• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Нексио - ценовник

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
690
478
На гробишта
Опциите ми се да ја вратам или да ја земам по фул цена, инает искрено не ме фаќа во случајов бидејќи секако ќе ја модифицирав, а ако ја вратам ја нема на друго место да се најди, а немаат замена „последно парче“ им било. Тоа фалшифското го подвалија. Ама дека педерски изиграа, да. Можеа да ја намалат барем.
Барај му попуст дека ти дадоја "фалш" тастатура
 

Rikimaru

Unbeatable
26 март 2016
2.781
4.358
Битола
Барај му попуст дека ти дадоја "фалш" тастатура
То беше поентата. Барав, ама рекоја не е наша вина, а тоа очигледно отворена тастатурата. Се заебавал некој во сервисот нивни досадно му било си менувал свичеви на тастатурите.
 

gloria borger

On your way to fame
10 мај 2018
375
719
херцажа
Опциите ми се да ја вратам или да ја земам по фул цена, инает искрено не ме фаќа во случајов бидејќи секако ќе ја модифицирав, а ако ја вратам ја нема на друго место да се најди, а немаат замена „последно парче“ им било. Тоа фалшифското го подвалија. Ама дека педерски изиграа, да. Можеа да ја намалат барем.
Треба педерски да се игра у вој случај, да им се врати со ист третман, поточно следново: Им ја враќаш и ти враќаат пари, твој другар оди и ја бара истата, но бара да ги види свичевите, ако се ставени сите исти океј ја купува, а ако е истиов случај со различни свичеви му даваат попуст и готово. Знам дека нексио ја читаат темава, мора вака да се игра дечки, самите не терате вака да размислуеме.
 

Rikimaru

Unbeatable
26 март 2016
2.781
4.358
Битола
Треба педерски да се игра у вој случај, да им се врати со ист третман, поточно следново: Им ја враќаш и ти враќаат пари, твој другар оди и ја бара истата, но бара да ги види свичевите, ако се ставени сите исти океј ја купува, а ако е истиов случај со различни свичеви му даваат попуст и готово. Знам дека нексио ја читаат темава, мора вака да се игра дечки, самите не терате вака да размислуеме.
Се мислам да го изиграм потегов xD.
 

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
690
478
На гробишта
Треба педерски да се игра у вој случај, да им се врати со ист третман, поточно следново: Им ја враќаш и ти враќаат пари, твој другар оди и ја бара истата, но бара да ги види свичевите, ако се ставени сите исти океј ја купува, а ако е истиов случај со различни свичеви му даваат попуст и готово. Знам дека нексио ја читаат темава, мора вака да се игра дечки, самите не терате вака да размислуеме.
Ова паметно тие, ако ти ја вратат тастатурата, сум имал проблеми со врајќање работи со анхоч па незнам како ке биди со нексио
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
2.926
2.886
Скопје

wolverine

Practice makes perfect
27 јуни 2012
1.131
1.217
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3700X + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
MSI MPG Gaming PRO Carbon
Storage
2x Samsung 980 PRO 500GB | 1TB MX500
PSU
NZXT C750
RAM
Corsair Vengeance RGB Pro 64GB
Video card
EVGA 3070 XC3
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
Logitech G502
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Од кога Нексиоди почнаа заби да покажуваат...
 

dangthe

Practice makes perfect
5 септември 2008
1.220
1.574
Скопје
Чиста увала е ова, знаеле дека е таква и ти ја увалиле, затоа се оградуваат, арно им се погодило оти ќе и мењаваш свичеви секако па не ти се битни, ама тажно би било ако некој си ја купил со намера да си ја користи и да му се погоди оваква. Купување од нексио мало сутра со ваков однос.
Што е тажното конкретно? Ќе ја врати назад и ќе му ги вратат парите. Демек овие му рекле еве ја тастатурата и тоа е тоа, нема враќање, готово.

Само се чека ситуација некаква драмолетка да се прави на форумов
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.172
11.921
Скопје
androgaming.com
Што е тажното конкретно? Ќе ја врати назад и ќе му ги вратат парите. Демек овие му рекле еве ја тастатурата и тоа е тоа, нема враќање, готово.

Само се чека ситуација некаква драмолетка да се прави на форумов

Тажно е што си отишол да купиш тастатура и добиваш франкенштајн.

Тажни се и вакви коментари дека се прави драма, а уствари некој некого пробал да заебе на чисто. Или нексио или тој што ја вратил во нексио, а они не провериле.
 

dangthe

Practice makes perfect
5 септември 2008
1.220
1.574
Скопје
Тажно е што си отишол да купиш тастатура и добиваш франкенштајн.

Тажни се и вакви коментари дека се прави драма, а уствари некој некого пробал да заебе на чисто. Или нексио или тој што ја вратил во нексио, а они не провериле.
Што треба да направат Нексио ако некој ја земал тастатурата и на пример ја вратил следниот ден и рекол дека не му одговара? Ќе ја приклучи вработениот на усб и ќе провери дали куца, што може друго да направи? Да не треба да ја расклопи и да провери да не одлемувал нешто претходниот потенцијален купец?

Не ве разбирам стварно... одма тргате со муабет дека некој некому нешто му увалил, ниту докази за тоа ни бутур. Ниту пак има некаква индикација за превара од страна на фирмата, ако сака ќе ја врати и ќе му ги вратат парите. Премногу очигледна превара е на hotswap тастатура да смениш свичеви и да пробаш така да ја продадеш, кога неминовно е дека некогаш корисникот ќе сака да ги смени и ќе ги тргне капачињата и ќе види дека не се исти сите свичеви. Зашто би го направиле тоа Нексио, или било која фирма?

Да доаѓала тастатурава со некои high-end свичеви, па некој ја отворил и ги сменил со овие, па да праиме муабет... сите овие свичеви имаат иста вредност.

И да не се разбереме погрешно, не зборувам за тоа дали е направена (намерна или ненамерна) грешка, секако дека е, и ако сум тој што ја купил тастатурата ќе бидам лут. Ама инстантните гневни реакции од публиката тука како Нексио да се некои шибицари на Камени Мост што нон-стоп прават превари се смешни.
 
Последна промена:

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3.675
5.532
Skopje
Не ве разбирам стварно... одма тргате со муабет дека некој некому нешто му увалил, ниту докази за тоа ни бутур. Ниту пак има некаква индикација за превара од страна на фирмата, ако сака ќе ја врати и ќе му ги вратат парите.
Има една фракција на форумов која ја користи секоја можна ситуација за деградирање на домашните продавници/фирми. Истовремено промовира купување online, дали од CU, Gjirafa и слично. Ни јас не разбирам зошто...
 

dangthe

Practice makes perfect
5 септември 2008
1.220
1.574
Скопје
Има една фракција на форумов која ја користи секоја можна ситуација за деградирање на домашните продавници/фирми. Истовремено промовира купување online, дали од CU, Gjirafa и слично. Ни јас не разбирам зошто...
Нека си купува кој од каде сака, немам проблем со тоа. Исто, нека се критикува секој кој заслужил. Ама премногу непотребно драмење има по темиве, луѓево едвај чекаат да се случи некоја грешка за да стават некого на клада да го палат.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.102
4.706
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Може ќе држеше вода муабетот ако беше пробано да ја врати и не му ги вратија парите или друг ист/нов производ. Нексио не направи ништо погрешно, џабе гракате.

Инаку, стално се паралелно муабети од една страна “имам право да го вратам продуктот или ќе ви викнам ДПИ“, од друга страна „не сакам продукт што некој го отворил“.
Ние сме парадокс.

6pq7ee.jpg
 

dangthe

Practice makes perfect
5 септември 2008
1.220
1.574
Скопје
Има една фракција на форумов која ја користи секоја можна ситуација за деградирање на домашните продавници/фирми. Истовремено промовира купување online, дали од CU, Gjirafa и слично. Ни јас не разбирам зошто...
Нека си купува кој од каде сака, немам проблем со тоа. Исто, нека се критикува секој кој заслужил. Ама премногу непотребно драмење има по темиве, луѓево едвај чекаат да се случи некоја грешка за да стават некого на клада да го палат.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.102
4.706
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Има една фракција на форумов која ја користи секоја можна ситуација за деградирање на домашните продавници/фирми. Истовремено промовира купување online, дали од CU, Gjirafa и слично. Ни јас не разбирам зошто...
Како инаку ќе се чувствуваат дека го заебале системот? Тоа ни е аманет од претците!
 
Последна промена:

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.146
6.134
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Што треба да направат Нексио ако некој ја земал тастатурата и на пример ја вратил следниот ден и рекол дека не му одговара? Ќе ја приклучи вработениот на усб и ќе провери дали куца, што може друго да направи? Да не треба да ја расклопи и да провери да не одлемувал нешто претходниот потенцијален купец?

Не ве разбирам стварно... одма тргате со муабет дека некој некому нешто му увалил, ниту докази за тоа ни бутур. Ниту пак има некаква индикација за превара од страна на фирмата, ако сака ќе ја врати и ќе му ги вратат парите. Премногу очигледна превара е на hotswap тастатура да смениш свичеви и да пробаш така да ја продадеш, кога неминовно е дека некогаш корисникот ќе сака да ги смени и ќе ги тргне капачињата и ќе види дека не се исти сите свичеви. Зашто би го направиле тоа Нексио, или било која фирма?

Да доаѓала тастатурава со некои high-end свичеви, па некој ја отворил и ги сменил со овие, па да праиме муабет... сите овие свичеви имаат иста вредност.

И да не се разбереме погрешно, не зборувам за тоа дали е направена (намерна или ненамерна) грешка, секако дека е, и ако сум тој што ја купил тастатурата ќе бидам лут. Ама инстантните гневни реакции од публиката тука како Нексио да се некои шибицари на Камени Мост што нон-стоп прават превари се смешни.
Добар муабет ќе беше ова, да немаше членот поназад напишано дека од Нексио му рекле дека НЕ била отварана претходно, а он имал нарачувано други продукти од истиот бренд кои биле во фолија пред да бидат отворени. Да било така како што претпоставуваш ќе му рекле: да оваа беше враќана, некој нè има заебано. А они му рекле дека не е отварана и не било нивна вина. Башка била последно парче. Ситуацијата да пробале да ја продадат таква каква што е со надеж дека тој што ќе ја купи нема да примети и не е така нереална.
 

dangthe

Practice makes perfect
5 септември 2008
1.220
1.574
Скопје
Добар муабет ќе беше ова, да немаше членот поназад напишано дека од Нексио му рекле дека НЕ била отварана претходно, а он имал нарачувано други продукти од истиот бренд кои биле во фолија пред да бидат отворени. Да било така како што претпоставуваш ќе му рекле: да оваа беше враќана, некој нè има заебано. А они му рекле дека не е отварана и не било нивна вина. Башка била последно парче. Ситуацијата да пробале да ја продадат таква каква што е со надеж дека тој што ќе ја купи нема да примети и не е така нереална.
Побарал пари да му вратат? Го одбиле?
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.102
4.706
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Добар муабет ќе беше ова, да немаше членот поназад напишано дека од Нексио му рекле дека НЕ била отварана претходно, а он имал нарачувано други продукти од истиот бренд кои биле во фолија пред да бидат отворени. Да било така како што претпоставуваш ќе му рекле: да оваа беше враќана, некој нè има заебано. А они му рекле дека не е отварана и не било нивна вина. Башка била последно парче. Ситуацијата да пробале да ја продадат таква каква што е со надеж дека тој што ќе ја купи нема да примети и не е така нереална.
Што се деси со презумпција на невиност? Буквално што и да се деси тука на форумов се дешава со задни намери. Зошто мислиме дека Кикрон не ја заебал работата? Он мисли дека кикрон е кизнае каква фирма, забораваме дека до лани беа алиекспрес стор...
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.172
11.921
Скопје
androgaming.com
Што треба да направат Нексио ако некој ја земал тастатурата и на пример ја вратил следниот ден и рекол дека не му одговара? Ќе ја приклучи вработениот на усб и ќе провери дали куца, што може друго да направи? Да не треба да ја расклопи и да провери да не одлемувал нешто претходниот потенцијален купец?

Не ве разбирам стварно... одма тргате со муабет дека некој некому нешто му увалил, ниту докази за тоа ни бутур. Ниту пак има некаква индикација за превара од страна на фирмата, ако сака ќе ја врати и ќе му ги вратат парите. Премногу очигледна превара е на hotswap тастатура да смениш свичеви и да пробаш така да ја продадеш, кога неминовно е дека некогаш корисникот ќе сака да ги смени и ќе ги тргне капачињата и ќе види дека не се исти сите свичеви. Зашто би го направиле тоа Нексио, или било која фирма?

Да доаѓала тастатурава со некои high-end свичеви, па некој ја отворил и ги сменил со овие, па да праиме муабет... сите овие свичеви имаат иста вредност.

И да не се разбереме погрешно, не зборувам за тоа дали е направена (намерна или ненамерна) грешка, секако дека е, и ако сум тој што ја купил тастатурата ќе бидам лут. Ама инстантните гневни реакции од публиката тука како Нексио да се некои шибицари на Камени Мост што нон-стоп прават превари се смешни.

Кој се бе нексио дај не заебавај.

Сакаш историјат на цела фирма со почетоците во студентски дом гоце, па шалтањето мебиус и нивното „фер“ работење?

Се гледа каква фирма се по нивната веб страна. Сус веќе.
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4.892
14.918
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Немам
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Ducky One2 SF, Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Што се деси со презумпција на невиност? Буквално што и да се деси тука на форумов се дешава со задни намери. Зошто мислиме дека Кикрон не ја заебал работата? Он мисли дека кикрон е кизнае каква фирма, забораваме дека до лани беа алиекспрес стор...
OMG! Се досега мислев дека е киЧрон!

Патем, незнам зошто сите очекуваат се да е совршено, рекле не била враќана, фак ит, можда и била вратена, мислиш дека тоа ќе го има во систем, можда имаат некој нов лик кој појма нема, можда имаат некој вработен што си отишол и решил да напрај беља, а можда и уште е таму. Драмата е тотално непотребна од сите тука што изрипаа. И јас би бил разочаран да ми се деси вакво нешто и ќе бидам тажен и то е то. Можда би зел пари назад и тоа е тоа. Иначе јас кога ја купив мојата, две досега, ми ги отворија таму на лице место да ги пробам ако сакам, а исто и мауси кога сум земал, сум ги пробал таму. Е ако не ги земав, ќе останеа они со отворени уреди и што треба да прават, да ги фрлат ли? Буквално само отворени и кликнати неколку пати.
Мислењето е автоматски споено:

Кој се бе нексио дај не заебавај.

Сакаш историјат на цела фирма со почетоците во студентски дом гоце, па шалтањето мебиус и нивното „фер“ работење?

Се гледа каква фирма се по нивната веб страна. Сус веќе.

OMG! Каков закључок! Па уште и каква дрскост!
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.102
4.706
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Кој се бе нексио дај не заебавај.

Сакаш историјат на цела фирма со почетоците во студентски дом гоце, па шалтањето мебиус и нивното „фер“ работење?

Се гледа каква фирма се по нивната веб страна. Сус веќе.

Не претеруј.
Мислењето е автоматски споено:

OMG! Се досега мислев дека е киЧрон!

Гарант викаш логитеч
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.146
6.134
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Побарал пари да му вратат? Го одбиле?
Уау брат. Епа готово, штом прифатиле да му вратат пари откако веќе ги провалил дека му продале таква тастатура, ги иззема од секаква вина, критика и одговорност.

Што се деси со презумпција на невиност? Буквално што и да се деси тука на форумов се дешава со задни намери. Зошто мислиме дека Кикрон не ја заебал работата? Он мисли дека кикрон е кизнае каква фирма, забораваме дека до лани беа алиекспрес стор...
Тоа што не била во фолија, значи била отварана претходно. Или мислиш Кикрон ја заебале работата со тоа што не ја ставиле во фолија? Можно е, не викам не.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.102
4.706
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
веќе ги провалил дека му продале таква тастатура
Аllegedly. Знаеш за сигурно дека намерно му ја продале таква?
ги иззема од секаква вина, критика и одговорност
Не ги иззема од одговорност, нивна одговорност е да го земат назат продуктот и да ги вратат парите или друг продукт.
Вина и критика се прави на основа на факти, не на hunch.

Тоа што не била во фолија, значи била отварана претходно. Или мислиш Кикрон ја заебале работата со тоа што не ја ставиле во фолија? Можно е, не викам не.
Веројатно била отворана, јас отварам тастатури, поготово механички тастатури. Лаик кога оди да купува не знае што свичеви сака.
Мислам дека е можно кикрон да заебале работа со свичевите и никој да не знаел за тоа.
Ама ние важно го земавме законот во раце и пресудивме дека нексио се криви и треба да висат :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.826
Мислења
911.168
Членови
32.568
Огласи
797
Најнов член
lazaro
На врв Дно