• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Нексио - ценовник

dangthe

Practice makes perfect
5 септември 2008
1.220
1.574
Скопје
Уау брат. Епа готово, штом прифатиле да му вратат пари откако веќе ги провалил дека му продале таква тастатура, ги иззема од секаква вина, критика и одговорност.
Готово тогаш, ги проваливме маму им нивна преварантска, ставиле различни свичеви на тастатура на која можеш за 3 секунди да извадиш капачето и да провериш, веќе не купуваме од таму. Анхоч исто ги имаме провалено, исто и Сетек, кои останаа да знаеме од каде да купуваме хардвер? Од жирафите?
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.102
4.704
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Готово тогаш, ги проваливме маму им нивна преварантска, ставиле различни свичеви на тастатура на која можеш за 3 секунди да извадиш капачето и да провериш, веќе не купуваме од таму. Анхоч исто ги имаме провалено, исто и Сетек, кои останаа да знаеме од каде да купуваме хардвер? Од жирафите?
Жирафите се под заштита, ете глеаш нарачуваат едно, друго им носат, им се извинуваат, најбоља фирма. Нарачуваат едно, им викаат 30 дена ќе касни, доаѓа 31 ден, топ хардвер вендор на балканот :)
Не моеш ти македонче да заебеш, знае он кикрон каков QC има...
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
3.273
8.851
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVME & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
G-Skill Ripjaws 3200Mhz
Video card
Intel UHD730
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Може некој да ми го посочи ценовникот од нексио? Не можам да го најдам од галамава. Благодарам.
 

Rikimaru

Unbeatable
26 март 2016
2.778
4.352
Битола
Побарал пари да му вратат? Го одбиле?
1. Пред да се купи тастатурата:

Јас: отворана е? Нексио: не

2. Откако се купи тастатурата (преку карго):

Гледам нема фолија (сите претходно порачани беа со фолија), отворање капачињата различни свичеви

3. Комуникација со Нексио:

Јас: Ова отворана е и ќор може да види. Нексио: не, не е отворана. Не знаевме ние. Не е наша вина.

Еве ти накратко. Не ми менува секако какви се свичевите, не планирав да ги користам и не ја вратив. Само констатирав што се случи.

Две хипотези: 1. или некој вработен во Нексио си играл дрндупка со свичевите или поверојатно
2. некој веќе ја купил тастатурата, си ги заменил свичевите, ја вратил, а овие не провериле дека се менати свичевите.

3. Трета опција дека од Keychron е така отпаѓа поради поранешно искуство со компанијата (повеќекратно) и бидејќи ќе повторам немаше фолија кутијата.

Секако одговорноста тука паѓа на Нексио, бидејќи отворан и враќан продукт треба да го проверат наново дали е исправен, комплетен, пред да го препродаваат како нов.

Исто така, да ја купував од продавница се разбира дека ќе ја проверев на лице место, но праќања беше по карго.
 
Последна промена:

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.172
11.921
Скопје
androgaming.com
1. Пред да се купи тастатурата:

Јас: отворана е? Нексио: не

2. Откако се купи тастатурата (преку карго):

Гледам нема фолија (сите претходно порачани беа со фолија), отворање капачињата различни свичеви

3. Комуникација со Нексио:

Јас: Ова отворана е и ќор може да види. Нексио: не, не е отворана. Не знаевме ние. Не е наша вина.

Еве ти накратко. Не ми менува секако какви се свичевите, не планирав да ги користам и не ја вратив. Само констатирав што се случи.

Две хипотези: 1. или некој вработен во Нексио си играл дрндупка со свичевите или поверојатно
2. некој веќе ја купил тастатурата, си ги заменил свичевите, ја вратил, а овие не провериле дека се менати свичевите.

3. Трета опција дека од Keychron е така отпаѓа поради поранешно искуство со компанијата (повеќекратно) и бидејќи ќе повторам немаше фолија кутијата.

Секако одговорноста тука паѓа на Нексио, бидејќи отворан и враќан продукт треба да го проверат наново дали е исправен, комплетен, пред да го препродаваат како нов.

Исто така, да ја купував од продавница се разбира дека ќе ја проверев на лице место, но праќања беше по карго.

Не бе чекај, @dekomote сега ќе се избаци со докази дека таква на нексио им ја пратиле од саудиска арабија.

Бог да чува ко леб да ви даваат фирмиве па ги браните. Аман сфатете дека ни една фирма во оваа држава нечини и си игра курташак со муштериите. Односно со вас, нас и сите ние.

А оваа, па уште и да ги молиш да ти продадат. По мејлови и пораки на ФБ ќе контактираме да дознаеме што имаат. Као да се одговорни за сефот на НБРМ. Море ајт у пм.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.102
4.704
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Бог да чува ко леб да ви даваат фирмиве па ги браните. Аман сфатете дека ни една фирма во оваа држава нечини и си игра курташак со муштериите. Односно со вас, нас и сите ние.

Анимирано, за тебе.

K_15_Dali_imate_svinska_glava.gif

Иначе ги бранам пошто до сега стотици пати ми излегле во пресрет и ни еднаш не ме зезнале, ни мене, ни тие што сум ги пратил таму.
Ако ти си имаш проблем со начинот на кој работат, не значи дека се олоши, злобни или дека не си ги почитуваат муштериите.
 
Последна промена:

Rikimaru

Unbeatable
26 март 2016
2.778
4.352
Битола
Не бе чекај, @dekomote сега ќе се избаци со докази дека таква на нексио им ја пратиле од саудиска арабија.

Бог да чува ко леб да ви даваат фирмиве па ги браните. Аман сфатете дека ни една фирма во оваа држава нечини и си игра курташак со муштериите. Односно со вас, нас и сите ние.

А оваа, па уште и да ги молиш да ти продадат. По мејлови и пораки на ФБ ќе контактираме да дознаеме што имаат. Као да се одговорни за сефот на НБРМ. Море ајт у пм.
Уште една теорија:

Јас ја купив таман, меѓутоа сум немал што да правам во животот, па ги заменив свичевите за да ги оцрнам Нексио бидејќи ќе отворам конкурентска фирма па еве ги плукам на форумот.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.102
4.704
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Не бе чекај, @dekomote сега ќе се избаци со докази дека таква на нексио им ја пратиле од саудиска арабија.
Не тврдам дека имам докази, немам. Тврдам дека вие немате докази, ме конташ?
 

dangthe

Practice makes perfect
5 септември 2008
1.220
1.574
Скопје
1. Пред да се купи тастатурата:

Јас: отворана е? Нексио: не

2. Откако се купи тастатурата (преку карго):

Гледам нема фолија (сите претходно порачани беа со фолија), отворање капачињата различни свичеви

3. Комуникација со Нексио:

Јас: Ова отворана е и ќор може да види. Нексио: не, не е отворана. Не знаевме ние. Не е наша вина.

Еве ти накратко. Не ми менува секако какви се свичевите, не планирав да ги користам и не ја вратив. Само констатирав што се случи.

Две хипотези: 1. или некој вработен во Нексио си играл дрндупка со свичевите или поверојатно
2. некој веќе ја купил тастатурата, си ги заменил свичевите, ја вратил, а овие не провериле дека се менати свичевите.

3. Трета опција дека од Keychron е така отпаѓа поради поранешно искуство со компанијата (повеќекратно) и бидејќи ќе повторам немаше фолија кутијата.

Секако одговорноста тука паѓа на Нексио, бидејќи отворан и враќан продукт треба да го проверат наново дали е исправен, комплетен, пред да го препродаваат како нов.

Исто така, да ја купував од продавница се разбира дека ќе ја проверев на лице место, но праќања беше по карго.

Пред сé сакам да ти кажам дека не сакам погрешно да ги разбереш препискиве, бидејќи ти како муштерија си секако оштетен, т.е. не си го добил тоа што си го платил.

Моментот што ми пречи во целата ситуација е дека со нула докажани работи се обвинува Нексио дека намерно се обидува да те заебе. Тотално не им оди во прилог, тастатурата е hotswap, огромна е шансата дека ќе сакаш да и смениш капачиња или свичеви, така? Ако го знаеле тоа и намерно се обиделе да ти ја увалат, тогаш нека им служи на чест, не знам што да кажам, ама проблемот е што не може никако да се докаже кое од трите сценарија се случило.

Мене лично најверојатно ми е второто, дека некој претходно ја имал купено, дома нешто експериментирал со свичевите и намерно или ненамерно им ја вратил така. Они ако имале повеќе такви тастатури на залиха, не знам искрено со колкава сигурност можат да кажат дали претходно била земена или не. А кога ќе им ја врати, што можат да направат освен да ја приклучат и да видат дали куцаат копчињата? Не знам која фирма во МК реално при враќање на тастатура би земале и би ги извадиле сите капачиња за да видат дали се соодветните свичеви внатре... верувам дека повеќето по салоните не ни знаат дека можат тоа да го направат.

На крајот на денот ако не си задоволен од тастатурата и им побараш да ти вратат пари, верувам дека би ти вратиле, ама ти пиша дека сакаш да ја задржиш бидејќи планираш да ги смениш а секако ти се допаѓа моделот (бтв супер е тој модел, еден од подобрите на Keychron според мене). Бтв, какви свичеви планираш да и ставиш?

Поздрав и со здравје да си ја куцаш.
 

Rikimaru

Unbeatable
26 март 2016
2.778
4.352
Битола
Пред сé сакам да ти кажам дека не сакам погрешно да ги разбереш препискиве, бидејќи ти како муштерија си секако оштетен, т.е. не си го добил тоа што си го платил.

Моментот што ми пречи во целата ситуација е дека со нула докажани работи се обвинува Нексио дека намерно се обидува да те заебе. Тотално не им оди во прилог, тастатурата е hotswap, огромна е шансата дека ќе сакаш да и смениш капачиња или свичеви, така? Ако го знаеле тоа и намерно се обиделе да ти ја увалат, тогаш нека им служи на чест, не знам што да кажам, ама проблемот е што не може никако да се докаже кое од трите сценарија се случило.

Мене лично најверојатно ми е второто, дека некој претходно ја имал купено, дома нешто експериментирал со свичевите и намерно или ненамерно им ја вратил така. Они ако имале повеќе такви тастатури на залиха, не знам искрено со колкава сигурност можат да кажат дали претходно била земена или не. А кога ќе им ја врати, што можат да направат освен да ја приклучат и да видат дали куцаат копчињата? Не знам која фирма во МК реално при враќање на тастатура би земале и би ги извадиле сите капачиња за да видат дали се соодветните свичеви внатре... верувам дека повеќето по салоните не ни знаат дека можат тоа да го направат.

На крајот на денот ако не си задоволен од тастатурата и им побараш да ти вратат пари, верувам дека би ти вратиле, ама ти пиша дека сакаш да ја задржиш бидејќи планираш да ги смениш а секако ти се допаѓа моделот (бтв супер е тој модел, еден од подобрите на Keychron според мене). Бтв, какви свичеви планираш да и ставиш?

Поздрав и со здравје да си ја куцаш.
Не е битно кое сценарио е точно туку каде лежи одговорноста. Нексио вели тастатурата е нова и како таква ја продава и праќа (ЛАГА).

Фактот е дека тастатурата не е нова туку отворана и некој правел промени врз неа.

Ако Нексио сака да продава продукт како нов, треба да се осигура дека е нов. А во однос на тоа што можеа да направат, самиот погоре велиш дека е hot swap и помалку од секунда им треба да крени капаче да видат дали е ист свичот (оригиналниот свич беше во најмал број).

Е ТОА можеа да го направат.

Исто така можеа да ја кажат вистината дека тастатурата е отворена а не да лажат.

Тастатурата не ја вратив и ја модифицирав веќе а и чекам се уште модификации за неа, ама валјда не треба да преќутам ваква заврзлама?

Форумот по дефиниција е место за споделување мислења И предупредувања во корист на конзумерот.
 
Последна промена:

dangthe

Practice makes perfect
5 септември 2008
1.220
1.574
Скопје
Не е битно кое сценарио е точно туку каде лежи одговорноста. Нексио вели тастатурата е нова и како таква ја продава и праќа (ЛАГА).

Фактот е дека тастатурата не е нова туку отворана и некој правел промени врз неа.

Ако Нексио сака да продава продукт како нов, треба да се осигура дека е нов. А во однос на тоа што можеа да направат, самиот погоре велиш дека е hot swap и помалку од секунда им треба да крени капаче да видат дали е ист свичот (оригиналниот свич беше во најмал број).

Е ТОА можеа да го направат.

Исто така можеа да ја кажат вистината дека тастатурата е отворена а не да лажат.

Тастатурата не ја вратив и ја модифицирав веќе а и чекам се уште модификации за неа, ама валјда не треба да преќутам ваква заврзлама?

Форумот по дефиниција е место за споделување мислења И предупредувања во корист на конзумерот.

За одговорност ќе можеш да ги обвиниш кога ќе побараш да ти вратат пари и ќе одбијат.
 

Rikimaru

Unbeatable
26 март 2016
2.778
4.352
Битола
За одговорност ќе можеш да ги обвиниш кога ќе побараш да ти вратат пари и ќе одбијат.
A и да вратат пари никому ништо? Времето и нервите, посебно во мојот случај што треба по карго да се е***** да враќам и да чекам рефундација (на нивна милост) не вреди ништо? Каргото ќе ми го платат?

И после што ќе направат со таа тастатура? Кога веќе еднаш го направија ова? Ќе наседни друг купувач.

По таа логика, и крадец не е крадец ако го фатиш, се извини и го врати нештото. И за неуспешна провала треба да се одговара секако.
 
Последна промена:

dangthe

Practice makes perfect
5 септември 2008
1.220
1.574
Скопје
A и да вратат пари никому ништо? Времето и нервите, посебно во мојот случај што треба по карго да се е***** да враќам и да чекам рефундација (на нивна милост) не вреди ништо? Каргото ќе ми го платат?

И после што ќе направат со таа тастатура? Кога веќе еднаш го направија ова? Ќе наседни друг купувач.

По таа логика, и крадец не е крадец ако се извини и го врати нештото. И за неуспешна провала треба да се одговара.

Ама ти упорно тргаш од гледиштето дека они тебе намерно пробале да ти увалат иако имаш НУЛА докази за истото. Не знам зошто воопшто тргнав да реплицирам и да дискутирам кога вие веќе имате пресудено што се случило. Терајте си како што си мислите дека е најдобро.

giphy.gif
 

Rikimaru

Unbeatable
26 март 2016
2.778
4.352
Битола
Ама ти упорно тргаш од гледиштето дека они тебе намерно пробале да ти увалат иако имаш НУЛА докази за истото. Не знам зошто воопшто тргнав да реплицирам и да дискутирам кога вие веќе имате пресудено што се случило. Терајте си како што си мислите дека е најдобро.

Погледнете го атачментот 115733

Ако беше ненамерна тој МОРА да го провери продуктот пред да го препродава И ВО СЕКОЈ СЛУЧАЈ да декларира дека е користен.

Но, НАМЕРНО ME ИЗЛАЖАА дека НЕ е отворана, а за тоа барем знаеја и доказот е очигледен (други свичеви и непостоење на оригинална фолија).

Јас и отворена и користена ќе ја купев и со 10 различни сета и БЕЗ свичеви ќе ја земев, но нормално ќе си барав намаление на цена.

Намерната измама тука е тоа што: ми продадоја СТАР продукт како НОВ, а знаеја дека тоа не е тоа.

За тоа ги обвинувам со право, а не дека добив тастатура со различен сет на свичеви.
 
Последна промена:

hehexd

Gaining Experience
18 септември 2019
156
237
Ама ти упорно тргаш од гледиштето дека они тебе намерно пробале да ти увалат иако имаш НУЛА докази за истото. Не знам зошто воопшто тргнав да реплицирам и да дискутирам кога вие веќе имате пресудено што се случило. Терајте си како што си мислите дека е најдобро.

Погледнете го атачментот 115733

Не ќе да е НУЛА докази, кажа дека немала фолија кутијата. Свесен сум дека тоа не е доказ и треба да му веруеме на неговиот збор, ама како што видов членот не е од вчера нити па има некоја причина да лаже, ете не сака ни да се замара понатаму. Е сеа ти можеш да речеш нема доказ и дека требало да го снима каргото како стигнува кај него и како му се предава тастатурата сѐ тоа да биде документирано у видео запис па после да го дадеме тој запис на вештак за да се провери веродостојност односно да се утврди дека не е монтажа па тогаш ќе биде доказ, ама така ако требало ќе отидел човекот кај адвокат и у судница одма, немало да пише тука. Прикаскава со кој имал доказ кој немал доказ е млатење празна слама.
 

Rikimaru

Unbeatable
26 март 2016
2.778
4.352
Битола
Само за Нексио се бараат докази дека се/не се виновни, за другите продавачи им се верува на купувачот. Зошто е тоа така? Не ми е првпат да порачувам од кај нив нема ни да ми биди последен, но следниот пат ете ќе снимам за љубопитните и за гласноговорниците апологети.

Господе, како да се разбудив сабајле ми дојде фикс идеја ќе ги клеветам Нексио сеа без причина.
 

hehexd

Gaining Experience
18 септември 2019
156
237
Само за Нексио се бараат докази дека се/не се виновни, за другите продавачи им се верува на купувачот. Зошто е тоа така? Не ми е првпат да порачувам од кај нив нема ни да ми биди последен, но следниот пат ете ќе снимам за љубопитните и за гласноговорниците апологети.

Господе, како да се разбудив сабајле ми дојде фикс идеја ќе ги клеветам Нексио сеа без причина.

Џабе ќе снимаш, форумските судии ќе ти речат не смееш да снимаш јавно место и не ти важи доказот. Па нешто ако може да се направи преку вештак само да докажеме дека е валидно видеото оти нема да ти веруваат, на суд секако нема да можеш да го искористиш, ама по важен е овој суд тука, барем ќе имаш доказ да покажеш како човек овде. Мада ќе ти бараат и доказ за вештакот дали е веродостоен овде, па после доказ за дали доказот за доказот дека вештакот е веродостоен и со добра репутација, така да тури му пепел, Нексио е Господ на земјата, а форумските судии се неговите апостоли.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.102
4.704
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Само за Нексио се бараат докази дека се/не се виновни, за другите продавачи им се верува на купувачот

Ова не е точно. Ако не примети, поделени се мислењата, исто како и за другите продавници.
Ти верувам дека тастатурата немала фолија. Ти верувам дека си бил оштетен.
Не верувам дека Нексио ти го направиле тоа намерно. Појасно сеа или треба да идеме со вилите во Нексио па да ти е раат душата?

Нексио е Господ на земјата, а форумските судии се неговите апостоли.

Ти да не си му ПР на Мицковски бро? Сличен стил имате :)


Прво нешто што е воочливо е дека има кикрон браун во тастатурата и тоа најмалку од сите.
Никој не купува кикрон браун за да става во тастатура. па би поставил хипотеза дека они биле оргиналните свичеви.
Ако е така, значи некој земал ги извадил 80% од свичевите, ставил свои и ја вратил без да си ги земе своите назад, нексио го виделе тоа и рекле еве еден шмоќљан сеа ќе ја прокоцкаме репутацијата за 60 свичеви :)
Не глеаш малце нелогичност?
 
Последна промена:

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1.965
3.482
Ако беше ненамерна тој МОРА да го провери продуктот пред да го препродава И ВО СЕКОЈ СЛУЧАЈ да декларира дека е користен.

Но, НАМЕРНО ME ИЗЛАЖАА дека НЕ е отворана, а за тоа барем знаеја и доказот е очигледен (други свичеви и непостоење на оригинална фолија).

Јас и отворена и користена ќе ја купев и со 10 различни сета и БЕЗ свичеви ќе ја земев, но нормално ќе си барав намаление на цена.

Намерната измама тука е тоа што: ми продадоја СТАР продукт како НОВ, а знаеја дека тоа не е тоа.

За тоа ги обвинувам со право, а не дека добив тастатура со различен сет на свичеви.

Скроз ја исклучуваш можноста некој да ја вратил во Нексио, и да не провериле воопшто пред да ти ја испратат? Нивна грешка, во секој случај, ама то ми се гледат ко најверојатно, и не би ги распнал олку за то.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.142
6.127
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Абе @dangthe и @dekomote се уфрлија да ги бранат и правдаат Нексио исто како што претходно глориа боргер и некои други тамо се уфрлија одма жестоко да ги напаѓаат и критикуваат. Исто и вие имате НУЛА докази. Зошто мора да има фанбојс и хејтери на секоја тема? На крајот на краиштата тоа што се десило со тастатурата е едно негативно искуство, толку.

Скроз ја исклучуваш можноста некој да ја вратил во Нексио, и да не провериле воопшто пред да ти ја испратат? Нивна грешка, во секој случај, ама то ми се гледат ко најверојатно, и не би ги распнал олку за то.
Па зш му викале дека не е отварана? Јас да бев продавач и муштерија да ми се вратеше со таква тастатура а таа да беше претходно вратена, веднаш ќе кажев дека била вратена и ќе се извинев, ќе му понудев попуст или враќање на парите (дека последна). Немаше да лажам дека не била отварана.
 

dangthe

Practice makes perfect
5 септември 2008
1.220
1.574
Скопје
Не ќе да е НУЛА докази, кажа дека немала фолија кутијата. Свесен сум дека тоа не е доказ и треба да му веруеме на неговиот збор, ама како што видов членот не е од вчера нити па има некоја причина да лаже, ете не сака ни да се замара понатаму. Е сеа ти можеш да речеш нема доказ и дека требало да го снима каргото како стигнува кај него и како му се предава тастатурата сѐ тоа да биде документирано у видео запис па после да го дадеме тој запис на вештак за да се провери веродостојност односно да се утврди дека не е монтажа па тогаш ќе биде доказ, ама така ако требало ќе отидел човекот кај адвокат и у судница одма, немало да пише тука. Прикаскава со кој имал доказ кој немал доказ е млатење празна слама.
Никој не го обвини Рикимару дека лаже за фолијата, прочитај убаво што е напишано, разбери го напишаното, па реплицирај.

Па уште и сме суделе и сме млателе празна слама хахахахах, друже си чул за проектирање?
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1.965
3.482
Па зш му викале дека не е отварана? Јас да бев продавач и муштерија да ми се вратеше со таква тастатура а таа да беше претходно вратена, веднаш ќе кажев дека била вратена и ќе се извинев, ќе му понудев попуст или враќање на парите (дека последна). Немаше да лажам дека не била отварана.
Пак ќе речам, зато шо не провериле, и пак ќе речам дека то е нивна грешка. И му понудиле да му ги вратет парите, дека последна.

Тие ја посрале чим до членот стигнала тастатура со менувани свичеви и очигледно отпакувана. Дури и да не ја провериле, нивен превид е. Ама многу ми е поверојатно дека не ја виделе и провериле воопшто, отколку дека намерно ја испратиле така.

На крај краева, не мислиш дека ако намерно така ја испрателе, ќе се вадеа со "ти ги имаш сменето свичевите" ? И имаш he said she said ситуација во која шо е невозможно да докажиш кој е во право.
 

dangthe

Practice makes perfect
5 септември 2008
1.220
1.574
Скопје
Абе @dangthe и @dekomote се уфрлија да ги бранат и правдаат Нексио исто како што претходно глориа боргер и некои други тамо се уфрлија одма жестоко да ги напаѓаат и критикуваат. Исто и вие имате НУЛА докази. Зошто мора да има фанбојс и хејтери на секоја тема? На крајот на краиштата тоа што се десило со тастатурата е едно негативно искуство, толку.


Па зш му викале дека не е отварана? Јас да бев продавач и муштерија да ми се вратеше со таква тастатура а таа да беше претходно вратена, веднаш ќе кажев дека била вратена и ќе се извинев, ќе му понудев попуст или враќање на парите (дека последна). Немаше да лажам дека не била отварана.

Јас никого не обвинувам, и затоа не ми требаат никакви докази. Прочита негде некого да обвинив за нешто?
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.102
4.704
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Абе @dangthe и @dekomote се уфрлија да ги бранат и правдаат Нексио исто како што претходно глориа боргер и некои други тамо се уфрлија одма жестоко да ги напаѓаат и критикуваат. Исто и вие имате НУЛА докази. Зошто мора да има фанбојс и хејтери на секоја тема? На крајот на краиштата тоа што се десило со тастатурата е едно негативно искуство, толку.

iu


А ти си изнад ситуација :)
 

hehexd

Gaining Experience
18 септември 2019
156
237
Јас никого не обвинувам, и затоа не ми требаат никакви докази. Прочита негде некого да обвинив за нешто?

Ти рече дека имал НУЛА докази. Како ќе докаже ? Имаш ти овластување да установиш дали доказот е валиден, шо ако ти речам доказов ништо не е доказ ? Ако ти даде видео ќе му речеш монтажа е, а ако не му речеш ти ја ќе му речам дека е монтажа и уствари нема начин за доказ освен во судница и шо праиме сеа, си млатиме празна слама ? Оти уопште се праи муабет за докази ? На судење ли сме ?
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.820
Мислења
910.935
Членови
32.554
Огласи
790
Најнов член
prvache
На врв Дно