• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Нексио - ценовник

Rikimaru

Unbeatable
26 март 2016
2.781
4.358
Битола
Скроз ја исклучуваш можноста некој да ја вратил во Нексио, и да не провериле воопшто пред да ти ја испратат? Нивна грешка, во секој случај, ама то ми се гледат ко најверојатно, и не би ги распнал олку за то.
Но би ги обвинил за лагата дека е неотворена и нова а очигледно е дека не беше тоа така. Toј знае дека е отворена бидејќи ми ја пушта без фолија и бидејќи некој очигледно му ја вратил него, НО, ми велат дека е нова и НЕотворена.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.146
6.134
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Јас никого не обвинувам, и затоа не ми требаат никакви докази. Прочита негде некого да обвинив за нешто?
И за да одбраниш некого ти требаат докази друже. Оживеа стар муабет за да ги оправдаш и одбраниш од нападите а притоа не понуди доказ дека тоа не е така туку само твоја теорија што има иста тежина како и нивните напади.
Но би ги обвинил за лагата дека е неотворена и нова а очигледно е дека не беше тоа така. Toј знае дека е отворена бидејќи ми ја пушта без фолија и бидејќи некој очигледно му ја вратил него, НО, ми велат дека е нова и НЕотворена.
Тоа е тоа, главниот момент во дискусијата.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.102
4.706
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
И за да одбраниш некого ти требаат докази друже. Оживеа стар муабет за да ги оправдаш и одбраниш од нападите а притоа не понуди доказ дека тоа не е така туку само твоја теорија што има иста тежина како и нивните напади.

"what may be asserted without evidence, may be dismissed without evidence" :)
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.102
4.706
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Дали се научно докажани овие тврдења и теории ?

Не се теории :)
Првото е ратификувано како основно човеково право од страна на обединетите нации :)))))
Второто е филозофски брич.
Прочитај ги пред да прашуваш вакви прашања :)
Мислењето е автоматски споено:

бидејќи некој очигледно му ја вратил него
А ја обвинувам за ова. Можда е отворена на лице место за проба само.
 
Последна промена:

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.146
6.134
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
А ја обвинувам за ова. Можда е отворена на лице место за проба само.
Теорија број еден (фан бој): Отворена е во продавница само за проба, свичевите се утнати и аматерски поставени - искривени (цитирам „ 6 од овие свичеви на сликата првично не фаќаа бидејќи не беа убаво наместени, беа извиткани и морав да ги местам наново“) од страна на производителот Кикрон. Од Нексио заборавиле дека ја отварале, не приметиле дека кутијата веќе нема фолија и по грешка му рекле дека е нова. И после упорно инсистирале дека не била отварана.

Теорија број два (реална): Некој ја купил тастатурата претходно, си ги сменил свичевите и ја вратил во Нексио. Кога членот прашал дали е отварана, Нексио претпоставиле дека ако одговорат потврдно нема да сака да ја купи и рекле дека не е отварана со цел да го продадат последното парче од оваа тастатура.

Теорија број три (хејтерска): Нексио биле свесни дека тастатурата била отварана, свесни биле и дека свичевите биле заменети али намерно му ја увалиле таква. Откако реагирал членот тие му понудиле да му ги вратат парите, а тастатурата повторно ќе ја продадат на некој што нема да примети.
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
3.275
8.858
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVME & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
G-Skill Ripjaws 3200Mhz
Video card
Intel UHD730
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Никој да ми го прати ценовникот. За жалење сте, најискрено. Кур ќе видите моја помош некогаш... @Fatal1ty_ ај реагирај на офтопиков молимте.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.102
4.706
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Теорија број еден (фан бој): Отворена е во продавница само за проба, свичевите се утнати и аматерски поставени - искривени (цитирам „ 6 од овие свичеви на сликата првично не фаќаа бидејќи не беа убаво наместени, беа извиткани и морав да ги местам наново“) од страна на производителот Кикрон. Од Нексио заборавиле дека ја отварале, не приметиле дека кутијата веќе нема фолија и по грешка му рекле дека е нова. И после упорно инсистирале дека не била отварана.

Теорија број два (реална): Некој ја купил тастатурата претходно, си ги сменил свичевите и ја вратил во Нексио. Кога членот прашал дали е отварана, Нексио претпоставиле дека ако одговорат потврдно нема да сака да ја купи и рекле дека не е отварана со цел да го продадат последното парче од оваа тастатура.

Теорија број три (хејтерска): Нексио биле свесни дека тастатурата била отварана, свесни биле и дека свичевите биле заменети али намерно му ја увалиле таква. Откако реагирал членот тие му понудиле да му ги вратат парите, а тастатурата повторно ќе ја продадат на некој што нема да примети.
Точно така. Не викам дека некоја теорија е помалку веројатна од другата или дека има докази за било која од нив. Само последната се прифати како апсолутна вистина и тоа ме изиритира. Јас сеуште верувам дека луѓето не се инхерентно малициозни. А и како што кажав, презумпција на невиност е основно човеково право. Јас не би сакал ако јас несвесно го направам ова на некој, да ме распнат по социјални медиуми.

Да бев јас, ќе си ги барав парите. Така се бара одговорност од фирмата.
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4.892
14.918
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Немам
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Ducky One2 SF, Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
ja parcete jaaaaaaaa… pak ke bide nasa najmilaaaaa!!!
Мислењето е автоматски споено:

Никој да ми го прати ценовникот. За жалење сте, најискрено. Кур ќе видите моја помош некогаш... @Fatal1ty_ ај реагирај на офтопиков молимте.
Пер иди на хардвер.мк каков ексел каков шмексел не биди бумер.
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
3.275
8.858
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVME & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
G-Skill Ripjaws 3200Mhz
Video card
Intel UHD730
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
4.000
8.282
Бреј на темиве да не може да се искритикуваат македонски фирми. Овие Нексио па едно цвеќе за мирисање, увезува скап хардвер и сака да продава скап хардвер - не можат да вложат во еден мочан сајт, после жирафа ќе им е крива. Да не збориме што се директни кривци што на IT.mk не им успеа делот со IT маркет.

Инаку што е чудно, пропусти секогаш ќе има од вработени или од купувачи. Ако клиентот пријави, Нексио треба да го испита случајот, а не да кажува „така ја добивме ние, не сме криви“.

Последен пат кога сум враќал производ за фабрички дефект беше волан за deadzone во МедиаМаркт Грција. Само им пишав на мејл, ми рекоа нема проблем замени го или ќе ти ги вратиме парите. Ама за такви ситуации треба да има две страни, а не ние само како купувачи најпаметни да се правиме - се дотогаш ќе го јадеме стапот.

Убаво ви долови декомоте со отварани/неотварани, нит знаеме што сакаме, нит како го сакаме истото...
Мислењето е автоматски споено:

Никој да ми го прати ценовникот. За жалење сте, најискрено. Кур ќе видите моја помош некогаш... @Fatal1ty_ ај реагирај на офтопиков молимте.
Што е офтопикот, не те разбрав?
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.146
6.134
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.172
11.921
Скопје
androgaming.com
@Rikimaru
Кеychron = Gatheron ама друга серија? Мене сепак ми изгледа како да се Gatheron Black


soffice-bin_vq2fbdprm8-jpg.115518


Како и да е, тастатурава има 3 различни свичеви.... Може F8 до крај се намерано сајлент. Може да е фичр ова. На нексио фичр, тивок и невидлив. исто ко да ги нема.
 

hehexd

Gaining Experience
18 септември 2019
156
237
Не се теории :)
Првото е ратификувано како основно човеково право од страна на обединетите нации :)))))
Второто е филозофски брич.
Прочитај ги пред да прашуваш вакви прашања :)

Реторичко и иронично ми беше прашањето, плус немаме доказ дека ми било или не ми било. Иначе сигурно има некоја држава кај шо си виновен додека не се докаже спротивното, можда Сомалија прва ми паѓа на памет не знам, ама мора да има.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.102
4.706
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Последна промена:

Todor91

On your way to fame
8 јануари 2008
819
731
Todor91's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-12700K
Motherboard
Asus Prime B660M-A D4
Storage
Samsung 980 pro 1tb hdd Toshiba 1Tb
PSU
Cooler Master Gold 1050W v2 Full Modular
RAM
2x8 Gb Kingston fury Beast 3600 mhz
Video card
gtx 1070 oc
Case
Deepcool Matrex 55 v3
Mouse
Bloody V7
Monitor
Alienware aw2521hfl 240Hz
OS
Windows 11
Одлична акција. Одличен монитор за таа цена.
 

Атачменти

  • CB675148-4BBA-443C-8A24-85C43B2A1FEB.png
    CB675148-4BBA-443C-8A24-85C43B2A1FEB.png
    1,2 MB · Прегледи: 130

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43.826
Мислења
911.168
Членови
32.568
Огласи
796
Најнов член
lazaro
На врв Дно