1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Неотел NET 20 LTE Безжичен интернет

Дискусија во форумот 'Неотел' започната од LittleAnthony, 9 Јануари 2020.

1. LittleAnthony

LittleAnthony
    Intern

4
    0
    26 Март 2016
    Машко
    Ме интересира дали некој користи безжичен интернет од Неотел.

Ја гледам понудава на нивниот сајт NET 20/30/50 преку LTE рутер па ме интересира какви се вашите искуства, брзина, пинг, стабилност, покриеност.

2. it_boy

it_boy
    Gaining Experience

295
    267
    9 Јули 2018
    Машко
    мои роднини користат 20/2 задоволни се и плус 2 ИПТВ ретко се случува да сецне ИПТВ на Wifi!,пингот е 28-30 мс брзината е околу 15-20 и 2 аплауд,сепак зависи локацијата

3. Mar tiN

Mar tiN
    Gaining Experience

539
    364
    2 Јануари 2014
    Машко
    Само во централните подрачја во градовите имаат подршка . Ретко да користи лте некој од нив за да сподели искуство .

4. Chaeld10_8

Chaeld10_8
    On your way to fame

899
    714
    29 Март 2011
    Јас користам од А1 Лте 28-32мбс е Во Битола- При Гратска населба оддалечена 4км од Битола ептен сум задоволна има само една мана ограничен сум на 100гб :)

Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација

5. Taurus

Taurus
    Модератор

2,334
    987
    13 oктомври 2007
    Машко
    UI Designer
    Незнам сега како е, ама пред сто години :) исто, незнаев дали ќе имам покриеност, брзина... бев до неотел го земав нивното уредче со потпишан договор и 7 (или 14 беше) дена тест период, за да проверам лично покриеноста на лице место. За жал тогаш немав добра покриеност (расадник - кисела вода) и не го задржав, го вратив, го раскинавме договорот...

6. spiritBreaker

spiritBreaker
    Unstoppable

2,761
    3,204
    27 oктомври 2015
    Машко
    g4m3R
    го имам и јас истиот пакет, локација Охрид - крајот на кејот кон плажите, сигналот е на две од 4, некогаш има потешкотии ама ретки се, едноставен ресет и се средува. иако им е рекламирано дека може да се користи било каде, тестиран е на две други локации - Кичево, близу центар, покажуваше дека има сигнал ама никако не се поврза, и Крушево, центар, немаше воопшто сигнал. не сум го однел рутерот да пробам Скопје.

7. dragan0688

dragan0688
    Intern

7
    1
    8 Јуни 2008
    Корисник сум на лте 20, реално не сум задоволен, година ипол го имам брзината катастрофа постојано варира. Но последниов месец ме изненадија со стабилноста дали си направија некое подобрување, иначе на локација Хиподром сум.

Прикачени датотеки:

На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
  8. LittleAnthony

LittleAnthony
    Intern

4
    0
    26 Март 2016
    Машко
    Па ова и не е така лош резултат.

Колку си со потрошувачката на нетот, дали го достигаш месечниот лимит од 1ТВ?

9. LittleAnthony

LittleAnthony
    Intern

4
    0
    26 Март 2016
    Машко
    А на која локација се наоѓаат роднините?

10. it_boy

it_boy
    Gaining Experience

295
    267
    9 Јули 2018
    Машко
    Битола блиску до центар

11. dragan0688

dragan0688
    Intern

7
    1
    8 Јуни 2008
    Не е лош сега како што пишав, а за трошење никогаш тоа не гледам, не сум надминал со оглед на тоа што најверојатно се користи за фб, chats, calls,youtube, netflix, 5 луѓе го користиме дома.

12. mac_mk

mac_mk
    Intern

48
    28
    30 Јуни 2017
    Машко
    Некој од околината на Кисела Вода да сподели која брзина ја вади? На почетокот кога го земав пакетот (пред едно 6 месеци) брзината беше ок, меѓу 15-20, сега над 10 никако да извадам а често знае и да укопа 1-2 мбпс. Еве ја јачината на сигналот
    image1.PNG

13. Perata

Perata
    Intern

8
    17
    31 oктомври 2017
    Машко
    Истиот проблем го имам со випосаните кои се ребрендираа во А1 (изгледа во државава ако го смениш името розите процветуваат, зашто да инвестираш во опрема, кадар, услуги....смени име и уживај). Претпоставувам дека проблемот е до оптовареноста на предавателите (истите предаватели ги користат), инаку ЛТЕ технологијата е одлична види фото , но нз зошто неотел би инвестирал во предаватели кога сето тоа може да се реши само со промена на името (ако се сетам кој друг освен А1 велеше , само штом го смениме името ќе видите како ќе ни тргне ќе го едитирам постов оти во моментов не ми текнува)

Прикачени датотеки:

• a1.png
      a1.png
      Големина:
      90.8 KB
      Прегледи:
      38
  14. -={K-O-R-U-N}=-

-={K-O-R-U-N}=-
    Practice makes perfect

1,587
    1,693
    6 ноември 2012
    Машко
    Мрежен администратор, IT, BTC
    Моментално го користам тој нет (20/1 преку LTE router), додека да ми наместат оптика. Катастрофа е, едвај колку за привремено врши работа.

На Perata му/ѝ се допаѓа ова.
  15. spiritBreaker

spiritBreaker
    Unstoppable

2,761
    3,204
    27 oктомври 2015
    Машко
    g4m3R
    дечки, дали има некој информација/дали знае, на Неотел Нет 20 дали може да доделат статичка ip адреса?

16. -={K-O-R-U-N}=-

-={K-O-R-U-N}=-
    Practice makes perfect

1,587
    1,693
    6 ноември 2012
    Машко
    Мрежен администратор, IT, BTC
    Не може.

На spiritBreaker и goranzoran им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...