1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Нексио - ценовник

Дискусија во форумот 'Нексио' започната од mviktors, 23 Август 2016.

 1. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,114
  4,182
  18 Септември 2013
  Машко
  Дап, у пракса покомплицирано е отколку да идеш на анхоч.мк за да си купиш вентилатор, да провериш кај го има па да си одбереш која продавница ти е најблиску или да си доплатиш да ти достават до дома.

  У пракса, 2 дена со фејсбук чатинг и следење гугл мапс и прашување у цвеќара за да најдеш кај се за да си купиш, па со фискална у магацин.

  Целиот процес е далеку од идеален, но ко шо кажав импресиониран сум од тоа колку роба и залиха имаат, и посебно дека имаат некои ситнурии кои до некни сум ги барал од ибеј.

  Така шо да, боље е од да чекаш од ибеј у секој случај, али далеку од тоа да е едноставно. Уште стојам на тоа дека ако имаа барем листа на лагер со цени (комплетна) некаде на нивниот сајт, и таа да е цело време ажурирана - ќе беше полесно - само проверуваш, има/нема, идеш зимаш.

  Но у секој случај бонус за тоа шо брзо даваат цена за нарачка на нешто и во рок од месец дена можат скоро се да донесат. Ова ги прави повалидна опција од ибеј за многу ствари/ситнурии.

  Да не ме сфатите погрешно, ги кажувам работите ко шо ги гледам дека се. Шо е за пофалба е за пофалба. Тоа шо е за критика ќе си остане за критика. Двете работи не се mutually exclusive (како и да се преведе на македонски) - не зависат една од друга и едното не го оправдува другото и обратно.

  ЕДИТ: ете сеа ми навеа нова идеја, сакам опција за праќање по карго не само комплетен и достапен ценовник :)) конзумеризмот не има направено такви, сакаме комодитети и достапност, по можност пред врата.
   
 2. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,805
  5,578
  21 Јануари 2009
  Ве молиме внесете валидна порака.
   

  Прикачени датотеки:

  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Oliver!

  Oliver!
  Гостин

  Аман беее, некни барав еден Ultrasharp од овие, купив друг наместо него! :(
  Брза кучка поглуп монитор купува...
   
  На Tenny и toshex им се допаѓа ова.
 4. architect

  architect
  Unstoppable

  1,920
  2,274
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
 5. 123456

  123456
  Gaining Experience

  894
  462
  12 Април 2013
  Машко
  Ако е некни нели имаш рок од 15 дена да го вратиш прозиводот?
   
 6. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,805
  5,578
  21 Јануари 2009
  Се лажам или првиот е од пред 7 години? :S
  upload_2019-4-16_13-47-37.png

  hehe nema veze sto e od pred 7 godini slikata e staklo panelot e vrv toj drugiot dzabe e ponov i skoro ista cena tinja panel ima pomos>??>
   
  На stevo15 и farkizz им се допаѓа ова.
 7. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  245
  145
  17 Јануари 2013
  Машко
  Некој ако има нека стави ценовник од напојувања од Нексио.

  Sent from my T10(E3C6) using Tapatalk
   
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Oliver!

  Oliver!
  Гостин

  Го користам веќе 2 дена, она... без исклучување :)
  Не би било фер да го враќам така, претпоставувам.
   
 9. Oliver!

  Oliver!
  Гостин

  Не знам, ама U2715H добро ќе дојдеше :))
  Ајде, за следната машина тоа...
   
 10. 123456

  123456
  Gaining Experience

  894
  462
  12 Април 2013
  Машко
  затоа имаш рок 15 дена, ако чуваш све слободно можеш, едноставно не сум задоволен
   
  На Oliver! му/ѝ се допаѓа ова.
 11. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  899
  1,540
  20 Јануари 2015
  Машко
  Ако си го земал од исто место (Нексио) и го користиш само два дена а сакаш да го замениш со друг модел кој е поскап од исто место, не би требало да прават проблем.
   
 12. Oliver!

  Oliver!
  Гостин

  Не е од нив, не ни знаев дека имаат Dell воопшто.

  Да имаа сајт ќе видев... (трол интентендеденет :) )

  ...се враќам за 5 дена, одам да им направам сајт про боно...
   
  На goce03 и toshex им се допаѓа ова.
 13. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,426
  1,591
  25 Март 2013
  Машко
  А ние да се организираме, да собиреме ценовниците и да им направиме веб-страница? Neksiofanpage.com ? :)
   
  The-spiki, Necromancer и на toshex им се допаѓа ова.
 14. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,805
  5,578
  21 Јануари 2009
  Значи, читај наназад некоја страна... освен ако не ги избришале постовите.
   
  На goce03 и toshex им се допаѓа ова.
 15. Oliver!

  Oliver!
  Гостин

  На stefan_off, goce03, Speedster и уште 3 други им се допаѓа ова.
 16. Oliver!

  Oliver!
  Гостин

  Ќе ги чекам да се дотепаат во темата за модераторски права...

  Во меѓувреме, дали може некој да ми посочи повеќе категории на производи од Нексио?
  Што подетално, тоа подобро, да го поставам костурот на продавницата, па после ако има некој расположен нека бара уредничка сметка да нафрла стотина производи :)
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 17. xristijanGTI

  xristijanGTI
  Gaining Experience

  274
  296
  7 Март 2011
  Машко
  Студенат
  Не вкусна шега, си имаат своја политика за тоа како треба и како сакаат да водат и фирма и продажба и што уште не.А ако на некој не му се допаѓа да бара ценовници и слични работи има и други ИТ фирми во Скопјево па слободно нека ги заобиколи нексио.
   
  На The-spiki му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Oliver!

  Oliver!
  Гостин

  Ама зошто шега? Повеќе луѓе го рекоа истото, одлучив да делувам.
  Јас сум сериозен за да се направи ова, никому нема да штети, зарем не?
  Можеме на крај да го подариме со миграција на фирмата - јас не барам надоместок.

  Знам дека звучи како тоа што не е, ама и не те обвинувам што мислиш дека се зезам. Такво нѝ е општествово, човек на човек - волк :)

  Едит: со една ваква WordPress инсталација, времето на ажурирање ценовници ќе им биде сигурно многу побрзо од рачно создавање на секој дел по дел.

  Додатно, статус за секој производ: "залиха", "нема", "наскоро" итн може да биде само добро за Нексио.
   
  На Speedster, DemoUser, xristijanGTI и уште 4 други им се допаѓа ова.
 19. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  899
  1,540
  20 Јануари 2015
  Машко
  Ценoвник на G.skil РАМ, значителен пад на цените на мемориите :)
  Анхоч го следи трендот со Kingstone.
   

  Прикачени датотеки:

  На ТАТА_МАТА, Speedster, igor_igor и уште 7 други им се допаѓа ова.
 20. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,426
  1,591
  25 Март 2013
  Машко
 21. Bakii

  Bakii
  Intern

  15
  7
  17 Декември 2015
  Машко
  Некој ако има нов ценовник од нексио за SSD/HDD и компоненти нека сподели
   
 22. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,150
  597
  9 Мај 2012
  Машко
  На Bakii и imortel им се допаѓа ова.
 23. Multipass

  Multipass
  Gaining Experience

  159
  288
  1 ноември 2015
  Машко
  Ако не им е проблем да си платат хостинг и премиум wordpress тема од 59 долари, јас волонтирам без пари ќе им ја направам страната.

  Не знам што толку им е проблем една веб продавница да направат. Колку пати сум ги избегнувал Нексио баш зошто немам преглед во реално време за нивна залиха и можности за нарачка, а секогаш се услужни и имаат солидна понуда. Не можам да им разберам бизнис sense стварно.

  Поздрав. :)
   
  На Bakii му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Oliver!

  Oliver!
  Гостин

  Врати се некоја страна назад
  https://test.oliver.mk/

  Да ти пратам админ? :)
   
  Speedster, DonFrozex, Multipass и на уште 1 им се допаѓа ова.
 25. Multipass

  Multipass
  Gaining Experience

  159
  288
  1 ноември 2015
  Машко
  Еве чекам позитивен повратен одговор од Нексио. :D

  Мислам дека дечкиве се носталгичари за периодот од почеток на 2000-та, сакаат сите да се навратиме на тој "златен" период кај што роваревме од сегде ценовници и тие јавувања по 10 различни продавници за лагерот. Е цела ескурзија беше патот кон custom конфигурација. Тоа ќе да е. :)

  Поздрав.
   

Сподели

Вчитување...