1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Нексио - ценовник

Дискусија во форумот 'Нексио' започната од mviktors, 23 Август 2016.

 1. architect

  architect
  Unstoppable

  1,797
  2,004
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  омајгад i7 9700 k..............
   
 2. Avid

  Avid
  Unstoppable

  2,766
  3,878
  21 Јануари 2009
  Не ми се свиѓа оти лажат со фреквенцииве
  upload_2018-11-23_14-27-15.png

  Барем клај нешто "up to" "with xfr" нешо а у
   
  На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.
 3. gOJDO

  gOJDO
  Guru

  7,444
  9,019
  23 Јануари 2008
  Манга
  9700k и 9900k...да не знае чоек кој да го одбере. :D Во секој случај изненадуваат нексиовци! Браво!
  Цел живот во хејт го помина! Која ти е поентата? Демек Нексио ги лажат муштериите? Им ги продаваат истите процесори со други спецификации?
  Безвезе ти е коментарот. И на мало дете му е јасно што купува, пишува модели на процесорите! Онака кога неможеш нешто позитивно да кажеш(ко на пример тоа што први во МК донесоа 9700K и 9800K) подобро не кажувај ништо. Вака само се бламираш и правиш серко од себе, немаш намера да купиш ама уста НААА ТОЛКАВА за хејтање...
   
  Grimriper, Трајче Дрварчето и на xenon им се допаѓа ова.
 4. Avid

  Avid
  Unstoppable

  2,766
  3,878
  21 Јануари 2009
  Океј, можеби не е лажење, но дефинитивно сметам дека е правилно да ги пишува и бејс фреквенциите а не само овие.
  Или како што реков, да пишува во заграда, up to или слично.
  Дали и на мало дете му е јасно што купува не е релевантно (ако не па нека пишува само 2700x).
  Еве newegg како тоа го имаат направено, а и претпоставувам многу останати:
  upload_2018-11-24_17-3-22.png
  Фали си ги ти ако сакаш, никој не ти брани.
   
 5. FreakyDroid

  FreakyDroid
  Gaining Experience

  394
  370
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Игра или програма кога бара повисок клок од процесорот си го добива турбо клокот без проблем. Единствено таа фреквенција не се постига на сите јадра со апликации што целосно го искористуваат процесорот (рендање итн). Луѓето што купуваат процесори за таа намена си знаат убаво кои клокови ги постигнуваат процесорите. Ако ви текува пред година-две Интел сакаше да престане да ги пишува основните брзини и да наведува само турбо. Да можеби не е баш најикрено, но што е битен основниот клок ако си крева турбо кога игри/програми го бараат тоа? Скоро секогаш ќе работи процесорот на турбо во 99% од игри и програми акo е потребно и ако се има соодветно ладење. Не гледам проблем ако се пишува само турбо фреквенцијата, но барем можат истото да го направат и за Интеловите процесори, а не да им ги пишат само основните фреквенции :D
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 6. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  791
  1,282
  20 Јануари 2015
  Машко
  Дечкиве од Нексио сигурно не го куцале ценовникот, преземен им е цел документ, или еветуално само copy-paste од дилерски ценовници на добавувачите...и да е еден вид на лажно рекламирање, сигурно не од Нексио.
   
 7. gOJDO

  gOJDO
  Guru

  7,444
  9,019
  23 Јануари 2008
  Манга
  Смешен е муабетот за лажно рекламирање. Да носеа само АМД процесори и да имаа конкурентска фирма која продава Intel ќе имаше смисла муабетов. Патем не е тоа брошура или веб страна каде има детален приказ на секој еден производ! Ексел листа е да го ебам! Не знам колку време сте во допир со хардвер, ама очигледно не сте виделе ценовници од времето каде во опис имаше само кратенки од име и модел без никакво дополнително објаснување. Така да мрчењево е безпредметно хејтање.

  П.С. @Avid не ми се мои па да си ги фалам. Ама ти хејтај си колку сакаш по дома. ;)
   
  На dekomote и Astraion им се допаѓа ова.
 8. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,174
  2,139
  9 Февруари 2011
  Какви маргини бе, маргинален еден :oh:

  Ова ко двете циганки:
  -Аи што си убава.
  -Фала на елемент!
  -А мори не се вика елемент, него контингент!!!
   
  toshex, gOJDO и на AleksandarCaki им се допаѓа ова.
 9. gOJDO

  gOJDO
  Guru

  7,444
  9,019
  23 Јануари 2008
  Манга
  Ептем маргинално!
   
 10. topic

  topic
  Intern

  10
  4
  29 ноември 2018
  Dali nekoj ima update ima na cenovnikot ili uste se istite ceni?
   
 11. Трајче Дрварчето

  Трајче Дрварчето
  Practice makes perfect

  713
  1,456
  3 ноември 2012
  Машко
  Кодош
 12. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  753
  1,224
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  Чоеци, дали има некаде целосен ценовник
  Или дали знаете некој кој би можел да ми донесе
  Deep Cool Captain EX 360 (ми треба заради изгледот)
  барав кај застапнициве кај нас за Deep Cool ама ништо :(
   
 13. dekomote

  dekomote
  Gaining Experience

  95
  142
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
  Deepcool носат во анхоч, ама ништо од тој калибар на лагер. Да пробаш да нарачаш преку нив?
   
  На VerGer му/ѝ се допаѓа ова.
 14. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  753
  1,224
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  пробав и ништо
  отидов на сајтот на Deep Cool и гледав кој се застапници/дистрибутери кај нас
  на сите се јавив од сите добив ист одговор , јок бурда
  нашиве не носат ништо асално , 99% од фациве не ги интересира технологија а имаат фирми за тоа
  уште се шиткаат ствари од пред 10 години по "нова" цена = мизерија
   
  На G4M3R му/ѝ се допаѓа ова.
 15. dekomote

  dekomote
  Gaining Experience

  95
  142
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
  Ја ги сфаќам искрено. Пред 10-15 години, сите што работеа со компјутер или гејмаа, купуваа PC и имаше пазар за high-end ствари. Денес, и сет и анхоч не носат ни пола high-end ствари од пред декада и пол, пошто никој не купува. Вчера баш бев до сет и до анхоч, немаат никаков салам CPU cooler. Сега парите ги праат од телефони и лаптопи.
   
  На Mario.Bog му/ѝ се допаѓа ова.
 16. G4M3R

  G4M3R
  Gaining Experience

  381
  276
  26 Јуни 2012
  Машко
  А да видиш со дистрибутерите на анхоч, алмако/амако како и да беа они носат за нив само мислам дека се исклучиво големопродажба...
   
  На dekomote му/ѝ се допаѓа ова.
 17. dekomote

  dekomote
  Gaining Experience

  95
  142
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
  Не би ти било лошо и во ддком да прашаш, они стално улетувале коа требало да нарачам нешто што го немало тука.
   
  На martin17 и gamer-eddie им се допаѓа ова.
 18. gOJDO

  gOJDO
  Guru

  7,444
  9,019
  23 Јануари 2008
  Манга
  дд ком само препродаваат она кое другите го носат овде, не увезуваат ништо.
   
  На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.
 19. dekomote

  dekomote
  Gaining Experience

  95
  142
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
  Имаат канали од србија.
   
  На VerGer му/ѝ се допаѓа ова.
 20. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  753
  1,224
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  дечки фала до сите ама проверено дека немeт :)
  сите ги имам контактирано
  Искрено поголем мерак би ми било да му дадам кеш на некој од форумот и да ми набави нешто одколку на фирмиве
   
 21. RoninMK

  RoninMK
  Intern

  27
  38
  20 Април 2016
  Машко
  Ајде пресни цени...
   

  Прикачени датотеки:

  borcep, goce03 и на Mario.Bog им се допаѓа ова.
 22. Mario.Bog

  Mario.Bog
  Gaining Experience

  536
  258
  15 Декември 2013
  Машко
  Убави цени, троа пониски :)
   
 23. RoninMK

  RoninMK
  Intern

  27
  38
  20 Април 2016
  Машко
  Да, паднаа малце цените на RAM-овите :)
   
  На Mario.Bog му/ѝ се допаѓа ова.
 24. smole

  smole
  Unstoppable

  2,737
  2,906
  18 Април 2007
  Вчера пратен мејл за прашање за цени за делови, баш ме интересира дали и колку недели ќе им треба да ми одговорат... Ако до тогаш не отидам во друга продавница да испазарам.
   
  На toshex и drifter им се допаѓа ова.
 25. dekomote

  dekomote
  Gaining Experience

  95
  142
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
  Јас им пишувам на фејсбук, одма враќаат. Веќе 10тина пати сум го гњабел последниве месец два.
   
  На bokiscout му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...