• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Nemozam da go eject DVD-Rom

  • Ја почнал/а темата
  • #1

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
So e problemo namerno li e napraveno ili jas imam nekoj lokalen problem
koa butiram od Ubuntu 7.10 live cd-to nemozam da go eject DVD-romot ni preku kopceto na samiot dvd-rom ni pa softverski???
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Eeee pa ne ti dozvoluva ubuntuto poso od nego cita podatoci. Toa ti e nesto kako da sakas da go izvadis hard diskot dodeka ti raboti windowsot na nego. Ke mozes da go izvadis cedeto edinstveno koga ke go gasis kompjuterot i togas ke ti rece da go izvadis i da stisnes enter!
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Eeee pa ne ti dozvoluva ubuntuto poso od nego cita podatoci. Toa ti e nesto kako da sakas da go izvadis hard diskot dodeka ti raboti windowsot na nego. Ke mozes da go izvadis cedeto edinstveno koga ke go gasis kompjuterot i togas ke ti rece da go izvadis i da stisnes enter!
Jas pa mislese deka u RAM ja loadira sodrzinata na CD-to i deka samo za ako sakam da go instaliram na Hard Disk toga ke mi go pak pobara.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
aha da celo cd vo ram
ubuntu e okoly 600mb + si bara poveke ram koga e na live cd
taka da min 1.5GB ran ke t ie dovolno
podobra varijanta ti e dokolku ti go treba cd romot podigni go preku usb ili external hdd

a mozes da go izvadis no vo istiot moment ke ti padne linux
so igla :D:D:D:D:D:D
no ne ti preporacuvam
toa e samo dokolku ti se zaglavi
:)):)):)):)):)):))
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Koga si vo Live mode, kernelov avtomatski go zaklucuva otvaranjeto na CDROMot/DVDROMot poradi gore navedenite pricini. Postoi opcija kernelot da loadira sve od CDto vo RAM memorijata i da raboti taka, togash kje mozesh da go izvadesh CDto, ama ne ti preporacuvam oti treba da imash minimun 4GB Ram i RAMot kje treba da e pod golem stres

PS: MetalGear, i koga kje zaglavi Ubuntuto ne e vozmozno da se izvadi CDto so pritiskanje na kopceto poradi toa shto seyshete e zaklucen.

:bye1:
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
aleks дали прочита убаво што напишав
не му реков да го притисне копчето сите производители оставаат едно дупче и со игла или нешто такво да можеш да го отвориш
погледни го предниот палел на цс/двд ке го видиш
:D :D :D :D :D :D
pozz
 

DarkAssasin

Intern
27 март 2008
23
0
Ех,рестартирај го компјутерот и дури не се вклучил извади го CD-то :) Така јас прам :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,751
Мислења
856,676
Членови
29,749
Најнов член
dukata
На врв Дно