• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Неможам да избришам shortcut на Desktop-от

 • Ја почнал/а темата
 • #1
23 јули 2007
338
8
На компјутерот имам инсталирано некои игри кои се во трајал верзија, а после нивното деинсталирање останаа на десктопот нивните инсталациони шорткати и сега не можам да ги избришам од десктопот затоа што користеле некој сервис, па ве молам помогнете кој сервис да го стопирам за да ги избришам.
 

Атачменти

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Би ти препорачал да ги инсталираш повторно игрите и да ги одинсталираш со помош на програмава. Програмата ќе ги пронајде сите фајлови кои останале после одинсталацијата и ќе ти даде опција да ги прегледаш и избришеш.
 
M

Mr.Alien

Гостин
START>RUN>REGEDIT>EDIT>FIND>внеси име на играта и стисни F3. Избриши ја трагата од играта во регистерот. Постапката повтори ја се додека не ти покаже прозорче дека е завршена претрагата по регистрите. Внимавај да не избришеш нешто што не треба.
Рестартирај, и обиди се да ги избришеш иконите. Би требало да успее.

Втора опција:

START>RUN>MSCONFIG>SERVICES
Стопирај ги сервисите кои се активни, а одговараат на игрицата (ако си сигурен дека знаеш кои се).
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9
23 јули 2007
338
8
Пробав и со Unlocker и со Revo Uninstaller и во Safe Mode и ништо не помага. Ако ги инсталирам повторно, само ми се трупаат икони по десктопот. Помош!!!
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10
23 јули 2007
338
8
Во Revo Uninstaller пробав и со uninstal и со Remove ама не помага, иконите си остануваат на десктопот.
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
убаво е да кажеш и како се викаат игрите за секој случај може некој нешто знае или пак има нешто на интернет за тие игри.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14
23 јули 2007
338
8
Ништо не помага. Го вратив назад компјутерот два месеци и пак не можам да ги избришам
 
 • Ја почнал/а темата
 • #15
23 јули 2007
338
8
Ако е за помош кога пробав со Unlocker ми покажува дека користат само Explorer.exe.
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Ако ништо од ова не ти успее најсигурна варијанта за бришење на се што ќе посакаш е дос. Или само да го преместиш. Имав проблеми еднаш со еден фајл и морав да бришам други како системски фајлови кои не беа видливи во фолдерот каде што беше инсталирана програмата.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,058
Мислења
861,199
Членови
29,914
Најнов член
Jinzoo
На врв Дно