• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Неколку вистини за правење пари онлајн

hipo

Practice makes perfect
27 јануари 2011
1.761
1.619
sistrum.mk
Имам починат роднина во Хондурас. Ми оставил наследство милиони долари. Ама нешто сме скарани одамна и не ми требаат неговите пари. Ако сака некој да ги превземе од банка слободно нека пише. Ке му дадам контак од адвокат во Хондурас кој ке му ја заврши целата работа.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4.670
4.506
Браво. Веројатно си единствен. Повеќето во МК би биле презадоволни и со пола од тоа.
 

Machence

Intern
29 јуни 2018
5
2
Браво. Веројатно си единствен. Повеќето во МК би биле презадоволни и со пола од тоа.
Па мислам, не мислам знам дека не сум единствен има луѓе шо зимаат и повеќе ама треба го потиш газот. Сега еве ако ми успее планот ќе отворам контакт центар тука па ќе вработиме 20-30 души. Секако за пола од таа саатнина ама за кај нас е топ секако!
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3.556
5.326
Skopje
...Секако за пола од таа саатнина ама за кај нас е топ секако!
А зошто "секако"? Ако можеш ти да заработуваш 12$, нека заработуваат и другите исто. Или ќе биде пола-пола со тој што р'мба:D
Едит: Ова "за кај нас е топ" ќе не уништи. Македонецот може и со четврт, бе не е проблем...
 

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1.382
2.782
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Video card
Zotac GeForce RTX 3050
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10
А зошто "секако"? Ако можеш ти да заработуваш 12$, нека заработуваат и другите исто. Или ќе биде пола-пола со тој што р'мба:D
Едит: Ова "за кај нас е топ" ќе не уништи. Македонецот може и со четврт, бе не е проблем...
Типична македонска бизнис логика, тие пола секако ќе одат кај членот горе, може дури и 3/4 да одат кај членов погоре...тоа ,,за нас е топ,, се мисли дека за него би било топ, за потенцијалните вработени кој ги е..врти.
 

shitpost101

Gaining Experience
9 февруари 2018
407
297
После зашто македонче бегало од државата/не работело/мрзливо било...а мотивација шуќур.
 

Martin Arsov

Gaining Experience
17 октомври 2016
191
111
Типична македонска бизнис логика, тие пола секако ќе одат кај членот горе, може дури и 3/4 да одат кај членов погоре...тоа ,,за нас е топ,, се мисли дека за него би било топ, за потенцијалните вработени кој ги е..врти.
Нормално дека он ќе заработува повеќе, човекот си има идеа и ако му успее ке заработи,можете и вие ако имате некоја идеа сепак нетребаше така да се изрази како потценување на македонците
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1.635
1.809
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Полека пријатели. Прво, ова е пазарно стопанство како и секаде во светот. Човекот се потрудил нашол работа. Колку сака да им дава на тие што би работеле кај него тоа е негова работа. Ако не им одговара на луѓето нека не се пријавуваат да работат. На крајот на краиштата нека се потрудат и нека најдат они работа, интернетот и пазарот се отворени. Не знаев дека има толку social justice warriors на форумов.
А тоа за "кај нас е супер" верувам дека мисли на тоа колкави се примањата на луѓето и куповната моќ и вистина таа сатница е добра за невработени со минимално знаење и без желба сами да бараат работа во странство и да отворат бизнис било каде.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1.635
1.809
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
^
негова грешка е што воопшто зборува колку заработува, значи не го бива за бизнис :)
 

shitpost101

Gaining Experience
9 февруари 2018
407
297
на која основа или факт ? и ја можам да речам лежам во пари а сум голтар...сите можеме да лажеме, пак ке кажам ако му е цел да плука по народот (не сум патриот ме заболе партии и остало), ама на македонски форум ако сака да сере по народ нека оди на фемина со жените.
Никот му е погоден за таму.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1.635
1.809
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Добро, постот беше малку детски ама нема потреба од вакви реакции според мене. over and out
 

Machence

Intern
29 јуни 2018
5
2
A da ne zboruvam deka treba da se srekjni ako zimaat $6 zoshto ja sum rabotel u call centar tuka za $3 a bev menadzer a drugite zimaa $2 od saat. Tuka nema prosperitet oti lugjeto se zabegani i ne gledaat da ja iskoristat prilikata tuku hejtaat i se precenuvaat. Znachi mesto da gledash ja dali pravam 6 gledaj ti kolku pravish
 

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1.382
2.782
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Video card
Zotac GeForce RTX 3050
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10
Нормално дека он ќе заработува повеќе, човекот си има идеа и ако му успее ке заработи,можете и вие ако имате некоја идеа сепак нетребаше така да се изрази како потценување на македонците
Нормално е да ги покрие трошоците доколку воопшто ги има, и да има некоја провизија, 10%-20%, рентање на работници со задржување на 50-70% од платата е експлатација. Овде не станува збор на производство на било, што повлекува големи инвенстиции и личен ризик, туку буквална рента на работна сила.
ХХАХААХАХАХАХА

Аве луѓе која е логиката да ѓи плаќам 12$ колку шо би ме плаќала мене фирмата за нив и да плаќам осигурање, кирија сметки за просторот кај шо ќе се работи????

Јас сакам да направам бизнис а не да бидам charity.
Наредна фаза на бизнис логика ти е, абе зашто јас да плаќам кирии, придонеси, даноци.... Нека си работат по дома исто ко мене, ни трошоци ни даноци ни бутур на црно... Ќе им плаќам на рака 200 евра...пошто ко за нив е топ.
 
Последна промена:

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1.635
1.809
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Не разбрав, кол центар од дома!?
Е што е чудно, ја еднаш кога вртев во ПејПал ми се јави некој со чуден акцент и имаше галама како од надвор. На пазар ли беше човекот или не знам, ама ми заврши работа.
 

krema

Epic
24 јуни 2009
13.404
12.971
youtu.be
Аха, мислев дека кол центарот му е сместен дома.
Значи работи за некојси кол центар од дома, членот погрешно се изрази.
 

Machence

Intern
29 јуни 2018
5
2
Hahahaha nema kaj mene galama QA go slusha sekoj povik. I da so toa “za kaj nas e top” mislev za nashite plati. Znaete li kolku ima so angliski fakultet lugje sho rabotat prodavachi za 200 evra. I sega da gi vrabotam ja i da im davam 500 evra dali treba da se srekjni sho sega zimaat 300 poveke od prethodno i rabotat u kancelarija Ili da se nesrekjni oti ja ziam 3000.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.739
30.299
kalco.ru
Јас кај мене во фимата во која што работам имам донесено 6-7 познаници кои ги имам донесено да работат на кол центар (грижа за корисници), зимаат колку зимаат а мојот ќар од тоа е 0е. Не ми е идеата да печалам на нив, едноставно сум им завршил работа... А ти ако имаш идеа да заработуваш и да правиш бизнис од тоа... среќно
Извини пријател не сакам да ти расипувам идеа за бизнис, само споделив мое мислење ;)
 

Machence

Intern
29 јуни 2018
5
2
Јас кај мене во фимата во која што работам имам донесено 6-7 познаници кои ги имам донесено да работат на кол центар (грижа за корисници), зимаат колку зимаат а мојот ќар од тоа е 0е. Не ми е идеата да печалам на нив, едноставно сум им завршил работа... А ти ако имаш идеа да заработуваш и да правиш бизнис од тоа...
Извини пријател не сакам да ти расипувам идеа за бизнис, само споделив мое мислење ;)
Ooo majka Terezo, Izvini sho sakam da napravam biznis i da vrabotam lugje. Eve gotovo mi ja unishti idejata ti vraboti gi.
 

shitpost101

Gaining Experience
9 февруари 2018
407
297
Јас уствари мислам дека ти ни правилата на постирање не си ги прочитал впрочем, што бараш на форумов?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.153
Мислења
894.683
Членови
31.869
Огласи
334
Најнов член
hikagenius
На врв Дно