Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблем Неможам да влезам во BIOS после бришење на secure boot keys

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
682
689
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Синоќа склопивме компјутер кај еден другар, го ставивме старото SSD од претходниот компјутер со Win10 и се работеше ок. За новиот компјутер си купи nvme 2ТB и сакаше тој да му стане системски диск и да ставиме нов Win11 на него. Се пројде како што треба од бутирав нова инсталација со USB стик (оригинал Win11.iso од Microsoft и направен бутабилен стик со Rufus) ги ископира фајловите од стикот на nvme-то и на следниот рестарт кога веќе треба да бутира од nvme-то за да продолжи Win11 инсталацијата ни појави "select the proper boot device or insert boot media".

Не знавме што понатака и го најдовме ова објаснување

После чекорот кај што вика Click on key management and clear secure boot keys. на следниот рестарт не влага веќе во BIOS. Ќе се запали мониторот демек добива сигнал но останува црна слика и одма се гаси мониторот, а компјутерот ќе ги сврти сите вентилатори 5 секунди па ќе ги угаси, па после кратко време пак ќе ги сврти сите вентилатори и се така во тој loop пали-гаси и никако во BIOS да влезе.

Ресетирaвме CMOS со вадење батерија, гасење на напојување и со шортинг на двата пина на матичната за CLR_CMOS но проблемот продолжува.

Што да направам за да влезам пак во BIOS, дали да флешувам BIOS, да ги вадам компонентите или нешто трето?
Се работи за матична B550 AORUS ELITE AX V2.
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
682
689
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.519
Мислења
964.177
Членови
34.887
Огласи
2.610
Најнов член
aleksimonovski
На врв Дно