1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

"Неограничен интернет" и "Политика за фер користење"

Дискусија во форумот 'Телеком' започната од dekomote, 6 Јуни 2019.

 1. dekomote

  dekomote
  On your way to fame

  316
  532
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
  Дали некој може да ми објасни како телеком може да пишува и да нуди неограничен интернет со политика за фер користење 1ТБ после кои интернетот се прекинува тотално? Како е тоа неограничен интернет? Можам ли да го оспорам договорот со ова?
   
  На flashgordon007 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,398
  13,466
  23 Јануари 2008
  Манга
  Неограничен би значело и пристап до сите можни адреси, како и неограничен во брзина.
   
 3. dekomote

  dekomote
  On your way to fame

  316
  532
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
  неограничен во брзина не е, убаво си пишува 50/50

  >пристап до сите можни адреси
  Па колку што знам по закон не може да ти ограничуваат адреси секако.
   
 4. SmartGuru

  SmartGuru
  Gaining Experience

  350
  334
  27 Јануари 2013
  Машко
  Junior Ruby on Rails Developer
  Во оваа наша чудесна држава сė е возможно и секој си толкува како му одговара. Во културни земји ваквата непрецизност скапо се плаќа.
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 5. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,818
  2,670
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Не, зашто се заштитени со политиката на фер користење, затоа е и напишана.
   
 6. dekomote

  dekomote
  On your way to fame

  316
  532
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
  Ама тоа не е политика за фер користење, тоа е ограничување. Политика за фер користење е да ти намалат брзина, да ти намалат аптајм во зависност од искористеност итн итн
   
  На SmartGuru и moongose им се допаѓа ова.
 7. dekomote

  dekomote
  On your way to fame

  316
  532
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
  цитирам: „Вклучен интернет месечен сообраќај (download + upload) - Неограничен. Доколку интернет сообраќајот надмине 1ТБ месечно според политиката на фер користење, интернет услугата се прекинува;“

  Баш вака пишува во договорот.
   
  На DarthJe5us му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Kazaam

  Kazaam
  Gaining Experience

  133
  82
  20 Септември 2013
  Машко
  Затоа си земаш од Неотел интернет, истата мрежа, само политика на фер користење 5ТВ и после мислам само ја намалува брзината, ама не сум сигурен за ова последново
   
 9. null_ptr

  null_ptr
  On your way to fame

  545
  513
  20 ноември 2013
  Машко
  епа ти го имаат кажано дека ќе го прекинат затоа се читаат договорите до крај... тоа Неограничен е маркетинг трик / есхол дизајн

   
  На barneymk му/ѝ се допаѓа ова.
 10. dekomote

  dekomote
  On your way to fame

  316
  532
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
  Јасно ми е, го прочитав до крај, сеа глеам ако можам да се ратисам од нив, да си идам на неотел.
   
  На Вајкинг му/ѝ се допаѓа ова.
 11. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,818
  2,670
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Па тоа е тоа, нивната политика на фер користење е да ти го исклучат интернетот штом надминеш еден тера. Кај ВИП политиката на фер користење е да ти го успорат штом надминеш 700 или 750 гига, не знам точно. Во секој случај не можеш ништо да оспориш зашто они си се правно покриени.
   
 12. dekomote

  dekomote
  On your way to fame

  316
  532
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
  Тоа и планирам, само имам уште 8 месеци договор со телеком :(
   
 13. imortel

  imortel
  Gaining Experience

  100
  133
  18 Февруари 2012
  Машко
  И јас до пред некое време користев од “неограничениот“ интернет на ВИП, 500 гига лимит, штом ги надминеш брзината од 150mbps паѓаше на 50, па штом надминев 750гига брзината ми паѓаше на 5mbps.
  Во договорот стои дека доколку 3 месеци по ред корисникот го надминува трансферот предвиден со политиката за фер користење, операторот ќе започне со зголемување на сметката.
   
  На boro1 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. toplel

  toplel
  On your way to fame

  566
  605
  18 Август 2016
  Машко
  Слобода имаме сите, така? Епа, таа не е неограничена иако самиот термин иницијално не тера да мислиме така. Таа има „граници“ и престанува сѐ додека не ја нарушиш слободата на друг и обратно. Зошто, аку не беше условена и ограничена кој ќе ти ја гарантираше тебе слободата?

  Така и со „неограничениот“ интернет. За да овозможат доволно „дата“ за сите корисници подеднакво во секое време, компанијата зема за право да одредува ограничување што тие сметаат дека би задоволила (карикирам) минимум 95% од корисниците на таа услуга. Во случајов, останатите 5% што трошат на 1TB интернет се зема предвид дека го користат за профитабилни цели, односно заработуваат на некој начин и не би имале финансиски хендикеп за доплата.

  И, секако, главно служи како маркетингшки трик со тоа што со фуснота се дополнува значењето. За сѐ да биде транспарентно треба да се одземе статусот и користењето на такви ексклузивни права што е законски дозволено. Исто како во промотивните флаери на фирмите кај шо најдолу пишале: „Име на Фирма“, го задржува ексклузивното право на ревизија на цените во случај на грешка. Пишале на флаер пример телефон од 20,000 мкд за 16,000 мкд. и сега ојш да го купиш во салон и ти викет: Извини дечко, тој е 18,000 мкд. А тие уствари намерно го пишале за да примамат муштерии ама, уживкич, целосно си се покриени од тон „ексклузивни“ права.
   
  На Rukfash и Krkac им се допаѓа ова.
 15. Mr.47

  Mr.47
  Intern

  52
  42
  13 Февруари 2018
  Машко
  ВИП имаат мислам две граници. Едната е 500гб, закоја сум сигурен 100%, а за другата не знам. После 500гб, 150 => 50, a за втората не знам колку е намалувањето, затоа што само еднаш сум отишол.
  Вип се тешка го*нарија, со оглед на тоа дека кај Близу немаше фер политика, беше баш неограничен(FLAT; GB=∞), па овие го направија со фер.

  Нема логика никаква да користиш НЕОГРАНИЧЕН ИНТЕРНЕТ, па да ставиш ФЕР КОРИСТЕЊЕ каде што те сечат на 0. Без разлика на операторот(Телеком во случајов). Ова неограничен со кинење на брзина е исто како БЕЗДНА длабока 100 метри.....

  Ја се мислам на префрлање, најмногу поради ТВ(арена), но интернетот не ми се свиѓа ич. 60mbps D/S и пад од 90мбпс споредено со моите од близу 150, и ТОТАЛНО НЕПОТРЕБЕН 60 U/S, иако поголем за 55 од тој на близу.
  Не ми се случило да надминам 1тб, и можеби и не би надминал ни тука кај телеком, но по одредени коментари дека ТВ-то јаде ГБ, ме премислува и тоа.
   
  На Krkac и NecrotoX им се допаѓа ова.
 16. imortel

  imortel
  Gaining Experience

  100
  133
  18 Февруари 2012
  Машко
  Оператор: Само уредот е 20 000 денари, на претплата од 2500 денари месечно е 16 000 денари.
  Тоа се тие ефтини маркетинг трикови, исто како на СуратТефтер(Facebook) групите за продажба, ставиле слика од “вметни артикл“ со наслов се продава нов/половен без цена.
   
 17. Astro

  Astro
  Guru

  6,244
  8,646
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Исто и јас. Ќе им претам секој месец со по еден меил дека после 15 години претплата кај со 4 пакети во 4 стана ќе ги менувам за Неотел. Ќе им речам дека единствен начин да ме задржат како клиент ќе биде истото тоа да го плаќам само 99 денари месечно. Секако дека нема да сакаат, ама бар ќе ги дупам, како што тие ме дупат мене толку години со Неограничен интернет и неФЕР политики.
   
  На Multipass, Rukfash, Krkac и уште 6 други им се допаѓа ова.
 18. architect

  architect
  Unstoppable

  1,938
  2,317
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  Неограничено до 1тб со брзина од 50/50, после тоа брзината паѓа на 2/2 и е неограничен (ако можеш и 100 тб направи со таа брзина). На хартија е неограничен само што после тие 1тб интернетот станува неподносливо спор.
   
 19. SmartGuru

  SmartGuru
  Gaining Experience

  350
  334
  27 Јануари 2013
  Машко
  Junior Ruby on Rails Developer
  Неограничен интернет со политика на фер користење каде што брзината се намалува после исполнување на одреден сообраќај е во ред, бидејќи реално интернет можеш да користиш неограничено и по надминувањето на одредената квота, но во случајов каде целосно се прекинува користењето на интернет после надминувањето на одредена квота се коси со зборот НЕОГРАНИЧЕН.

  Она што мене ми е посебно нејасно (а често има тука кои пишуваат дека треба да прочиташ пред да потпишуваш договор) е како тој договор поминал низ АЕК. Имено, секој договор кој се презентира на корисниците мора да помине на ревизија во Агенцијата за Електронски Комуникации. Кога во преходната фирма каде што работев, составував договор за склучување со корисници пред 2-3 години, договорот ми беше вратен 3-4 пати на доработка дури и за најмали ситници.

  Вакви маркетиншки трикови не треба да бидат дозволени од страна на АЕК.
   
  На ChemicalAngel и Krkac им се допаѓа ова.
 20. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  898
  611
  11 ноември 2015
  Машко
  Јас сум на оператор од мојот град Гевгелија, истото и кај нив е напишано во договорот, За неограничен интернет сообраќај важи политика на фер користење. Јас сум на 50/50 на 400+гб ограничен, после надминувањето на лимитот ми се намалува интернетот на 2/2, но не прават проблем ако им се јавам и им речам да ми пуштат, само да не се повторува истото секој месец. Јас им се имам јавено до сега 3-4 пати, без разлика на кој период од месецот сме. Инаку интернет и телевизија плаќам 1200денари.
   
 21. xristijanGTI

  xristijanGTI
  Gaining Experience

  281
  303
  7 Март 2011
  Машко
  Студенат
  Не е точно после надминување на 1тб НЕМАШ ВООПШТО ИНТЕРНЕТ, го искусив тоа предходниот месец, иако не знам кај ги потрошив 1тб никој дома нема....тоа е друг муабет, бтв ми се јавија и ми дадоа број од некоја си екипа што требало да дојде да утврди дека сето тоа потрошено (1тб) е поради лош/расипан рутер......КАКО!?????

  И да сите проблеми почнаа со промената од 3 макс оптик на магента 1, колку магично.
   
 22. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  650
  601
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  ова е по старо .. по ново им вика дека гасат скроз и да си докупиш ехтра 10GB за 199мкд .. тука е проблемот со неограничен, а да си докупиш

  по старо беше да неограничен, со намалена брзина
   
 23. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  650
  601
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  нивни зборови (може имаш обновено пред ова? пошто ова е по тазе ствар):

  "Пакетите со неограничен интернет подлежат на Политика на фер користење од 1 TB. По надминување на сообраќајот од 1 TB, услугата се прекинува и во интернет прелистувачот се појавува страница преку која можете да докупите интернет сообракјај од 10 GB за 199 ден. со важење до крајот на месецот"
   
 24. dekomote

  dekomote
  On your way to fame

  316
  532
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
  Не е така со новите пакети (од лани) Сега скрос губиш нет и треба да си доплаќаш
   
 25. architect

  architect
  Unstoppable

  1,938
  2,317
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  Е тоа незнам, кај мене кога ќе надминам (во екстремни случаеви) ми се намалува. Корисник на 3 Макс пакет.

  Sent from my VTR-L09 using Tapatalk
   

Сподели

Вчитување...