Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Ненадеен пад на перформанси GTX 970

TheGamerTeacher

On your way to fame
9 декември 2016
436
502
Скопје, Ѓорче Петров
www.twitch.tv
Како шо вели насловот, денес добив драстичен пад на перформансите (за разлика од вчера и претходно). Ја пробував новата Call of Duty, имав над 40-50 фпс вчера. Денес, едвај 20. Уклучувам дота, едвај 30 фрејма на најниски сетинзи. Исто во позадина ако пуштам Јутуб видео, и тоа оди со минимална фрејмажа. Следам температура, не оди над 55 степени графичката, ама понекогаш удира на 100% usage. По моја логика, мора да има некоја промена за да има ваков драстичен пад. Прашањето ми е, како би дијагностицирал кој е проблемот, и дали конечно ова се знаци на бавно умирање :)
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.304
6.426
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 980 Pro 1TB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
32GB Kingston FURY Beast DDR4 @ 3200 MHz
Video card
EVGA GeForce RTX 3060 XC GAMING 12GB
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Razer Basilisk V3
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home

TheGamerTeacher

On your way to fame
9 декември 2016
436
502
Скопје, Ѓорче Петров
www.twitch.tv
Не користам Вин 11, освен ако некаде во текстов не е спомнато и дека за 10 важи. Плус, немав никаков апдејт од прекинот на работа вчера, до денес.
 

gamon

Practice makes perfect
15 септември 2014
1.400
1.685
orgrimar
оперативен или нешто друго графика или работи или не, нема тоа постепено губење перфоманси. Тоа може само кога не е чистена а кај тебе температурата е добра
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.264
12.101
Скопје
androgaming.com
Ќе ги пробам сугестииве, имам до сабајле да дијагностицирам. Фала ви.
Update: Апдејтирани драјвери, избришан кеш. Уклучувам Дота, 10 секунди е нормална фрејмажа за после то да падни на 5-7.

Ај провери дали физички вртат вентилаторите на картицата.
 
И

Избришан член 42370

Гостин
А да инсталираш MSI Afterburner, да наместиш overlay и да видиш што точно се дешава во тие 10 секунди и после тие 10 секунди кога играта станува нестабилна?
Посочи внимание на температура, искористеност (GPU usage), power? Добро би било и за CPU истото да го видиш зошто можеби и процесорот е тој што прегрева и тротла и тоа е причината зошто имаш низок фрејмрејт.

Edit: уствари си пишал 55 степени дека е графичката. Друго што би те прашал, ако е 100 % usage графичката и имаш низок фрејмрејт, колку е core clock и memory clock во моментот?
Друго, верзија на драјвер моментално инсталиран?
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
6.375
7.302
Скопје
www.facebook.com
Можно е и меморијата да прегрева и да трокира.
Но не се изостава фактот целосна инсталација на оперативен да се ставе и наново драјвери да се инсталираат.
 

Вајкинг

Practice makes perfect
9 јуни 2015
1.275
1.958
Скопје
Ќе ги пробам сугестииве, имам до сабајле да дијагностицирам. Фала ви.
Update: Апдејтирани драјвери, избришан кеш. Уклучувам Дота, 10 секунди е нормална фрејмажа за после то да падни на 5-7.
Wow. Каков збор. ФРЕЈМАЖА
 

borcep

Practice makes perfect
12 септември 2013
1.038
1.815
Скопје
Имам 970ка, ама не памтам баш дека оди само до 55 степени. Повеќе накај 70 во тешки игри, сепак е само 3.5гб врам. На 60 степени пали вентилатори, MSI 970 ка додуша.
 

Daniel86

Epic
28 мај 2013
3.753
10.209
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
2X 16GB DDR4 3200MHz Kingston Fury Beast CL16 RGB
Video card
Intel UHD730 & Asus RX5700XT OC 6GB
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit

gamon

Practice makes perfect
15 септември 2014
1.400
1.685
orgrimar
Многу графики сум поминал од 9 серија, на тест или работат или ќе јават грешки, досега не сум сретнал да им падне фпс а да не падне тестот (освен ако не е лошо ладењето). Фурмарк 30 мин и ќе знае дали му е добра
 

outsider

Practice makes perfect
14 јуни 2019
714
1.398
Битола
www.instagram.com
Имам 970ка, ама не памтам баш дека оди само до 55 степени. Повеќе накај 70 во тешки игри, сепак е само 3.5гб врам. На 60 степени пали вентилатори, MSI 970 ка додуша.
The GTX 970 has 3.5GB in one partition, operating at 196GB/s, with 512MB of much slower 28GB/s RAM in a second partition. Ама тогаш немаше подобра графичка во класата.
 

G4M3R

Practice makes perfect
26 јуни 2012
989
1.273
Која точно 970ка е? Види по спецификации на која фреквенција треба да работи јадрото. Ми личи дека е до драјвер и не сe менува модот за работа како што треба. Ја би DDU, рестарт, и инстал на нов драјвер и пак рестарт па тест дали има промена.

Ајде провери со MSI Afterburner, колкава фреквенција јавува кога имаш пад на фпс. 970ката треба да има јадро накај ~1200MHz.
 

outsider

Practice makes perfect
14 јуни 2019
714
1.398
Битола
www.instagram.com
Ако се сеќавам добро и мене истото ми го правеше 970, како да беше заглавено windows key. По то горе шо кажваш не ти го менва модот на работа. Провери и напојувањето just in case.
 

G4M3R

Practice makes perfect
26 јуни 2012
989
1.273
Како тоа? Може малку да образложиш?

Освем да се осакати со драјвери, не гледам физички како би можела графичка да кочи. Или работи, или не работи како што кажа членот погоре.
Се случува, и тоа не дека не е често. Пример може дел од VRM да има проблем и графичката да работи океј до одреден степен(видеа, браузер, офис) и штом префрли за 3D да крашне. Ова се случува кога има изгорен контролер/фет или сл.
Истото е со меморија, може одреден мемориски блок да е афектиран и додека не се исполни меморијата над одрден процент графичката да работи во ред.
Артефакти од попуштен калај, работи во ред на ниска температура, на повисока почнуваат проблеми. Случај и кај чип и кај мемории.

Ова секако е мал дел, има уште куп други проблеми каде што не е баш црно и бело :)).
 
И

Избришан член 42370

Гостин
Се случува, и тоа не дека не е често. Пример може дел од VRM да има проблем и графичката да работи океј до одреден степен(видеа, браузер, офис) и штом префрли за 3D да крашне. Ова се случува кога има изгорен контролер/фет или сл.
Истото е со меморија, може одреден мемориски блок да е афектиран и додека не се исполни меморијата над одрден процент графичката да работи во ред.
Артефакти од попуштен калај, работи во ред на ниска температура, на повисока почнуваат проблеми. Случај и кај чип и кај мемории.

Ова секако е мал дел, има уште куп други проблеми каде што не е баш црно и бело :)).

Поправиме ако грешам ама овие сценарија што ги наведи се баш црно/бело. Во синтетички бенџмарк би требело одма да излезат дефектите на површина.
Јас мислев на тоа како одредена графичка да вади 50 FPS во Cyberpunk, и за 3-4 години да вади 30-40 FPS на исти сетинзи, иста копија од играта, исти драјвери, секако и слична конфигурација (конфигурација што нема да претставува тесно грло на графичката).
 

gamon

Practice makes perfect
15 септември 2014
1.400
1.685
orgrimar
Се случува, и тоа не дека не е често. Пример може дел од VRM да има проблем и графичката да работи океј до одреден степен(видеа, браузер, офис) и штом префрли за 3D да крашне. Ова се случува кога има изгорен контролер/фет или сл.
Истото е со меморија, може одреден мемориски блок да е афектиран и додека не се исполни меморијата над одрден процент графичката да работи во ред.
Артефакти од попуштен калај, работи во ред на ниска температура, на повисока почнуваат проблеми. Случај и кај чип и кај мемории.

Ова секако е мал дел, има уште куп други проблеми каде што не е баш црно и бело :)).
:):):)
Мислењето е автоматски споено:

Поправиме ако грешам ама овие сценарија што ги наведи се баш црно/бело. Во синтетички бенџмарк би требело одма да излезат дефектите на површина.
Јас мислев на тоа како одредена графичка да вади 50 FPS во Cyberpunk, и за 3-4 години да вади 30-40 FPS на исти сетинзи, иста копија од играта, исти драјвери, секако и слична конфигурација (конфигурација што нема да претставува тесно грло на графичката).
При работа ако е оштетен некој блок од мемориски чип се појавува артефакт, доколку цел чип не работи најчесто има плав екран и системот се гаси, поретко драјверот воопшто не се подига, дава слика со vga резолуција
 
И

Избришан член 42370

Гостин
:):):)
Мислењето е автоматски споено:


При работа ако е оштетен некој блок од мемориски чип се појавува артефакт, доколку цел чип не работи најчесто има плав екран и системот се гаси, поретко драјверот воопшто не се подига, дава слика со vga резолуција

Истото го тврдам и јас. Сакам да кажам не постои графичка која што губи перформанси со тек на време освем ако не е "оштетена" од драјверот на компанијата.

Се сеќавам се случи такво нешто на времето кога GTX 960 беше подобра 15-20% од R9 280-ка, но после извесно време (2-3 години), 280-ката е стигна во перформанси а во некои наслови дури и е надмина.

Дали со тек на време NVIDIA ги осакати драјверите за 960-ка, не ваѓаше оптимизации или AMD драстично ги подобрија драјверите (извадија од ракав 30 % перформанси), тоа е муабет за друга тема.
 
Изменето од модератор:

G4M3R

Practice makes perfect
26 јуни 2012
989
1.273
Поправиме ако грешам ама овие сценарија што ги наведи се баш црно/бело. Во синтетички бенџмарк би требело одма да излезат дефектите на површина.
Јас мислев на тоа како одредена графичка да вади 50 FPS во Cyberpunk, и за 3-4 години да вади 30-40 FPS на исти сетинзи, иста копија од играта, исти драјвери, секако и слична конфигурација (конфигурација што нема да претставува тесно грло на графичката).
Е до некаде, ама ајде, зависи како гледаш на работите. Секако во точно сценарио ако наместиш, ќе покаже. Но пак е „сива зона“ каде што графичката во одредено сценарио ќе работи одлично но не во друго.

Со тек на време се губат перформанси, во повеќето случаи е мал процент но некогаш оди и повеќе.
Typically, as silicon ages the transistors and metal interconnects degrade and
need a higher voltage to maintain stability at the same frequency. The traditional solution
to this problem is to specify a voltage that is sufficiently high to guarantee reliable
operation over 3-7 years under worst case conditions, which, over the life of the
processor, can require as much as 6% greater power
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.135
Мислења
975.327
Членови
35.445
Најнов член
KasjuszMag
На врв Дно