• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

неможам да сменам permissions

  • Ја почнал/а темата
  • #1

bobanmak

Intern
17 јануари 2008
45
0
имам инсталирано на страната џумла и кога ке сакам да сменам пермишанс неможе vaka mi pise: "FileOp Failure on: /home/*****************/***/**: Operation not permitte
решение?
 

macedonia

Intern
1 јануари 2008
78
2
Контактирај со твојот хостинг провајдер. Тие ќе ти ги сменат
 

sonic

Intern
13 ноември 2007
529
5
Логирај се на ftp-to и смени ги пермисиите во 777 , ова ќе помогне само треба да знаеш на кои фајлови треба да се сменат пермисии.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

bobanmak

Intern
17 јануари 2008
45
0
Пробав така но не успеав , но затоа го решив поинаку проблемот. Скриптата која ја имав инсталирано не дозволуваше промена на chmod па затоа преку нејзе пробав да сменам и успеав , сепак фала
 

sonic

Intern
13 ноември 2007
529
5
Пробав така но не успеав , но затоа го решив поинаку проблемот. Скриптата која ја имав инсталирано не дозволуваше промена на chmod па затоа преку нејзе пробав да сменам и успеав , сепак фала
Може и директно преку ftp , јас така го решив тој проблем , сепак вака или така битно заврши работа :)) многу ми е мило.
 

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
macedonia многу се намачи деновиве со премисиите :) напамат ги научи :) хехе
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,517
Мислења
858,372
Членови
29,929
Најнов член
Jov4e
На врв Дно