1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Неотел оптика

Дискусија во форумот 'Неотел' започната од Ivicakmk, 20 ноември 2017.

 1. Ivicakmk

  Ivicakmk
  Intern

  38
  4
  20 Јуни 2008
  Машко
  Здраво.
  Ме интересира дали некој користи оптика од Неотел?
  Договорот со Телеком ми е истечен, не сакаат да понудат ништо за нов договор па сакам да добијам инфо како е ситуацијата со Неотел. Моментално веќе имам оптика до дома и Неотел проверија па рекоа, доколку направиме договор, ќе се користи постоечката оптика од Телеком. Поточно ме интересира пакетот со 50/50 интернет. Колку е реалната просечна брзина? Дали доколку гледаш тв се намалува брзината и колку?
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 2. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  776
  583
  27 Април 2010
  Машко
  Се што треба да знаеш е дека неотел има своја мрежа оптичка некаде, а некаде користи на телеком така да се е исто стабилни се и не смее да паѓа интернет на оптика или да не чини освен ако инсталацијата оптичка не ти е добра т.е кабелот не е наместен правилно или пак телеком те мразат многу па ти прават финти :) бидејќи не заборавајте ТЕЛЕКОМ СИ Е ТЕЛЕКОМ сите од него земаат интернет.За телевизија нормално е ако е IPTV дека ќе се намалува истото е и на телеком така да тоа ти е непотребно прашање бидејќи ако си бил корисник на телеком мах тв истото е и на неотел само што работи на друг систем.Целата поента на неотел ти е да добиеш поефтин пакет каде што телеком е поскап.
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Ivicakmk

  Ivicakmk
  Intern

  38
  4
  20 Јуни 2008
  Машко
  Веќе наведов горе дека ќе ја користат таа од Телеком која е екстремно стабилна. Инфраструктурата не ме загрижува туку услугата :) Како мислиш дека сите земаат интернет од Телеком? Јас колку што знам Неотел си зема интернет по нивни канали.
  Не сум бил корисник на тв преку Телеком (користам само интернет) и немам искуства.
   
 4. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,616
  1,004
  16 Јуни 2010
  Машко
  Неотел и Вип си имаат посебни линкови за надвор, освен меѓусебен peering за размена на интерен сообраќај друго ништо нема меѓу нив(мислам на сите три оператори).
   
  На yasho му/ѝ се допаѓа ова.
 5. marv

  marv
  On your way to fame

  1,299
  627
  5 oктомври 2007
  Машко
  Дури ни peering немаат саглам. Прибано. Скопје - тетови преку гевгелија :)

  May the Force be with you !
   
 6. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,130
  3,416
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Еве ти од работа, оптика на Неотел (50/50 ако не се лажам е пакетот).
  [​IMG]

  Во принцип е стабилен, ретко да има проблем од нивна страна, а и тогаш се решава брзо.
   
  На Ivicakmk и shifty им се допаѓа ова.
 7. SiPy`

  SiPy`
  Unstoppable

  2,139
  3,558
  23 Јуни 2015
  Машко
  Ете на @Necromancer му се погодил. Инаку ретко кој е задоволен од Неотел. Можеш да пробаш, имаш тест период од 30 дена.
   
  На Ivicakmk му/ѝ се допаѓа ова.
 8. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,390
  3,736
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  И јас имав добро искуство со Неотел Вимакс пред години...
   
 9. SiPy`

  SiPy`
  Unstoppable

  2,139
  3,558
  23 Јуни 2015
  Машко
  Изгледа ти си во ретките. :D
   
 10. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,390
  3,736
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
 11. Војвода

  Војвода
  Unstoppable

  2,274
  3,678
  26 oктомври 2012
  Машко
  Телевизијата ти влече 4mbps доколку е обичен канал, 6mbps доколку е HD.


  Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
   
 12. Ivicakmk

  Ivicakmk
  Intern

  38
  4
  20 Јуни 2008
  Машко
  Значи со 2 уреди 10 Mbps ќе ти заминат.
   
 13. Ivicakmk

  Ivicakmk
  Intern

  38
  4
  20 Јуни 2008
  Машко
  Имаат нови пакети и плус попусти. Промоцијата им е до 15 Јануари. Ќе почекам малку со надеж дека некој ќе прати speed test.
   
 14. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  776
  583
  27 Април 2010
  Машко
  Денес бев во неотел и јас да видам кој пакети како што нудат точно е дека имаат нови пакети со попусти + добри брзини на upload и download со тоа што неможеа денеска да ми го средат договорот али во понеделник ќе ми биде спремно се само да потпишам 300/300 пакет кој има 5 тера бајти лимит.Таман за едно 10 15 дена и јас ќе осетам што е тоа оптички интернет доста беше со близоо вип.оне.
   
  Sukhoi, Oktar и на borcep им се допаѓа ова.
 15. d0sada

  d0sada
  Gaining Experience

  162
  113
  18 Февруари 2016
  Програмер/Студент
  Ова е 50/50 оптика неограничен, од телефонов на 5 метра од нивниот рутер брзината е 47/48 генерално стабилен е ама пингот ван мк е сумњив[​IMG]

  Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
   
 16. Ivicakmk

  Ivicakmk
  Intern

  38
  4
  20 Јуни 2008
  Машко
  Фала на speedtest-от :) Дали е инсталацијата (каблите) од Неотел?
  Прикачена е мојата брзина на Телеком 50/50.
  Во условите на Неотел стои: "Доколку неможе да се постигне линиската брзина дефинирана со пакетот, НЕОТЕЛ се обврзува да ја испорача највисоката можна брзина".
  Според ова, барем кај мене затоа што имам некој си доказ, не би требало да пуштат помала брзина затоа што технички може да се постигне брзината (дури и повеќе).

  Не очекувај некој мал пинг према надвор, секогаш кога сум тестирал некако серверите во Германија ми биле веродостојни а не сум имал пинг испод 30 сигурно, било да е од оптика или бакар.
   

  Прикачени датотеки:

 17. d0sada

  d0sada
  Gaining Experience

  162
  113
  18 Февруари 2016
  Програмер/Студент
  Од неотел е ова е вифи оф телефон на пц дава 50, со тоа што неотел гарантираат 25/25 и нема лимит никаков

  Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
   
 18. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  975
  514
  2 Мај 2011
  Се мислам да ставам Неотел оптика. Играм игри кај што пингот е екстремно битен и ме интересира доколку некој игра да каже повеќе инфо како е на неотел.
   
  На Skorp му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Skorp

  Skorp
  Gaining Experience

  196
  127
  25 Август 2016
  Машко
  Постирај брзина и пинг ако ти поставиле оптика :)
   
 20. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  776
  583
  27 Април 2010
  Машко
  Повелеле

  [​IMG]
   
  На Justice for All, Sukhoi, bLaCk AnArChY и уште 6 други им се допаѓа ова.
 21. Skorp

  Skorp
  Gaining Experience

  196
  127
  25 Август 2016
  Машко

  Гејмаш? Ако гејмаш, како ти се пинговите?
   
 22. Jovicarot

  Jovicarot
  Intern

  16
  5
  15 Мај 2016
  Машко
  Drugar, stavi si telekabel optika. 1000/1000
  Brzinata testirana 1minuta preku mikrotik bez prestan 950 so 950 nemas nikakov limit. A za najmalite dogovori 40/40 i 100/100 nema sansi da bide pod 39 ili 99. Ama nema da zgresis i na neotel/telekom osven sto imaat fer ponuda do 1tb telekom i 5/10tb neotel.
   
  На Skorp и Astraion им се допаѓа ова.
 23. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,253
  23,944
  4 Септември 2008
  Опис у детали.

  Цена за 1 година, без тие попустите по месеци, и што се има у пакеотот. И друго, во кои населби се достапни (дали е цело СК)? фала ти.
   
  На steelseries му/ѝ се допаѓа ова.
 24. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  776
  583
  27 Април 2010
  Машко
  2350 денари месечно без попуст на првите 6 месеци 1350 со тоа што има фиксен телефон и интернет само сето тоа ради старциве ми е морав телефонот да го префрлам од телеком на неотел 55 години им е истиот број... :) така да кога ќе видам они си плаќаат 1000 дарче и јас 1300 .. топ ми е претплатата за интернет..Иначе за да корстиш од неотел треба зградата ако си во зграда да има телеком оптика или пак ако имаат нивни оптички кабел дека веќе почнавме и за нив да местиме оптички кабел т.е неотел почнатно е да ја шири мрежата низ скопје и има на повеќето места нивни оптички кабел.
  Пингот е топ од 15 до 45 мс зависно кој сервер и како не мрда од тоа но не сум голем играч на игри играм 2 до 5 игри максимум кога имам време така да не можам да ти кажам најточно или пак за специфични игри.
  Повеќе го користам за работа нетот и дреамбоксови и филмови онлине и ред други ситници поради 5тб лимит можам да си дозволам повеќе работи на телеком тешко дека ќе можам.. и затоа не ги ставиви телеком.
   
  borcep, Sukhoi и на Skorp им се допаѓа ова.
 25. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,253
  23,944
  4 Септември 2008
  Значи ако има телеком оптика таму, може и Неотел, тоа ми го кажуваш?
   

Сподели

Вчитување...