
    dobro ok si e toa a ke mozes li da ni kazes kolku e limitot na internetot cisto samo onaka da sporedam .odnapred blagodaram.pozz

4. Andrijeski

Andrijeski
    Gaining Experience

2,599
    63
    1 Март 2007
    Јас имам Net Ultra пакет http://neotel.com.mk/service.aspx?service=w1wcmDYOq84=

И навистина сум разочаран. Ми ги препорачаа како добри и стабилни, но барем досега, воопшто не е така.
    Премногу нестабилен интернет (веке 2 недели), премногу се губат пакети, а и кога е стабилен интернетот е бавен (пред се upload, не uploadирал со повеќе од 35 KB/s)

Проблем со сигналот нема, до крај е, релативно блиску е и претставништвото, значи проблемот не е до воспоставената комуникација провајдер/корисник, туку стриктно до провајдерот. Се надевам дека само таков период е.

Неколку пати е реагирано, меѓутоа без некои подобрувања. Приморан сум да ги извршувам дневните задачи што ги имам на други места за да стигнам на време. Со 20 KB/s нестабилен upload не се работи.
    Во петок ќе одам да разговарам лично со момците да видиме дали ќе работиме како што треба или ќе го раскинувам договорот.

Тоа е мое лично искуство, можеби кај други е многу подобро, ама за жал што е тука е :/
    Доколку продолжи вака, апсолутно никому не би го препорачал. Ќе ве известам дополнително :)

5. Drash

Drash
    Intern

252
    3
    14 Јули 2007
    Машко
    Едно ќе кажам за Неотел: Тикви со расол

6. shemko

shemko
    Gaining Experience

231
    56
    15 Јули 2008
    STO POSTIGNA SO OVA STO KAZA NE ZNAM????:ermm::muahaha::(
    ZA VAKVI DRSKI KOMENTARI TREBA DA REAGIRAAT ADMINITE !!!!

7. shemko

shemko
    Gaining Experience

231
    56
    15 Јули 2008
    SEPAK MORA DA IMA NEKOJ PROBLEM POSTO VO PRILEP 2TE KABLOVSKI ZEMAAT OD NEOTEL I INTERNET I TELEFON PA DO SEGA NEMALO PROBLEM A TISI DIREKT NA BAZNA STANICA KONEKTIRAN ..MORA DASE RESI PROBLEMOT AKO E DO NIV AKO E KAJ TEBE KAKO IDAE MORA DASE RESI ~~~:bravo:pOZZ PA PISI STO/KAKO

8. AMD_fan

AMD_fan
    Certified IT Addict

3,646
    137
    10 ноември 2007
    Машко
    @shemko
    Исклучи Caps Lock кога постираш.

9. S

S
    pwnz0r1lla

1,550
    52
    8 Март 2007
    Немам никого со никакво искуство. Едно време беше најавуван и промовиран прилично "јако" ама после некако замре. Тежок е македонскиов пазар ама секако ќе се чуеше ако имаа голем квалитет. Барем до мене нема стигнато пофални зборови.

10. Drash

Drash
    Intern

252
    3
    14 Јули 2007
    Машко
    Што кажав толку дрско? И не ми е целта да постигнам ништо со тоа туку само сакам да си го кажам моето мислење за Неотел.
    Бев таму, ме одбија за Wi-Max поради глупи причини...

11. reng

reng
    Intern

683
    19
    13 Август 2007
    Чудно но вистинито тој што е под сигналот најчесто нема добар сигнал, ако си ставиш антена ќе ти се реши проблемот. Сепак може да е до операторот што и се случува најчесто. Штом Т-хоме почнаат да зезаат да не зборам за другите може е време другите да понудат квалитет кога Т-хоме зеза со интернетот кај новите корисници.:(

12. mickeymkd

mickeymkd
    Intern

416
    43
    7 Јануари 2009
    Машко
    Shemko, Ако бараш некоја коректност биди и ти коректен. Одма реагираш до Админите ако некој за Неотел кажал тикви со расол, додека и ти самиот се служиш со истиот речник кога ги именуваш другите опертори:T-Shit и No-Net.:ua:

А што се однесува до прашањето што го постави, еден другар има телефон и интернет од Неотел, и од интернетот е претежно задоволен додека телефонијата сеуште не е како што треба, бидејки има скоро цело време ехо.

13. shemko

shemko
    Gaining Experience

231
    56
    15 Јули 2008
    ok ...
    vo vrska so toa sto postiraat site ..postaviv konkretno prasajne i sakam vo konteks na muabetot i odgovori znaci ....a ne kako sto odgovori tikvi~so~rasol ako e toa odgovor tvoj ok.. koj znae sto/kako e so telefonot na neotel nisto povejke.. fala na site za odgovorite na konkretnata otvorena tema:bravo:

14. Andrijeski

Andrijeski
    Gaining Experience

2,599
    63
    1 Март 2007
    Интернетот се стабилизира, не паѓа толку, ама е бавен.

200 kbps (двесте килобита) upload се премалку за денешно време :/

15. filipvselena

filipvselena
    Gaining Experience

2,794
    75
    7 Април 2007
    Премалку се ама земи во обзир кај нас максималните брзини кои постојат само на хартија а во пракса не се бидејќи инфракструктурата е или стара или лошо направена и слично и на крај доаѓаме дека кај нас сеуште нема посериозни оператори кои ќе даваат таква услуга.Подобро разгледај си договор со некоја странска компанија.

16. Andrijeski

Andrijeski
    Gaining Experience

2,599
    63
    1 Март 2007
    Да не одиме многу off topic, ама во случајов не е ни нагласено колку треба да има upload..

Крајно нелогично ми е да имам брзина на download од 4 или 6 мегабита а upload 512 или 768 килобита. Неверувам инфраструктурата да има некаква врска со ова. Не барам ни којзнае колку, ете, 2 мегабита да се, половина од download брзината, или четвртина, 1 мегабит..

Искрено, се одлучив за wimax на неотел затоа што мислев дека брзината на upload е иста како и таа за download (затоа што не беше нагласено дали се работи за download или upload), и очигледно згрешив, моја грешка.

Како пример само, uploadот на adslот на t-home е прилично стабилен и е некаде ~700 kbps, сепак е подобро од 300 kbps, а цените се приближно исти.

17. filipvselena

filipvselena
    Gaining Experience

2,794
    75
    7 Април 2007
    Потполно те разбирам...Иако сум на друг оператор и мене не ми е јасно зошто download брзината е одлична а upload неможам да користам за ништо повеќе освен некоја прикачена слика и слично.Spokey:ua:

18. KnuT

KnuT
    Intern

20
    0
    13 Април 2008
    Јас имам нет (вајмакс) од Неотел. Го користам скоро година и сум презадоволен. До сега се има случено само 3-4 пати да снема интернет, а што е важно да се напомене дека во фактурите се одземаат 30-40 ден. (зависи колку време бил прекинот). Не е за 30-40 ден., туку за коректноста.

Еве слика од брзината, латенцијата:

Договорот ми е 2 Мбпс/512 кбпс

19. Taurus

Taurus
    Модератор

2,305
    932
    13 oктомври 2007
    Машко
    UI Designer
    @KnuT

Во една година 3-4 пати е ништо.
    А по колку време немаше интернет?
    Скопје си така? Во кој дел и како е покриеноста на Скопје, дали го "шеташ".

Планирам наредниот месец да се префрлам на него.

20. nikola_bb

nikola_bb
    Intern

245
    42
    14 Август 2009
    aj malce da ja aktueliziram temava, dali vredi da stavam vakvo nesto?
    isto me interesira deka imam moznost i ko deloven korisnik da se uklucam dali da idam na taa varijanta mada ko privaten dobivam bolje paket za isti pari.

21. reng

reng
    Intern

683
    19
    13 Август 2007
    Многу се подобрени ставаат базни станици и за година дена треба Скопје 100% да биде покриено. Новава технологија е скоро иста како линијата преку адсл само што иде безжично во стабилност е слична со мобилните, а интернетот е доста побрз само и постабилен.

Вреди да си ставите ако имате добар сигнал на местото каде што ќе користите. Сите делови се скоро покриени само што е битно колку сте далеку од базната станица и дали има пречки пред вас инаку базната станица пренесува сигнал од 3-5 километри ако не сум грешка нешто.

22. nCounTr

nCounTr
    Intern

474
    41
    5 Мај 2009
    Да се надоврзам на ова, дали има покриеност накај карпош 4 околу специјал пекарата?
    Инаку имам колега од факс кој се вработи таму, и вели дека фирмата од ден на ден се подобрува. Тоа се негови зборови, колку е точно незнам. Јас во скопје немам интернет но неотел го размислувам како сериозна опција, со оглед на тоа дека од он.нет треба да ставам и телефон и од т-хоме треба да имам телефон. Инаку во радовиш користам интернет од т-хоме и сум презадоволен, освен од лимитот од 10 гига кој мислам дека треба да го кренат на 20 или 30 гига. 20 гига ми се доволни месечно а 30 би ми биле топ. да имам 10 гига плус е закон опција, но незнаат да водат политика на бизнис :)

23. filipvselena

filipvselena
    Gaining Experience

2,794
    75
    7 Април 2007
    Биди среќен ако Т Хоме се смилува да качи уште 5 гб плус трафик но скоро неверувам баш...

Инаку и во Штип добро е WI MaX за во ценатарот на градот покриеност е добра и стабилен е.Имам другар што користи и задоволен е

24. reng

reng
    Intern

683
    19
    13 Август 2007
    Незнам точно ако си негде на високо во зграда можно е и да фатиш сигнал. Најдобро е да си се јавиш во неотел ќе ти кажат точно каде имаат базна станица и дали ќе добиеш сигнал. Ако добијам плус информации ќе ти кажам.

25. Taurus

Taurus
    Модератор

2,305
    932
    13 oктомври 2007
    Машко
    UI Designer
    Се јавив јас во Неотел и ми кажаа дека Скопје е главно покриено, а Охрид само централниот дел.
    Ако сакам можам да ставам, ама не ми гарантираат дека ќе имам покриеност во Охрид.
    Мене ми треба номадски пристап, и за Охрид и за Скопје.

Друга работа, колку што ги разбрав, имаат два начина на примање на сигналот.
    Едниот е со насочена антена (нешто како WADSL), а другиот е со усб антена (да имаш слобода во шетање).

Слични теми
  1. efto
    Одговори:
    46
    Прегледи:
    5,282
  2. vandalko

WiMAX

vandalko, 6 Мај 2008, Во форумот: Wi-Fi
    Одговори:
    14
    Прегледи: