1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Нексио - ценовник

Дискусија во форумот 'Нексио' започната од mviktors, 23 Август 2016.

 1. xristijanGTI

  xristijanGTI
  Gaining Experience

  276
  301
  7 Март 2011
  Машко
  Студенат


  Neksio cenovnik
   
  На Avid и borcep им се допаѓа ова.
 2. Software

  Software
  Gaining Experience

  501
  245
  15 Август 2007
  Машко
  дали има некој ценовник со монитори од Нексио? Што фирми на монитори носат ?
   
 3. xristijanGTI

  xristijanGTI
  Gaining Experience

  276
  301
  7 Март 2011
  Машко
  Студенат
  Пиши им, за што си заинтересиран можат да ти набават по порачка без проблем.
   
 4. architect

  architect
  Unstoppable

  1,934
  2,305
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  Некој да прати последен ценовник на хардвер (процесор матична куќиште графичка) ?
   
 5. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,255
  4,445
  18 Септември 2013
  Машко
  Ако има уопште некој шо чита на форумов од Нексио, еве да изразам дека жими се попрво ќе идам у соседна држава или ќе барам на ибеј, ќе купам на старо или од фирма со асален сајт и поскапи цени - отколку да мора да се малтретирам со нереспонсивност и да копам цени тука по форум, или да идам у живо да ги барам ко да сум индијана џоунс.

  Ако уопште им значи да привлечат што е можно повеќе клиенти, ова не е начинот. Мои 2 центи (шо се споделени сто пати од многу членови).
   
  На gamer-eddie, StevoB26, Venom46 и уште 5 други им се допаѓа ова.
 6. Nikola7650

  Nikola7650
  Intern

  4
  9
  1 oктомври 2016
  Машко
  На sostius му/ѝ се допаѓа ова.
 7. xristijanGTI

  xristijanGTI
  Gaining Experience

  276
  301
  7 Март 2011
  Машко
  Студенат
  Не им значи да привлечат, знаат веќе сите од кај нив што пазарат како функционираат телефонот и за 2 мин се договараш.Џст мај ту сентс
   
 8. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,255
  4,445
  18 Септември 2013
  Машко
  Ко шо кажав, нови луѓе ако сакаат да привлечат. Тие шо веќе си пазарат знам дека се задоволни и дека само позитивно имаат да кажат.
   
 9. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,530
  1,005
  28 ноември 2015
  Машко
  Во ера на дигитализација каде што можеш да купиш со еден клик, јас да барам на фиксен. Тоа ти е тотално несериозно иако ценовиков стана легендарен.
   
  bxxxn, martin17, bLaCk AnArChY и на уште 1 им се допаѓа ова.
 10. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,255
  4,445
  18 Септември 2013
  Машко
  Мене ми е повеќе за делот каде се молам за да дознаам цени, се крстам да ги добијам на телефон или мејл... не фала. Ќе си се повозам до грчка или ќе си нарачам онлајн од некоја од нашиве продавници. Ете веќе неколку години поминаа, не се „новите клинци у маало“ - еден асален сајт не направија - како да им верувам дека се озбилни и дека ќе ми биде брзо сервисиран дел ако случајно затреба да користам гаранција (и дека за истото нема да чекам 3-12 месеци).

  Плус, имплицираната ароганција на „кој сака да работи со нас ќе најде начин“ ме прави до толку поскептичен дека ако некад треба да се законтрам за сервис или нешто ќе налетам на отпор.

  Може да мислите шо сакате ама ваква порака бар кај мене остава сево ова.
   
  Software, bLaCk AnArChY и на ARMac им се допаѓа ова.
 11. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,818
  2,670
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Не сакаат да бидат "мејнстрим", толку не сфаќате? Купувајте си хардвер од АМЦ, ова е за hardcore PC enthusiasts ONLY!
   
  На dr.doom му/ѝ се допаѓа ова.
 12. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,255
  4,445
  18 Септември 2013
  Машко
  Фанбојизам на ново ниво. Се увреѓаат купувачите шо некој си кажува мислење за нивната продавница. Пак ќе повторам, тебе ко купувач ако ти одговара ова не ти замерив ништо.

  Они ко бизнис АКО САКААТ да растат или да имаат повеќе купувачи, треба да помислат и на работиве шо заедницава ги кажува ко маани.

  Во спротивно растот ќе биде бавен, и ако тоа им одговара тогаш супер за нив. Нема потреба да се осеќате повикани, ова беше обратено и условено кон продавницата и нејзините сопственици (ако читаат и ако им е гајле).
   
 13. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,818
  2,670
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  @toshex LOL не знам дали некои членови претходно во темава стварно навеле некое такво глупо оправдување, ама конкретно мојот пост беше ироничен. So, CHILL.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Avid

  Avid
  Guru

  4,074
  6,047
  21 Јануари 2009
  Ја мислам дека реално сеа вака ама онака реално коа се закани дека пре би одел до грчка мислам сега онака сигурно некој ако чита од нексио ќе ја сменат политиката онака мислам реално сеа сигурно.
   
  На Gaston му/ѝ се допаѓа ова.
 15. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,134
  7,036
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Не сум во тек Нексио носат нешто што го немаат другите или?

  Неможам да проверам немаат веб страна.
   
  На prichina му/ѝ се допаѓа ова.
 16. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,255
  4,445
  18 Септември 2013
  Машко
  Целта ми беше добронамерен совет и да приложам дека има алтернативи па не дека секој ќе се замара. Кој како сфати сфати. Не мора цела клиентела да им биде адвокат, сами нека си пишат ако нешто шо не им чини сум кажал.

  Според членови носат доста квалитетна роба со не толку големи маргини, само шо работат на принцип нарачка и имаат мал лагер на одредени почесто продавани периферии или шо ти знам шо. Проблемите се шо ко спортска да фатиш е очигледно да успееш без да идеш на лице место да се информираш шо има на лагер, а секако мора лично да ги прашаш ако сакаш нешто шо немаат на лагер. Но наводно може да ти донесат се од хардвер пошо имаат канали.

  Искрено, ако ти вратат на мејл или ако успееш да ги добиеш на телефон (или им отидеш во живо ко шо советуваат членови) јас не се сомневам дека ќе бидеш добро услужен.

  сори :) доста се популарни и ко шо кажав топ е шо тие шо купуваат од кај нив се задоволни, и ги фалат па и бранат доста. мене ми пречи тоа шо реална критика кај шо треба да ја има у земјава се сфаќа ко хејтање.
   
  ARMac, NecrotoX и на StefAngel им се допаѓа ова.
 17. Avid

  Avid
  Guru

  4,074
  6,047
  21 Јануари 2009
  Ти мислиш дека тоа ти е целта. Не ти е.
  „Целта“ ти е да си се утешиш некако и потајно во себе се надеваш дека ќе те послушаат за да можеш полесно да купуваш од кај нив.
  Ти си најмалку петиот член кој се буни за истава работа.
  Озбилно мислиш дека не знаат они што треба/како треба да направат?
  Јас немам никогаш купено од Нексио, а делумно е поради нивниот начин на работа.
  Но не мислам по 10ти пат тука да го пишувам истото.

  Реално, Нексио ми смрдат дека ако направат сајт за нарачки или нешо слично, би биле полоши од ддстор.
   
 18. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,255
  4,445
  18 Септември 2013
  Машко
  Ноуп, јас не сум хардкор гејмер и реално ретко имам и ќе имам потреба да купувам од кај нив. Ептен сум niche маркет и затоа си барам по ибеј и од страна, плус не ми се плаќа астрономски цени и премиуми за увоз.

  Али коа веќе ме анализираш ете да ти помогнам: досадно ми е, видов актуелна тема по стоти пат и си кажав мислење. Потајно не се надевам на ништо, само тепам време но со корисни (според мене, но не и според тебе шо е доста океј) коментари, со цел да не се пишува на тема тука секој втор ден: ај ве молам некој да сподели ценовниците.

  Исто така ко девелопер, ме иритира тоа шо еден њуслетер не знаат да направат а се ИТ хардвер компанија, па да на сите заинтересирани им стига на мејл ценовник секогаш коа има апдејтирано.

  И сите други ствари шо ги спомнав. Моите примери беа хипотетички. Лично имам пишано и на други теми, дури не излезе бар рајзен 3000 и не паднат цени на рам јас кој сум далеку од ентузијаст, лејтест енд грејтест и се тоа - немам никаква намера да пикам прсти у хардвер пошо ова е абсурд - ама тоа е друга тема.

  тл;др - мислење само си пишав, од досада и од тоа шо ја следам темава ради некоја причина. ќе ја отследам сеа

  п.с и логото им е ужасно :D ме тригерира. а и има теми за секоја ИТ компанија кај нас кај шо си кажуваме мислење/критики - си се понесов тука. следен пат ќе отворам тема специфично за тоа пошо сакам да фаќам сеир
   
  Mario.Bog, StefAngel и на Avid им се допаѓа ова.
 19. xristijanGTI

  xristijanGTI
  Gaining Experience

  276
  301
  7 Март 2011
  Машко
  Студенат
  ППС имаат њуслетер и стасува на луѓе што имаат кај нив пазарено или пишувано со нив, активно ми стасуваат ценовници на меил, едноставно така функционираат и тоа е тоа.А во врска со маргини за цена, се број 1 во нашава државичка, пошто не секој има другар,роднина,бивша во анхоч,ддстор,сетек за тој попуст.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 20. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,530
  1,005
  28 ноември 2015
  Машко
  Јас имам купено 3 графички и 2 напојувања и ми излегоа во пресрет тогаш во време на копачката треска, но сепак би ми значело ако би сакал да направам компјутер да бидам информиран за како им се движат цените а не тоа да биде на seen на нивната ФБ страна. Сепак се работи за потенцијален купувач не треба некој да те моли за нивен интерес....

  Друга поента зашто е тоа така

  Тоа е зашто кај нас е-трговија нема (последно што чув е дека има некоја страна која ти доставува на врата) и многу компании не инвестираат во тоа. Но сепак 21 век сме за одржување на една страна не треба многу време, сепак за успешна компанија потребно е веб сајт.

  Проблемот е во тоа што нема провајдер како пеј-пал што ќе направи инстант порачка и сето тоа ќе биде како да си нарачал од ибеј или амазон.
  Но кај нас изгледа нема голема конкуренција и заради тоа многу фирми не се мачат за тоа во споредба со соседна Бугарија каде што можеш да идеш на pazarvaj и да споредиш каде е најефтино.
   
 21. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,516
  14 Мај 2008
  Машко
  2018-та сме. Немаш сајт = не постоиш. Точка.

  Ова го кажувам како almost дипломиран Е-бизнисмен и fullstack веб програмер со 4 години искуство. Да не мислите дека тресам рандом мислења од ракав....

  Кои беа Нексио?
   
  architect, Venom46, StefAngel и на уште 1 им се допаѓа ова.
 22. incontempt

  incontempt
  Gaining Experience

  209
  198
  24 Февруари 2016
  Машко
  Од ддстор имам нарачувано и купувано секој пат 100% успешно и исправно, нексио ако сакаат да останат "мистериозни" слободно, има фирми што ги интересира да направат профит(инаку зошто би отвориле продавница), ако не ај и јас ќе отворам фирма за продажба на коли па со среќа дали ќе успеете да ме најдете, ни веб страна правам, ни локал нема да земам...
   
 23. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,059
  562
  12 Април 2017
  Машко
  Не треба диплома за тоа да се каже, се разбира дека во денешно време ти треба вебсајт, поготово на Нексио, продавница чии корисници се директно поврзани со технологија и најверојатно обожаваат интернет купување.
  Спој го тоа со фактот дека им треба 2 месеци за да ти пратат каталог на меил, и тој каталог не е со сите информации, имаат посебни каталози и не ги праќаат сите заедно.. Ете ти катастрофа.
   
 24. Avid

  Avid
  Guru

  4,074
  6,047
  21 Јануари 2009
  Така е. Еве сега тоа твое искуство ќе го земеме и ќе ги заборавиме оние 17 други негативни ситуации споделени на форумов пред извесно време.
  А бе да се чудиш како постојат...
   
 25. Трајче Дрварчето

  Трајче Дрварчето
  Practice makes perfect

  829
  1,767
  3 ноември 2012
  Машко
  Кодош
  Денес плус 10% попуст :)
   

  Прикачени датотеки:

  architect, goce03, borcep и на уште 1 им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...