1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Неотел WIMAX телефонија

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од shemko, 19 Февруари 2009.

 1. shemko

  shemko
  Gaining Experience

  231
  56
  15 Јули 2008
 2. vlatko175

  vlatko175
  Gaining Experience

  271
  106
  15 Јули 2008
  telefonot e super (sigurno mislis na linijata)
  pretplata: sega vaka , jas koristam paket tel+internet 1200den so ddv.
  mislam deka imas 200 min razgovor vo pretplatata kon SITE fiksni mrezi vo mk.

  inaku sum zadovolen sto plakam toa i dobivam .:D
   
 3. aleksandar juve

  aleksandar juve
  Intern

  62
  0
  5 Јануари 2009
  dobro ok si e toa a ke mozes li da ni kazes kolku e limitot na internetot cisto samo onaka da sporedam .odnapred blagodaram.pozz
   
 4. Andrijeski

  Andrijeski
  Gaining Experience

  2,599
  65
  1 Март 2007
  Јас имам Net Ultra пакет http://neotel.com.mk/service.aspx?service=w1wcmDYOq84=

  И навистина сум разочаран. Ми ги препорачаа како добри и стабилни, но барем досега, воопшто не е така.
  Премногу нестабилен интернет (веке 2 недели), премногу се губат пакети, а и кога е стабилен интернетот е бавен (пред се upload, не uploadирал со повеќе од 35 KB/s)

  Проблем со сигналот нема, до крај е, релативно блиску е и претставништвото, значи проблемот не е до воспоставената комуникација провајдер/корисник, туку стриктно до провајдерот. Се надевам дека само таков период е.

  Неколку пати е реагирано, меѓутоа без некои подобрувања. Приморан сум да ги извршувам дневните задачи што ги имам на други места за да стигнам на време. Со 20 KB/s нестабилен upload не се работи.
  Во петок ќе одам да разговарам лично со момците да видиме дали ќе работиме како што треба или ќе го раскинувам договорот.

  Тоа е мое лично искуство, можеби кај други е многу подобро, ама за жал што е тука е :/
  Доколку продолжи вака, апсолутно никому не би го препорачал. Ќе ве известам дополнително :)
   
 5. Drash

  Drash
  Intern

  252
  3
  14 Јули 2007
  Машко
  Едно ќе кажам за Неотел: Тикви со расол
   
 6. shemko

  shemko
  Gaining Experience

  231
  56
  15 Јули 2008
  STO POSTIGNA SO OVA STO KAZA NE ZNAM????:ermm::muahaha::(
  ZA VAKVI DRSKI KOMENTARI TREBA DA REAGIRAAT ADMINITE !!!!
   
 7. shemko

  shemko
  Gaining Experience

  231
  56
  15 Јули 2008
  SEPAK MORA DA IMA NEKOJ PROBLEM POSTO VO PRILEP 2TE KABLOVSKI ZEMAAT OD NEOTEL I INTERNET I TELEFON PA DO SEGA NEMALO PROBLEM A TISI DIREKT NA BAZNA STANICA KONEKTIRAN ..MORA DASE RESI PROBLEMOT AKO E DO NIV AKO E KAJ TEBE KAKO IDAE MORA DASE RESI ~~~:bravo:pOZZ PA PISI STO/KAKO
   
 8. AMD_fan

  AMD_fan
  Gaining Experience

  3,646
  138
  10 ноември 2007
  Машко
  @shemko
  Исклучи Caps Lock кога постираш.
   
 9. S

  S
  pwnz0r1lla

  1,550
  52
  8 Март 2007
  Немам никого со никакво искуство. Едно време беше најавуван и промовиран прилично "јако" ама после некако замре. Тежок е македонскиов пазар ама секако ќе се чуеше ако имаа голем квалитет. Барем до мене нема стигнато пофални зборови.
   
 10. Drash

  Drash
  Intern

  252
  3
  14 Јули 2007
  Машко
  Што кажав толку дрско? И не ми е целта да постигнам ништо со тоа туку само сакам да си го кажам моето мислење за Неотел.
  Бев таму, ме одбија за Wi-Max поради глупи причини...
   
 11. reng

  reng
  Intern

  683
  19
  13 Август 2007
  Чудно но вистинито тој што е под сигналот најчесто нема добар сигнал, ако си ставиш антена ќе ти се реши проблемот. Сепак може да е до операторот што и се случува најчесто. Штом Т-хоме почнаат да зезаат да не зборам за другите може е време другите да понудат квалитет кога Т-хоме зеза со интернетот кај новите корисници.:(
   
 12. mickeymkd

  mickeymkd
  Intern

  412
  43
  7 Јануари 2009
  Машко
  Shemko, Ако бараш некоја коректност биди и ти коректен. Одма реагираш до Админите ако некој за Неотел кажал тикви со расол, додека и ти самиот се служиш со истиот речник кога ги именуваш другите опертори:T-Shit и No-Net.:ua:

  А што се однесува до прашањето што го постави, еден другар има телефон и интернет од Неотел, и од интернетот е претежно задоволен додека телефонијата сеуште не е како што треба, бидејки има скоро цело време ехо.
   
 13. shemko

  shemko
  Gaining Experience

  231
  56
  15 Јули 2008
  ok ...
  vo vrska so toa sto postiraat site ..postaviv konkretno prasajne i sakam vo konteks na muabetot i odgovori znaci ....a ne kako sto odgovori tikvi~so~rasol ako e toa odgovor tvoj ok.. koj znae sto/kako e so telefonot na neotel nisto povejke.. fala na site za odgovorite na konkretnata otvorena tema:bravo:
   
 14. Andrijeski

  Andrijeski
  Gaining Experience

  2,599
  65
  1 Март 2007
  Интернетот се стабилизира, не паѓа толку, ама е бавен.

  200 kbps (двесте килобита) upload се премалку за денешно време :/
   
 15. filipvselena

  filipvselena
  Gaining Experience

  2,799
  76
  7 Април 2007
  Премалку се ама земи во обзир кај нас максималните брзини кои постојат само на хартија а во пракса не се бидејќи инфракструктурата е или стара или лошо направена и слично и на крај доаѓаме дека кај нас сеуште нема посериозни оператори кои ќе даваат таква услуга.Подобро разгледај си договор со некоја странска компанија.
   
 16. Andrijeski

  Andrijeski
  Gaining Experience

  2,599
  65
  1 Март 2007
  Да не одиме многу off topic, ама во случајов не е ни нагласено колку треба да има upload..

  Крајно нелогично ми е да имам брзина на download од 4 или 6 мегабита а upload 512 или 768 килобита. Неверувам инфраструктурата да има некаква врска со ова. Не барам ни којзнае колку, ете, 2 мегабита да се, половина од download брзината, или четвртина, 1 мегабит..

  Искрено, се одлучив за wimax на неотел затоа што мислев дека брзината на upload е иста како и таа за download (затоа што не беше нагласено дали се работи за download или upload), и очигледно згрешив, моја грешка.

  Како пример само, uploadот на adslот на t-home е прилично стабилен и е некаде ~700 kbps, сепак е подобро од 300 kbps, а цените се приближно исти.
   
 17. filipvselena

  filipvselena
  Gaining Experience

  2,799
  76
  7 Април 2007
  Потполно те разбирам...Иако сум на друг оператор и мене не ми е јасно зошто download брзината е одлична а upload неможам да користам за ништо повеќе освен некоја прикачена слика и слично.Spokey:ua:
   
 18. KnuT

  KnuT
  Intern

  20
  0
  13 Април 2008
  Јас имам нет (вајмакс) од Неотел. Го користам скоро година и сум презадоволен. До сега се има случено само 3-4 пати да снема интернет, а што е важно да се напомене дека во фактурите се одземаат 30-40 ден. (зависи колку време бил прекинот). Не е за 30-40 ден., туку за коректноста.

  Еве слика од брзината, латенцијата:

  [​IMG]

  Договорот ми е 2 Мбпс/512 кбпс
   
 19. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,352
  1,038
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  @KnuT

  Во една година 3-4 пати е ништо.
  А по колку време немаше интернет?
  Скопје си така? Во кој дел и како е покриеноста на Скопје, дали го "шеташ".

  Планирам наредниот месец да се префрлам на него.
   
 20. nikola_bb

  nikola_bb
  Gaining Experience

  310
  71
  14 Август 2009
  aj malce da ja aktueliziram temava, dali vredi da stavam vakvo nesto?
  isto me interesira deka imam moznost i ko deloven korisnik da se uklucam dali da idam na taa varijanta mada ko privaten dobivam bolje paket za isti pari.
   
 21. reng

  reng
  Intern

  683
  19
  13 Август 2007
  Многу се подобрени ставаат базни станици и за година дена треба Скопје 100% да биде покриено. Новава технологија е скоро иста како линијата преку адсл само што иде безжично во стабилност е слична со мобилните, а интернетот е доста побрз само и постабилен.

  Вреди да си ставите ако имате добар сигнал на местото каде што ќе користите. Сите делови се скоро покриени само што е битно колку сте далеку од базната станица и дали има пречки пред вас инаку базната станица пренесува сигнал од 3-5 километри ако не сум грешка нешто.
   
 22. nCounTr

  nCounTr
  Intern

  474
  41
  5 Мај 2009
  Да се надоврзам на ова, дали има покриеност накај карпош 4 околу специјал пекарата?
  Инаку имам колега од факс кој се вработи таму, и вели дека фирмата од ден на ден се подобрува. Тоа се негови зборови, колку е точно незнам. Јас во скопје немам интернет но неотел го размислувам како сериозна опција, со оглед на тоа дека од он.нет треба да ставам и телефон и од т-хоме треба да имам телефон. Инаку во радовиш користам интернет од т-хоме и сум презадоволен, освен од лимитот од 10 гига кој мислам дека треба да го кренат на 20 или 30 гига. 20 гига ми се доволни месечно а 30 би ми биле топ. да имам 10 гига плус е закон опција, но незнаат да водат политика на бизнис :)
   
 23. filipvselena

  filipvselena
  Gaining Experience

  2,799
  76
  7 Април 2007
  Биди среќен ако Т Хоме се смилува да качи уште 5 гб плус трафик но скоро неверувам баш...

  Инаку и во Штип добро е WI MaX за во ценатарот на градот покриеност е добра и стабилен е.Имам другар што користи и задоволен е
   
 24. reng

  reng
  Intern

  683
  19
  13 Август 2007
  Незнам точно ако си негде на високо во зграда можно е и да фатиш сигнал. Најдобро е да си се јавиш во неотел ќе ти кажат точно каде имаат базна станица и дали ќе добиеш сигнал. Ако добијам плус информации ќе ти кажам.
   
 25. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,352
  1,038
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  Се јавив јас во Неотел и ми кажаа дека Скопје е главно покриено, а Охрид само централниот дел.
  Ако сакам можам да ставам, ама не ми гарантираат дека ќе имам покриеност во Охрид.
  Мене ми треба номадски пристап, и за Охрид и за Скопје.

  Друга работа, колку што ги разбрав, имаат два начина на примање на сигналот.
  Едниот е со насочена антена (нешто како WADSL), а другиот е со усб антена (да имаш слобода во шетање).
   
Слични теми
 1. efto
  Одговори:
  46
  Прегледи:
  5,525
 2. vandalko

  WiMAX

  vandalko, 6 Мај 2008, Во форумот: Wi-Fi
  Одговори:
  14
  Прегледи:
  3,073
 3. vlatko175
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  1,133
 4. filipvselena
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  1,493
 5. the Joker
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  1,024
Вчитување...

Сподели

Вчитување...