1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Нексио - ценовник

Дискусија во форумот 'Нексио' започната од mviktors, 23 Август 2016.

 1. The_Witch_Hunter

  The_Witch_Hunter
  Practice makes perfect

  793
  1,654
  23 Мај 2012
  па не баш, само SSD и графичка ми се во план наредниов период.
  oк, thanks
   
 2. 123456

  123456
  On your way to fame

  940
  504
  12 Април 2013
  Машко
  Ова ко наградна игра да им е ценовникот,неколку пати сум им пратил маил никогаш не ми пратиле.
   
  smole, Avid и на igor_igor им се допаѓа ова.
 3. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,059
  562
  12 Април 2017
  Машко
  Јас почекав скоро 2 месеци пред да ми пратат, али сега сум на меилинг листа и праќаат секој месец.
   
 4. 123456

  123456
  On your way to fame

  940
  504
  12 Април 2013
  Машко
  Еве добив ценовник(графички имаат ли лугево или не?), него кај се наогаат на Лондонска гледам дугачка е улицата?
   

  Прикачени датотеки:

  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 5. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,040
  3,075
  2 Септември 2012
  Машко
  Дај да видиме Интел процесорите колку се кај нив, пошо овие Амако шутрациве у облаци ги дигнаа цениве. :)
   
 6. Mao

  Mao
  Gaining Experience

  948
  489
  5 Јуни 2007
  Машко
  I ja gi dobiv istive cenovnici a cenovnik za procesori i graficki, nemase :(
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Ronnn

  Ronnn
  Intern

  67
  34
  14 Јуни 2018
  Машко
  Јас имам ценовник од процесорите, имаат само амд на залиха, интел немаат
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 8. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,040
  3,075
  2 Септември 2012
  Машко
  Ако и тие ги зимаат од Амако сега прават калкулации. :confused:
  Мене едно не ми е јасно, абе една Грција со 24-25% ддв па цените им се овие.
  Пример да земам I5 8400 160 евра - Tax Free 8.5K денари за 6-то јадрен процесор најнова генерација, кај нас 16.530 денари.
  За I3 8100 па да не збориме 100 евра, кај нас истиот процесор 10.520 денари.
  И државава става данок 5% као ајде народот да купува поефтини компјутери, ама џабе кога овие мршојадциве разликата па и многу повеќе кај нив во џеп останува.
  На што личи ова , процесор за стара платформа па уште i3 за 10К, па има ли некој нормален ова што би го купил побогу, ужас. :mad:
   
  На Canibalot, olikomerc, damil и уште 3 други им се допаѓа ова.
 9. Ronnn

  Ronnn
  Intern

  67
  34
  14 Јуни 2018
  Машко
  Катастрофа е се, арно си земав ја пред месец дена и5 8500 за 11к, мирна глава сеа :D
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Mao

  Mao
  Gaining Experience

  948
  489
  5 Јуни 2007
  Машко
  Ima pregolem gap vo ceni na nasiov pazar, za zal taka funkcionira vo nasava mala drzavicka, pomal pazar pogolemi ceni.

  Vo avstralija i7 8700k e 589 dolari, sto vo eura e 366 a kaj nas e 443 evra.
   
 11. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,059
  562
  12 Април 2017
  Машко
  Никогаш не сум ги разбрал цените кај нас, каде и да видам, многу поефтино, а царина/данок на нив е 5%, што не е голем процент.
   
  На goce03 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  903
  1,548
  20 Јануари 2015
  Машко
  Данокот е низок кај нас, само 5% ама пазарот е уште помал само 1.5 милиони.
  Нашиве земаат од диструбутери (втора рака) а големите продавачи во малопродажба (како newegg, amаzon...) како и диструбутерите земаат директно од производителите (прва рака).
  Грубата математика е следна ако е производот 200 долари на newegg кај нас се преведува во 200 евра + 10% или негде 220 евра.
   
 13. RoninMK

  RoninMK
  Gaining Experience

  118
  117
  20 Април 2016
  Машко
  Малце каснам заради обврски... ама еве понов ценовник од GSkill...
   

  Прикачени датотеки:

  borcep, Avid, goce03 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 14. RoninMK

  RoninMK
  Gaining Experience

  118
  117
  20 Април 2016
  Машко
  Каснам (обврски)... ама подобро некогаш отколку никогаш :)

  Патем за споредбата на цените меѓу Европа и Америка... видете тука
   

  Прикачени датотеки:

 15. 123456

  123456
  On your way to fame

  940
  504
  12 Април 2013
  Машко
  Вртам вчера не се јавуваат, некој што бил овде ли се наога Нексио?

  Google Maps
   
  На stefan_off му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Трајче Дрварчето

  Трајче Дрварчето
  Practice makes perfect

  829
  1,767
  3 ноември 2012
  Машко
  Кодош
  Да, на Лондонска, од позади во зградата.
   
  На stefan_off и 123456 им се допаѓа ова.
 17. dr.doom

  dr.doom
  Intern

  39
  38
  19 Мај 2018
  Машко
  Quality Assurance Engineer
  Да во таа зграда се само во заднит дел.
   
  На 123456 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. architect

  architect
  Unstoppable

  1,934
  2,305
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  имаат ценовник за друг компјутерски хардвер ( процесори, матични и графички ) ?
   
 19. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,633
  2,459
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Ќе ти најдат скоро се'. Ако стапиш во контакт им даваш твоја wishlist со хардвер и они ќе ти кажат шо може да се донесе и по која цена.
   
  На Трајче Дрварчето му/ѝ се допаѓа ова.
 20. 123456

  123456
  On your way to fame

  940
  504
  12 Април 2013
  Машко
  На Avid, borcep, igor_igor и уште 3 други им се допаѓа ова.
 21. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,040
  3,075
  2 Септември 2012
  Машко
  CPU INTEL G5400, 3.7GHz, DUAL CORE 4MB, s.1151 BOX = 6.000 ден

  Не се нормални еј. :crazy:
   
  На borcep и olikomerc им се допаѓа ова.
 22. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,564
  3,505
  11 Декември 2008
  Машко
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 23. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,040
  3,075
  2 Септември 2012
  Машко
  Јасно е тоа така е, ама кога ќе ми текне дека за 6000 денари земав I3 8100 (во потпис) околу нова година, а сега гледам пентиум за иста цена бес ме фаќа. :mad: :p
   
  goce03, Krkac, borcep и на уште 1 им се допаѓа ова.
 24. gorca14

  gorca14
  Intern

  1
  0
  13 Јануари 2009
  Ценовников не се отвора или мене така ми се чини???
   
 25. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  823
  1,383
  12 Септември 2013
  Машко
  Не го гледам ценовникот повеќе. Може ли нов линк?
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...