1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Неограничени PC to US повици

Дискусија во форумот 'Туторијали' започната од HijackHacker, 18 Јуни 2010.

 1. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  297
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
  • Резултат: Неограничени повици од PC до кој било американски телефонски број, дали е тоа мобилен или фиксен
  • Време за постигнување: 20 минути
  • Органичувања: нема

  1. Зачленете се на овој сајт:
   https://www.callcentric.com/login/
  2. Потврдете ја емаил адресата, и допотполнете ги бараните информации (може Македонија да одберете)
  3. Кога ќе ве логира, од страна ќе имате user и callcentric # , запомнете ги.
  4. Регистрирајте се на оваа страна:
   http://phone.ipkall.com/
  5. Пополнете вака:
   1. SIP
   2. Одберете кој било Area Code
   3. Внесете го вашиот callcentric број овде
   4. Внесете за SIP Proxy: in.callcentric.com
   5. Останатото пополнете нормално
  6. Појдете на вашата емаил адреса, ќе имате ново писмо од нив (иако вика дека ја разгледуваат вашата сметка). На него ќе имате повеќе битни информации за подоцна.
  7. Сега инсталирајте некој USA VPN програм како:
   http://hotspotshield.com/
  8. Кога ќе имате US IP адреса, појдете на www.google.com/voice
  9. Регистрирајте се за сервисот (note: ова мора со US IP да го правите)
  10. Кога ќе ви побара домашен број, пишете го бројот што го добивте во последната порака. ОВДЕ ПОЈДЕТЕ НА ЧЕКОР 12 и не продолжувајте со постапката за регистрација
  11. Сега симнете го овој програм:
   http://www.callcentric.com/download/callcentric_inst.exe
  12. Инсталирајте го и логирај те се со вашата Callcentric сметка, т.е. callcentric број (тој со 1 што почиња) и лозинка
  13. Откако ќе ве логира, кај Google Voice одберете да го потврдите бројот. Ќе ви рече дека ќе ви се јави и ќе бара да внесете одреден код што го гледате на сајтот.
  14. ИЗГАСЕТЕ СЕКАКОВ ВИД SHARING ПРОГРАМИ за да можете да го потврдите бројот.
  15. Идете call кај Google Voice, и ќе се појави callcentric програмот и ќе ве извести дека имате incoming call. Јавете се и внесете го кодот од Google.
  16. Чим го потврдите, можете комотно да се вратите на MK IP адреса, веќе нема да ви е потребен Proxy.
  17. Сега, не гасејќи го callcentric програмот, појдете на Google Voice, во горниот лев ќош кликнете на зеленото Call копче, пишете го USA бројот на кој што сакате да се јавите и одберете Call.
  18. Повторно ќе ви се појави callcentric, јавете се и ќе почне да ѕвони во америка :)
  За секој нареден повик, осигурајте се дека ви е уклучен Callcentric програмот, и бирајте проеви од Google Voice.

  Сигурно ве збунив со ова малку, затоа кој има прашања, повелете.
   
  2 « број на членови на кои им се допаѓа ова.
 2. Idefix

  Idefix
  Intern

  62
  4
  4 Декември 2009
  Доволно брз сум за инвајтот за војс? :)
   
 3. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,705
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Бравос, после одмор ќе го пробам.
   
 4. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  297
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
 5. alpharius

  alpharius
  Intern

  1
  0
  13 Јули 2010
  Funkcionira super, bravo za pronajdokov
   
 6. stefan_v

  stefan_v
  On your way to fame

  1,417
  599
  3 Мај 2010
  Машко
  Како да го направам, не работи? Не може да ми се јави тоа Google Voice за верификација. Сега за Proxy ставив и само in.callcentric.com и callcentric.com, ама ништо.
  А да земам гугл број?
   
 7. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  297
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
  Проектов е едно година дена стар така да не гарантирам дека 100% работи како што работело тогаш. Целата фора е да добиеш виртуелен амерички број, поврзан со SIP акаунт, и преку твојот Google Voice акаунт да го наместиш тој број како домашен. Така да кога ќе треба гугл да ти се јави, ќе ти заѕвони SIP акаунтот.
   
 8. stefan_v

  stefan_v
  On your way to fame

  1,417
  599
  3 Мај 2010
  Машко
  Работи ова, само не повеќе со www.callcentric.com
  За ipkall.com:
  Повеќе на нивниот форум и на постот поврзан со оваа тема.
  Го искористив Softphone-от на jumblo.com(се регистрирав само, ќе ви стигнaт на мејлот треба да ја потврдите регистрацијата со верификување на линкот даден таму, а кога ќе ве праша за state, zip code едноставно ништо не пишувајте, повеќе немате работа на нивниот сајт) и логирајте се на jumblo. Кога ќе праша за земја игнорирајте и толку.
   

Сподели

Вчитување...