1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Неколку вистини за правење пари онлајн

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од D, 10 Декември 2007.

 1. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,141
  4,361
  4 ноември 2013
  Машко
  И тој сам незнае.
   
 2. shitpost101

  shitpost101
  Gaining Experience

  404
  294
  9 Февруари 2018
  Машко
  со тоа детско понашање тешко бизнис да ке направи...а уште помалку некој да ке работи за ...си знае он што е ...
   
 3. krema

  krema
  Professor

  8,983
  8,735
  24 Јуни 2009
  Машко
  Инвест ин маседоунја :D
   
 4. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,223
  6,350
  27 Март 2014
  Мерења на патлаци стана форумов.
   
  На artweb, Mr.Jack, Ragnar и уште 2 други им се допаѓа ова.
 5. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  993
  1,129
  11 Март 2011
  Купи си машко маченце за 3000 евра, кое никој не го сака. Извини само составив ребус од твојот ник, пол, плата и број на лајкови.
   
  На Psycore му/ѝ се допаѓа ова.
 6. tomi

  tomi
  Guru

  9,875
  9,115
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Лесни пари може имало пред 10 години на интернет без да вложиш да направиш нешто, но сепак и тогаш требало да има мозок да почнеш да чепкаш и да направиш нешто wow... сега е за се тоа касно, се е потешко и по автоматизирано, големите компании како Google, Facebook и останати користат ненормално добри алгоритми што се поврзува со читање и усовршување на човечката интелегенција... тој систем секогаш ке те победи и нема да ти довзоли да направиш пари без знаење и без влог.... Времињата се сменија... Сега тој што не улага големи пари неможе да очекува да направи големи пари на инернет.... Секогаш постои ризикот а ризикот е троа поголем коа не ги глеаш парите и ти циркулираат на интернет во воздух, па после идат стресови дали ке успееш дали ке ти прочитаат артикл или купат продукт и тн... Имам направено големи пари во последниве 2 години ама да ви кажам право не сум циган и не штедев живеев и живеам убаво во животот, но исто така иам и мн ризикувано и мн пари изгубено во муабети кој што кажал ојле дојле па чекај да пробам и тоа, во бизниси кој што сум мислел дека сигурно ке ми успеат па поради трети фактори сум бил во голем зијан и губиток и тн... но најбитно е дека секогаш ке се борам и да немам други пари пак ке ризикувам и ке инвестирам во интернетот.

  BTW... Facebook мене лично душата ми ја зема,не само на мене на цело Куманово и Велес... пропадна цел бизнис што го водевме и работеше перфектно последните 2 години

  Имам преку 10 пејџа околу 10 милиони Followers тотал, можам сега само г*от да си го избришам, ништо веке не функционира...
  Плус последниот месец Facebook ми ги стави парите од цел месец на on hold што значи дека нема да ме исплатат (Се работи за доста голема сума и не секој би можел да го издржи тој стрес и ризик верувајте)
  Се што сум стварал и градел преку нок умре поради тоа што зависев од други а во овој случај Facebook.

  Така да слушајте паталец не гаталец, Лесни пари нема и нема ни да има, ако сакате пари да напраите спремете си се психички умствено и парично влезете во еден свет каде што се јадат ајкули со ајкули а вие сте едно мало рипче што треба да опстане, бидете спремни на сите ризици и препреки и само најдобрите ке издржат и останат и ке направат успех. Простор има секогаш за секој за да успее, само патот воопшто не е лесен...
   
  На Al3xandar, SoLaRoV, Kazaam и уште 34 други им се допаѓа ова.
 7. D

  D
  Администратор

  3,228
  1,606
  31 Март 2007
  Читајќи го првиот пост у темава што сум го напишал пред скоро 11 години, уствари ова ми е поентата само што сум ја напишал на широко. Луѓе очекуваат чуда - а не сфаќаат дека зад многу од тоа што го слушаат има тешка работа и посветеност.

  п.с. Btw, ако си заинтересиран да ја преточиш твојава приказна искрено може да излезе добар серијал (3-4 текстови на IT.mk, или во форма на долго интервју - пингај, заинтересирани сме за споделување на вакви искуства и едукација на другите) :)
   
  На SoLaRoV и tomi им се допаѓа ова.
 8. tomi

  tomi
  Guru

  9,875
  9,115
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Така и го напишав, читајќи го првиот пост веднаш го напишав и мојот пост....
   
  На Draynor и goranzoran им се допаѓа ова.
 9. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,902
  2,451
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  и многу непроспиени ноќи...
  Слушајте го Томи, момакот е гение, знае што збори и се од искуство кажува.
   
 10. Zombie

  Zombie
  Gaining Experience

  103
  147
  2 oктомври 2008
  @tomi , Teach me master! :)
  (сериозен сум, сподели повеќе, верувам дека не има бајаги луѓе што би сакале да чуеме искуства а и да поднаучиме нешто)
   
  На JasSum му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Astro

  Astro
  Guru

  6,106
  8,294
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Што мешаш патриотизам со партии? Демек треба да си во партија за да си патриот?

  Или не ти е јасно што е патриот?
   
  Draynor, Ragnar и на martin17 им се допаѓа ова.
 12. shitpost101

  shitpost101
  Gaining Experience

  404
  294
  9 Февруари 2018
  Машко
  Не, ја сум погрешно изразен не мешам патриотизам со партија, сакав да кажам дека не сум патриот, а вооедно не сум ни партиски определен ( во мое искуство за било што одма партиски се удира дека во обид да те навреди ако си случајно некој партиски фанатик или незнам што) т.е дека неутрално гледам на се тоа, ама ете ми удира во нерв кога некој јаде бабури.
   
 13. Astro

  Astro
  Guru

  6,106
  8,294
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Патриот треба да е секој нејтив граѓанин на една држава со која се поистоветува и кој има здрав разум. Ме интересира зошто некој не би бил патриот. До толку многу му згрешила државата?
   
  На AlexTaurus, Software, JasSum и уште 4 други им се допаѓа ова.
 14. gokica

  gokica
  Модератор

  8,391
  10,199
  13 Јуни 2009
  Ај ве молам не забегувајте. Правиме муабет за правење пари онлајн.
   
  На SoLaRoV, DonFrozex, goranzoran и уште 8 други им се допаѓа ова.
 15. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,384
  12,508
  2 Август 2012
  Машко
  Поврзан си ти со администрацијата. Поврзан..
  Снифате IP адреси и локации и после ..џоа сокол.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,474
  5,038
  21 Јануари 2009
  Why?

  Ова што ќе го напишам подолу сфати го само за конкретната работа која ја зборувам, не сакам да ти го дискредитирам целиот пост, со кој всушност се сложувам скоро целосно.

  Во врска со страниците со ~ 1 милион followers, и за овие ли макотрпно работеше да стигнат до толку?
  Или беа купени со голем број followers (веројатно ботови/превари) за евтини пари па дур биваше, биваше?
  И сеа наеднаш кога не бива...
  Можеш ли со сигурност да тврдиш дека цела твоја заработка на интернет била секогаш по пропис во однос на исплаќање пари на македонец?

  Луѓе, огромен број нашинци кога заработувале на интернет, имаат наоѓано дупки, правено мали и големи превари... немаме никакво право да се жалиме.
  Некои може да го спинуваат тоа и во „снаодливост“, „маката ги натерала“ и слично.
   
  Последна промена: 6 Јули 2018
  На SoLaRoV, Astro, tupacan и уште 2 други им се допаѓа ова.
 17. krema

  krema
  Professor

  8,983
  8,735
  24 Јуни 2009
  Машко
  А ти си као мало љубоморан :D
   
 18. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,384
  12,508
  2 Август 2012
  Машко
  Уф што мрзим ове младе :)
   
  На Astro и krema им се допаѓа ова.
 19. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,836
  3,912
  5 Јули 2013
  Да појаснеше што мислиш со тоа 50:50 , немаше да има толку реакции.
  Во случајов, ако 50% одат за вработените, 50% ќе одат за твоја фирма - работодавач. Значи мораш да регистрираш фирма. Тие 50% што остануваат во секој случај не можат сите да се за тебе.:) Од тие 50% ти можеш да си дадеш плата одреден %, дел мора да останат на фирмата за ќирија, сметки, потрошни материјали, фирмарина, регрес, итн. Во тие 50% исто така мора да предвидеш и буџет за црни дни, односно - период кога не би имале работа, а ти би морал да исплатиш плата за да не ја однесеш фирмата под стечај... Тоа е периодот кога ќе бараш нови клиенти, а уште подобро нема да дозволиш да дојде тој "период", туку постојано ќе бркаш нова работа. Се гледа дека не си имал фирма досега, а не сум ни јас нешто многу искусен во таа област. Сигурно има членови на кои им е појасна таа проблематика. Али во секој случај, никогаш нема да можеш да земеш 50% за себе. Во најдобар случај 20-30%. Да дадеш 50% не е воопшто малку, мислам дека е таман. Ниту на запад не даваат 50% од наплатената сума, и тоа и во исклучителни случаи кога се работи со договори на дело.

  Со среќа, ако отвориш фирма и вработиш луѓе тука.
   
  Astro, JasSum и на bxxxn им се допаѓа ова.
 20. tomi

  tomi
  Guru

  9,875
  9,115
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Ќе ти одговорам на секое прашање поединечно, па ти како сакаш свати го
  1. Секоја страница што е крената, е работена макотрпно, без преврави и далавери
  2. Некои од страниците ги имам купено, и тоа купено со многу пари ( со истите тие пари да ги имав сега ќе можев да купам неколку стана) чисто ориентационо да знаеш за колку пари станува збор.
  3. Да работев, некоректно, несвесно и така натака, сега немаше да ги имам страните и ќе беа одземени од Facebook, до сега ниеден пејџ никогаш не бил под рестрикции или имал било какви поплаки и жалби од страна на Facebook, до ден денес работат и функционираат само што текстови веќе не постирам во голем број како што беше претходно.
  4. Секогаш сум бил исплатен без никакви проблеми, секогаш сум работел поштено без далавери и слично. Никогаш не работев Fake News, никогаш не работев ништо поврзано со Политика и никогаш не работев ништо поврзано со здравје, така да од тој аспек сум чист како соза.

  И пак да напоменам, Ја не реков дека се жалам или кукам, пари секогаш има но секој ден како поминува, се повеќе и повеќе треба да работиш за да го задржиш темпото по кое си тргнал.... Порано имало повеќе пари, сега има помалце но сепак се живее солидно

  И ја незѕнам што толку сите ќутат и се прават на мутави кога многу има што заработуваат и прават пари на интернет а се членови тука на форумов, толку ли е тешко секој да напише по некој коментар како се чуствува сега и како му оди. Толку сме мизерни и смешни што се криеме сите мислиш ќе те утепаат ако кажеш нешто дека си направил и постигнал или споделиш искуство со не толку искусните. Цел живот македончето така функционира (ќути си дупи си)..... па следат муабети: што има бе ја да кажувам што правам кој се оние да знаат, не кажувам ке ми го украдат бизнисот и така натака....

  Никој неможе ништо да ви украде а неможе ни да ви даде ако неќете да примите, така да не бидете како сите Македончија.... споделете нешто може ке му помогнете на некој со вашите идеи и споделени искуства....
   
  На Al3xandar, SoLaRoV, Necromancer и уште 14 други им се допаѓа ова.
 21. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,589
  6,454
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Томи братко, без навреда молимте, ама во претпоследниот и последниот пасус сам се спомна. На два три пати читам пост од тебе во кој што тврдиш дека сите се прават на тошо, никој ништо не споделува, сите си кријат да не им го украде некој бизнисот, а всушност ти го правиш истото. Не ми се љути молимте, само онака констатирам од страна.
  Еве D ти даде предлог за статија, ладно го одјеба човекот, мислејќи дека сака да те направи инфериорен, како од него да си го видел принципот за заработка и општо бизнис размислување и си постапил така, а всушност и да е така, треба да си му благодарен доколку си научил нешто од него.
  И кога модератор се однесува вака, што би требало да прават останатите членови за кои што велиш дека се кријат? Неубава работа брачко.
   
  На SoLaRoV, 7n00dle7, artweb и уште 8 други им се допаѓа ова.
 22. tomi

  tomi
  Guru

  9,875
  9,115
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Со тебе за жал имаме лоша комуникација од почеток ама тоа нема да го коментирам затоа што не е за во темава, иначе D е контактиран во приватна порака и рековме дека ке го направиме тоа чим се ослободам со време затоа што сега се време за одмори и не сме баш слободни сите. Што се однесува за вториот дел од твојот муабет, јас сум прв што овде бар нешто пиша и сподели, и ако го сватиш цел муабет јас му реплицирам на првиот коментар на D во оваа тема.... Поентата со првиот пост не беше да го раскажам мојот бизнис модел, туку да кажам дека не се прават пари лесно од искуство....

  И за крај пак ке кажам стварно неиздржан ти е коментаров кон мене а @D Кога ќе прочита. може да каже дали веднаш беше контактиран и што му одговорив дали се сложувам да направиме нешто околу тоа или не....
   
  На D и blackelf им се допаѓа ова.
 23. blackelf

  blackelf
  Gaining Experience

  621
  488
  14 Декември 2013
  Машко
  Најубаво би било да се отвори нова тема која што гласи „Неколку начини за правење пари онлајн“ и секој што е расположен а и воедно прави некоја пара од дома да сподели што, како, колку(?), искуство. На форумов има многу членови со потенцијал и мислам дека би им помогонало многу.

  Стереотипот овде е зошто да биде на тацна ставено ако ја сум се трудел да ја најдам истата работа. Баш спротивното, си се трудел и си се измачувал. Знаеш како е, па ете помогни на некому. Не губите ништо, напротив ќе добиете. Не е се во материјалното, убаво е да се знае дека на некој си му помогнал многу и си му скратил некоја мака.

  Ќе се земам за пример, штотуку завршив средно. Патот ме води накај факс ама сепак имам 19 години и ретко која пара во џеб. Англиски перфектен, и од се по нешто и затоа не знам моментално што да се одлучам а сакам да вадам по некоја пара и да не бидам на терет на моите.

  Во главно, бизнисот не ви пропаѓа а ќе се чувствувате многу подобро знаејќи дека сте биле од голема помош(можеби?).
   
  На Chicco69 и JasSum им се допаѓа ова.
 24. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,589
  6,454
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Томи, јавно го произнесе своето мислење, администраторот јавно те праша дали би бил заинтересиран, не спомна ПП, а ти му одговараш саркастично без конкретен одговор на неговото прашање, за кое верувам дека заинтересирало некои ликови тука, па продолжуваш во пп со него и ми велиш дека јас и ти немаме добра комуникација. Нема ни да имаме друже. Велиш дека сите се кријат, ете пак си ти тој што се сокрил. Ние нема да се трудиме да ве дешифрираме што и како си разговарате. Читаме јавна дискусија. Нема да го викаме D како мали дечиња сега, ајде дојди да докажеш дека разговаравме, не ми веруваат оваму.
  download.png

  Премногу си контрадикторен сам со себе шефе. Мене лично не би ми пречело да се работи за нов член, меѓутоа ти треба да си role model овде.
   
  На Вајкинг, 7n00dle7, artweb и уште 4 други им се допаѓа ова.
 25. GoCe_

  GoCe_
  Gaining Experience

  279
  292
  18 ноември 2007
  Па ти да си споделел како работиш со време може немаше сите да удрат на spam и fake news и со тоа да имплицираат рестрикции и банирања од цел свет, нели? ;)
   

Сподели

Вчитување...