1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Немам интернет преку рутер, а пред тоа имав на истиот рутер.

Дискусија во форумот 'GNU/Linux' започната од dimitars, 15 Јануари 2009.

 1. dimitars

  dimitars
  Gaining Experience

  1,681
  333
  8 Мај 2007
  Значи до пред една недела го користев рутеров и без никакви инсталации на драјвери етц. си имав интернет. Арно ама требаше да го тргнам рутеров да го дам друг и сега кога ми го врати немам интернет преку него.(100% не е ништо изменето на него, ист е како и предходно).
   
 2. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  287
  18 Мај 2007
  Добиваш ИП адреса? DHCP серверот е подигнат на рутерот? Дали може да го пингаш рутерот ? Дали може да пингаш некоја интернет ИП пример 67.43.231.123.

  Дај излез од traceroute 67.43.231.123
   
 3. darkooo

  darkooo
  Intern

  11
  0
  8 Јануари 2009
  aleks pingam na adresa 192.168.0.1 i na 192.168.0.5 nishto ne dava... tie se default na ruterov. Vo network manager pisuva "device is unamanaged", a na help centarot na ubuntu.com pisuvase da baram vo troubleshooter za toa ama nema reshenie. Izgleda kako voopsto da ne go cita ruterot. NE znam kade da proveram za DHCP.

  edit: sega primetiv deka odgovaram so od brat mi userot, oti sum na negoviot lap top.
   
 4. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  287
  18 Мај 2007
  Проблем решен со додавање на

  auto eth0
  iface eth0 inet dhcp

  во /etc/network/interfaces
   

Сподели

Вчитување...