Неотел оптика

Дискусија во форумот 'Неотел' започната од Ivicakmk, 20 ноември 2017.

 1. Ivicakmk

  Ivicakmk Intern

  33
  3
  20 Јуни 2008
  Машко
  Здраво.
  Ме интересира дали некој користи оптика од Неотел?
  Договорот со Телеком ми е истечен, не сакаат да понудат ништо за нов договор па сакам да добијам инфо како е ситуацијата со Неотел. Моментално веќе имам оптика до дома и Неотел проверија па рекоа, доколку направиме договор, ќе се користи постоечката оптика од Телеком. Поточно ме интересира пакетот со 50/50 интернет. Колку е реалната просечна брзина? Дали доколку гледаш тв се намалува брзината и колку?
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 2. DemoUser

  DemoUser Gaining Experience

  601
  399
  27 Април 2010
  Машко
  Се што треба да знаеш е дека неотел има своја мрежа оптичка некаде, а некаде користи на телеком така да се е исто стабилни се и не смее да паѓа интернет на оптика или да не чини освен ако инсталацијата оптичка не ти е добра т.е кабелот не е наместен правилно или пак телеком те мразат многу па ти прават финти :) бидејќи не заборавајте ТЕЛЕКОМ СИ Е ТЕЛЕКОМ сите од него земаат интернет.За телевизија нормално е ако е IPTV дека ќе се намалува истото е и на телеком така да тоа ти е непотребно прашање бидејќи ако си бил корисник на телеком мах тв истото е и на неотел само што работи на друг систем.Целата поента на неотел ти е да добиеш поефтин пакет каде што телеком е поскап.
   
 3. Ivicakmk

  Ivicakmk Intern

  33
  3
  20 Јуни 2008
  Машко
  Веќе наведов горе дека ќе ја користат таа од Телеком која е екстремно стабилна. Инфраструктурата не ме загрижува туку услугата :) Како мислиш дека сите земаат интернет од Телеком? Јас колку што знам Неотел си зема интернет по нивни канали.
  Не сум бил корисник на тв преку Телеком (користам само интернет) и немам искуства.
   
 4. Sukhoi

  Sukhoi On your way to fame

  1,574
  910
  16 Јуни 2010
  Неотел и Вип си имаат посебни линкови за надвор, освен меѓусебен peering за размена на интерен сообраќај друго ништо нема меѓу нив(мислам на сите три оператори).
   
  На yasho му/ѝ се допаѓа ова.
 5. marv

  marv Gaining Experience

  946
  341
  5 oктомври 2007
  Машко
  Дури ни peering немаат саглам. Прибано. Скопје - тетови преку гевгелија :)

  May the Force be with you !
   
 6. Necromancer

  Necromancer Unstoppable

  3,013
  3,283
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Еве ти од работа, оптика на Неотел (50/50 ако не се лажам е пакетот).
  [​IMG]

  Во принцип е стабилен, ретко да има проблем од нивна страна, а и тогаш се решава брзо.
   
  На Ivicakmk и shifty им се допаѓа ова.
 7. SiPy`

  SiPy` Unstoppable

  1,307
  2,122
  23 Јуни 2015
  Машко
  Ете на @Necromancer му се погодил. Инаку ретко кој е задоволен од Неотел. Можеш да пробаш, имаш тест период од 30 дена.
   
  На Ivicakmk му/ѝ се допаѓа ова.
 8. kirev

  kirev Unstoppable

  5,014
  3,356
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  И јас имав добро искуство со Неотел Вимакс пред години...
   
 9. SiPy`

  SiPy` Unstoppable

  1,307
  2,122
  23 Јуни 2015
  Машко
  Изгледа ти си во ретките. :D
   
 10. kirev

  kirev Unstoppable

  5,014
  3,356
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
 11. Војвода

  Војвода Unstoppable

  2,010
  3,177
  26 oктомври 2012
  Машко
  Телевизијата ти влече 4mbps доколку е обичен канал, 6mbps доколку е HD.


  Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
   
 12. Ivicakmk

  Ivicakmk Intern

  33
  3
  20 Јуни 2008
  Машко
  Значи со 2 уреди 10 Mbps ќе ти заминат.
   
 13. Ivicakmk

  Ivicakmk Intern

  33
  3
  20 Јуни 2008
  Машко
  Имаат нови пакети и плус попусти. Промоцијата им е до 15 Јануари. Ќе почекам малку со надеж дека некој ќе прати speed test.
   
 14. DemoUser

  DemoUser Gaining Experience

  601
  399
  27 Април 2010
  Машко
  Денес бев во неотел и јас да видам кој пакети како што нудат точно е дека имаат нови пакети со попусти + добри брзини на upload и download со тоа што неможеа денеска да ми го средат договорот али во понеделник ќе ми биде спремно се само да потпишам 300/300 пакет кој има 5 тера бајти лимит.Таман за едно 10 15 дена и јас ќе осетам што е тоа оптички интернет доста беше со близоо вип.оне.
   
  Sukhoi, Oktar и на borcep им се допаѓа ова.
 15. d0sada

  d0sada Gaining Experience

  136
  95
  18 Февруари 2016
  Програмер/Студент
  Ова е 50/50 оптика неограничен, од телефонов на 5 метра од нивниот рутер брзината е 47/48 генерално стабилен е ама пингот ван мк е сумњив[​IMG]

  Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
   
 16. Ivicakmk

  Ivicakmk Intern

  33
  3
  20 Јуни 2008
  Машко
  Фала на speedtest-от :) Дали е инсталацијата (каблите) од Неотел?
  Прикачена е мојата брзина на Телеком 50/50.
  Во условите на Неотел стои: "Доколку неможе да се постигне линиската брзина дефинирана со пакетот, НЕОТЕЛ се обврзува да ја испорача највисоката можна брзина".
  Според ова, барем кај мене затоа што имам некој си доказ, не би требало да пуштат помала брзина затоа што технички може да се постигне брзината (дури и повеќе).

  Не очекувај некој мал пинг према надвор, секогаш кога сум тестирал некако серверите во Германија ми биле веродостојни а не сум имал пинг испод 30 сигурно, било да е од оптика или бакар.
   

  Прикачени датотеки:

 17. d0sada

  d0sada Gaining Experience

  136
  95
  18 Февруари 2016
  Програмер/Студент
  Од неотел е ова е вифи оф телефон на пц дава 50, со тоа што неотел гарантираат 25/25 и нема лимит никаков

  Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
   

Сподели