Неотел оптика

Дискусија во форумот 'Неотел' започната од Ivicakmk, 20 ноември 2017.

1. Ivicakmk

Ivicakmk Intern

33
    3
    20 Јуни 2008
    Машко
    Здраво.
    Ме интересира дали некој користи оптика од Неотел?
    Договорот со Телеком ми е истечен, не сакаат да понудат ништо за нов договор па сакам да добијам инфо како е ситуацијата со Неотел. Моментално веќе имам оптика до дома и Неотел проверија па рекоа, доколку направиме договор, ќе се користи постоечката оптика од Телеком. Поточно ме интересира пакетот со 50/50 интернет. Колку е реалната просечна брзина? Дали доколку гледаш тв се намалува брзината и колку?

На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
  2. DemoUser

DemoUser Gaining Experience

601
    399
    27 Април 2010
    Машко
    Се што треба да знаеш е дека неотел има своја мрежа оптичка некаде, а некаде користи на телеком така да се е исто стабилни се и не смее да паѓа интернет на оптика или да не чини освен ако инсталацијата оптичка не ти е добра т.е кабелот не е наместен правилно или пак телеком те мразат многу па ти прават финти :) бидејќи не заборавајте ТЕЛЕКОМ СИ Е ТЕЛЕКОМ сите од него земаат интернет.За телевизија нормално е ако е IPTV дека ќе се намалува истото е и на телеком така да тоа ти е непотребно прашање бидејќи ако си бил корисник на телеком мах тв истото е и на неотел само што работи на друг систем.Целата поента на неотел ти е да добиеш поефтин пакет каде што телеком е поскап.

3. Ivicakmk

Ivicakmk Intern

33
    3
    20 Јуни 2008
    Машко
    Веќе наведов горе дека ќе ја користат таа од Телеком која е екстремно стабилна. Инфраструктурата не ме загрижува туку услугата :) Како мислиш дека сите земаат интернет од Телеком? Јас колку што знам Неотел си зема интернет по нивни канали.
    Не сум бил корисник на тв преку Телеком (користам само интернет) и немам искуства.

4. Sukhoi

Sukhoi On your way to fame

1,574
    910
    16 Јуни 2010
    Неотел и Вип си имаат посебни линкови за надвор, освен меѓусебен peering за размена на интерен сообраќај друго ништо нема меѓу нив(мислам на сите три оператори).

На yasho му/ѝ се допаѓа ова.
  5. marv

marv Gaining Experience

946
    341
    5 oктомври 2007
    Машко
    Дури ни peering немаат саглам. Прибано. Скопје - тетови преку гевгелија :)

May the Force be with you !

6. Necromancer

Necromancer Unstoppable

3,013
    3,283
    24 Февруари 2012
    Машко
    GIS
    Еве ти од работа, оптика на Неотел (50/50 ако не се лажам е пакетот).

Во принцип е стабилен, ретко да има проблем од нивна страна, а и тогаш се решава брзо.

На Ivicakmk и shifty им се допаѓа ова.
  7. SiPy`

SiPy` Unstoppable

1,307
    2,122
    23 Јуни 2015
    Машко
    Ете на @Necromancer му се погодил. Инаку ретко кој е задоволен од Неотел. Можеш да пробаш, имаш тест период од 30 дена.

На Ivicakmk му/ѝ се допаѓа ова.
  8. kirev

kirev Unstoppable

5,014
    3,356
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    И јас имав добро искуство со Неотел Вимакс пред години...

9. SiPy`

SiPy` Unstoppable

1,307
    2,122
    23 Јуни 2015
    Машко
    Изгледа ти си во ретките. :D

10. kirev

kirev Unstoppable

5,014
    3,356
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
  11. Војвода

Војвода Unstoppable

2,010
    3,177
    26 oктомври 2012
    Машко
    Телевизијата ти влече 4mbps доколку е обичен канал, 6mbps доколку е HD.

Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk

12. Ivicakmk

Ivicakmk Intern

33
    3
    20 Јуни 2008
    Машко
    Значи со 2 уреди 10 Mbps ќе ти заминат.

13. Ivicakmk

Ivicakmk Intern

33
    3
    20 Јуни 2008
    Машко
    Имаат нови пакети и плус попусти. Промоцијата им е до 15 Јануари. Ќе почекам малку со надеж дека некој ќе прати speed test.

14. DemoUser

DemoUser Gaining Experience

601
    399
    27 Април 2010
    Машко
    Денес бев во неотел и јас да видам кој пакети како што нудат точно е дека имаат нови пакети со попусти + добри брзини на upload и download со тоа што неможеа денеска да ми го средат договорот али во понеделник ќе ми биде спремно се само да потпишам 300/300 пакет кој има 5 тера бајти лимит.Таман за едно 10 15 дена и јас ќе осетам што е тоа оптички интернет доста беше со близоо вип.оне.

Sukhoi, Oktar и на borcep им се допаѓа ова.
  15. d0sada

d0sada Gaining Experience

136
    95
    18 Февруари 2016
    Програмер/Студент
    Ова е 50/50 оптика неограничен, од телефонов на 5 метра од нивниот рутер брзината е 47/48 генерално стабилен е ама пингот ван мк е сумњив[​IMG]

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

16. Ivicakmk

Ivicakmk Intern

33
    3
    20 Јуни 2008
    Машко
    Фала на speedtest-от :) Дали е инсталацијата (каблите) од Неотел?
    Прикачена е мојата брзина на Телеком 50/50.
    Во условите на Неотел стои: "Доколку неможе да се постигне линиската брзина дефинирана со пакетот, НЕОТЕЛ се обврзува да ја испорача највисоката можна брзина".
    Според ова, барем кај мене затоа што имам некој си доказ, не би требало да пуштат помала брзина затоа што технички може да се постигне брзината (дури и повеќе).

Не очекувај некој мал пинг према надвор, секогаш кога сум тестирал некако серверите во Германија ми биле веродостојни а не сум имал пинг испод 30 сигурно, било да е од оптика или бакар.

Прикачени датотеки:

17. d0sada

d0sada Gaining Experience

136
    95
    18 Февруари 2016
    Програмер/Студент
    Од неотел е ова е вифи оф телефон на пц дава 50, со тоа што неотел гарантираат 25/25 и нема лимит никаков

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Сподели