• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Нема пристап / различен пристап во локална мрежа со именуван PC vs. IP адреса

 • Ја почнал/а темата
 • #1

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,392
2,993
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5800X & NZXT Kraken X63
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
256GB Toshiba XG5, 512GB Samsung PM981, 6TB WD Red + 2TB Toshiba +1TB WD Blue
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
2 x 8GB GSkill Ripjaws V @ 3600 MHz
Video card
MSI RTX3070 Gaming X Trio
Case
NZXT H710i black/white
Mouse
Logitech G903 Lightspeed
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
Logitech X540 & Kingston HyperX Cloud II
Monitor
LG UltraWide 38WN95C-W
OS
Windows 10 x64 Pro
Ова ми се случувало веројатно откако знам за себе и сум имал компјутери поврзани во мрежа - со Windows, се разбира.

Од време на време - не секогаш - на одреден компјутер кој е ОЧИГЛЕДНО во мрежа, има пристап до интернет преку рутерот итн., едноставно не може да се пристапи преку неговото име, пример \\DESKTOP\, ама нема проблем да се пристапи директно со IP адреса, пример 192.168.100.10.

Го имав проблемот со одредени компјутери на домашната мрежа, но побитно го имав проблемов и со претходниот NAS (ZyXEL NSA320S) а денес еве и со новиот (Synology DS216j).

Вчера се случуваше воопшто да не го прикаже Synology-то во Network, без оглед колку пати ќе направам Refresh, но тоа се среди откако на Synology-то во File Services > Advanced вклучив WS-Discovery.

Денес NAS-от се јавува во мрежа, но ако пристапам преку \\NAS\ прикажува само 4 од шеруваните 10 фолдери, и тоа на дел од нив немам ни пристап. Дури и поинаку се прикажани, \volume1\movies наместо само movies. Како да користи друг протокол, појма немам... Credentials си се во ред.

1617919754335.png

1617919776530.png

Ако пристапам преку IP адреса, се е во ред.

1617919849553.png

Network Discovery е вклучен, како и File and printer sharing.

1617919949625.png

NetBIOS over TCP/IP е исто така вклучен.

1617921600161.png

NAS-от си зема фиксна IP адреса, прво сетирано само на Synology-то, а сега и преку DHCP на рутерот.

Имам вклучено Services for NFS, затоа што за стримање преку KODI на неколкуте Raspberry-ја и Fire TV stick-ови преку NFS шерови работеше многу пооптимално отколку со SMB/CIFS шерови.

Просто сум фасциниран како и после децении нешто што би требало да биде основна функционалност е толку увртена, закомпликувана, нефунционална и непостојана.
 
Последна промена:

Laki91

Intern
31 јули 2014
4
1
Многу работи може да се во прашање, ама мислам дека е до шеринг протоколите и верзиите. За ПЦија ако се различни оперативни системи може да прави проблеми шерингот (SMB 1.0, 2.0...). Тестирај со CIFS SMB дали ќе работи.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,392
2,993
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5800X & NZXT Kraken X63
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
256GB Toshiba XG5, 512GB Samsung PM981, 6TB WD Red + 2TB Toshiba +1TB WD Blue
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
2 x 8GB GSkill Ripjaws V @ 3600 MHz
Video card
MSI RTX3070 Gaming X Trio
Case
NZXT H710i black/white
Mouse
Logitech G903 Lightspeed
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
Logitech X540 & Kingston HyperX Cloud II
Monitor
LG UltraWide 38WN95C-W
OS
Windows 10 x64 Pro
Имаш инсталирано SMB 1.0 на компјутерот?
Не, исклучен е. Нели SMB v1 е insecure и треба да се избегнува?

Башка, до вчера работеше и со исклучен SMB v1.

Sent from my SM-G988B using Tapatalk
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,392
2,993
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5800X & NZXT Kraken X63
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
256GB Toshiba XG5, 512GB Samsung PM981, 6TB WD Red + 2TB Toshiba +1TB WD Blue
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
2 x 8GB GSkill Ripjaws V @ 3600 MHz
Video card
MSI RTX3070 Gaming X Trio
Case
NZXT H710i black/white
Mouse
Logitech G903 Lightspeed
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
Logitech X540 & Kingston HyperX Cloud II
Monitor
LG UltraWide 38WN95C-W
OS
Windows 10 x64 Pro
Сите уреди се во ист Workgroup?
Да, стандардниот WORKGROUP.

Ме чуди што не е постојан проблемот, до вчера работеше, не сум менувал сетинзи во меѓувреме.

Се мислам дека може да е до DNS, ама па буни тоа што сепак го дава NAS-от само со скроз други шерови...

Sent from my SM-G988B using Tapatalk
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,392
2,993
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5800X & NZXT Kraken X63
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
256GB Toshiba XG5, 512GB Samsung PM981, 6TB WD Red + 2TB Toshiba +1TB WD Blue
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
2 x 8GB GSkill Ripjaws V @ 3600 MHz
Video card
MSI RTX3070 Gaming X Trio
Case
NZXT H710i black/white
Mouse
Logitech G903 Lightspeed
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
Logitech X540 & Kingston HyperX Cloud II
Monitor
LG UltraWide 38WN95C-W
OS
Windows 10 x64 Pro
Ок најдов што е причината за "грешните“ шерови - тоа се NFS шеровите. Исклучив Services for NFS на десктопот и сега не ги дава. Реално NFS од Win 10 не ми требаат, повеќе за медиа плеерите ми се битни, па ги оставив вклучени на Synology.

По неколку рестарти на Synology-то и десктопот се среди и пристапот преку \\NAS\, така да сега за сега е средено.

Ќе видиме колку ќе трае, само.
 

Boce!

Gaining Experience
4 август 2017
125
156
Ова ми се случувало веројатно откако знам за себе и сум имал компјутери поврзани во мрежа - со Windows, се разбира.

Од време на време - не секогаш - на одреден компјутер кој е ОЧИГЛЕДНО во мрежа, има пристап до интернет преку рутерот итн., едноставно не може да се пристапи преку неговото име, пример \\DESKTOP\, ама нема проблем да се пристапи директно со IP адреса, пример 192.168.100.10.

Го имав проблемот со одредени компјутери на домашната мрежа, но побитно го имав проблемов и со претходниот NAS (ZyXEL NSA320S) а денес еве и со новиот (Synology DS216j).

Вчера се случуваше воопшто да не го прикаже Synology-то во Network, без оглед колку пати ќе направам Refresh, но тоа се среди откако на Synology-то во File Services > Advanced вклучив WS-Discovery.

Денес NAS-от се јавува во мрежа, но ако пристапам преку \\NAS\ прикажува само 4 од шеруваните 10 фолдери, и тоа на дел од нив немам ни пристап. Дури и поинаку се прикажани, \volume1\movies наместо само movies. Како да користи друг протокол, појма немам... Credentials си се во ред.

Погледнете го атачментот 99618

Погледнете го атачментот 99619

Ако пристапам преку IP адреса, се е во ред.

Погледнете го атачментот 99620

Network Discovery е вклучен, како и File and printer sharing.

Погледнете го атачментот 99621

NetBIOS over TCP/IP е исто така вклучен.

Погледнете го атачментот 99622

NAS-от си зема фиксна IP адреса, прво сетирано само на Synology-то, а сега и преку DHCP на рутерот.

Имам вклучено Services for NFS, затоа што за стримање преку KODI на неколкуте Raspberry-ја и Fire TV stick-ови преку NFS шерови работеше многу пооптимално отколку со SMB/CIFS шерови.

Просто сум фасциниран како и после децении нешто што би требало да биде основна функционалност е толку увртена, закомпликувана, нефунционална и непостојана.
Ете и ти си си го расипал раатот како и јас

Испратено од VOG-L29 преку IT.mk форум апликација
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,392
2,993
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5800X & NZXT Kraken X63
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
256GB Toshiba XG5, 512GB Samsung PM981, 6TB WD Red + 2TB Toshiba +1TB WD Blue
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
2 x 8GB GSkill Ripjaws V @ 3600 MHz
Video card
MSI RTX3070 Gaming X Trio
Case
NZXT H710i black/white
Mouse
Logitech G903 Lightspeed
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
Logitech X540 & Kingston HyperX Cloud II
Monitor
LG UltraWide 38WN95C-W
OS
Windows 10 x64 Pro

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,803
Мислења
850,740
Членови
29,490
Најнов член
cadi1
На врв Дно