• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Неможам да бутирам XP од SATA DVD-ROM

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
DVD romot e SATA i e staven na vtoriot kanal.Vo Boot Device Priority vo BIOS podesan first boot device da bide cd rom.Koga go restartiram kompjutero ne go prepoznava XP instalacionoto cd.Dali za da butiram od DVD-Romot treba da bide dvd rom na SATA1 kanalot.so e rabotata???
 
M

Mr.Alien

Гостин
Во принцип за SATA не игра улога каналот. Како што знаеш, кај SATA нема "џамперење" MASTER/SLAVE/CABLE SELECT.
Види подешавки во БИОС-от, дали SATA е ставена во Enhanced Mode? Дали БИОС-от ти го препознава ДВД-то?
Неколку пати наведував, еве сега ќе повторам.
Со цел да добиете што побргу попрецизни одговори, постирајте повеќе детали. Во случајов, која матична плоча ја имаш. Тоа многу би помогнало.
 

digitalmartin

Intern
10 јули 2007
76
3
designs.blog.com.mk
A da prasam jas kade mozam da najdam fajl na primer iso fajl za direk da go snimam na prazno cd i da bide butabilno za da vlezam vo DOS ali da ima poddrska za CD Romot i da gi gleda i drugite dve particii C i D. Poentata mi e sakam da napravam Ghost slika na Xp-to i da si ja snimam na DVD za nekogas slucajno ako mi pritreba da ja vratam istata taa slika so toa sto ke pristapam do CD romot ke ja startuvam Ghost programata i preku koja sto ke mozam da ja najdam slikata od veke napraveniot XP na DVD ili na hard diskot kade i da e.
 
A da prasam jas kade mozam da najdam fajl na primer iso fajl za direk da go snimam na prazno cd i da bide butabilno za da vlezam vo DOS ali da ima poddrska za CD Romot i da gi gleda i drugite dve particii C i D. Poentata mi e sakam da napravam Ghost slika na Xp-to i da si ja snimam na DVD za nekogas slucajno ako mi pritreba da ja vratam istata taa slika so toa sto ke pristapam do CD romot ke ja startuvam Ghost programata i preku koja sto ke mozam da ja najdam slikata od veke napraveniot XP na DVD ili na hard diskot kade i da e.

Постојат програми за таа намена, Norton Ghost или Acronis True Image први ми паѓаат на памет.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.663
Мислења
889.225
Членови
31.504
Огласи
34
Најнов член
formula-1
На врв Дно