• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Нема конекција а Skype е конектиран ?!

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Изгледа го чуди тоа што Skype се гледа како конектиран а нема интернет. Епа тоа секаде е така, и да си дисконектиран Skype ќе се однесува како да е.

• Ја почнал/а темата

daceee90

Intern
2 март 2008
234
9
neznam i mene prv pat mi se slucuva ova cudo nevideno ama .. so znam neli e internet vo "MAKEDONIJA" nisto ne e cudno LOL

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
LAN?

Конекцијата ти е limited or no connectivity, така да можно е да неможеш browser да отвориш а skype, мирц или нешто слично да работи...

D

Администратор
31 март 2007
3,273
1,910
www.iwmnetwork.com
Hmmmmmmz... Prijavi go ova vo ginis.. Mozhda i nagrada kje dobiesh.. :))Se imam videno.. ama ova..
Како прво и прво не е за во гинис, зашто им се има случено на многумина.

А очигледно немаш видено се. :muahaha:

"Тајната" лежи во тоа што кога интернетот има проблеми со DNS, скајп сепак се конектира затоа што не му е потребен DNS за конекција, туку користи "чисти" IP.

Провери го рутерот (tcp/ip ова она), за да провериш дали имаш конекција а имаш проблеми со DNS, пингуј 66.249.93.104 - google.

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
И мене ми се има ова случувано, иако немам интернет преку browser, сепак Skype си работи. Ова се случува кога не им работи DNS на ОнНет, да пробаш да отвориш некоја страна со IP ќе успееш, така да очигледно Skype работи со IP. Смени DNS и шибај.

23 јули 2007
338
8
Nisto cudno. Rabotata e vo toa sto Skype ostanuva konektiran iako ti kazuva deka ne si konektiran, vsusnost vo toj moment ne mozis da baras nekoj bowser.

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
И мене ми се има случено во една фирма коа имаше проблем со нетот. Страни не отвараше, а Skype функционираше...

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,842
885
Ohrid
Како прво и прво не е за во гинис, зашто им се има случено на многумина.

А очигледно немаш видено се. :muahaha:

"Тајната" лежи во тоа што кога интернетот има проблеми со DNS, скајп сепак се конектира затоа што не му е потребен DNS за конекција, туку користи "чисти" IP.

Провери го рутерот (tcp/ip ова она), за да провериш дали имаш конекција а имаш проблеми со DNS, пингуј 66.249.93.104 - google.
Mozhebi im se ima.. Jas iskreno ova prvpat go gledam..
A za toa shto nemam videno se.... izgleda vo pravo si :)
btw. nemam dosega imano vakvo iskustvo.. taka da nemozham da komentiram dali e do DNS dali ne e ..Sepak, verojatno vo pravo si..

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
А каков интернет користиш и на кој начин си поврзан на интернет (рутер, директно на модем...)?

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Не знам кај Вас, но во Тетово за кабелскиот интернет не е потребна конекција, самиот модем е на накој начин и рутер, доволно е само да е активна LAN конекцијата од мрежната карта.

Tulip

Intern
26 јули 2007
2
0
И мене ми се има ова случувано, иако немам интернет преку browser, сепак Skype си работи. Ова се случува кога не им работи DNS на ОнНет, да пробаш да отвориш некоја страна со IP ќе успееш, така да очигледно Skype работи со IP. Смени DNS и шибај.
True story.
Koristam On.net na rabota i se slucuva bas toa. Koga ke padne linkot od on.net skajpot prv se uklucuva duri posle prorabotuva browser-ot sto znaci dns serverot se aktivira pokasno.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,582
Мислења
823,945
Членови
28,080
Најнов член
ciksa
На врв Дно