• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Нема веќе .YU

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

D

Администратор
31 март 2007
3,307
2,028
www.iwmnetwork.com
Интернетот конечно го препозна распадот на Југославија и на Србија и Црна Гора им одобри посебни национални домејни, па така од крајот на оваа година, српските сајтови ќе завршуваат на суфиксот .RS а црногорските интернет страни ќе го добијат .ME домејнот.

Одобрувањето на домејните од страна на Интернет организација за доделување имиња и броеви (ICANN), значи дека досега употребуваниот суфикс .YU ќе замине во историјата. Управниот одбор на ICANN наложил промената на кодовите целосно да биде завршена до 30 септември 2009-та година.

Процедурата на гаснење домејни на интернет не се случува многу често, поради што е прилично сложена и бавна. Во случајот со Србија и Црна Гора, главниот проблем беше политиката. Со поделбата на Југославија, наместо тогашниот .YU, Србија и Црна Гора го добија кодот .CS, кој никогаш не беше употребен поради распаѓањето на заедницата.

Превземено од Он.нет
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Како и да е, многу страници ќе треба да си ги едитираат линковите и слично..

Ова многу ми е некако политички, најверојатно некој решил целосно да го збрише името Југославија или незнам што е проблемот :)

Кога веќе има екстензии како .info .biz и некои многу позабегани (да не ги набројувам), незнам зошто би пречело .yu
:ua:
 

Ata

Intern
21 април 2007
403
1
Па можеше да си остане yu, а нека додадеа посебни за србија и црнагора
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,521
Мислења
858,508
Членови
29,932
Најнов член
Sladzana.Angjelkovska
На врв Дно