1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Неотел NET 20 LTE Безжичен интернет

Дискусија во форумот 'Неотел' започната од LittleAnthony, 9 Јануари 2020.

 1. LittleAnthony

  LittleAnthony
  Intern

  6
  5
  26 Март 2016
  Машко
  Ме интересира дали некој користи безжичен интернет од Неотел.

  Ја гледам понудава на нивниот сајт NET 20/30/50 преку LTE рутер па ме интересира какви се вашите искуства, брзина, пинг, стабилност, покриеност.
   
 2. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  495
  415
  9 Јули 2018
  Машко
  мои роднини користат 20/2 задоволни се и плус 2 ИПТВ ретко се случува да сецне ИПТВ на Wifi!,пингот е 28-30 мс брзината е околу 15-20 и 2 аплауд,сепак зависи локацијата
   
 3. Mar tiN

  Mar tiN
  Gaining Experience

  549
  366
  2 Јануари 2014
  Машко
  Само во централните подрачја во градовите имаат подршка . Ретко да користи лте некој од нив за да сподели искуство .
   
 4. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  916
  734
  29 Март 2011
  Јас користам од А1 Лте 28-32мбс е Во Битола- При Гратска населба оддалечена 4км од Битола ептен сум задоволна има само една мана ограничен сум на 100гб :)

  Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
   
 5. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,352
  1,038
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  Незнам сега како е, ама пред сто години :) исто, незнаев дали ќе имам покриеност, брзина... бев до неотел го земав нивното уредче со потпишан договор и 7 (или 14 беше) дена тест период, за да проверам лично покриеноста на лице место. За жал тогаш немав добра покриеност (расадник - кисела вода) и не го задржав, го вратив, го раскинавме договорот...
   
 6. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,903
  3,339
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  го имам и јас истиот пакет, локација Охрид - крајот на кејот кон плажите, сигналот е на две од 4, некогаш има потешкотии ама ретки се, едноставен ресет и се средува. иако им е рекламирано дека може да се користи било каде, тестиран е на две други локации - Кичево, близу центар, покажуваше дека има сигнал ама никако не се поврза, и Крушево, центар, немаше воопшто сигнал. не сум го однел рутерот да пробам Скопје.
   
 7. dragan0688

  dragan0688
  Intern

  12
  4
  8 Јуни 2008
  Корисник сум на лте 20, реално не сум задоволен, година ипол го имам брзината катастрофа постојано варира. Но последниов месец ме изненадија со стабилноста дали си направија некое подобрување, иначе на локација Хиподром сум.
   

  Прикачени датотеки:

  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 8. LittleAnthony

  LittleAnthony
  Intern

  6
  5
  26 Март 2016
  Машко
  Па ова и не е така лош резултат.

  Колку си со потрошувачката на нетот, дали го достигаш месечниот лимит од 1ТВ?
   
 9. LittleAnthony

  LittleAnthony
  Intern

  6
  5
  26 Март 2016
  Машко
  А на која локација се наоѓаат роднините?
   
 10. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  495
  415
  9 Јули 2018
  Машко
  Битола блиску до центар
   
 11. dragan0688

  dragan0688
  Intern

  12
  4
  8 Јуни 2008
  Не е лош сега како што пишав, а за трошење никогаш тоа не гледам, не сум надминал со оглед на тоа што најверојатно се користи за фб, chats, calls,youtube, netflix, 5 луѓе го користиме дома.
   
 12. mac_mk

  mac_mk
  Gaining Experience

  69
  51
  30 Јуни 2017
  Машко
  Некој од околината на Кисела Вода да сподели која брзина ја вади? На почетокот кога го земав пакетот (пред едно 6 месеци) брзината беше ок, меѓу 15-20, сега над 10 никако да извадам а често знае и да укопа 1-2 мбпс. Еве ја јачината на сигналот
  image1.PNG
   
 13. Perata

  Perata
  Intern

  8
  18
  31 oктомври 2017
  Машко
  Истиот проблем го имам со випосаните кои се ребрендираа во А1 (изгледа во државава ако го смениш името розите процветуваат, зашто да инвестираш во опрема, кадар, услуги....смени име и уживај). Претпоставувам дека проблемот е до оптовареноста на предавателите (истите предаватели ги користат), инаку ЛТЕ технологијата е одлична види фото , но нз зошто неотел би инвестирал во предаватели кога сето тоа може да се реши само со промена на името (ако се сетам кој друг освен А1 велеше , само штом го смениме името ќе видите како ќе ни тргне ќе го едитирам постов оти во моментов не ми текнува)
   

  Прикачени датотеки:

  • a1.png
   a1.png
   Големина:
   90.8 KB
   Прегледи:
   51
  На 1s3ct0wN му/ѝ се допаѓа ова.
 14. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,682
  1,771
  6 ноември 2012
  Машко
  QA Specialist
  Моментално го користам тој нет (20/1 преку LTE router), додека да ми наместат оптика. Катастрофа е, едвај колку за привремено врши работа.
   
  На Perata му/ѝ се допаѓа ова.
 15. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,903
  3,339
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  дечки, дали има некој информација/дали знае, на Неотел Нет 20 дали може да доделат статичка ip адреса?
   
 16. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,682
  1,771
  6 ноември 2012
  Машко
  QA Specialist
  Не може.
   
  На spiritBreaker и goranzoran им се допаѓа ова.
 17. LittleAnthony

  LittleAnthony
  Intern

  6
  5
  26 Март 2016
  Машко
  OK, само еден мал update.

  Се одлучив да го земам безжичниот интернет од Неотел NET 20 и сакав да помине најмалку еден месец за да го споделам моето искуство.

  Генерално впечатоците се позитивни, ништо револуционерно но за некои просечни потреби сосема во ред.
  Под просечни подразбирам YouTube на 2 смарт телевизори (од кој едниот па скоро константно врти YouTube видеа од утро до касно навечер), 3 мобилни телефони на кој е се користат социјалните мрежи и популарните апликации за пораки, 2 таблета од кој едниот е исто така е скоро константно вклучен на YouTube, 2 лаптопи повремено и исто еден десктоп компјутер преку LAN кој се пали во вечерните часови.

  Се разбира дека не финкционира се наеднаш, но во текот на денот еден телевизор и еден таблет се скоро константно на YouTube.

  Пробав да вклучам на повеќе уреди во исто време 2 стримови од 1080 и еден од 4К резолуција од YouTube и се функционира OK, над ова веќе почнува да се кочи мрежата, што е и очекувано. При "премотување" на видеото приметлив е лаг од одприлика 1 секунда, поспоро него претходната конекција коjа беше од 50 Mbps.

  За online гаминг не би го преорачал, пошто лагот е преголем.

  Параметрите на конекцијата се обично:
  Ping 24~30 ms
  Download ~18 Mbps
  Upload ~0,8 Mbps

  Модемот/рутерот кој го добивате добро го покрива просторот и немам проблеми со префрлање на сигналот еден спрат под/над него. При работа рутерот е млак на допир и не сум приметил да се загрева. Во долниот дел има се става сим картичка и се функционира преку 4G мрежа.

  Голема предност за мене е што конечно се ослободив од каблите кои одеа насекаде и ме нервираа, сега имам само еден 4G рутер над десктопот кој е приклучен во струја и на него е приклучен еден краток LAN кабел.

  Значи да заклучам, ако сакате стриминг на видео од YouTube или Netflix, користење на социјални мрежи, чат, сурфање и слично ова е добро решение, нормално да не претерувате со повеќе корисници во исто време.

  Инаку негативностите се слабата покриеност, неконстантноста на конекцијата и високиот пинг. Ако сакате онлине гаминг онда заборавете на ова решение.

  “That’s just my two cents” мислам дека барем малку ќе им помогнам на сите кои се во потрага на интерент провајдер.
   
  Ron0n, olikomerc, Робсо и на уште 1 им се допаѓа ова.
 18. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  903
  1,450
  12 Септември 2013
  Машко
  Каде е локацијата на рутерот за 4Г е битен податок за Неотел.
   
 19. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,416
  866
  12 Април 2017
  Машко
  Хаха, 100ГБ :D

  Ако почнам серија за 3 дена ќе ги сјебам :D
   
 20. LittleAnthony

  LittleAnthony
  Intern

  6
  5
  26 Март 2016
  Машко
  Во Ѓорче Петров.
   
  На borcep му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Робсо

  Робсо
  Intern

  56
  37
  1 Септември 2018
  Кој пакет го имаш? A1 Combo Box или...?
   
 22. mac_mk

  mac_mk
  Gaining Experience

  69
  51
  30 Јуни 2017
  Машко
  Некој да не знае каде може да се види логс во рутерите на неотел?
   
 23. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,903
  3,339
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Ако го имаш оној ЈТ.... Рутерот, утре ќе ти пратам фирмвер со суперадмин пасворд да ги гледаш логовите
   
 24. mac_mk

  mac_mk
  Gaining Experience

  69
  51
  30 Јуни 2017
  Машко
  Да тој рутер е

  Sent from my SM-G950F using Tapatalk
   
  На spiritBreaker му/ѝ се допаѓа ова.
 25. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,903
  3,339
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Пиши ми само во пп утре накај 1 попладне, да ти пратам
   

Сподели

Вчитување...