1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Неколку вистини за правење пари онлајн

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од D, 10 Декември 2007.

1. HardCorec

HardCorec
    Unbeatable

3,025
    4,175
    4 ноември 2013
    Машко
    И тој сам незнае.

2. shitpost101

shitpost101
    Gaining Experience

402
    293
    9 Февруари 2018
    Машко
    со тоа детско понашање тешко бизнис да ке направи...а уште помалку некој да ке работи за ...си знае он што е ...

3. krema

krema
    Professor

8,603
    8,339
    24 Јуни 2009
    Машко
    Инвест ин маседоунја :D

4. DrMTR

DrMTR
    Guru

6,169
    6,269
    27 Март 2014
    Мерења на патлаци стана форумов.

На artweb, Mr.Jack, Ragnar и уште 2 други им се допаѓа ова.
  5. bxxxn

bxxxn
    Practice makes perfect

960
    1,094
    11 Март 2011
    Купи си машко маченце за 3000 евра, кое никој не го сака. Извини само составив ребус од твојот ник, пол, плата и број на лајкови.

На Psycore му/ѝ се допаѓа ова.
  6. tomi

tomi
    Guru

9,857
    9,092
    16 Април 2007
    Машко
    Невработен
    Лесни пари може имало пред 10 години на интернет без да вложиш да направиш нешто, но сепак и тогаш требало да има мозок да почнеш да чепкаш и да направиш нешто wow... сега е за се тоа касно, се е потешко и по автоматизирано, големите компании како Google, Facebook и останати користат ненормално добри алгоритми што се поврзува со читање и усовршување на човечката интелегенција... тој систем секогаш ке те победи и нема да ти довзоли да направиш пари без знаење и без влог.... Времињата се сменија... Сега тој што не улага големи пари неможе да очекува да направи големи пари на инернет.... Секогаш постои ризикот а ризикот е троа поголем коа не ги глеаш парите и ти циркулираат на интернет во воздух, па после идат стресови дали ке успееш дали ке ти прочитаат артикл или купат продукт и тн... Имам направено големи пари во последниве 2 години ама да ви кажам право не сум циган и не штедев живеев и живеам убаво во животот, но исто така иам и мн ризикувано и мн пари изгубено во муабети кој што кажал ојле дојле па чекај да пробам и тоа, во бизниси кој што сум мислел дека сигурно ке ми успеат па поради трети фактори сум бил во голем зијан и губиток и тн... но најбитно е дека секогаш ке се борам и да немам други пари пак ке ризикувам и ке инвестирам во интернетот.

BTW... Facebook мене лично душата ми ја зема,не само на мене на цело Куманово и Велес... пропадна цел бизнис што го водевме и работеше перфектно последните 2 години

Имам преку 10 пејџа околу 10 милиони Followers тотал, можам сега само г*от да си го избришам, ништо веке не функционира...
    Плус последниот месец Facebook ми ги стави парите од цел месец на on hold што значи дека нема да ме исплатат (Се работи за доста голема сума и не секој би можел да го издржи тој стрес и ризик верувајте)
    Се што сум стварал и градел преку нок умре поради тоа што зависев од други а во овој случај Facebook.

Така да слушајте паталец не гаталец, Лесни пари нема и нема ни да има, ако сакате пари да напраите спремете си се психички умствено и парично влезете во еден свет каде што се јадат ајкули со ајкули а вие сте едно мало рипче што треба да опстане, бидете спремни на сите ризици и препреки и само најдобрите ке издржат и останат и ке направат успех. Простор има секогаш за секој за да успее, само патот воопшто не е лесен...

На Al3xandar, SoLaRoV, Kazaam и уште 34 други им се допаѓа ова.
  7. D

D
    Администратор

3,226
    1,595
    31 Март 2007
    Читајќи го првиот пост у темава што сум го напишал пред скоро 11 години, уствари ова ми е поентата само што сум ја напишал на широко. Луѓе очекуваат чуда - а не сфаќаат дека зад многу од тоа што го слушаат има тешка работа и посветеност.

п.с. Btw, ако си заинтересиран да ја преточиш твојава приказна искрено може да излезе добар серијал (3-4 текстови на IT.mk, или во форма на долго интервју - пингај, заинтересирани сме за споделување на вакви искуства и едукација на другите) :)

На SoLaRoV и tomi им се допаѓа ова.
  8. tomi

tomi
    Guru

9,857
    9,092
    16 Април 2007
    Машко
    Невработен
    Така и го напишав, читајќи го првиот пост веднаш го напишав и мојот пост....

На Draynor и goranzoran им се допаѓа ова.
  9. goranzoran

goranzoran
    Unstoppable

2,859
    2,424
    21 Јануари 2011
    Машко
    Невработен
    и многу непроспиени ноќи...
    Слушајте го Томи, момакот е гение, знае што збори и се од искуство кажува.

10. Zombie

Zombie
    Gaining Experience

102
    147
    2 oктомври 2008
    @tomi , Teach me master! :)
    (сериозен сум, сподели повеќе, верувам дека не има бајаги луѓе што би сакале да чуеме искуства а и да поднаучиме нешто)

На JasSum му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Astro

Astro
    Guru

5,894
    7,967
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    Што мешаш патриотизам со партии? Демек треба да си во партија за да си патриот?

Или не ти е јасно што е патриот?

Draynor, Ragnar и на martin17 им се допаѓа ова.
  12. shitpost101

shitpost101
    Gaining Experience

402
    293
    9 Февруари 2018
    Машко
    Не, ја сум погрешно изразен не мешам патриотизам со партија, сакав да кажам дека не сум патриот, а вооедно не сум ни партиски определен ( во мое искуство за било што одма партиски се удира дека во обид да те навреди ако си случајно некој партиски фанатик или незнам што) т.е дека неутрално гледам на се тоа, ама ете ми удира во нерв кога некој јаде бабури.

13. Astro

Astro
    Guru

5,894
    7,967
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    Патриот треба да е секој нејтив граѓанин на една држава со која се поистоветува и кој има здрав разум. Ме интересира зошто некој не би бил патриот. До толку многу му згрешила државата?

На AlexTaurus, Software, JasSum и уште 4 други им се допаѓа ова.
  14. gokica

gokica
    Модератор

8,317
    9,998
    13 Јуни 2009
    Ај ве молам не забегувајте. Правиме муабет за правење пари онлајн.

На SoLaRoV, DonFrozex, goranzoran и уште 8 други им се допаѓа ова.
  15. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,213
    12,214
    2 Август 2012
    Машко
    Поврзан си ти со администрацијата. Поврзан..
    Снифате IP адреси и локации и после ..џоа сокол.

На krema му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Avid

Avid
    Unbeatable

3,290
    4,772
    21 Јануари 2009
    Why?

Ова што ќе го напишам подолу сфати го само за конкретната работа која ја зборувам, не сакам да ти го дискредитирам целиот пост, со кој всушност се сложувам скоро целосно.

Во врска со страниците со ~ 1 милион followers, и за овие ли макотрпно работеше да стигнат до толку?
    Или беа купени со голем број followers (веројатно ботови/превари) за евтини пари па дур биваше, биваше?
    И сеа наеднаш кога не бива...
    Можеш ли со сигурност да тврдиш дека цела твоја заработка на интернет била секогаш по пропис во однос на исплаќање пари на македонец?

Луѓе, огромен број нашинци кога заработувале на интернет, имаат наоѓано дупки, правено мали и големи превари... немаме никакво право да се жалиме.
    Некои може да го спинуваат тоа и во „снаодливост“, „маката ги натерала“ и слично.

Последна промена: 6 Јули 2018
    На SoLaRoV, Astro, tupacan и уште 2 други им се допаѓа ова.
  17. krema

krema
    Professor

8,603
    8,339
    24 Јуни 2009
    Машко
    А ти си као мало љубоморан :D

18. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,213
    12,214
    2 Август 2012
    Машко
    Уф што мрзим ове младе :)

На Astro и krema им се допаѓа ова.
  19. Costigan_Jr

Costigan_Jr
    Unstoppable

2,845
    3,883
    5 Јули 2013
    Машко
    инженер
    Да појаснеше што мислиш со тоа 50:50 , немаше да има толку реакции.
    Во случајов, ако 50% одат за вработените, 50% ќе одат за твоја фирма - работодавач. Значи мораш да регистрираш фирма. Тие 50% што остануваат во секој случај не можат сите да се за тебе.:) Од тие 50% ти можеш да си дадеш плата одреден %, дел мора да останат на фирмата за ќирија, сметки, потрошни материјали, фирмарина, регрес, итн. Во тие 50% исто така мора да предвидеш и буџет за црни дни, односно - период кога не би имале работа, а ти би морал да исплатиш плата за да не ја однесеш фирмата под стечај... Тоа е периодот кога ќе бараш нови клиенти, а уште подобро нема да дозволиш да дојде тој "период", туку постојано ќе бркаш нова работа. Се гледа дека не си имал фирма досега, а не сум ни јас нешто многу искусен во таа област. Сигурно има членови на кои им е појасна таа проблематика. Али во секој случај, никогаш нема да можеш да земеш 50% за себе. Во најдобар случај 20-30%. Да дадеш 50% не е воопшто малку, мислам дека е таман. Ниту на запад не даваат 50% од наплатената сума, и тоа и во исклучителни случаи кога се работи со договори на дело.

Со среќа, ако отвориш фирма и вработиш луѓе тука.

Astro, JasSum и на bxxxn им се допаѓа ова.
  20. tomi

tomi
    Guru

9,857
    9,092
    16 Април 2007
    Машко
    Невработен
    Ќе ти одговорам на секое прашање поединечно, па ти како сакаш свати го
    1. Секоја страница што е крената, е работена макотрпно, без преврави и далавери
    2. Некои од страниците ги имам купено, и тоа купено со многу пари ( со истите тие пари да ги имав сега ќе можев да купам неколку стана) чисто ориентационо да знаеш за колку пари станува збор.
    3. Да работев, некоректно, несвесно и така натака, сега немаше да ги имам страните и ќе беа одземени од Facebook, до сега ниеден пејџ никогаш не бил под рестрикции или имал било какви поплаки и жалби од страна на Facebook, до ден денес работат и функционираат само што текстови веќе не постирам во голем број како што беше претходно.
    4. Секогаш сум бил исплатен без никакви проблеми, секогаш сум работел поштено без далавери и слично. Никогаш не работев Fake News, никогаш не работев ништо поврзано со Политика и никогаш не работев ништо поврзано со здравје, така да од тој аспек сум чист како соза.

И пак да напоменам, Ја не реков дека се жалам или кукам, пари секогаш има но секој ден како поминува, се повеќе и повеќе треба да работиш за да го задржиш темпото по кое си тргнал.... Порано имало повеќе пари, сега има помалце но сепак се живее солидно

И ја незѕнам што толку сите ќутат и се прават на мутави кога многу има што заработуваат и прават пари на интернет а се членови тука на форумов, толку ли е тешко секој да напише по некој коментар како се чуствува сега и како му оди. Толку сме мизерни и смешни што се криеме сите мислиш ќе те утепаат ако кажеш нешто дека си направил и постигнал или споделиш искуство со не толку искусните. Цел живот македончето така функционира (ќути си дупи си)..... па следат муабети: што има бе ја да кажувам што правам кој се оние да знаат, не кажувам ке ми го украдат бизнисот и така натака....

Никој неможе ништо да ви украде а неможе ни да ви даде ако неќете да примите, така да не бидете како сите Македончија.... споделете нешто може ке му помогнете на некој со вашите идеи и споделени искуства....

На Al3xandar, SoLaRoV, Necromancer и уште 14 други им се допаѓа ова.
  21. Daniel86

Daniel86
    Guru

2,574
    6,361
    28 Мај 2013
    Машко
    Електроника
    Томи братко, без навреда молимте, ама во претпоследниот и последниот пасус сам се спомна. На два три пати читам пост од тебе во кој што тврдиш дека сите се прават на тошо, никој ништо не споделува, сите си кријат да не им го украде некој бизнисот, а всушност ти го правиш истото. Не ми се љути молимте, само онака констатирам од страна.
    Еве D ти даде предлог за статија, ладно го одјеба човекот, мислејќи дека сака да те направи инфериорен, како од него да си го видел принципот за заработка и општо бизнис размислување и си постапил така, а всушност и да е така, треба да си му благодарен доколку си научил нешто од него.
    И кога модератор се однесува вака, што би требало да прават останатите членови за кои што велиш дека се кријат? Неубава работа брачко.

На SoLaRoV, 7n00dle7, artweb и уште 8 други им се допаѓа ова.
  22. tomi

tomi
    Guru

9,857
    9,092
    16 Април 2007
    Машко
    Невработен
    Со тебе за жал имаме лоша комуникација од почеток ама тоа нема да го коментирам затоа што не е за во темава, иначе D е контактиран во приватна порака и рековме дека ке го направиме тоа чим се ослободам со време затоа што сега се време за одмори и не сме баш слободни сите. Што се однесува за вториот дел од твојот муабет, јас сум прв што овде бар нешто пиша и сподели, и ако го сватиш цел муабет јас му реплицирам на првиот коментар на D во оваа тема.... Поентата со првиот пост не беше да го раскажам мојот бизнис модел, туку да кажам дека не се прават пари лесно од искуство....

И за крај пак ке кажам стварно неиздржан ти е коментаров кон мене а @D Кога ќе прочита. може да каже дали веднаш беше контактиран и што му одговорив дали се сложувам да направиме нешто околу тоа или не....

На D и blackelf им се допаѓа ова.
  23. blackelf

blackelf
    Gaining Experience

578
    442
    14 Декември 2013
    Машко
    Најубаво би било да се отвори нова тема која што гласи „Неколку начини за правење пари онлајн“ и секој што е расположен а и воедно прави некоја пара од дома да сподели што, како, колку(?), искуство. На форумов има многу членови со потенцијал и мислам дека би им помогонало многу.

Стереотипот овде е зошто да биде на тацна ставено ако ја сум се трудел да ја најдам истата работа. Баш спротивното, си се трудел и си се измачувал. Знаеш како е, па ете помогни на некому. Не губите ништо, напротив ќе добиете. Не е се во материјалното, убаво е да се знае дека на некој си му помогнал многу и си му скратил некоја мака.

Ќе се земам за пример, штотуку завршив средно. Патот ме води накај факс ама сепак имам 19 години и ретко која пара во џеб. Англиски перфектен, и од се по нешто и затоа не знам моментално што да се одлучам а сакам да вадам по некоја пара и да не бидам на терет на моите.

Во главно, бизнисот не ви пропаѓа а ќе се чувствувате многу подобро знаејќи дека сте биле од голема помош(можеби?).

На Chicco69 и JasSum им се допаѓа ова.
  24. Daniel86

Daniel86
    Guru

2,574
    6,361
    28 Мај 2013
    Машко
    Електроника
    Томи, јавно го произнесе своето мислење, администраторот јавно те праша дали би бил заинтересиран, не спомна ПП, а ти му одговараш саркастично без конкретен одговор на неговото прашање, за кое верувам дека заинтересирало некои ликови тука, па продолжуваш во пп со него и ми велиш дека јас и ти немаме добра комуникација. Нема ни да имаме друже. Велиш дека сите се кријат, ете пак си ти тој што се сокрил. Ние нема да се трудиме да ве дешифрираме што и како си разговарате. Читаме јавна дискусија. Нема да го викаме D како мали дечиња сега, ајде дојди да докажеш дека разговаравме, не ми веруваат оваму.
    download.png

Премногу си контрадикторен сам со себе шефе. Мене лично не би ми пречело да се работи за нов член, меѓутоа ти треба да си role model овде.

На Вајкинг, 7n00dle7, artweb и уште 4 други им се допаѓа ова.
  25. GoCe_

GoCe_
    Gaining Experience

279
    291
    18 ноември 2007
    Па ти да си споделел како работиш со време може немаше сите да удрат на spam и fake news и со тоа да имплицираат рестрикции и банирања од цел свет, нели? ;)

Сподели

Вчитување...